Compania Națională a Uraniului va intra în lichidare în perioada următoare / Stocurile de uraniu vor fi preluate de Nuclearelectrica

de C. Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 5 martie 2021, 18:44 Economie | Energie


Vagon special de transport minereu de uraniu
Foto: Compania Nationala a Uraniului
​Un nou proiect de Ordonanță de Urgență a Ministerului Energiei prevede aprobarea vânzării concentratelor tehnice de uraniu din stocul de siguranță constituit în perioada 2009-2011, aflat în proprietatea privată a statului şi în administrarea Companiei Naţionale a Uraniului către Nuclearelectrica, tot companie a statului. În motivarea actului normativ se arată că există "perspectiva clară de lichidare a CNU în perioada următoare".

Stabilirea valorii de piață se realizează prin raportarea la preţurile de piaţă de referinţă spot publicate în rapoartele anuale/periodice ale Agenţiei de aprovizionare EURATOM.

În contextul prezentat, statul român trebuie să acționeze ca un investitor prudent privat și să recupereze chiar și parțial alocația bugetară pentru constituirea stocului de siguranță și consum din perioada 2009-2011, se precizează în nota de fundamentare.

Valorificarea stocului de siguranță și consum la o altă valoare decât valoarea de piață poate conduce la sesizarea Agenţiei de aprovizionare EURATOM cu privire la potențiale încălcări ale Tratatului EUROATOM.

CNU este o societate cu mari probleme, care a făcut obiectul unei investigații a Comisiei Europene din cauza unui ajutor de stat de 60,3 milioane lei acordat în 2016. Ajutorul a fost considerat ilegal de către Comisie, iar CNU a fost obligată să returneze banii.

"Suma care trebuie recuperată este purtătoare de dobândă de la data la care ajutorul a devenit ilegal până la data recuperării efective a acestuia, iar societatea nu dispune de resursele financiare necesare pentru a achita suma datorată", se arată în nota de fundamentare.

Astfel s-a ajuns la "perspectiva clară de lichidare a CNU în perioada următoare".



Valorificarea stocului de uraniu înainte de lichidare ar reduce pierderile statului român




"Adoptarea măsurilor propuse este justificată de necesitatea luării unor măsuri în timp scurt, în principal, pentru funcționarea în condiții normale a Centralei de la Cernavodă, precum și evitarea eforturilor financiare pentru Statul Român pentru asigurarea pazei si condițiilor de păstrare a stocului de concentrate tehnice de uraniu, în urma lichidării CNU și oportunitatea obținerii unor venituri suplimentare la bugetul de stat, prin vânzarea către SNN a stocului de concentrate tehnice de uraniu", se mai precizează în nota de fundamentare.

Planul de lichidare a fost elaborat în ianuarie 2021, în contextul obligației statului român de punere în aplicare a Deciziei Comisiei de recuperare a ajutorului de stat ilegal.

În nota de fundamentare este luat în calcul și stagnarea investițiilor în domeniul nuclear la nivel european, neexistând perspectiva unei cereri crescute de materie primă, într-un viitor apropiat și mediu, care să crească prețul în piață a uraniului la valoarea existentă în inventarul contabil al CNU. Astfel există riscul ca acest stoc de concentrate tehnice de uraniu să rămână neprelucrat.

Valorificarea cantității de concentrate tehnice de uraniu existente în stoc înainte de finalizarea procesului de lichidare a CNU ar reduce pierderea totală pentru statul român în cazul în care aceasta cantitate de uraniu ar mai fi valorificată.

Pentru funcţionarea în mod corespunzător a reactoarelor de la CNE Cernavodă este necesară asigurarea securităţii aprovizionării cu materia primă necesară fabricării combustibilului nuclear.

În prezent, securitatea aprovizionării centralei cu materia primă necesară fabricării combustibilului nuclear, dioxidul de uraniu, este asigurată prin intermediul a doi furnizori calificați: Compania Națională a Uraniului S.A și firma Cameco Inc. din Statele Unite ale Americii.

