​Dan Sova, despre autostrada Comarnic: Ma mut cu cortul acolo si tot o termin

de R.H.     Digi 24
Miercuri, 27 martie 2013, 11:34 Economie | Companii

Ministrul delegat Dan Sova a vorbit, marti seara, despre viitoarea autostrada Comarnic, asigurand oamenii ca pana in 2016 aceasta va fi finalizata, chiar daca inca nu se stie cine o va construi. "O incepem si o terminam pana in 2016 chit ca ma mut pe ea. Ma mut cu cortul pe autostrada Comarnic si tot o termin", a declarat Sova la Digi 24.

In privinta companiei care va executa lucrarile, ministrul delegat sustine ca in octombrie va fi aleasa castigatoarea.

"In aprilie va incepe dialogul competitiv cu toti cei patru (candidati - n.red.) si in luna octombrie vom desemna castigatorul. (...) Dialogul competitiv e o procedura care include tot ceea ce inseamna licitatia deschisa, plus cateva etape si conditii suplimentare. E mai grea decat licitatia deschisa", a explicat Sova.

Acesta a adaugat ca nu procedura este problema, ci finantarea. "Proiectul e greu, reamintesc ca in 2004 procedura a esuat, la fel in 2011, pentru ca proiectul nu a fost bancabil. Bancile nu au vrut sa il finanteze", a continuat ministrul delegat, adaugand ca el considera aceasta autostrada o proba de foc pentru a-si demonstra daca poate sa faca ceea ce nu au reusit Guvernele anterioare.

"E o demonstratie nu ca poate Sova, ci ca in Romania se poate, pentru ca am obosit ca atunci cand deschid o usa inainte sa spun 'Buna ziua' mi se spune 'Nu se poate'", a precizat Sova.











5388 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    O singura data sunt de acord cu asta! (Miercuri, 27 martie 2013, 11:42)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Recunoaste de unde a iesit!
    Si asta spune tot despre educatia, cunostintele si competentele pe care le are.
    Mersi, asta cu diploma de bac dupa ce a absolvit facultatea...
    (Un exemplu tipic de comunist pesedist si uslas!)
  • +8 (12 voturi)    
    Alt papagal (Miercuri, 27 martie 2013, 11:42)

    Rasmus [utilizator]

    ma uit la ideia fanfaronul asta si realizez ca el duce mai departea ideea tatucului natiunii, la nivelul lui.
    in loc sa spuna ca se va ocupa de organizare, ca va angaja oameni competenti care sa isi faca treaba, el vrea sa isi puna cortul acolo ca sa stea, eventual, cu pistolul la tampla constructorului.
    Stalin nu a murit, e in tot ce i-a urmat, chiar si dupa '89.
  • +6 (10 voturi)    
    mutare (Miercuri, 27 martie 2013, 11:45)

    Olivian Breda [utilizator]

    Dacă se mută cu cortul, înseamnă că stă deja în cort?
  • -5 (11 voturi)    
    felicitari! (Miercuri, 27 martie 2013, 11:58)

    kitto [utilizator]

    bravo asta e o atitudine buna care merita sustinuta!
    • +1 (7 voturi)    
      Asa putere are asupra contactantului ! (Miercuri, 27 martie 2013, 12:44)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      Cand esti curat, astepti sa ti se dea raportul in fiecare zi, cu avansarea lucrarilor !

      Cand esti manjit, te rogi de ei sa mai inainteze !

      Ministru de 2 lei !
      • +5 (5 voturi)    
        Contract de antrepriza... (Miercuri, 27 martie 2013, 14:32)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Indiferent de cat de "manjit"esti, acel contract exista.
        Si are o anexa obligatorie numita ""grafic de executie"".
        Asa ca scrie pe feisbuc ineptiile tale..
    • +1 (5 voturi)    
      sper sa fie apreciata ! (Miercuri, 27 martie 2013, 13:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      la jilava n'are nevoie de cort.
  • +3 (7 voturi)    
    Daaa, ca de asta avem nevoie! (Miercuri, 27 martie 2013, 12:02)

    abisala [utilizator]

    Sova, in cort la Comarnic... Ca asta ne lipsea! Bai, incompetentilor, lasati vrajeala si apucati-va de treaba! Ca sa va justificati ministerele dublate si salariile. Niste incapabili, asta sunteti!
  • +6 (8 voturi)    
    ..corect . (Miercuri, 27 martie 2013, 12:05)

    ionamaru [utilizator]

    danutz , poate il rogi pe nea fenechiu ,sa-ti imprumute un transformator , sa-l legi la retea si sa-ti lumineze cerebelu , nu sta pe intuneric , pana in 2016 !! Asa si daruieste o masina pricopsita ,copilotului pontos , sa te plimbe pe autostrada ! nu uita !!
    Cand zici ca te mutzi ? nu'l inviti si pe adormila ,trage si el un pui de somn in cort cu tine . ..nu vezi ca basescu nu vrea sa plece acasa .
  • +4 (6 voturi)    
    D-le Sova, (Miercuri, 27 martie 2013, 12:08)

    prompt [utilizator]

