Isarescu: Faptul ca acum se discuta legi fara un studiu de impact este un lucru care trebuie sa ne dea de gandit

de DP     HotNews.ro
Vineri, 16 martie 2018, 13:53 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Hotnews
Lipsa cunostintelor financiare ar putea bulversa intreaga piata financiara si ar putea distruge creditarea, considera Isarescu.
 "In calitate de veteran trebuie sa va spun ceva din anii precedenti. Eram prin anii 90 si sub presiunea istoriei, a timpului, trebuia sa promovam legi. Legile reformei in 91, 92, 93. Nu intram niciodata in Parlamentul Romaniei (cu o lege) fara sa ni se puna  intrebarea aceasta: aveti un studiu de impact ? Faptul ca acum se discuta legi fara un studiu de impact este un lucru care trebuie sa ne dea de gandit. A veni cu o lege care spune ca am inteles eu ca asa e in Uniunea Europeana nu este suficient", a spus vineri Guvernatorul BNR Mugur Isarescu

In primul rand ca trebuie sa vezi ce e Uniunea Europeana, pentru ca nu e o Uniune standardizata din punct de vedere financiar - bancar. E cu multe divergente si diferente. Apoi as pune intrebarea: de la a spune ca vrem ca in Romania creditarea sa fie ca in Uniunea Europeana si pana la a propune o lege sa avem nivelul trai in Romania ca in Uniunea Europeana cati pasi sunt? Sunt numai cativa. Sunt numai cativa pasi si o sa ne pomenim si cu o lege din asta care sa ne spuna ca trebuie sa traim la fel de bine ca in Uniunea Europeana", a spus Isarescu.

"Ne-am dat cat de periculos este sa vorbim doar in interiorul acestei institutii. Populatia trebuie sa inteleaga, pentru putea folosi instrumente financiare complexe. Altfel, riscam ca un credit sa nu mai fie un credit, ci un fel de donatie, pentru ca debitorul nu a inteles despre ce este vorba. Asta ar bulversa total piata financiara, ar distruge piata creditului si ar crea multiple probleme in lant in functionarea economiei de piata", a afirmat Isarescu.

Guvernatorul considera ca ar trebui un proiect la nivel national din punct de vedere al educatiei financiare.

"Trebuie sa avem o strategie la nivel national in acest sens, nu doar a BNR, ci si a mai multor institutii statului. (...) Educatia financiara este foarte scazuta in Romania. (...) De la acest adevar trebuie sa plecam", a spus Isarescu, potrivit News.ro. In cadrul aceleiasi conferinte, ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, a afirmat ca educatia financiara ar trebui sa vizeze, in pricipal, Parlamentul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2474 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Nu e vorba doar de studiul de impact. (Vineri, 16 martie 2018, 14:09)

    Marionette [utilizator]

    E vorba si de bun simt. Spre exemplu: statul poate sa bage taxa de 99% si sa-si tina populatia sclava in lagare de munca. Daca faci un studiu de impact ce s-ar intampla daca-i eliberezi ai vedea ca nu iese bine. Mult mai bine arata cifrele cand cineva iti este sclav.
    Asta nu inseamna insa ca trebuie sa fim sclavi in lagare de munca doar pentru ca asa ne spune studiul de impact.
    • +8 (12 voturi)    
      studiul de impact are alt rol decit crezi tu (Vineri, 16 martie 2018, 15:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Studiul de impact are rolul de a-ti arata care va fi impactul unei legi, nu de a-ti dicta ce sa faci.. In cazul de fata, cit ar scadea dobanzile in functie de dobanda de referinta, cit ar suferi bancile, cum ar evolua creditarea, etc. Si te-ar ajuta sa reglezi diverse inadvertente, sa alimini anumite efecte negative, etc.

      Spre exemplu, la revolutia fiscala, daca se facea un studiu de impact nu mai apareau salariile negative, scaderea alocatiei de crestere e copilului si toate celelalte aberatii similare.
      • -3 (7 voturi)    
        Da sigur si drobul nu cade (Vineri, 16 martie 2018, 15:21)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        BNR sa faca studiul. Dupa sa decida ce e bine pt. BNR si banci. Apoi BNR si bancile sa face legi in functie de interesele lor. Bravos natiune!
        • +3 (7 voturi)    
          e valabil pt. toate legile neghioabe (Vineri, 16 martie 2018, 17:36)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          ale adimistratiei dracnea niculaie.
          deci, studiul de impact se face de cel ce propune legea. adica, atunci cand vine cu legea, tre' sa vina si cu justificarea si cu studiul a ce urmeaza in aplicare.
          e obligatia celui ce propune legea.
          oresupun ca nu bnr a propus legea aia. nici n'are dreptul sa propuna, nu e izvor de legiferare.
          legile le'au propus guvernul, fara a avea habar ce se va intampla,
          numai sa respecte asa zisul program electoral al lui nicu dracnea si al amicului valcov.
          aici, mugurelu zice corect.
          • 0 (0 voturi)    
            Talmes-balmes (Luni, 19 martie 2018, 10:09)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Nici tu nu stii ce vrei sa spui.
            Internetul ofera informatii complete: - verifica ce studiu de impact au folosit celelalte tari care au adoptata legea aceasta. Poate castigi.
        • 0 (0 voturi)    
          ??? (Luni, 19 martie 2018, 15:15)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Studiul de impact se face cu caracter informativ si iti arata efectele unei legi. Doar persoane cu multe convingeri, ca tine, nu pot accepta asta.
    • +1 (3 voturi)    
      dragule sau draga... (Vineri, 16 martie 2018, 15:32)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      In studiul de impact se vad toate aceste lucruri pe care cei care unii le considera de bun simt...

