​VIDEO Dacia Spring a obținut doar o stea la testele de impact EuroNCAP

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:20 Economie | Auto


Dacia Spring, doar o stea la testele EuroNCAP
Foto: EuroNCAP
Dacia Spring, primul model electric al mărcii, a primit doar o stea din cinci la cunoscutele teste EuroNCAP. Organizația critică dur compania pentru că a pus în vânzare o mașină care pune ocupanții în pericol și spune că modul în care s-a comportat mașina în testele de impact este problematic, putând apărea răniri grave. De precizat că EuroNCAP a testat acum și noul Renault Zoe, mașină electrică ce a primit zero (0) stele.

Spring este cel mai ieftin model electric de pe piața europeamă, este produs în China și costă în România de la 19.100 euro, iar prin Rabla Plus, de la 10.000 de euro. EuroNCAP spune că la impact, comportamentul mașinii este mediocru, iar la tehnologii care să ajute evitarea unor accidente performanțele sunt modeste.



Dacia a obținut 45 de puncte din 100 la siguranța pasagerilor, 56 de puncte la siguranța copiilor și 32 de puncte din 100 la capitolul sisteme de asistență.

Cei de la EuroNCAP spun că Dacia a lansat o mașină care merge mult dincolo de conceptul de ”frugal engineering” al Dacia pentru că este o mașină ce a avut mari probleme la testele de impact, existând pericol mare ca șoferul să fie rănit la nivelul pieptului, iar pasagerul din spate se poate lovi rău la cap în cazul unui impact frontal.

EuroNCAP nu a acordat nici măcar o stea pentru modelul Renault Zoe și spune că Renault, care era sinonimă cu siguranța acum mulți ani, obținând cinci stele cu Laguna, în 2001, lansează mașini la care siguranța nu prea mai contează.

Organizația mai spune că acum câteva luni Dacia spunea că este preocupată de siguranța pasagerilor în caz de accident ”Clar că nu este așa”, spun cei de la EuroNCAP care adaugă că este cinic din partea Dacia să ofere o mașină ecologică, însă cu marele minus că, în caz de accident, este foarte mare riscul de răni grave.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32185 vizualizari

  • +26 (36 voturi)    
    dacia spring prima masina (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:25)

    un domn [utilizator]

    "care fura curent"
    • +14 (32 voturi)    
      rautaciosi astia cu testul (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:52)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pai au facut testul la 50-60 km/h ori Spring prinde greu viteza asta.
      de unde si-or fi luat avant? sau au miscat si zidul?
      oricum viteza in oras este de 20-25 km/h. eu zic ca nu trebuei sa-ti fie frica sa mergi cu spring. cel mult rusine :)
      • +13 (13 voturi)    
        corect (Miercuri, 8 decembrie 2021, 21:05)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Au proiectat o masina electrica extrem de ieftina pentru oras. 970kg cu tot cu baterie.

        Daca mergi cu ea doar in oras, e de preferat sa eviti sa circuli noaptea prin centru, cand ies toti drogatii sa-si testeze masinile primite de la parinti. Preferabil, sa te asiguri chiar si atunci cand ai verde sau prioritate..

        Vestea buna este ca bateria nu a luat foc la impact.
      • +5 (9 voturi)    
        plin de pareri (Joi, 9 decembrie 2021, 9:14)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        nimic de faptul ca s-a schimbat metodologia de acordare a stelelor NCAP?! de ex 5 stele din trecut is 3 acum
      • +2 (2 voturi)    
        poate vorbesti de viteza medie (Joi, 9 decembrie 2021, 13:37)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Dar pe bulevarde ii dai mult mai tare.
        Adesea te trezesti la 70 la ora, mai ales dupa ce pleci primul la un semafor sau noaptea.
        Singura chestie e daca are tempomat.
      • +3 (5 voturi)    
        acceleaza 0 la 50 in 5.8 secunde (Joi, 9 decembrie 2021, 13:38)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        e decent
        • 0 (0 voturi)    
          POATE PE HARTIE (Luni, 13 decembrie 2021, 14:51)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          In realitate, la emisiunea Superspeed de pe pro-tv, Giurgea si Bratu au facut o intrecere intre Dacia 1310 din 1981 si Dacia Spring. Dacia 1310 condusa de Giurgea a plecat mai bine de pe loc, apoi a revenit Bratu cu Dacia Spring, iar a depasit Giurgea cu Dacia 1310, iar in final Spring a castigat la mustata.
          Deci nici pomeneala de 5,8 secunde!! E rusinos sa castigi doar la mustata in fata unei masini (Dacia 1310) care prinde 100km/h in 19 secunde.
  • +13 (69 voturi)    
    Doar existenta acestui gen de electrice polueaza (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:26)

