Un institut de cercetare din România vrea să facă un sistem de ventilație mecanică pentru pacienții cu COVID-19

de CP     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2020, 11:02 Economie | Companii


ICPE-CA
Foto: Hotnews
Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Inginerie Electrică ICPE-CA Bucureşti lucrează la dezvoltarea unui sistem de ventilaţie mecanică destinat tratării persoanelor infectate cu noul coronavirus. ICPE-CA lucrează împreună INCD Turbomotoare COMOTI şi cu alte institute naţionale de cercetare şi universităţi.

Beneficiind de infrastructură de ultimă generaţie pentru prototiparea rapidă de tip imprimantă 3D, ICPE-CA a identificat o serie de componente destinate echipamentelor de protecţie şi tratament, se arată într-un comunicat citat de Agerpres.

Institutul a iniţiat o serie de discuţii şi parteneriate cu agenţi economici pentru producţia de echipamente specifice.

ICPE-CA, în parteneriat cu SC MGM Star Construct SRL, mai oferă soluţii și pentru funcţionalizarea antimicrobiană şi cu potenţial antiviral a măştilor şi instrumentarului medical prin depunerea de straturi subţiri nanostructurate, se mai precizează în comunicat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3453 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    se poate (Joi, 9 aprilie 2020, 11:12)

    sile1 [utilizator]

    Hai baieti ca se poate !

    Ma intreb insa daca reusiti sa terminati sistemul si sa-l livrati pe piata inainte de sfarsitul pandemiei de coronavirus.
    • +2 (2 voturi)    
      cre'ca.. (Joi, 9 aprilie 2020, 12:20)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      ... intr-un final isi vor baga picioarele si vor importa din China.. ca pana acum.
  • +4 (10 voturi)    
    tarziu..... (Joi, 9 aprilie 2020, 11:14)

    danton68 [utilizator]

    cam tardiva productia de ventilatoare.....
    eu zic sa va apucati de facut incubatoare si alte chestii pentru nou nascutii care vor veni peste 9 luni
    • -1 (3 voturi)    
      Nu cred ca e tardiv (Joi, 9 aprilie 2020, 11:44)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui danton68

      Valul asta va trece, dar sunt mari sanse sa mai avem unul la iarna...
    • +1 (1 vot)    
      Sau scirie (Joi, 9 aprilie 2020, 12:03)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui danton68

      Ca e mia simplu, Cu incubatoarele pentru copii e complicat tare, se stie (vezi alea care au luat foc, de vina fiind... o ingrijitoare)
    • 0 (2 voturi)    
      lasa ca ne face armata "izolete".. (Joi, 9 aprilie 2020, 12:20)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui danton68

      .. mini-sere din alea care se gasesc la dedeman la sectiunea gradinarit.
  • +2 (2 voturi)    
    Pana va miscati voi ..... (Joi, 9 aprilie 2020, 11:44)

    KTerinca [utilizator]

    ..... mananca guvidu' covidu'.
  • +5 (5 voturi)    
    Institutele noastre de cercetare, (Joi, 9 aprilie 2020, 11:56)

    PowerIon [utilizator]

    adevarate cimitire de elefanti, au initiat o serie de discutii, si parteneriate. O sa primeasca ceva bani iar la sfarsit o sa dea vina unii pe altii ca n-au facut nimic.
  • +3 (3 voturi)    
    E bine ca vrea (Joi, 9 aprilie 2020, 12:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Am mai auzit si de niste ateliere de reparatii auto care s-au apucatt sa fbrice ventilatoare. Nu stiu de ce presa ne intoxica cu asemenea stiri stiintifico-fantastice.
  • +2 (2 voturi)    
    Vor banii alocati pentru cercetare (Joi, 9 aprilie 2020, 12:20)

    ingc [utilizator]

    Pana acum nu au făcut nimic
    Acum ca se dau bani de cercetare pe proiecte !COVID19! s-au gândit ca e cazul sa se apuce de treaba.
    Adică ..... sa ia niște bani.
    Institutele ce cercetări toaca bani de ani de zile ca sa producă … articole.
    Când trebuie sa facă ceva concret se ascund ca șobolanii.
    Rușine !!! institutelor de cercetări si universităților de profil.
    Cu dotările lor .. se puteau face multe
  • +2 (2 voturi)    
    mai copii, (Joi, 9 aprilie 2020, 16:50)

    anginsan [utilizator]

    ventilatoare pulmonare COROVENT - solutie OPEN SOURCE - detalii la adresa www.corovent.com
    moca
    q.e.d.