Daniil Medvedev s-a calificat în semifinalele turneului ATP de la Miami, după ce l-a învins în două seturi pe Nicolas Jarry, scor 6-2, 7-6(7).

Daniil MedvedevFoto: Alessandra Tarantino / AP / Profimedia

Daniil Medvedev, victorie cu Nicolas Jarry la Miami - Urmează duel cu Jannik Sinner

Daniil Medvedev (4 ATP) și-a respectat statutul de favorit și s-a calificat în semifinalele turneului ATP de la Miami.

Campionul en-titre a avut nevoie de o oră și 42 de minute pentru a-l învinge pe Nicolas Jarry (23 ATP).

Medvedev a câștigat lejer primul set cu scorul de 6-2, însă a avut ceva emoții în actul secund, unde a fost nevoie de tiebreak.

În semifinale, Daniil Medvedev îl va întâlni pe Jannik Sinner (3 ATP), unul dintre cei mai în formă jucători ai momentului. Italianul antrenat de Darren Cahill a avansat în semifinale după ce a trecut în sferturi de Tomas Machac (60 ATP).

ATP Miami, sferturi de finală

Tomas Machac - Jannik Sinner (2) 4-6, 2-6

Carlos Alcaraz (1) - Grigor Dimitrov (11)

Alexander Zverev (4) - Fabian Marozsan

Nicolas Jarry (22) - Daniil Medvedev (3) 2-6, (7)6-7

Miami Open, turneu din categoria ATP Masters 1000, are loc în perioada 20-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal s-au aflat 96 de jucători, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campionul en-titre este Daniil Medvedev.