Gazele se vor scumpi cu 20%, iar electricitatea cu 10%, după 1 iulie - Studiu Asociația Energia Inteligentă

de C.P.     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2021, 10:47 Economie | Energie


​Riscul creșterii sărăciei energetice va crește după 1 iulie 2021, în urma majorării prețului gazelor naturale, energiei electrice, energiei termice și lemnelor de foc, se arată într-un studiu realizat de Asociația Energia Inteligentă. Inflația declanșată de aceste creșteri, la care se adaugă creșterea cursului valutar, dar mai ales faptul că ajutoarele prevăzute în Legea Consumatorului Vulnerabil nu vor fi acordate decât pentru iarna 2022/2023, va aduce cel puțin 4 milioane de români în zona sărăciei energetrice pentru cel puțin una din formele de energie folosite.

Analiza Asociației Energia Inteligentă, realizată pe baza prognozelor propii de preț realizate în baza datelor de pe platformele BRM, OPCOM, CEGH etc., arată pentru următorul an următoarele:
  • O creștere a prețului gazelor la consumatorul final, cu toate taxele incluse, cu cca. 20%;
  • O creștere a prețului energiei electrice la consumatorul final, cu toate taxele incluse, cu cca. 10%;
  • O creștere a prețului energiei termice, în situația eliminării subvențiilor din acest an, de minim 50%;
  • O creștere a prețului lemnelor de foc cu cca. 10%.

"În ultimele 3 luni analizele noastre arătau tendințe crescătoare ale prețurilor la diferitele forme de energie, dar ultima analiză a depășit cele mai pesimiste scenarii. Aceste evoluții se datorează politicilor în domeniul energiei mai vechi și mai noi. Ceea ce vedem este oglinda acțiunilor noastre în domeniul energiei. Lipsa unei Legi a diminuării Sărăciei Energetice și a ajutorării Clientului Vulnerabil, va crea dificultăți majore pentru milioane de români în anul următor”, a declarat președintele AEI, Dumitru Chisăliță.

Asociația le recomandă consumatorilor de gaze și electricitate să-și aleagă oferte de pe comparatorul de preț care se gasește pe site-ul ANRE (https://www.anre.ro/ro/info-consumatori/comparator-oferte-tip-de-furnizare-a-gn).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4137 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 11 mai 2021, 10:51)

    cartograful [utilizator]

    cu cat mai "inteligente" sunt retelele astea, cu atat platim mai mult...probabil singurii inteligenti sunt directorii si contabilii din aceste companii...de aici si sintagma "baietii destepti"
    • +3 (7 voturi)    
      Din ce bani sa mai platim? (Marţi, 11 mai 2021, 11:55)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Uite am si eu un'' studiu'':
      La alegerile din 2024 rezultatele vor fi:
      PNL-5%.
      USR-3%.
      AUR-20%
      PSD-40%.
      Pentru Presedinte:
      Ciolacu-30%.
      Ciolos-10%.
      Barna-4%.
      PNL+USR=Armaghedon.
      • +3 (7 voturi)    
        PSD-ul vrea să fie adoptată mai repede (Marţi, 11 mai 2021, 12:58)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        adică în 2021 nu în 2022 așa cum se preconizează. Toți o apă și-un pământ.
  • +6 (6 voturi)    
    Este un articol serios? (Marţi, 11 mai 2021, 11:03)

    BIM15 [utilizator]

    Daca aceasta asociatie a realizat un studiu, iar HN a publicat un articol, de ce nu vedem si niste grafice cu tendintele de pe piata, niste cifre exacte...nu doar procente rotunde 10-20-50% asa seci din pix.
  • +11 (13 voturi)    
    mda (Marţi, 11 mai 2021, 11:07)

    SoulSearcher [utilizator]

    practic energia si gazele cum sunt acum pe piata libera, se vor putea scumpi precum face OMV Petrom cu pretul carburantilor... de pe o zi pe alta.. fara motiv :DDDD

    o piata libera e buna, doar nu in Romania, unde ar trebui ca dinozaurii precum ANRE sa vegheze si sa limiteze abuzul in pozitie dominanta.

    daca aveti vreodata curiozitatea sa intrebati un angajat ANRE ce face.. veti fi absolut uimiti de raspuns..

    nici ei nu stiu ce fac, stiu doar ca au de incasat salarii lunare de 8000-12.000 lei net, si cam atat
  • +3 (3 voturi)    
    Energia inteligentă?! (Marţi, 11 mai 2021, 11:07)

    periscop [utilizator]

    Adică, ,,inteligenți” îs ăia care te ,,frig” la facturi? Bravos! Aferim! (... / auto-cenzurat)
  • +5 (5 voturi)    
    uraaaa (Marţi, 11 mai 2021, 11:11)

    liviu_ [utilizator]

    ce sa mai zic... cat de curand o sa ne incalzim la lumanare...
  • -3 (9 voturi)    
    Ce ma bucur (Marţi, 11 mai 2021, 12:15)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Poate bizonul va intelege curand costurile gargaunilor ideologici de la Bruxelles. Green deal-ul va lovi EXACT in astia. Sa vad cum vor "deal" politicienii cu ei in viitor.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu e vorba de Bruxelles aici (Marţi, 11 mai 2021, 13:04)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      E un proiect de lege de prin 2012 care nu s-a dezbătut până acum și care definește consumatorul vulnerabil. o mânărie care falimentează CET-urile și umple de bani vânzătorii de centrale. Nu se gândesc la populație.
      • +2 (4 voturi)    
        Mda.. (Marţi, 11 mai 2021, 13:35)

        Crinulet [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Sa înteleg ca populatia trebuie sa stea fortat legata de CET-uri, e mai bine pentru ea?

        In RO, acolo unde CET-urile au falimentat, orasele au înflorit, se poate vedea unde au fost facute cele mai multe ANL-uri, de pilda...
        • 0 (0 voturi)    
          E adevărat (Marţi, 11 mai 2021, 15:55)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Crinulet

          dar nu sunt mulți dispuși, neavând fonduri necesare, să investească 7000 sau 8000 de lei pe o instalație cuprinzând centrala și traseele de calorifere necesare într-un apartament.
  • 0 (2 voturi)    
    Astia sunt si mai lacomi (Marţi, 11 mai 2021, 16:23)

    VOX. [utilizator]

    Psd-ul trebuie doar sa astepte.
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 mai 2021, 21:14)

    [anonim]