      Daca pui taxe atat de mari ii sufoci pe oameni si desi bugetul tau pe hartie arata bine anul asta, sa zic asa, nu stiu daca insa o si il colectezi, ANAF stie mult mai bine chestiunea asta, iar la anul, din cauza taxelor, ca pret de un an de zile se trezeste mai tot romanul, o sa ii vezi pe toti morti de foame sau cu cutitul in mana la usa alora de pusera birul mare cat casa...

      Deci vorba MI - educatia asta financiara trebe, si este musai ,sa inteleaga novicele nu numai pi tirmen scurt - cat imi este salaru/piensia amu si gata...

      Sunt multe NPL-urile in RO...
      Bine, in cardasia asta intra, pe langa oamenii de afaceri care cred ei ca pot arunca orice pe hartie, si personalul din banci care ...

      Un turc la un seminar mi-a spus ceva ce nu o sa uit toata viata: "Io am invata romanesti in 5 ani de zile si ei nu stiu sa construiasca un PA (Plan de Afaceri) in 15 ani???"

      Raspunsul meu de acum este:

      Bre, poate nu ii intereseaza, se cred smecheri de cartier si le place sa fie sclavi si prosti si atunci de ce sa ii fortezi matale sa studieze si sa fie educati cand ei NU si NU!!!!!

      Parerea mea este ca astia mai slabuti sa mearga in Tiliorman sau mai departe: in Rusia, Nord Coreea, China ca acolo este locul lor...

      Daca insa dumnealor sunt majoritatea sa incercam restul sa plecam de tot si sa ramana ei cu placerile lor!
  • -9 (19 voturi)    
    Educati-va pe voi prima data (Vineri, 16 martie 2018, 14:10)

    icsulescu99 [utilizator]

    luati exemplul institutiilor din Occident.
    In acest moment multi dintre clienti sunt mai educati financiar decat bancherasii.
    Puneti-va intrebarea de ce multi romani ar vrea sa acceseze credite de la banci din FR, DE ...? pentru ca nu se simt furati si inselati incepand de la personalul din banca pana la bancherasul sef.
    Ati ajuns la o incredere sub nivelul de 1 la 5 oameni si mai aveti tupeul sa ne vorbiti de educatie financiara.
    • -5 (9 voturi)    
      exceptional comentariu... (Vineri, 16 martie 2018, 14:58)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

      ...discursul condescendent/patronizing al corifeilor benere/bancherilor in general la adresa asa-zisei lipse de educatie financiara(?!?) a populatiei a devenit insuportabil.

      nimeni nu cunoaste mai bine riscurile, costurile si beneficiile unui credit decat amaratul care isi pune viata gaj la banca ptr 30 de ani!

      autism (sorry cncd) in forma pura.
    • +9 (11 voturi)    
      esti stupid... (Vineri, 16 martie 2018, 15:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

      E normal ca oricine sa vrea sa ia credite cu dobanda mai mica din tari mai sigure. Problema e daca le si obtin... Si e normal ca dobanda sa fie mai mare intr-om tara cu coportament haotic, gen Romania, decit intr-una cu comportament super-previzibil, precum Germania. Vezi numai cum a evoluat salariul mediu, inflatia si piata imobiliara la noi si la ei si iti vei raspunde singur la intrebare. Acu vro 5 ani citisem un articol in care zicea ca in ultimii 20 de ani cumulat salariul mediu in germania scescuse cu 20% iar pretul la imobiliare tot cu vro 20%. Cind om ajunge si noi la asemenea stabilitate, putem sa speram si la credite cu dobanda similara.
      • -2 (4 voturi)    
        se confirma... (Vineri, 16 martie 2018, 15:34)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ceea ce zice scurt MI>