    CezarN [utilizator]

    Acest gen de masini electrice, care nu pot fi niciodata singura masina a a unei familii/persoane, polueaza prin simpla lor existenta.
    Mai mult chiar, statul plateste multe mii de EUR ca subventie pentru acest gen de masini unor persoane cu multi bani deja care le cumpara pentru copii, cumparaturile sotiei sau mofturile amantei.
    • 0 (42 voturi)    
      hahaha... (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:35)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      hahaha... sa o comparam cu cazanu' de BMW cu KM dati inapoi !
    • +11 (35 voturi)    
      interesant studiul tau (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:35)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Din ce spui, reiese ca femeia nu e persoana, doar omul ii cumpara masina pentru cumparaturile pe care le face.

      Si, pana la aparitia masinilor electrice, cumparaturile se faceau prin magie, doar nu si-ar fi dus omul femeia lui cu masina lui care polueaza la piata.

      Si, bineinteles, niciun om nu si-ar lua asemenea masina, ca oamenii nu merg prin oras, doar femeile o fac. Omul isi ia masina serioasa.

      /s
    • +5 (21 voturi)    
      da, dar... (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:04)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      corect, dar posesorul poate sa se laude peste tot cat e el de progresista si grijuliu cu mediul, si poate sa profite de orice ocazie sa zica "zero emission" ignorand (cu voie sa fara) de unde vine electricitatea.

      Depinde de la tara la tara, dar in unele state e posibil ca un automobil electric sa emita (indirect) un nivel de co2 comparabil cu cele cu ardere interna. Si asta e in functie de cum se genereaza electricitatea - In germania de exemplu ponderea centralelor pe carbune si gaz (36% in 2020) e problematica pentru ca automobilele electrice sa aibe pretentia asta. In schimb in Franta cu totul alta poveste, unde doar 7% din electricitate vine din combustibili fosili.

      Nota bene: Romania produce 42% din electricitate din combustibili fosili (2018)...
      • +1 (23 voturi)    
        zero emisii in oras nu e suficient? (Miercuri, 8 decembrie 2021, 20:43)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        Ce preferi, sa stai la semafor in spatele unui diesel fara catalizator (100% combustibil fosil) sau in spatele unei masini electrice care se incarca cu 42% combustibili fosili?..

        Ce alegi, CO2-ul de la termocentrala care se disipa in atmosfera sau NOx si PMx de pe teava de esapament care se duc in plamanii tai?
        • +1 (9 voturi)    
          nu cred ca ai inteles (Joi, 9 decembrie 2021, 11:52)

          Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          nu cred ca ai inteles, da--mi voie sa fiu cat se poate de direct: nu exista "zero-emisii", e o legenda.

          Argumentul pe care il aduci tu e similar cu plasticul deversat in oceane... ce ne doare pe noi, ca in Romania abia avem access la o mare mica.
        • -1 (7 voturi)    
          inca ceva (Joi, 9 decembrie 2021, 11:54)

          Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          vezi ca sunt studi facute in taarile care au peste 30-40% din electricitate produsa din combustibili fosili... in situatia asta masinile electrice sunt responsabile the emissii de CO2 comparabile(!!!) cu masinile diesel. Te las sa cauti pe net ;)
          • +6 (6 voturi)    
            Problema se pune altfel (Joi, 9 decembrie 2021, 18:24)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

            Chiar daca ar avea emisii egale(desi nu e asa) se pune problema poluari locale, adica una este sa fi cu nasul in teava de exasapament a unui euro 3 diesel si alta este sa respiri aer curat in oras...
            Asa si toata lumea merge si la buda, una e sa stai cu ei in wc si alta este sa fii departe,

            Asa ar putea sa spuna si cel din Brasov ca nu-i pasa ca langa Bucuresti sunt mafii intregi care otravesc aerul cu deseuri ilegale, ca la el nu ajunge?

            Tu nu traiesti la oras, nu te bucuri cand e aer mai curat????
          • +4 (4 voturi)    
            Just, emisiile sunt "comparabile" (Joi, 9 decembrie 2021, 18:54)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

            Doar ca nu sunt nici pe departe egale.

