Corvinul Hunedoara a obținut calificarea în finala Cupei României, după un succes entuziasmant împotriva celor de la FC Voluntari, scor 3-1.

Cupa RomanieiFoto: Inquam Photos / Alex Nicodim

Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1

Deși este fără drept de promovare în SuperLiga României, Corvinul Hunedoara face show în Cupa României.

Gruparea din al doilea eșalon al fotbalului românesc a făcut spectacol în prima semifinală a Cupei, cu FC Voluntari și s-a impus cu scorul de 3-1, după un meci controlat.

Primul moment important al partidei s-a consemnat în minutul 20, când Manolache a reușit să deschidă scorul cu un șut imparabil.

12 minute mai târziu, Daniel Florea a restabilit egalitatea pentru oaspeți, la o fază la care a profitat de o greșeală în defensiva gazdelor.

După pauză, Corvinul a trecut din nou la conducere în minutul 61, când Neacșa l-a învins pe Vâlceanu cu un șut înșelător de la peste 25 de metri.

În minutul 73, hunedorenii și-au securizat victoria, grație golului înscris de Coman.

Corvinul își va afla adversara din finală joi, când Oțelul Galați va înfrunta Universitatea Cluj.