    Autostrazile se fac in primul rand cu vointa politica si in al doilea rand cu bani. Daca e vointa politica se gasesc si bani. Un avocat va gasi suficiente alte argumente pana in 2016 sa explice de ce nu s-a facut....Daca avocatul respectiv(sova) mai e in functie si daca mai recunoaste ce a zis azi!
  • +2 (6 voturi)    
    n-aveti pe unde sa nergeti la munte? (Miercuri, 27 martie 2013, 12:10)

    woe [utilizator]

    ce-or tot insista astia cu drum spre Brasov prin munte, nu inteleg. Inca un tronson de autostrada de nicaieri spre nicaieri? Faceti, frate, niste masterplan-uri intai, sa vedeti unde-i nevoia si dup-aia puneti contribuabilul roman sa le plateasca.
  • +4 (6 voturi)    
    Dialog... in spatele usilor inchise (Miercuri, 27 martie 2013, 12:32)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Normal ca va fi gata pana in 2016, daca se va "negocia" un pret de 25 mil. E/km si pe urma mai vedem...

    Bechtel redivivus...
  • +5 (7 voturi)    
    Generatia tinara de politicieni romani (Miercuri, 27 martie 2013, 12:38)

    Eisenhower [utilizator]

    Este trist sa citesti aceste declaratii ale unui politician cu pretentii de lider.

    Abordarea tinarului "politician" este cit se poate de primitiva: "ma mut cu cortul". De ce nu exista un planning, un follow up caci acum, fara suparare, exista o majoritate constitutionala care sa permita ca orice proiect / act normativ sa fie aprobate si implementate rapid.
    Povestea sau scuza "nu sint bani", "e criza" este cea mai la indemina, iar la asta fac apel incompetentii - indiferent de culoarea poitica.

    De la dl.Sova - si altii ca dumnealui - oamenii de rind asteapta altceva: responsabilitate, nu bascalie si vorbe goale.

    Avem vreo sansa cu ei?
    • +3 (5 voturi)    
      nu (Miercuri, 27 martie 2013, 13:34)

      monterosa [utilizator] i-a raspuns lui Eisenhower

      cred ca vom fi norocosi daca pana la sfarsitul mandatului vor termina proiectele incepute de guvernarea anterioara. Dar nu cred.
      • +1 (3 voturi)    
        Care proiecte? (Miercuri, 27 martie 2013, 15:33)

        La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui monterosa

        Telegondole si partii de ski fara zapada? Terenuri de fotbal pe camp si in panta? Sali de sport pt batrini de 80-90 ani? De astea vorbesti?
  • +2 (2 voturi)    
    aham (Miercuri, 27 martie 2013, 13:21)

    gear six [utilizator]

    Sova,
    vezi ca Bear Grylls are un fan site si la noi.
    poate ca si adjunctii ii numesti tot de pe acolo.
    Hrrr!
  • +3 (5 voturi)    
    Cort (Miercuri, 27 martie 2013, 13:30)

    jochen [utilizator]

    in 2016 nu o sa mai ai nici bani de cort, dar de autostrada.
  • +1 (3 voturi)    
    cu cortu ! (Miercuri, 27 martie 2013, 13:44)

    nash pandelica [utilizator]

    nici daca'i da boc coasa si lopata.
    pai, tre'sa stii si ce, si cum sa faci..
    altfel, pusca si cureaua lata ! :))

    sa'l ia si pe dottore, si tot tineretu' rosu.
    ca'n tineretile lui ilici cand rasuna valea ! (jiului)

    hei rup, hei rup,
    cad stanci de fier
    in lupta dusa de brigadier !
    bumbesti-livezeni, bumbesti-livezeni !

    ce vremuri eroice !
    cred ca, ilici si'acum ii povesteste doamnei nina cum a dormit el in cort...cum manuia tarnacopu' !
  • +1 (1 vot)    
    Mai bine (Miercuri, 27 martie 2013, 15:12)

    nick24 [utilizator]

    acum se muta pe portiunea Sibiu-Orastie ca e in pericol sa nu fie gata, ca se pare ca inca un mare asfaltator a deturnat banii UE.
  • -1 (3 voturi)    
    Va e frica, ai? (Miercuri, 27 martie 2013, 15:26)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Totusi e o diferenta si prefer stilul asta decat stilul "nu ne trebuie, nu avem nevoie" al incompetentului vostrul.