Zoltan Nagy-Bege: Dacă nu începem exploatarea în doi-trei ani, nu va exista niciodată o producție de gaze în Marea Neagră

de C.P.     HotNews.ro
Luni, 10 mai 2021, 16:48 Economie | Energie


Zoltan Nagy-Bege
Foto: AGERPRES
România nu-și permite luxul de a amâna investiţiile în exploatarea gazelor din Marea Neagră, a declarat Zoltan Nagy-Bege, vicepreşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE), în cadrul unei conferințe organizate de Consiliul Investitorilor Străini (FIC). Acesta consideră că dacă producția nu începe în maximum trei ani, gazele din Marea Neagră nu vor mai fi niciodată exploatate.

"Predicţia mea este că dacă nu începem exploatarea în doi, maximum trei ani, nu va exista niciodată o producţie de gaze în partea românească a Mării Negre", a spus Zoltan Nagy-Bege, potrivit Agerpres.

Acesta spune că legislaţia europeană și piața se schimbă foarte repede, motiv pentru care "noi trebuie să putem reacţiona la fel de repede".

La rândul său, Christina Verchere, CEO al OMV Petrom, a spus că 2021 este un an esenţial pentru producţia de gaze din Marea Neagră.

"Timpul nu este de partea noastră şi am rămas în urmă. Aşa că 2021 este un an crucial (...) Trebuie să vedem cadrul legal în vigoare pentru a putea dezvolta aceste proiecte, la fel şi regimul fiscal", a spus Verchere, care este şi vicepreşedinte al FIC.

Acesta a explicat că este vorba de securitatea energetică. "Importurile vor creşte până la 40% până în 2030. Timpul este esenţial. Putem aduce gaze, dar vom plăti taxe în alte ţări, angajaţi în alte ţări. Investiţiile în Marea Neagră aduc beneficii uriaşe ţării: locuri de muncă, efecte multiple", a mai afirmat Christina Verchere.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2917 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Vocea Ungariei? (Luni, 10 mai 2021, 17:41)

    fabricadeganduri [utilizator]

    Mi se pare foarte intrigant ca dl. Zoltan Nagy-Bege s-a insurubat in rolul de "vicepreşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE)" si-i da pe repede inainte cu exploatarea resurselor Romaniei din Marea Neagra de parca se evapora gazele de acolo.

    Nu uitati va rog ca Ungaria are un interes fix in subiectul asta. Ce coincidenta de etnie.. sau poate dl asta reprezinta de fapt Ungaria in topicul asta?

    Mai jos un articol pentru reimprospatarea memoriei:

    https://www.dw.com/ro/disput%C4%83-%C3%AEntre-rom%C3%A2nia-%C8%99i-ungaria-pe-tema-gazului-din-marea-neagr%C4%83/a-44718665
  • 0 (2 voturi)    
    al cui este interesul? (Luni, 10 mai 2021, 19:11)

    fabricadeganduri [utilizator]

    Am mai trimis un comentariu dar se pare ca nu a ajuns..

    Mi se pare ca cetateanul acesta etnic maghiar face lobby pentru un interes unguresc despre care s-a mai discutat in presa. Care e graba, se evapora gazele?

    Cu citat mai jos tot dintr-un articol hotnews :

    "Întrebat dacă Ungaria susţine în vreun fel proiectele din Marea Neagră, puse în aşteptare din cauza legislaţiei, Zákonyi Botond a răspuns: "Încă sperăm ca, până în 2022, să înceapă producţia iar exportul să fie disponibil. Pentru că suntem convinşi că acest lucru este cel mai bun şi pentru România"."

    Ciudat cum a ajuns la butoanele care pot rezolva interesul ungariei acest cetatean roman..
    • 0 (2 voturi)    
      Cam așa (Luni, 10 mai 2021, 20:41)

      idna [utilizator] i-a raspuns lui fabricadeganduri

      Nu mai vorbim că poate chiar e (și) cetățean maghiar cu acte în regulă.
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 mai 2021, 6:39)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Pașalâc? (Miercuri, 12 mai 2021, 17:26)

      idna [utilizator] i-a raspuns lui

      "Românistan"? Insinuezi ceva cu asta? Oricum, pașalâc poate la vest de Tisa. Iar ungur să scrie cu diacritice ale limbii române nu am mai văzut, tu ești primul. Ia să vedem, așa îmi publică Hotnews comentariul?
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 mai 2021, 21:10)

        [anonim] i-a raspuns lui idna

      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 mai 2021, 18:14)

        [anonim] i-a raspuns lui idna

        • 0 (0 voturi)    
          Iojef, Iojef (Vineri, 14 mai 2021, 22:22)

          idna [utilizator] i-a raspuns lui

          Se pare că moderatorul e ungur, ca și tine. Ba nu îmi publică mesajul, ba îl șterge. Iar tu, le rotești ca la Ploiești pe toate.
          Nu am fost pașalâc și nici parte a Imperiului Otoman. Spre deosebire de voi. Dar nu mi-ai spus, ai pașaport maghiar sau nu?
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 mai 2021, 6:08)

            [anonim] i-a raspuns lui idna

            • 0 (0 voturi)    
              Iojef, Iojef (Sâmbătă, 15 mai 2021, 10:07)

              idna [utilizator] i-a raspuns lui

              Primul link, prima hartă, e destul de clar. Or nu știi ce e aia unitate administrativ teritorială, or te faci că nu știi. Pașalâc fiind o UAT, așa ca Buda. Dar tu le rotești ca la Ploiești, vezi că nu ai dreptate, schimbi repede la vasalitate.

              "Moderator" poate fi și moderatoare, stai tu liniștit.

              Dacă o dai pe discriminare, e clar, ești doar un troll. Dacă nu ești român, ci neamț, conform pașaportului, ce treabă ai tu cu ce se petrece aici? Mai știu eu pe unul, Semjen Zsolt, acum câțiva ani defila călare pe aici (mileniul 3, da?). Arogant, ca de obicei. Pentru ca mai târziu să începeți să mirosiți ceva oportunități gazoase. Vă călcați pe suflet, veniți pentru ele chiar la București, dar de aroganță tot nu vă puteți lepăda (cam ca tine, cu Românistan, pașalâc și trimiteri către turcisme), ne certați chiar, că noi nu avem oricum ce face cu ele, nu mai bine să curgă ele spre Budapesta? Asta ca să facem înapoi legătura cu primul tău mesaj. Ce treabă are Ungaria cu România și cu ce face sau nu face? Nu e treaba voastră.
              • 0 (0 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 15 mai 2021, 16:54)

                [anonim] i-a raspuns lui idna

  • +3 (3 voturi)    
    Adevărul dureros. (Marţi, 11 mai 2021, 9:19)

    asavreau [utilizator]

    Curios câtă trecere au inepțiile cu păstrarea unor descoperiri de depozite de gaze. Oameni buni gândiți că pământul se mișcă continuu, apar noi fisuri și un depozit de gaze descoperit acum și neexploatat, după câțiva ani nu mai este. Întrebați oamenii care lucrează în domeniu.