        Spor!
      • -1 (1 vot)    
        Stupid???? (Luni, 19 martie 2018, 11:11)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        nu ai inteles nimic din ce am scris
        Sigur, conteaza si costurile dar conteaza foarte mult si faptul ca romanul cu credit in DE, FR... nu este inselat de catre banca. Asta este intrebarea la care sa raspunzi ca, despre educatie financiara tot vorbiti
  • -4 (10 voturi)    
    Vorbi veteranul (Vineri, 16 martie 2018, 14:18)

    Fides [utilizator]

    Nu e ciudat cum iese tot mai des in ultimii ani Manole si spune prudential: pai moare creditarea, intra in faliment bancile, suntem aproape gata de adoptarea euro, iar ultima ne trebuie un studiu de impact - asta desigur daca dorim sa facem ceva ce altii au implementat demult in UE - in mintea lui nu se poate nimic, desigur fara avizul si gandirea lui exceptionala. Bravo Manole, intaiul vanator si pescar din Romania. Succese peste esece!
    • +2 (2 voturi)    
      Ma Intreb daca corsarii penelishti (Sâmbătă, 17 martie 2018, 8:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Se pricep sau mai degraba sunt parerologi
  • +6 (6 voturi)    
    descoperire (Vineri, 16 martie 2018, 14:19)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Problema are un nume ! Bolshevism !
  • +7 (7 voturi)    
    Acum? (Vineri, 16 martie 2018, 14:29)

    taro [utilizator]

    De 20 de ani PSD face legi prost gandite.
  • +5 (5 voturi)    
    idee pentru Hotnews (Vineri, 16 martie 2018, 14:42)

    Remarque [utilizator]

    De multe ori as fi vrut sa dau un vot articolului postat, nu unui comentariu al unui cititor.
    In cazul de fata, daca as fi avut aceasta optiune, as fi dat articolului un upvote (desi nu sunt deloc fan Isarescu, in cazul de fata are dreptate)
    • +2 (2 voturi)    
      Interese meschine penele (Sâmbătă, 17 martie 2018, 8:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Si populiste de la P$D au creat compostul pentru aceasta asa zisa lege
  • +7 (9 voturi)    
    Populismul la putere (Vineri, 16 martie 2018, 14:56)

    ostn [utilizator]

    Mirajul ca prin lege am putea brusc sa avem servicii ca in UE e irezistibil. Din pacate Isarescu are dreptate, nu poti da o lege prin care sa stabilesti nivelul de trai. Nu poti da o lege care sa mute Romania de la granita cu fosta Uniune Sovietica in Europa de Vest; Romania e unde e cu riscurile specifice locului. Daca as iesi pe strada sa intreb pe cei care critica sistemul financiar de la noi care ar fi o dobanda pe care ar vrea nu sa o dea, ci sa o primeasca, daca ar da de la ei din buzunar un imprumut pe 30 de ani cuiva necunoscut, s-ar putea ca 5% pe an sa li se para putin si riscant. In zona asta geografica in 30 de ani se poate intampla orice. Bancile care dau bani cu imprumut aici joaca la loterie, nu pot sa le condam daca incearca sa faca un profit cat mai repede.
    • 0 (4 voturi)    
      Camataria este pedepsita prin lege (Vineri, 16 martie 2018, 15:20)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui ostn

      Nivelul de trai este vizibil pentru toti, nu degeaba Romania, pe locul I din UE la cel mai mare risc de saracie in randul oamenilor care lucreaza... crezi ca Manole nu are nicio vina?
    • +3 (5 voturi)    
      pai asta e visul umed dintotdeauna al romanului (Vineri, 16 martie 2018, 15:21)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ostn

      Asta e visul oricarui roman, sa dea statul o lege ca sa-i fie lui bine. Sa-i creasca salariul, sa-i dea casa, sa-l protejeze de banci, de multinationale, de patronii cei rai, de toata lumea. Cinteodata ma intreb de ce om fi renuntat la comunism daca asteptam ca statul sa ne rezolve toate problemele fara ca noi sa miscam un deget.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu e nimic umed sa ai o tara ca afara (Vineri, 16 martie 2018, 15:38)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Se vor mai rari din uscaturi - iar Manole are increderea 0...
        • 0 (0 voturi)    
          da pre postacescu (Marţi, 20 martie 2018, 13:21)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Da' o tara ca afara se face cu reguli ca afara, organizare ca afara, stat de drept ca afara, harnicie ca afara, educatie ca afara, etc. Nu cu legi timpite care sa mascheze impotenta de organizare si verificare.
      • 0 (0 voturi)    
        Am scapat de comunism (Luni, 19 martie 2018, 11:21)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        pentru a fi liberi, a nu mai fi asupriti de cineva dar in locul comunistilor ati aparut voi bancherii, ce sa spun am cazut din lac in put.

        Cand primiti amenzi de miliarde de dolari pentru inselaciune, manipulare curs valutar, manipulare piete bursiere, cum ii numiti pe cei care va amendeaza(americani, nemti, englezi...)? TOT COMUNISTI?

