Dacian Cioloş: Închiderea completă a pieţelor o consider o greşeală / ”Piețele acoperite, deschise doar pentru producătorii români”

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 0:55 Economie | Agricultura


Dacian Cioloș
Foto: Facebook
Liderul PLUS, Dacian Cioloş, a apreciat, vineri seara, că închiderea completă a pieţelor ar fi o greşeală care va afecta producătorii agricoli autohtoni, el menţionând că i-a împărtăşit premierului Ludovic Orban câteva idei pe această temă, care speră că se vor regăsi în practică în scurt timp, potrivit Agerpres.

"Am avut o discuţie cu premierul Orban despre închiderea pieţelor şi efectele pe care o astfel de măsură le poate avea pentru cetăţeni, pentru producătorii autohtoni şi pentru aplicarea măsurilor de prevenire a răspândirii noului coronavirus. Sper ca ideile pe care i le-am împărtăşit să devină realitate în scurt timp, pentru că deja observ tot felul de speculaţii absurde cum că ar fi o măsură de a pedepsi producătorii români şi de a promova importurile. Cred că pandemia se tratează atât sanitar şi social, cât şi comunicaţional, astfel încât să nu ne trezim că la finalul ei permitem unor scenarii conspiraţioniste să înflorească din cauza unor decizii deficitare sau explicate doar parţial", a scris Dacian Cioloş pe pagina sa de Facebook.

În opinia sa, închiderea completă a pieţelor ar fi "o greşeală" care va avea efecte negative "destul de costisitoare".

"Închiderea completă a pieţelor o consider o greşeală care va avea efecte negative destul de costisitoare. Sigur că cel mai simplu ar fi să ne izolăm complet, dar este utopic să promovăm soluţii extreme. Producătorii autohtoni sunt oameni care au muncit un an întreg ca să îşi poată comercializa la recoltare ceea ce au produs. Dacă li se interzice acest lucru, riscăm să afectăm o categorie relativ fragilă de producători agricoli, după ce aceştia oricum fac faţă cu dificultate chiar şi în vremurile normale. La fel de problematic este să privăm cetăţenii de produse locale, autohtone, de calitate şi să îi îndreptăm doar către o anumită categorie comercială", a notat liderul PLUS.

El a arătat că atât timp cât pot fi aplicate "măsuri funcţionale, chiar şi complicate sau dificile în unele cazuri", ele sunt de preferat închiderii totale a unor activităţi de care depind familii întregi.

Totodată, Dacian Cioloş a precizat că recomandările pe care le propune vizează exclusiv producătorii agricoli autohtoni, cei care au mici afaceri de familie şi intermediarii la prima mână, cei care reuşesc să colecteze produse agricole direct de la ferme şi să le livreze consumatorilor.

"Cea mai importantă soluţie necesară ar fi amenajarea unor pieţe volante de weekend (vineri, sâmbătă şi duminică) în număr mult mai mare decât de obicei. Pieţe volante organizate de primărie şi accesibile doar pentru producători sau intermediari la prima mână, care vând produse de sezon. Fructele exotice şi de import, cum sunt bananele sau portocalele, pot fi vândute în continuare în supermarketuri. Dar produsele autohtone au nevoie de puncte de vânzare sigure şi imediate. Beneficiul acestei soluţii este că poate crea şi un comportament de cumpărare a produselor locale, autohtone, pe termen lung", susţine Cioloş.

Potrivit acestuia, o soluţie complementară ar fi redeschiderea pieţelor acoperite, dar acestea să fie accesibile doar producătorilor care îşi vând producţia proprie, deseori din firme familiale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5413 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 1:10)

    bobo2 [utilizator]

    Dacian, opreste-l pe A A Fart
  • -2 (22 voturi)    
    s-a trezit si usr-ul in campanie (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 1:15)

    Je__ [utilizator]

    Dl. Csalos, aveti grija ca hipsterii corporatisti sunt cei mai vehementi cu inchisul tarii, si eliminarea oricaror libertati cetatenesti

    ei sunt aia care pot munci de acasa, si tremura de frica virusului, asa ca sa se inchida tot, sa faca foamea saracanii, sa-si piarda agoniseala taranii...important e sa le fie lor bine

    asa ca aveti grija ce declarati ca pierdeti voturi
    • +2 (2 voturi)    
      Ce imi place comentariul tau! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 13:43)

      ttattaie [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Foarte corecta observatia.
  • -5 (15 voturi)    
    eu zic (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 1:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca Ciolos sa fie rapid incadrat la „zadarnicia combaterii bolilor”
  • -5 (17 voturi)    
    Nationalism de doi lei (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 5:53)

    verid [utilizator]

    Prpstia asta "doar pentru producatori romani", nu face decat sa mareasca preturile, in detrimentul consumatorilor .
  • +12 (14 voturi)    
    Masuri fara cap (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 6:56)

    LicuriciulMare [utilizator]

    Se aplica fara cap recomandari venite de la UE.

    In loc sa puna doi malaci la intrare si sa limiteze accesul in piete, le inchid si duc la disperare o gramada de amarati. Dar lasa mall-urile deschise pentru ca da, sunt alegeri.. doar ca efectul va fi invers.