            Daca, asa cum ai spus chiar tu, masina electrica in Germania sau Romania foloseste 36%, respectiv 42% energie din combustibili fosili, evident ca per ansamblu emissile de CO2 sunt semnificativ mai mici.
            Un motor diesel auto opereaza cu eficienta 35-40%. O termocentrala opereaza cu eficienta +50%, plus cogenerare (caldura)...

            Iar emisiile de oxizi de azot si particule nearse in mediul urban sunt zero.

            Te las sa cauti in dex definitia cuvantului "comparabil" ;)
  • -26 (50 voturi)    
    Posibilă fraudă EuroNCAP? (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:28)

    Octav_I [utilizator]

    Uitându-mă la cum s-a comportat masina în teste, îmi pare destul de solidă. Am văzut mașini mult mai deformate...
    Oare cu ocazia asta au vrut să îngroape vânzările Spring?
    • +57 (61 voturi)    
      Nici vorba (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:57)

      Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui Octav_I

      Nu deformarea masinii conteaza, ci deformarea pasagerilor.
    • +33 (47 voturi)    
      Bineinteles... (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:42)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Octav_I

      ...te-ai prins, felicitari! Cei de la EURONCAP au fost platiti gras de Mercedes, BMW, Audi, Volvo etc pentru a scoate din competitie Dacia Spring, care i-ar fi bagat in faliment.
    • +3 (3 voturi)    
      Raport teste EuroNCAP (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:42)

      Habliza [utilizator] i-a raspuns lui Octav_I

      Citeste raportul si apoi o sa-ti schimbi parerea:

      https://www.euroncap.com/en/results/dacia/spring/44197
    • +1 (1 vot)    
      ca sa intelegi (Joi, 9 decembrie 2021, 11:58)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Octav_I

      ar trebui sa te uiti putin ce intra in scorul NCAP. Se schimba de la an la an, si evident includ standarde din ce in ce mai noi, care se traduc in optionale care lipsesc la unele masini.

      1 stea in 2020 e cateva stele bune in NCAP 2015 de exemplu. Uita-te de curiozitate care e cea mai ieftina masina care a luat 5 stele in 2020 si ai sa te lamuresti repede care e legatura.
  • +25 (39 voturi)    
    O chinezarie (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:32)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ieftina si cu probleme.
    • +10 (16 voturi)    
      ieftina? (Miercuri, 8 decembrie 2021, 14:35)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      La 19.100 euro este extrem de scumpa pentru ceea ce ofera.
    • +4 (4 voturi)    
      zoe costa mult mai mult (Joi, 9 decembrie 2021, 9:09)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      si a luat 0 (zero) stele
    • +3 (3 voturi)    
      dar stii de ce? (Joi, 9 decembrie 2021, 11:21)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      China produce ieftin, dar asta nu inseamna ca si prost. Pur si simplu cei care contracteaza vor prost, pentru ca vor mai ieftin decat e cazul. Ca sa ma intelegi mai bine, daca ar face copiere 100% a oricarei masini produse in Europa, in China ar costa 70%.
      Problema cu produsele proaste din China sta la contractant, nu la producator.
    • 0 (0 voturi)    
      Toti s-au luat dupa fenta cu o stea NCAP (Vineri, 10 decembrie 2021, 15:19)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Dar nimeni nu zice despre subventia de 10.000 de euro prin care Romania ,,sponsorizeaza'' statul chinez.
  • -31 (51 voturi)    
    nici nu-i nevoie de mai mult (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:36)

    hdd [utilizator]

    oricum orice victimă de accident dacia e trecută la Covid.
    • +3 (11 voturi)    
      Mereu faci pe desteptul.... (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:13)

      nscandal [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Mai rasfira, totusi....
  • +16 (22 voturi)    
    masina este inspirata dintr-un model Renault (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:45)

    bancher [utilizator]

    comercializat in China, la ce sa ne asteptam?? (Renault City K-ZE).
    • +19 (23 voturi)    
      Spring are mai multe stele ca Zoe (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:58)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Mie mi se pare uimitor că:
      Renault Zoe asamblat în Franța la Flins și vândut cu peste 30.000 de euro obține 0 stele.
      Renault K-Ze (adică Dacia Spring) produs la fabrica Dongfeng din China și vândut de la 19.000 de euro obține o stea totuși.

