Manchester City - Chelsea, meci contând pentru semifinalele din Cupa Angliei, este programat, sâmbătă, 20 aprilie, de la ora 19:15, pe Wembley Stadium, şi va fi transmis în direct de Pro Arena.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Manchester City, care a ratat deja două trofee în acest sezon, EFL Cup şi Champions League, şi Chelsea, aflată în faţa ultimei şanse de a-şi salva sezonul, se întâlnesc în prima semifinală din FA Cup (se joacă o singură manşă).

Manchester City s-a calificat în această fază a competiţiei după ce a trecut în turul al treilea de Huddersfield (liga a doua), scor 5-0 (a), în 16-imile

de finală de Tottenham, scor 1-0 (d), în optimile de finală de Luton Town, scor 6-2 (d), şi în sferturile de finală de Newcastle, scor 2-0 (a).

În Premier League, echipa antrenată de Pep Guardiola este pe locul 1 după 33 de etape, cu 73 de puncte, cu două peste Arsenal şi Liverpool (toate cele trei echipe au câte o restanţă), iar cel mai recent meci oficial disputat a fost returul cu Real Madrid, contând pentru sferturile de finală din Champions League, scor 1-1 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 3-4 dupp penalty-uri.

Manchester City a câştigat de şapte ori FA Cup, ultima oară în ediţia trecută, 2022-2023, scor 2-1 în finala cu Manchester United, şi a piedut de alte cinci ori în ultimul act al competiţiei, cel mai recent în ediţia 2012-2013 (0-1 cu Wigan).

Chelsea a ajuns în semifinalele din Cupa Angliei după ce le-a eliminat pe Preston (liga a doua), scor 4-0 (a) în turul al treilea, pe Aston Villa, scor 0-0 (a) şi 3-1 (d) la rejucare în 16-imile de finală, pe Leeds (liga a doua), scor 3-2 (a) în optimile de finală, şi pe Leicester (liga a doua), scor 4-2 (a) în sferturile de finală.

În Premier League, echipa lui Mauricio Pochettino ocupă locul 9 după 33 de etape (are două restanţe), iar în ultima partidă oficială, disputată în campionat, s-a impus pe teren propriu în faţa lui Everton, scor 6-0.

Chelsea are în palmares opt trofee ale Cupei Angliei, ultimul fiind cucerit în 2018, după o finală cu Manchester United, scor 1-0, şi a mai pierdut de alte opt ori în ultimul act al competiţiei, cel mai recent în 2022 (0-0 după 90 şi, respectiv, 120 de minute, 5-6 după penalty-uri, cu Liverpool).

În ultimul meci direct, disputat în Premier League pe 12 noiembrie 2023, cele două echipe au remizat pe Stamford Bridge din Londra, Chelsea - Manchester City 4-4 (T. Silva 29, Sterling 37, N. Jackson 67, Palmer 90+5p / Haaland 25p, 47, Akanji 45+1, Rodri 86).

Superbet oferă cota 1,62 pentru pronosticul 1: victorie pentru gazde, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Manchester City - Chelsea.