    La fel cu parcurile... porti masca singur pe drum in timp ce mijloacele de transport sunt full. Ce-o sa faca garcea? o sa se inghesuie sa dea amenzi in tramvaie? nu, o sa stea frumos in parc, la aer, si amendeaza cate un prost care nu poarta masca pe vreo alee.
  • +4 (8 voturi)    
    da (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 7:43)

    rei [utilizator]

    nu stiu situatia celorlalte piete dar pe cea de la Crangasi o pot inchide fara probleme.......e 100% plina de "producatori" ce vand acelasi tip de legume si fructe ,tot timpul anului(includem aici si pe alea mai exotice....nu stiu cum le produc dar se pare ca pot fi cultivate si la noi)
    • +3 (3 voturi)    
      Fake news!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 13:50)

      ttattaie [utilizator] i-a raspuns lui rei

      Pentru corecta informare in Piata Crangasi, ca in toate pietele din Romania, exista un mixt intre producatori si comercianti. Acuma depinde de tine de unde vrei sa cumperi de la producatori, de la comercianti sau din hipermarket (atentie aici trimiti pe legume si fructe toti banii in strainatate). Eu zic ca decat sa trimit bani afara mai bine cumpar produse de la producatorii romani sau comerciantii nostri.
      • +1 (1 vot)    
        ha ha (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 18:59)

        rei [utilizator] i-a raspuns lui ttattaie

        daca gasesti tu un producator roman si nu un minoritar bisnitar in piata Crangasi, eu ii cumpar pe loc toata marfa pe care o are la el

        prefer sa cumpar din supermarket produse made in Romania decat rosiile turcesti redenumite romanesti din piata Crangasi
        ca sa nu bati drumurile degeaba poti trece o singura data pe luna timp de un an sa vezi ca vanzatorii sunt mereu tot aia(eu ii recunosc usor de ani de zile)


        asa ca sunt doar niste bisnitari cu 25% productie romaneasca luat cu japca de la producatoriii care nu au loc de ei sa vanda si restul 75% din alte tari
  • +9 (9 voturi)    
    pietele trebuie reconfigurate, nu inchise (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 7:52)

    jescu [utilizator]

    Pietele nu trebuie inchise ci trebuie rearanjate tarabele. Sa fie alei de 5m latime intre ele randurile de tarabe, sau intre tarabe si perete daca acolo e alea, si sa fie tarabele puse la 3m una de alta, ca sa poata pastra lumea distanta. La o taraba sa nu vanda decat un producator. Intradevar la cum sunt aranjate acum se calca lumea pe picioare, nu se poate vorbi de distanta, pietele sunt focare, dar se poate rezolva sa fie deschise. Sunt importante pentru batrani si pentru producatori.
    • +2 (2 voturi)    
      Acolo unde se poate (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 13:08)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      s-ar inchide o strada si piata ar fi "rasfirata" pe strada aia. Dar lumea tot se va imbulzi, nu prea au grija.
  • +7 (7 voturi)    
    Ar fi o ocazie să se facă ordine în piețe. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 7:56)

    asavreau [utilizator]

    Dar nu se vrea.Incompetența șefilor piețelor și afacerile necurate derulate în piețe crează haos și mizerie.Dacă în piețe ar fi organizare,supraveghere video,oameni cu ordinea și disciplina,covorașe dezinfectante,vânzătorii să poarte mănuși,bonetă și mască,să aibă la dispoziție un prosop și o sticlă cu dezinfectant,acestea ar putea funcționas.Reprezentanții DSP merg în piețe pentru a-și umple sacoșa gratis și închid ochii la nereguli.Sunt vânzători bolnavi de tbc și alte boli transmisibile,dar nimeni nu-i întreabă pe vânzătorii din piețe de sănătate.De curățenie nu mai spun !.
  • +3 (9 voturi)    
    campanie electorala (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 8:37)

    Watcherss [utilizator]

    sincer, am crezut ca USR+ are strategi buni, dar vad ca nu e asa.
    comparativ cu PNL si PSD, ei nu au un "nucleu dur" de alegatori (sau daca il au, e irelevant). s-au imbatat cu apa rece de la castigarea unor primarii, isi fac reclama pe net cu primarii hipsteri si transparenta, dar uita cui se adreseaza.

    ei cred ca prin astfel de mesaje atrag votantii PSD sau PNL? no f*cking way. pt PSD-isti, USR-iristii vor fi tot timpul sororisti, #rezistenti sau mai stiu eu cum, si nu-i vor vota oricum. Iar pt PNL, vor fi ca un catel care latra de dupa gard. AU avut posibilitatea sa intre la guvernare si n-au vrut, de pe margine oricine isi poate da cu parerea.

    daca la europarlamentare au avut un scor bun, la parlementare nu cred ca vor trece de 15%, iar cu atitudinea asta de virgina nu fac decat sa usureze accesul UDMR la guvernare (alaturi de "highest bidder").
  • +5 (7 voturi)    
    Lasati pietele sa functioneze !!! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 11:52)

    Dilematic [utilizator]

    Pietele agroalimentare servesc interese vitale, atat ale producatorilor agricoli cat si ale populatiilor urbane, mai ales in sezonul de toamna.
    Se pot gasi modalitati de organizare a pietelor, care sa corespunda cerintelor sanitare anti Covid.
  • +2 (4 voturi)    
    Vineri, sambata, duminica (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 13:56)

    ttattaie [utilizator]

    pietele deschise? Adica va fi un adevarat balci in acele zile in piata. Iohanis si nevasta lui (adica Orban) distrug producatorii romani pentru ca nu sunt in bazinul lor electoral.