Cum au fugit din nou Victor Ponta si Ioana Petrescu de jurnalisti, de teama unor intrebari incomode. PLUS: Ce intrebari ar fi dorit HotNews.ro sa le adreseze

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:57 Economie | Finanţe & Bănci


Ministrul Finantelor si premierul la Cotroceni
Foto: Facebook/ Alaturi de presedintele nostru
"Primul-ministru Victor Ponta va sustine o conferinta de presa la Palatul Victoria, alaturi de ministrul Finantelor Publice, Ioana Petrescu", vineri la ora 10.00. Acesta era anuntul Guvernului in cursul serii de joi. Conferinta de presa include, in mod firesc, si o sesiune de intrebari si raspunsuri. Toti jurnalistii se asteptau ca Ponta sa anunte triumfator cifre senzationale de la INS. Ca sunt reale sau nu, vom vedea, probabil, in cursul anului viitor. Problema este alta. La final, cand jurnalistii doreau sa puna intrebari pe teme economice, premierul si-a luat ministrul de finante si au fugit. Pur si simplu, nu au dorit sa asculte nicio intrebare din partea jurnalistilor. Insa, nu este pentru prima oara cand cei doi fug din conferintele pe teme economice. Vezi in text ce intrebari ar fi dorit HotNews.ro sa le adreseze.

  • "Fuga-i rusinoasa, dar e sanatoasa", mai ales la final de campanie electorala

Victor Ponta isi incepe cuvantarea fix la ora la care INS a ridicat embargoul impus jurnalistilor pentru prezentarea datelor legate de cresterea economica. Momentul este bine ales. Premierul este cel care trebuie sa le dea cetatenilor vestea buna, nu altcineva. Enumera niste cifre, greu de demonstrat acum daca sunt sau nu reale. Doar viitorul ne va demonstra realitatea. Spre finalul cuvantarii, Ponta incepe sa atace presa care "dezinformeaza". Se refera la documentul de la Ministerul Finantelor, publicat de Mediafax, care arata ca din 2016 se va renunta la cota unica, urmand sa fie introdusa o cota progresiva in trei trepte, de 15%, 25% si 35%. Acelasi document mai arata ca impozitele pe case si terenuri cresc cu cate 25% incepand chiar din 2015. Doar una dintre prevederile acestui document ar fi pusa in aplicare, ar fi grav pentru mediul economic si pentru contribuabili.

Isi termina discursul si da sa fuga. Jurnalistii sesizeaza gestul. "Nu doriti sa luati nicio intrebare?", intreaba jurnalistii. In acel moment, Ponta scapa pe jos hartiile cu cifrele enumerate. Se apleaca, le ridica si spune: "Dupa toate datele prezentate, nu cred ca mai aveti intrebari". "Ba da, avem foarte multe intrebari", insista jurnalistii. Dar degeaba, premierul plecase. Jurnalistii s-ar fi multumit si cu raspunsuri din partea ministrului finantelor. Cat timp Ponta a recitat cifrele, Ioana Petrescu a stat pe un scaun, sorbind fiecare cuvant al premierului, ca un student care isi admira profesorul. La final, s-a ridicat de pe scaun si si-a urmat umila premierul. Chiar daca era anuntata si ea la conferinta de presa, Ioana Petrescu nu scos nicio vorba. A fost doar insotitoarea premierului.

  • Principalele intrebari pe care ar fi dorit HotNews.ro sa le adreseze premierului sau ministrului de finante

1. Dumneavostra negati existenta documentului care prevede introducerea cotei progresive in trei trepte, de 15%, 25% si 35% si cresterea impozitelor pe case si terenuri cu cate 25% in 2015 si 2016. In cazul in care chiar si o singura prevedere din acest document va fi pusa in aplicare, sunteti dispus sa va dati demisia din functia pe care o veti detine atunci, premier sau presedinte?
Pentru Ioana Petrescu, intrebarea ar fi fost sunteti dispusa sa va dati demisia in cazul in care veti ramane ministru in urmatorul Guvern?

