Într-o partidă restantă din etapa cu numărul 29 din Premier League, Liverpool a pierdut pe terenul celor de la Everton, scor 2-0 pentru gazde. Elevii lui Jurgen Klopp rămân la trei puncte în urma liderului Arsenal.

Suporterii echipei LiverpoolFoto: Isabel Infantes / PA Images / Profimedia

Everton – Liverpool 2-0 / Manchester United – Sheffield 4-2, în Premier League

Pe terenul celor de la Everton, Liverpool s-a văzut condusă din minutul 27, după golul marcat de Branthwaite.

Cu o posesie de peste 70% și o sumedenie de ocazii ratate, elevii lui Jurgen Klopp au mai primit un gol în minutul 58, de la Calvert-Lewin.

Cu patru etape înainte de finalul sezonului, Liverpool rămâne pe locul secund în Premier League, cu trei puncte mai puțin decât liderul Arsenal.

Într-o altă partidă restantă, Manchester United a fost condusă chiar pe Old Trafford de două ori de ultima clasată, Sheffield United.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 35 prin Bogle, dar Harry Maguire a restabilit egalitatea înainte de pauză.

În startul părții secunde, Brereton Diaz a dus-o din nou pe Sheffield în avantaj, dar Bruno Fernandes a adus din nou echilibrul, printr-un penalti transformat în minutul 61.

Pe final, Fernandes a reușit dubla (minutul 81), iar golul marcat de Hojlund în minutul 85 a stabilit scorul final.

Cu 53 de puncte acumulate, formația antrenată de Erik ten Hag urcă pe locul al șaselea al clasamentului, poziție care asigură calificarea în Conference League în sezonul viitor.