Iga Swiatek a trecut fără mari probleme de runda a doua a turneului „WTA 1000” de la Madrid, scor 6-2, 6-4 în fața chinezoaicei Xiyu Wang (52 WTA). În turul al treilea, lidera mondială o va întâlni pe Sorana Cîrstea.

Iga SwiatekFoto: Jean Catuffe/Dppi / Zuma Press / Profimedia

Xiyu Wang, eliminată de Iga Swiatek la WTA Madrid – Lidera mondială o va înfrunta pe Sorana Cîrstea

După ce a trecut în primul tur de Ana Bogdan, Xiyu Wang nu i-a putut face față liderei mondiale în runda a doua de la Madrid.

Iga Swiatek a început perfect primul set, a condus cu 4-0 și a cedat un singur game.

În setul al doilea, poloneza a avut 3-0 și părea că va câștiga la pas, dar a cedat din inițiativă, iar Wang dus scorul la 4-4.

Pe final, Iga și-a adjudecat ultimele două gameuri și a încheiat meciul după o oră și 17 minute de minute de joc.

În turul al treilea, Iga Swiatek o va înfrunta pe Sorana Cîrstea (30 WTA), pe care a învins-o până acum de trei ori în tot atâtea întâlniri.

Iga Swiatek vs Sorana Cîrstea 3-0 în întâlnirile directe

2022 Australian Open: Swiatek – Cîrstea 5-7, 6-3, 6-3

2023 Indian Wells: Swiatek – Cîrstea 6-2, 6-3

2024 Doha: Swiatek – Cîrstea 6-1, 6-1

Mutua Madrid Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 22 aprilie - 5 mai. Se joacă pe zgură, iar campioana en-titre este Aryna Sabalenka. Turneul este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020.