2. Compania Nationala de Autorstrazi si Drumuri Nationale din Romania cere firmelor cu care lucreaza sa scada preturile stabilite in contracte, pe motiv ca beneficiaza de reducerea cu 5 puncte procentuale a CAS. Cum poate sustine Guvernul ca ajuta mediul de afaceri prin reducerea CAS, in conditiile in care cere firmelor ca ce castiga din scaderea acestei contributii sa dea inapoi la stat?

3. Oamenii de afaceri si directorii de companii se plang ca nu pot lucra la bugetele pe anul viitor din cauza nu stiu la ce modificari fiscale sa se astepte. In aceste conditii, cand vor fi puse in dezbatere proiectul noului Cod Fiscal si proiectul bugetului de stat pe 2015? Care sunt adevaratele motive pentru ca nu ati dorit sa le puneti pana acum in dezbatere publica. Unde este acea predictibilitate fiscala despre care tot spuneti ca este absolut necesara?

Nota. In functie de raspunsuri, ar fi urmat si alte intrebari.

  • Ponta si Petrescu nu sunt la prima fuga din conferinte pe teme economice

Pe 29 iulie, Ioana Petrescu nu a reusit sa faca fata intrebarilor jurnalistilor, motiv pentru care a preferat sa fuga, chiar daca era o conferinta pe teme de fiscalitate. Dupa un schimb de replici cu jurnalistii despre ce inseamna proiect in dezbatere publica, ministrul finantelor a luat brusc decizia sa intoarca spatele celor prezenti la conferinta si a iesit in mare graba din sala. In urma sa jurnalistii strigau: De ce fugiti de intrebari? Este pentru a doua oara cand fuge de jurnalisti, o scena asemanatoare avand loc in iulie, tot la Palatul Victoria, in cadrul unei conferinte despre reducerea CAS. La acea conferinta, premierul Victor Ponta a anuntat in mare cum va arata rectificarea bugetara, dupa care i-a lasat pe ministrul bugetului si ministrul finantelor sa raspunda la intrebari. Atunci, Ioana Petrescu sustinea ca proiectul de modificare a Codului Fiscal se afla in dezbatere publica. Jurnalistii i-au atras atentia ca nu se afla in dezbatere publica. Ioana Petrescu insista ca se afla in dezbatere publica. Jurnalistii i-au amintit ca proiectul nu este publicat nicaieri pentru a putea fi in dezbatere publica. Ioana Petrescu a spus atunci ca e in dezbatere publica deoarece este discutat cu mediul academic si ca va fi analizat si vineri in Guvern. Jurnalistii i-au precizat ca asta nu inseamna dezbatere publica. In conditiile in care i s-a demonostrat ca nu are dreptate, Ioana Petrescu nu a mai dorit sa ia nicio intrebare si a plecat in mare graba.

Tot fuga de jurnalisti a fost si cea din 22 iulie, dar atunci a facut-o impreuna cu premierul. Atunci, Victor Ponta a tinut, la Palatul Victoria, o conferinta de presa in cadrul careia a prezentat niste slide-uri prin care voia sa demonstreze doua lucruri: guvernarea Ponta este mult mai eficienta decat guvernarea Basescu. La final, Ponta a cerut intrebari din partea jurnalistilor, insa acestea s-au dovedit a fi prea incomode pentru a putea sa ofere raspunsuri concrete, motiv pentru care a preferat sa renunte rapid la explicatii si a parasit brusc conferinta de presa. Si atunci erau intrebari legate de domeniul pe care il gestioneaza Ioana Petrescu, insa aceasta nu a scos niciun cuvant. A vorbit Ponta in locul ei.

De asemenea, pe 12 iunie, in cadrul unei conferinte despre reducerea CAS, Ioana Petrescu a fugit repede de intrebarile jurnalistilor, chiar daca tema era de interes pentru toti romanii.