Compania Națională a Uraniului - S.A. (CNU) are ca principal obiect de activitate exploatarea minereului de uraniu și prelucrarea acestuia sub formă de concentrate tehnice, rafinarea lor până la obținerea pulberii sinterizabile de dioxid de uraniu care reprezintă materia primă pentru fabricarea combustibilului nuclear de tip CANDU.

Nuclearelectrica mai are de preluat de la Compania Naţională a Uraniului și linia de procesare- Uzina Feldioara.

Pentru mai multe amănunte, citește
Nuclearelectrica mai face un pas pentru preluarea unor active de la Compania Națională a Uraniului: Își completează obiectul de activitate










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16100 vizualizari

  • -4 (42 voturi)    
    bun (Vineri, 5 martie 2021, 19:06)

    cucuveauamov [utilizator]

    inca o reusita a competentilor
    • +4 (16 voturi)    
      ? (Vineri, 5 martie 2021, 22:31)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sa inteleg ca totul era pe profit an de an, dar fix de cand a venit PNl-USR-UDMR a aparut falimentul? Asta incerci sa zici, ca sa inteleg si eu. Na, stii cum e cu oile naziste sorosiste. Scuze, bill-gates-iste si fan covid care crede in conspiratii gen coronavirus, boli, stiinta si alte absurditati nepermise in Evul Mediu.
  • +2 (26 voturi)    
    Cam 2 decade prea tarziu (Vineri, 5 martie 2021, 19:38)

    Parzivall [utilizator]

    Aceata companie lucreaza pe pierderi imense de cateva zeci de ani. 99% din minereul trimis la Feldioara pt prelucrare era steril cu ceva cuiburi de minereu de U pt a declansa Geigerele. O alta furaciune e Mafiei de Stat. Salarii si beneficii uriase pt angajati, mai ales shefii de la Bucuresti, pt ca vorba aia Radioactiv si Secret, pt ca Uraniul a tinut intoatdeauna de Serviciile Secrete, chestie strategica, cica!!!
  • 0 (30 voturi)    
    Lichidari, desfiintari, distrugeri (Vineri, 5 martie 2021, 19:43)

    VOX. [utilizator]

    s.a.m.d.
  • +8 (22 voturi)    
    Evident... (Vineri, 5 martie 2021, 22:33)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    30 de ani de "succesuri". Va mai amintiti de RAAN? Cine isi aduce aminte, s-ar putea sa planga. Cine nu, cautati. O sa va vina sa plangeti. Mai ales cand cititi ce feedback avea Romanai din partea Europei privind calitatea superioara a apei grele furnizate pe atunci.

    Dar deeh. Ce-i bun tre' sa dispara. E un motto care persista de 30 de ani.
    • -1 (7 voturi)    
      E mai veche! (Duminică, 7 martie 2021, 6:56)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Minereul de uraniu romanesc este MULT mai "slab" calitativ decat se zicea, inca de mult, de pe vremea lui Ceausescu! Practic, se "imbogatea" cu ce ramasese pe haldele lasate de rusi si care deja aveau continut mai bun decat ce se scotea din mina *exceptand Crucea, unde nu fusesera rusi, a fost deschisa prin anii '80).
      Raportat la calitatea slaba, costurile FOARTE mari (in care o buna componenta erau salarii si "premii" nejustificate) erau absolut dezechilibrate!
      Practic, "noua societate" a preluat niste probleme vechi - vina tuturor guvernelor post-revolutionare de pana acum (adica TOATE, nu numai PSD, CDR, PNL PD etc.) a fost ca au perpetuat o boala veche, ca, na! erau bune sinecurile alea politice >:
  • +1 (19 voturi)    
    Inchideti tot (Vineri, 5 martie 2021, 23:09)

    salvatore [utilizator]

    Concediati-i pe toti si plecati la stapanii vostri, mama voastra de antiromani,
    • +2 (20 voturi)    
      Păi aia este, că nu fac așa ceva. (Vineri, 5 martie 2021, 23:15)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Trebuiau să zboare, până acum, 1.000.000 de bugetari. Restul fără sporuri și salarii la jumătate. ȘI PUȘI LA MUNCĂ!!!!!!

