​David Popovici a început ca din tun Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni și a cucerit titlul în proba de 50 de metri liber.

David PopoviciFoto: Insidefoto / ddp USA / Profimedia

David Popovici, fără rival în prima finală importantă din 2024

David Popovici și-a respectat statutul de favorit și a cucerit medalia de aur la proba de 50 de metri liber la Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni.

Sportivul legitimat la CS Dinamo București a încheiat proba în 22,27 secunde.

Pe locul secund s-a clasat George Raţiu, cu 22.43 secunde, iar pe trei a venit Patrick Dinu, cu 22.76 secunde.

La competiția de la Otopeni, David Popovici va mai fi prezent la 200 metri liber (18 aprilie), 400 m liber (20 aprilie) și 100 m liber (21 aprilie).

David Popovici a participat anul acesta la două concursuri internaționale, EuroMeet în Luxembourg și Antwerp Diamond Race în Belgia, unde s-a impus atât la 100 m liber, cât și la 200 metri liber.

Înotătorul român este prezent în Top 30 mondial al sezonului la ambele probe, al zecelea la 100 metri liber cu 48, 01 secunde și al 23-lea la 200 m liber cu 1:46, 90, înregistrate la concursul din Luxemburg.

România are doi înotători calficați la Jocurile Olimpice de la Paris; David Popovici și Vlad Stancu. Ultimul va participa la Otopeni în probele de 400, 800 și 1500 m liber.