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





22773 vizualizari

  • +52 (52 voturi)    
    Monta si Usturoi (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:08)

    Bazil [utilizator]

    primul cuplu de romani mandri.
    • +19 (19 voturi)    
      primul aka Monta (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      nu stie Imul Romaniei dar se da roman..cand el este in fapt ALBaNEGREZ
      • +2 (2 voturi)    
        ERATA (Vineri, 14 noiembrie 2014, 14:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        cum va arata 16.11.2014 https://www.youtube.com/watch?v=Ig0FHP_hzQw
        • +5 (5 voturi)    
          Am ras (Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:06)

          bfc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Am ras cateva minute ....
          Daca ma gandesc mai bine imi vine sa plang pentru ca se poate intampla ....
          • +5 (5 voturi)    
            citeste si da mai departe (Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:44)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui bfc

            sa nu ajungem in Pontistan de Nord !
    • +18 (18 voturi)    
      Mandri SI sportivi (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:43)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      La cat fuge Ponta de raspundere, ar fi bun de ministru al Sportului.
    • +5 (5 voturi)    
      asa!! Primul cuplu de romani mandri .. (Vineri, 14 noiembrie 2014, 14:49)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      ... care isi .. iubeste tara.. si care nu mareste taxele in 2015
      Ma doare capul cand ii vad.. iar buna dispozitie imi scade dramatic.. !! Daca o fi vreun soi de dreptate cosmica .. sa se duca "primul cuplu de romani mandri si care iubeste.." si sa enerveze si pe altii!
    • +8 (8 voturi)    
      Vai vai... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 14:54)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Ioana Petrescu ...pai sa fii absolventa la Harvard si sa fii tinuta in lesa de unu cu liceu?...mi-ar fi rusine!
      • +2 (2 voturi)    
        liceu fara frecventa... (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 13:51)

        Bwana [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        va rog..putina decenta.
        Cat despre cifre ele sunt corecte. Dar sunt ale Germaniei! A gresit staff-ul cand a intrebat de neamtz...nu s-a auzit bine..ca era dat pe tare ecoul de la MTO!
    • -5 (5 voturi)    
      Sunt unii care chiar nu-l suporta pe Basescu (Vineri, 14 noiembrie 2014, 15:14)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Chiar va e greu sa intelegeti asta? Asa cum sunt unii care nu suporta PSD-ul asa sunt unii care nu-l suporta pe Basescu si vor vota cu Ponta pentru a vota anti-Basescu.
  • -26 (30 voturi)    
    A nimerit cifrele? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:20)

    xrogo [utilizator]

    Da,le-a nimerit,inafara de cresterea de 1,9% anuntata de Ponta ca fiind 1%.
    Unde este Johan sa vina sa comenteze "minciunile" lui Ponta?
    • +16 (16 voturi)    
      cand pui presiune pe INS (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      le nimerestoi..asa face si Putin, Ponta = Putin !
    • +14 (14 voturi)    
      Iohannis a spus adevarul! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:17)

      civism [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Conform documentului odifical al Eurostat, Romania a avut doua trimestre consecutive de scadere econimica. Aceste date au fost furnizate Eurostat de INS. Astfel primele doua trimestre din 2014 au inregistrat scaderi economice de -0.2% respectiv -1.0%. Iohannis a citat Eurostat. Se pare ca INS a refacut datele pe genunchi. Documentul oficial Eurostat poate fi consultat aici (pg. a 2-a):

      http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2014-08-14-17892724-0-comunicatul-eurostat-care-dovedeste-intrarea-romaniei-recesiune.pdf
    • +16 (16 voturi)    
      usurel (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:26)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      in zilele urmatoare vom afla de la Eurostat ca informatiile INS sunt eronate, apoi INS isi va cere scuze, ca nusce program n-a mers bine samd; sunt satul de cresteri economice simultane cu scaderea puterii de cumparare
    • +5 (5 voturi)    
      a potrivit c ifrele, nu le-a nimerit (Vineri, 14 noiembrie 2014, 14:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Didferentele de estimare sunt atit de grosiere, incit cu greu poti banui altceva decit coafare..
      T42013 de la 5% la 1%, de ex. Cind a gresit INS, acu sau in martie?
  • +34 (34 voturi)    
    Sunteti rai... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:22)

    Bwana [utilizator]

    Ponta si Ioana au fugit ptr ca fusesera informati ca minciuna are picioare scurte si atunci si-au asigurat ecartul oficial ca sa aibe egalitate de sanse.
    Si are dreptate dl. Ponta cand spune ca boom-ul economiei romanesti s-ar auzi foarte clar daca romanii...ar inceta sa mai chioraie din matze..
  • +27 (27 voturi)    
    fuga de datorie... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:35)

    Alalalt [utilizator]

    domnu' premier, ne bagi mai mult in saracie, dar e ok, cand o sa iti cerem cresterea nivelului de trai, o sa urlii la noi ca suntem basisti, ca atat stii...
  • +23 (23 voturi)    
    era o vorba: (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:36)

    Boomper [utilizator]

    Da doamne ploaie la prosti si minte la popusoi....
  • +21 (21 voturi)    
    nici o conferinta de presa la INS??? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:38)

    ..13 [utilizator]

    mi se pare normal ca INS sa comunice aceste date - de ce o face Primul Mincinos?