      Deci mașina făcută în China e mai bună?
      • -1 (13 voturi)    
        nu e acelasi lucru... (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:22)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        ZOE are autonomie mai mare si se infige mai bine la condus.
        In rest, ori de masina are o stea, ori niciuna, tot acelasi lucru este: mori in ea la cel mai mic impact (sau ramai schilodit pe viata).
      • +2 (2 voturi)    
        ZOE a fost depuncatata.. (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:26)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        ... la sistemul de franare pasiv.
  • +6 (34 voturi)    
    cotet cu roti. (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:48)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ce poate mai mai rau decat o dacie? o dacie chinezeasca!
    • +6 (8 voturi)    
      Cu toata simpatia, aici esti rautacist. (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:21)

      nscandal [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Dacia e o masina fara mofturi, fite si fasoane, loiala si de incredere daca ii dai ce-i trebuie, cind ii trebuie. Cam ca o sotie. E de preferat fata de fitoasele la mina a II-a la care gazele arse ies mai rau decit de la tractor. Cam ca o parapanta fitoasa pe strada, dar te trasneste mizeria cind ii intri in casa.
  • +20 (28 voturi)    
    Nu ne mira (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:48)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Asa se intampla cand iei un Renault Kwid de 4000 de euro de pe strazile din Bengaluru, ii pui motor de TukTuk de Thailanda si il aduci in Europa pe 20000 de euro.

    Desi rezultatele NCAP sunt slabe, fiind o masina preponderent de oras unde se ruleaza cu viteze de pana in 50-60, sansele sa patesti ceva serios in eventualitatea unui accident sunt destul de mici.
    • +2 (6 voturi)    
      din pacate, o poti pati si in Bucuresti, (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:24)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      scapi daca te loveste un Logan de 1,2 tone, dar daca te loveste o masina mai mare si esti in Spring, nu mai scapi, chiar si in Bucuresti (pentru ca diferenta de masa intre masini e prea mare).
    • 0 (2 voturi)    
      Nu-i ca si cum (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:09)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      Celelalte masini Dacia ar fi excelat vreodata la testele NCAP, Sandero Stepway 2021 are de-abia doua stele, si mai mult de 3 stele nu a luat niciun model Dacia vreodata.
      • +2 (2 voturi)    
        Diferenta (Miercuri, 8 decembrie 2021, 15:58)

        Florin Oprea [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

        Vezi ca una e siguranța pasiva (de 4 stele la Duster) și alta e frânarea de urgență și alte farafastâcuri scumpe
  • +6 (14 voturi)    
    Oameni rai (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:55)

    gigiduru_ [utilizator]

    O fi doar una, dar e a noastra
    • +6 (10 voturi)    
      "a noastra" (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:08)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      mai "a noastra" decat Ema Raducanu?
    • +9 (9 voturi)    
      e a Frantei si Chinei, totusi... (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:38)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      In Romania nu stiu daca se face vreun surub pentru masina asta, ar fi de vazut.

      Ma uit in video si cockpitul nu s-a deformat deloc, la impact din fata. Parbrizul nici nu s-a spart, doar s-a crapat. Testul asta ar fi luat 5 stele acum cativa ani. Poate airbagul sa fie prea mic ? Oameni rai astia de la Euro in Cap :)
      • +6 (6 voturi)    
        oamenii de la încap (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:53)

        eu@eu [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        poate s-au gândit să protejeze bugetele europene de îndatoririle externe pe care le-ar cauza acest model. România se îndatorează cu 10 mii de € pentru fiecare maşină subvenţionată, pe lângă diferenţa de balans comercial maşina fiind produsă în afara ţării.
  • +2 (14 voturi)    
    nu e fair (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:21)

    catelu [utilizator]

    Nu e cinstit sa testezi impactul la 60km/h la o masina care nu prinde mai mult de 50km/h decat la vale :-)
    Acum serios, in afara de pizza delivery la ce mai e buna Dacia Spring? Mie imi aminteste de vremurile cand auzeai, calatorind in taxi, dispecerul "O masina pe Balcescu 32, fara Tico si Matiz". Refrenul "fara Tico si Matiz" probabil va deveni "fara Dacia Spring".
    • +1 (1 vot)    
      cica prinde viteza de 125 la ora (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:49)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      iar la 50 la ora ajunge in 5.8 secunde
      Comparabil cu alte masini din piata.
  • +5 (17 voturi)    
    numai o stea, dar face cat zece, ca e ecologica (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:34)

    Crup [utilizator]

