Ajunsă pe tabloul principal din calificări, Jaqueline Cristian a trecut cu bine de runda inaugurală a turneului „WTA 1000” de la Madrid, după victoria în fața polonezei Magdalena Frech (51 WTA), scor 7-5, 6-2.

Jaqueline CristianFoto: Claudio Gärtner / imago sportfotodienst / Profimedia

Jaqueline Cristian, calificare în turul doi la WTA Madrid – Revenire de senzație în primul set

Aflată pe locul 73 în ierarhia mondială, Jaqueline Cristian a reușit o revenire de excepție în primul set disputat în fața Magdalenei Frech.

Jucătoarea din Polonia a început perfect meciul și a condus cu 5-1, ratând două mingi de set.

Cu trei breakuri și șase gameuri câștigate consecutiv, Jaqueline a întors soarta partidei și a câștigat primul set.

Românca a început perfect al doilea set, a făcut rapid 5-0 și în ciuda celor două mingi de meci ratate, și-a asigurat calificarea după o oră și 40 de minute de joc.

În turul al doilea, Jaqueline Cristian o va întâlni pe ceha Barbora Krejcikova (27 WTA).

Pentru că a trecut de primul tur, românca și-a asigurat un cec în valoare de 30.255 de euro și 35 de puncte în clasamentul WTA.

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie - 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.