    Dupa obiceiurile sale este clar ca datele sunt aranjate si maine, poimaine, dupa corectarea datelor vom avea datele care vor indica altceva...

    Mare rusinica pentru Sefu' de la INS!
    Demisia, va rog!
  • +30 (30 voturi)    
    Astia doi se merita reciproc. (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:42)

    Johanis [utilizator]

    nu numai ca sunt vecini la Cornu, dar parca sunt facuti unul pt celalalt. Eu, in locul Dacianei, nu l-as lasa prea mult in preajma tinerei ministrese. Ca e usor de pacalit, deja a dovedit-o acceptand functia de marioneta. Si, na, cu tariceanu prim ministru, poate invata si victor sa numere pana la cinci, sau sa se casatoreasca cu toate femeile pe care le iubeste.

    In rest, e simplu, privesti la poza lor si-ti dai seama cum suna viitorul Romaniei cu niste copilasi ca acestia la putere.

    Votati cum trebuie, nu cum zice preotu' ...
    • +11 (11 voturi)    
      Minciunica (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:21)

      Atlant [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Minciunea ! S-apoi nu m-as uita la petreasca nici dupa un an de abstinenta....!
      • +3 (5 voturi)    
        nu exista femeie urata.... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:50)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Atlant

        si nici cu el nu mi-e rusine!
        • +3 (3 voturi)    
          nici mie (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:35)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          de cand i-am tiparit chipul pe stergatorul de picioare de la intrare. L-as fi imprimat pe hartia igienica dar,....ma multumesc si cu atata.
  • +9 (9 voturi)    
    Aceasta crestere economica (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:16)

    Dorelutu [utilizator]

    este rezultatul masurilor radicale din guvernele anteriore, dar Ponta are darul de a-si insusi munca altora pe care eu l-as numi "plagiat economic". La fel s-a prezentat cu foarfeca in mana cand taia panglicile la inaugurarile kilometrilor de autostrada primiti oarecum ca o zestre de la Boc.
    Eu insa nu cred intr-o crestere economica, atat timp cat Ponta se opune combaterii plagii nationale a coruptiei. Cu ce ma incalzeste pe mine cresterea economica daca ea are loc doar in buzunarele baronilor aliniati in spatele lui Ponta? Statisticile si cifrele nu sunt in cazul acesta decat simpla GARGARA. Singura modalitate de a ajunge la o crestere - nu doar economica ci si a nivelului de trai a intregii populatii - este combaterea coruptiei.
    Criteriul dupa care voi alege duminica este JUSTITIA. Ponta nu doar ca a dezamagit la acest capitol, dar se observa o complicitate cu infractorii. Restul nici nu ma intereseaza!
    Johannis... el nu a dovedit prin fapte concrete, ca este un aparator al justitiei, dar nici nu a avut ocazia sa o demonstreze... In lipsa unui canditat care sa se poata lauda si cu realizari concrete in domeniu (de ex. Macovei) voi incerca prin votul meu sa-i ofer o sansa. Doar astfel mai pot permite SPERANTEI din mine sa traiasca...
  • +7 (7 voturi)    
    promovare (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:40)

    tontu [utilizator]

    Innainte de '89 cand vroiai sa scapi de un conducator care mai mult incurca il promovai. Asa vom face si noi: il vom promova pe Victor presedinte, iar Ioana "va promova" si ea te miri ce institutie internationala. La intrebari va raspunde Tariceanu, sau mai bine Maior ca asta chiar are "toate raspunsurile"...
  • +4 (4 voturi)    
    sa vedem (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:41)

    Privitor.ca.la.teatru [utilizator]