    Merita cu varf si indesat sa "salvezi" planeta, chiar daca mori la primul impact usor.
    Si in plus, maretul Partid Comunist Chinez, in ograda caruia e facuta Dacia Spring, ar putea avea niste obiectii seriose. Cum adica numai o stea? Imperialismul occidental putred vrea sa denigreze fabulosul, maretul si colosalul popor chinez, numai de asta i-a dat masinii 1 stea.
    Stiu, asta cu stelele tine de proiectare, nu de productie, dar chiar si asa... sa pasim pe varful picioarelor sa nu suparam cele doua forte colosale de care Europa tremuri de frica: ideologismul ecologist si Partidul Comunist Chinez.
    • +3 (11 voturi)    
      foarte ecologică (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:48)

      eu@eu [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      producând mai multe victime mortale decât dacă ar fi fost proiectată şi construită mai serios va contribui la reducerea emisiilor de toate felurile pe care ocupanţii le-ar fi produs în continuare
      zeci de ani dacă ar fi supravieţuit!
  • +5 (9 voturi)    
    Arată bine dar o stea? (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:50)

    mr_mojo [utilizator]

    Plus ca testele sunt făcute la 60 km/h. In România lumea merge doar prin cartier cu viteza asta; ar trebui teste speciale la 80-90 pentru noi.
  • +6 (8 voturi)    
    practic Dacia e mai sigura decat Renault (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:51)

    Crup [utilizator]

    Cu toate ca in domeniul electric ambele companii (Dacia si Renaul) joaca la categoria "jena", Dacia cu o stea este o masina mai sigura decat Renault, care saraca n-a pupat nici macar o stea! :)))
    Dacia cu steau ei se incadreaza totusi la categoria "jena", pe cand Renaul sta sa retrogradeze de la categoria "jena" la categoria "bai, voi chiar va bateti joc?" :))))
    Laura Stoica avea o melodie... "caci eu n-am atins nicio stea". Ar putea sa imprumute Renault melodia asta pentru o campanie publicitara la Zoe! :))))
    Dar si Dacia Spring ar putea folosi in reclamele ei vorba aia atat de celebra in limba romana "vai de steaua ei!" :))))
    • 0 (2 voturi)    
      acum se iau multe criterii in considerare (Joi, 9 decembrie 2021, 9:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      la testele de siguranta euroncap, nu doar testul de impact. La testul de impact Renault Zoe a iesit mai bine decat Dacia Sping, dar a pierdut la franarea pasiva (adica cat de repede franeaza daca iti apare un obstacol in fata).
  • +1 (9 voturi)    
    Mare grija la borduri (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:11)

    lazarus101 [utilizator]

    Dragi soferi de Dacia Spring, daca cumva loviti bordura va poate fi fatal :))))
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i rau, Zoe are 0 stele (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:15)

    Ahha [utilizator]

    Si vor mai fi multe cu doar o stea dupa noile regementari 2021.
  • 0 (2 voturi)    
    2 CV (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:22)

    Nissan [utilizator]

    Cat or fi dimensiunile anvelopelor? Numai 2 CV frantuzesc mai avea roti atat de subtiri.
    • +1 (1 vot)    
      Dacia Spring are 165/70 R14 (Miercuri, 8 decembrie 2021, 17:28)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      BMW i3 se descurca cu 155/70 R19
      Pierderi mai mici, zgomot mai redus
      • -1 (1 vot)    
        dimensiuni ideale (Joi, 9 decembrie 2021, 14:03)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        ideale pentru producatorii de anvelope, platesti la un set de i3 cat pentru un set de porsche 911. Dar daca vrei sa ti coada pe sus ca ai electrica, ia si plateste la trocarici.
  • +6 (10 voturi)    
    umflarea pretului conform valorii tichetelor (Miercuri, 8 decembrie 2021, 14:10)

    cmariusalin [utilizator]

    ce-s cu preturile asta inainte de reduceri? sa fim seriosi,nu costa nici 5k euro jaful asta de masina
    subventionam industria auto din banii nostri de taxe si impozite de fiecare data cand cumparam prin rabla.
    • -1 (3 voturi)    
      Idee corecta (Miercuri, 8 decembrie 2021, 22:08)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui cmariusalin

      Dar scrisa corect e "ce-i cu preturile astea".

      Ca sa nu existe dubii, spunem "ce-i cu noi", nu "ce-s cu noi"

      Sau, mai clar:
      - ce-i cu mine
      - ce-i cu tine
      - ce-i cu el/ea
      - ce-i cu noi
      - ce-i cu voi
      - ce-i cu ei/ele

      Exprimarea corecta putea fi si "ce e cu preturile astea".