      PENSIILE SPECIALE DESFIINȚATE!!!!!
      • +6 (12 voturi)    
        Pai sa inceapa cu Irina Alexe (Sâmbătă, 6 martie 2021, 9:44)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        N-am mai auzit atata demagogie de vremea plenarelor lu’ Ceasca.
        • -2 (10 voturi)    
          Da, de acord. (Sâmbătă, 6 martie 2021, 14:09)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          Cu aia, cu Teodorovici, cu Buboșel, cu toți. PÂNĂ IESE MILIONUL!!!
    • +3 (15 voturi)    
      Bine zici antiromâni. (Sâmbătă, 6 martie 2021, 8:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Sper că vorbești de PSD. Prin anii 1995 am avut ocazia să particip la o discuție în contradictoriu stranie. Un grec a cumpărat o fostă cantină de fabrică abandonată și o bucată de teren, în mod ciudat. Spun asta pentru-că pe terenul respectiv era o conductă magistrală de apă și deci terenul nu putea vândut , plus terenul era vândut de Compania Națională a Uraniului, care nu avea activitate ori active în localitate și nici în zonă. Grecul cerea chirie pentru-că trecea conducta pe acolo. Ulterior am aflat că grecul era membru marcant al Partidului Comunist grec. Și încă un amănunt, primarul din localitatea respectivă era de la PSD și fost prim secretar comunist, nepot al Împușcatului(!).
    • -3 (5 voturi)    
      Pai sa inchida! (Duminică, 7 martie 2021, 6:58)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      De CE naiba sa mentina ceva ce produce PIERDERI?
      De poluare si sanatatea oamenilor nici nu mai zic, ca asta oricum nu mai intereseaza pe nimeni! >:
  • +6 (14 voturi)    
    companii (Sâmbătă, 6 martie 2021, 8:17)

    gpavel [utilizator]

    nu trebuie sa desfiintam companiile nationale,mai ales cele din domeniile energiei,medicamentelor,posta..
    trebuie regandite,redimensionate,dar nu desfiintate!putem sa inchidem unele capacitati,dar bine conservate,chiar partial retehnologizate pentru o eventuala redeschidere rapida in caz de crize!
    sunt tari resonsabile fata de propia populatie care asa procedeaza.
    • -2 (12 voturi)    
      nu merge (Sâmbătă, 6 martie 2021, 14:00)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      pentru ca tot la spagi si smenuri se ajunge.

      spre exemplu, hexipharma si compania uraniului au fost si sunt smenuri ale fostilor si actualilor securisti.
    • -1 (7 voturi)    
      Tu nu intelegi ca nu mai ai Uraniu in Romania? (Duminică, 7 martie 2021, 3:12)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      E nevoie de o decada de prospectiuni serioase si dupa aia poti sa te apuci de exploatat. Momentan, ce ai avut, 99% au carat rusii in anii 60. Ce ai exploatat tu dupa aia au fost haldele de steril si ceva galerii de coasta pe la Baita Bihorului. La Crucea aia scoteau steril pur de acum 20 de ani!!!
      • -3 (7 voturi)    
        Prospectiuni s-au facut! (Duminică, 7 martie 2021, 7:01)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Uraniu chiar EXISTA, in foarte multe locuri din tzara!
        Problema e ca nu exista decat lentile mici, pentru care numai costurile de deschidere (nu mai zic de cele de exploatare) ar fi mai mari decat valoarea minereului de acolo.