    As fi vrut ca ponta sa fie intrebat despre intalnirea cu duicu de la restaurantul joseph din 8 iulie 2013. Nu e posibil ca un om care a facut trafic de influenta sa ajunga presedinte.Detalii aici: http://sorinamatei.blogspot.ro/2014/07/cazul-duicu-adevarurile-nespuse-ale.html
  • +6 (6 voturi)    
    Ceva e putred in Romania ! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 14:22)

    ilex2013 [utilizator]

    Directorul de la statistica a afirmat ca agricultura este unul din sectoarele care au generat crestere economica. Totusi guvernul a acordat ajutoare pentru culturi calamitate, Ori guvernul a dat banii ilegal ori agricultura noastra primitiva si faramitata genereaza crestere si cand e calamitata

    "Guvernul Romaniei a adoptat Hotararea de Guvern privind aprobarea schemei ajutoare de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada ianuarie – august 2014 care se acorda în agricultura, în sectorul vegetal. sprijin

    Statul ofera ajutoare de minimis fermierilor care au pierdut o parte importanta a recoltei din cauza calamitatilor naturale.
  • +7 (7 voturi)    
    PSD stii lui Ponta va vor slugile lor !!! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 14:25)

    andreesanu [utilizator]

    Asteptati ca prostii ,votati ca prostii si rezultatul se v-a vedea gasca PSD ta va v-a pune piciorul pe git conform
    citatului din procesul de retrocedari paduri Hrebenciuc -Ilie Sirbu .
    Ei cu palate !!!,voi fara bani de piine,ei conturi in banci in Cipru, Elvetia ,Luxenburg,Insulele Virgine ,voi n-aveti cu ce plati intretinerea.
    PSD tii va vor prostii lor,masa lor de manevra !!!,azi cind deveniti incomozi va intorc spatele sau chiama jjandarmii.Ponta si Petreasca nu-s decit cucul si pupaza !!!
  • +6 (6 voturi)    
    de ce-a fugit?? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:15)

    Ion Zapada [utilizator]

    domle' a intrebare am si eu...de ce-a fugit??? Nu de alta dar, daca datele sunt asa de imbucatoare pe cat spun se dadeau date, lamuriri...
    Cam asa se face cand ai cea mai mare crestere din UE pe T3, te lauzi si tu.
    • -1 (1 vot)    
      datle conteaza nu vorbele! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 17:42)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      Nu va convin?
      dar clovnul vostrude ce nu amers la confruntare! este singurul om car erefuza dialogul de 25de ani! unicul
      e prost asta este
      si nu are idei! un
      papagal
      regele e gol!
  • +3 (3 voturi)    
    Plagiatorul (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 9:27)

    NikosGalis [utilizator]

    Ce asteptari poți avea de la un HOT? Minciuna. Nu am văzut in ultimii doi ani o viziune. Am văzut minciuna , promovarea urii si pomana pt bugetari.
    Cum poate un PM incapabil sa ocupe funcția de președinte. După democratica dâmbovițeană totul este posibil.
    Demisia este o decizie onoare. Oare mai exista onoare?
    Aveți grija la vot.
    Sa auzim numai de bine
  • +1 (1 vot)    
    La pontator (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 12:30)

    DenisV [utilizator]

    Eu zic asa dragi cetateni!
    Iesiti din casa duminica, faceti o plimbare pana la urna si puneti stampila pe demnitate, nu pe minciuna, hotie si incompetenta, sa vedeti apoi seara si apoi definitiv luni dimineata, ca aceste 3 ''virtuti'' nu reprezinta 40% din populatia acestei tari, oricat de negativisti am fi!
    Sa aratam mafiei rosii ca nu ne reprezinta! Sa-l zdrobim pe Pinochio!
  • +1 (1 vot)    
    1) Prima (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 14:43)

    Gladiatorul [utilizator]

    eventuala intrebare a Hotnews ar fi fost inutila. Cand ati vazut domnilor in Romania vreun demnitar care sa-si tina cuvantul si sa-si dea demisia daca nu-si onoreaza promisiunea?! 2) Astia toti (toate) nu reprezinta decat nepotismul, incompetenta, tupeul mostenit genetic si prostia, care nu-i un pacat in politica.