      Nu sunt obsedat de gramatica, dar ma deranjeaza greselile. Scuze, defect profesional...
  • +3 (9 voturi)    
    Teste "fake" in interesul industriei germane. (Miercuri, 8 decembrie 2021, 15:20)

    gv [utilizator]

    ”Afacerea” asta cu testele astea fake de la un ONG finantat la greu de industria auto germana ca sa denigreze masinile francezilor chiar ma lasa rece. Nu le mai ajunge "testul elanului” matrasit de ADAC pentru Logan, acum folosesc si slugoii astia de la NCAP-ul vietii lor. Sunt penibili cum dau 0 stele la aceeasi masina la care dadeau 5 stele acum cativa ani. E suficient sa te uiti la filmuletele lor reinterpretate ca sa vezi ca cele 6 airbaguri de pe Spring ofera ocupantilor exact aceeasi protectie ca la masinile la care dau si acum 5 stele.
    • +2 (2 voturi)    
      Intruziunea în habitaclu este prea mare (Miercuri, 8 decembrie 2021, 17:56)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui gv

      la primul test din video și la testele din lateral, Caroseria nu este întărită îndeajuns, nu absoarbe suficientă energie pentru a amortiza total șocul, în special în zona dintre uși, și astfel partea de energie rămasă e preluată de pasageri rezultând răni.
  • 0 (6 voturi)    
    O lada de bere e mai sigura (Miercuri, 8 decembrie 2021, 17:01)

    Shoshok [utilizator]

    Daca arunci o lada de bere in copac, rezista mai bine impactului decat cotețul asta.
    • -1 (3 voturi)    
      ai tragic de multa dreptate (Joi, 9 decembrie 2021, 9:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

      am mers si eu cu masina, e ca un mic cotet pe 4 roti, nu iti da nicio senzatie de siguranta. Tabla asa subtire doar la conserve mai vezi.
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant test - de citit in detaliu (Joi, 9 decembrie 2021, 10:43)

    Soro [utilizator]

    Doar articolul nu ajuta la identificarea punctelor slabe. in raportul de pe NCAP se specifica fiecare slabiciune. Se pare ca la impactul frontal soferul are de suferit destul de mult in zona toracica si asta a depunctat masiv scorul desi nu a fost identificata o cauza specifica (poate pretensionarea centurii e prea puternica).
    Dar in acelasi timp are mai multe aspecte care o claseaza bine in clasa de masina mica: airbaguri laterale, AEB.
    Bineinteles ca acea comparatie din articol cu o masina din 2001 nu e binevenita, clasarea scorurilor acum 20 de ani fiind mult mai relaxata fata de acum. nici macar testul de impact frontal cu o masina vinita din fata in miscare nu exista. Una peste alta, o masina OK in oras daca eviti impacturile frontale cu o masina de pe contrasens.
    • -1 (5 voturi)    
      e bine sa eviti impacturile (Joi, 9 decembrie 2021, 14:08)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Soro

      de orice fel, chiar daca-s in oras. Uite ca usor usor ne intoarcem cu siguranta la nivelul Daciei 1310, doar ca acea Dacie era cam de 7-8 ori mai ieftina decat cotetul chinezesc cu pretentii ecologice.
  • -1 (1 vot)    
    aici e rost de-un chilipir (Joi, 9 decembrie 2021, 20:45)

    Clef [utilizator]

    Păi dacă are o stea, după ce vinde fcsbeul, poate își cumpără și Becali una, și iese-n câștig,
  • 0 (0 voturi)    
    Spring (Sâmbătă, 11 decembrie 2021, 16:55)

    emilclick [utilizator]

    O stea? Buna si aia. Oricum Dacia Spring nu si-a propus, inca din elaborarea caietului de sarcini, sa cucereasca stele ncap. Si-a propus sa fie o masina convenabila ca pret cu respectarea normelor tehnice legale. Si spre surprinderea tuturor a reusit. Bravo lor.
  • 0 (0 voturi)    
    In tara cu cele mai multe accidente mortale (Duminică, 12 decembrie 2021, 17:59)

    John M. [utilizator]

    pe sosele, testul de impact era cel mai important pentru consumatori. La ce foloseste ca masina consuma 1 leu pe kilometru daca la primul carambol pe autostrada arata ca un bulgare de fiare indoite?!
    Chestia e ca in Romania le merge...