Cum explica ministrul energiei decizia de distribuire a minim 90% din profiturile companiilor de stat sub forma de dividende: Intra in bugetul national si se reintorc din bugetul national pentru investitii

de C. Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 19 februarie 2018, 14:17 Economie | Energie


Anton Anton, ministrul energiei, considera ca distribuirea a minim 90% din profiturile companiilor de stat sub forma de dividende "va eficientiza investitiile, va creste numarul de investitii". In opinia ministrului, "e vorba de circulatia banilor mai repede".

"Daca as fi constatat ca firmele la care avem participatii au facut investitii din banii pe care i-au castigat, atunci as fi fost deranjat de faptul ca profitul dispare. Dar, dupa ce am vazut ca firmele au acumulat banii in vistierie, mandrindu-se cu faptul ca au niste rezerve, faptul ca aceste rezerve trec, si subliniez chestia asta, nu intra in buzunarul investitorului ca dividende, intra in bugetul national si se reintorc din bugetul national pentru investitii, eu cred ca e vorba de circulatia banilor mai repede si poate ca acest lucru va eficientiza investitiile, va creste numarul de investitii", a declarat ministrul, intrebat daca a fost de acord cu decizia Guvernului de distribuire a minim 90% din profituri, in dauna investitiilor. Declaratia a fost facuta in cadrul conferintei "ZF Power Summit".

Acesta a mai spus ca ofera acelasi raspuns si cand a fost intrebat cu ce bani va reusi sa faca Nuclearelectrica investitia de peste 1 miliard de euro in Unitatea 1 de la Cernavoda, in conditiile in care aceasta trebuie retehnologizata in urmatorii ani.

Reamintim ca Executivul va obliga si in acest an companiile de stat sa repartizeze o cota de minim 90% din profitul pe 2017 sub forma de dividende sau varsaminte la bugetul de stat. Astfel, pentru al doilea an consecutiv, companiile de stat raman fara fonduri pentru investitii. Cele mai afectate sunt companiile care au in desfasurare proiecte mari de investitii, cum sunt Transgaz, Romgaz, Hidroelectrica sau Transelectrica. Guvernul incearca astfel sa rezolve problema incasarilor mici la bugetul de stat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1872 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Anton Anton... (Luni, 19 februarie 2018, 14:35)

    ruskimushki [utilizator]

    ... an de vanatoare la ton.

    Adica cumva nu circula banii destul de repede intre borfasi.
    Sa cumparam cu totii actiuni/obligatiuni la medicii la care dam deja spaga, poate-poate isi astfel renoveaza budele de pe coridor.

    Glontele, tov. Antonovici !

    Platesc din leafa mea de sorosist ordinar, cultivat, tanar tata.
    • +3 (3 voturi)    
      ruski..mushki pe creier (Luni, 19 februarie 2018, 16:07)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      Amice ai consumat ceva nu de alta dar ne ai omorat cu logica .. medici pe actiuni, fara closete...si platesti din leafa ta ce?.. banuiesc ca glontele , dar vezi ca procedeul e din china.
      Legat de dl profesor, vai steaua lui , pai circulatia banilor e mai repede .. nu mai rapida.
      Am o sugestie pt. presari, baiatul asta cu cioc si palarie a la Sadoveanu e mana cereasca , becali e mic copil pe langa el, urmaritii prestatiile, oricum e paralel cu energia si nu numai . Faza cu investitorii chinezi ( vorbim de miliarde) pe care i a intalnit la lift cand plecau ,e mortala . Iar intrebarea priviind -ce este curentul electric- credeti ma era cat se poate de legitima in cel priveste pe domn profesor. Oricum m am lamurit cat de important este acest minister in momentul cand i s a taiat 40% din buget ...dar vom face investitii urmand sa avem mai multe ..kg sau galeti de curent pe cap de locuitor.
  • +9 (9 voturi)    
    Comic baiat (Luni, 19 februarie 2018, 14:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adica spoliem si ducem prin buget banii la clientela PSD+ALDE+UDMR, borfasi, hoti, mafioti si pupincuristi.
  • +8 (8 voturi)    
    a (Luni, 19 februarie 2018, 14:47)

    adrian67 [utilizator]

    investitii in ce ? In salarii si pensii speciale?
  • +10 (10 voturi)    
    Mai,cel care tormi..beton,despre care........ (Luni, 19 februarie 2018, 14:50)

    gigiN [utilizator]

    ...investitii ne vrajesti tu ?Pentru ca stim cu totii ca banii vor merge,ca de fiecare data, la salariile si la pensiile voastre nesimtite.
  • +7 (7 voturi)    
    Un impozit ascuns! (Luni, 19 februarie 2018, 15:07)

    oigen [utilizator]

    Majoritatea companiilor de stat sunt companii de utilități. Profitul lor se simte în valoarea facturilor plătite de consumatori. Dacă acest profit merge la bugetul de stat (și nu pentru propriile investiții = eficientizare = facturi mai mici), înseamnă, practic, că în factură există un impozit ascuns.
  • +7 (9 voturi)    
    Pe bune, fara nicio intentie de a face misto ! (Luni, 19 februarie 2018, 15:24)

    Susufler0 [utilizator]

    Cand te cheama Anton Anton, de nu stii care ti-e numele si care-i prenumele, nu ai cum sa oferi o altfel de explicatie decat cea pe care a oferit-o ministrul si care in traducere libera suna cam asa :
    daca imi scot banii din buzunar si ii bag intr-o pusculita in care mai baga si socru meu si soacra mea si fiu meu si care este controlata de sotie, banii mei circula mai repede si pot sa-i investesc mai repede, mai usor si mai bine decat daca ar fi ramas la mine !

    PS. Mai domnu' Anton Anton, dupa cum vad eu matale ti-ai pus in cap sa ne zapacesti !
  • +6 (6 voturi)    
    mafia (Luni, 19 februarie 2018, 16:30)

    Albion [utilizator]

    Banii vor ajunge la companiile de stat cu pierderi masive jefuite din interior de pilele si neamurile infractorilor din politica.
  • +4 (6 voturi)    
    hehe (Luni, 19 februarie 2018, 16:38)

    nikita11 [utilizator]

    Mi-au facut ziua vesela cu minciunica asta ;). Adica ia 90% si baga 30% in 1000 de investitii mai micute, restul dispar. Ca de regula se vor tine de promisiuni ;). Cred ca-i zice para-indarat la chestia asta. Pe de alta parte e clar ca nici companiile respective nu au facut nimic cu banii aia.