        Noi nu avem institutia care sa mentina corectitudinea in raportul client/banca, altfel jumatate dintre camatari ar fi disparut de mult din piata.

        MANOLE E UN INFORMATOR COMUNIST si mai ai tupeul sa spui ca noi suntem comunisti. Rusine dupa 28 de ani de la revolutie BNR sa fie condusa de un informator comunist dovedit.
        • 0 (0 voturi)    
          hehe (Luni, 19 martie 2018, 15:48)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

          1. Pai to'ar'shu icsulescu, te-a prins banca cu arcanul si te-a amenintat cu pistolul sa semnezi contractul de credit? Libertatea presupune si responsabilitate. Daca te duci in piata si cumperi cartofi stricati vina e a ta, nu a statului.
          2. In capul tau e o confuzie generala intre guverne, autoritati de control si banci.Amenzi de genul asta primesc spre exemplu si firmele de tehnologie, si alea din energie, si tot asha. Si nu opreste nimeni statul roman sa devoaleze astfel de intelegeri sau practici nelegale. Doar ca statul nostru e impotent, si cum nu il duce capul sa demaste astfel de intelegeri, da legi care sa rezolve. Doar ca legile mai mult strica decit ajuta.
          3. La chestia cu Manole n-am ce comenta, se vede clar ca esti spalat pe creier. Oricit de manole ar fi isarescu, in lumea civilizata e o chestie de bun simt sa faci studiu de impact pe legi.
    • +1 (1 vot)    
      totusi... (Vineri, 16 martie 2018, 17:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ostn

      Clientii nu poti sa ii faci daca joci la loterie...

      DAE sa nu fie nici prea mica dar nici prea mare - tocmai potrivita ar fi sa fie...Si o potrivesti dupa cum crezi de cuviinta daca esti bancher si te respecti pe tine si pe clientii tai!

      Francii aia elvetieni care au fascinat pe multi datorita dobanzii mici practicate i-a adus pe unii in zone nu tocmai prietenoase pentru ca ... - deja este istorie povestea creditelor in franci elvetieni dar merita sa fie readusa din cand in cand in atentie...

      Clientul mereu ar vrea sa aiba cea mai mica dobanda dar daca serviciile sunt de toata jena nu pleaca el la o banca cu ceva costuri mai ridicate numai sa fie servit corespunzator???

      DAE este un indicator important pentru client dar gradul de satisfactie cred io ca este si mai si pentru decizia sa...

      Nu te poti sa te joci cu DAE dupe cum iti place - piata are destul de multe banci si, chiar daca nu a inteles rumanul, fondurile alea evropene, pe care nu prea le acceseaza dansii, te ajuta sa mai tai din greata unor dobanzi...

      Mutarea unei populatii dintr-o parte in alta se face, parerea mea, numai prin munca corecta si nu prin smenuri de diferite tipuri...

      NU am auzit vreun prezident - mai vechi sau mai nou - ca spune ca munca ii face pe rumani puternici
      Si a invata este o munca - o munca dusa cu capul..

      Germania de vest a devenit ceea ce este acum dupe ce s-a muncit oarecum pe branci - intr-o singura camesa care insa era spalata zilnic... cati ca ei???

      Chestiune de mentalitate/atitudine -
      "Elementary, my dear Watson!"
  • -3 (7 voturi)    
    voi toti ati contribuit si ati creat monstri (Vineri, 16 martie 2018, 15:00)

    Coco Whistle [utilizator]

    de ce nu ne spune nea citi angajati din BNR sint angajati pe relatii si mai putin pe criteriul profesional sau educatie - ca si studiu de impact?
    • +2 (2 voturi)    
      io zic ca... (Vineri, 16 martie 2018, 15:40)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Ii scutura periodic - cei nevinovati - prea limpezi la minte - pica repede!

      Interesant ar putea sa fie cati s-au vanturat prin BNR in ultimii 10 ani de exemplu, care este perioada maxima de stabilitate pe post, max si min si procentele alocate fiecarei categorii..

      Io as face acest studiu la nivelul fiecarei banci - sar vedea clar care sunt tendintele si cum se coreleaza astea cu buna/nebuna functionare a unei banci.
  • +3 (3 voturi)    
    ...evaluare... (Vineri, 16 martie 2018, 15:23)

    baligosul [utilizator]

    Pun în cumpănă ce știu despre cîțiva dintre înalții funcționari publici și rezultă doar negativ, cu o excepție, este una, doar ,,neajutorată" nu scriu altfel, să nu fiu cenzurat:
    1. Iohannis, președintele României, chiulangiu și așteptat de ANAF și de justiție, viața personală nu pare în regulă.
    2.Tăriceanu, președintele Senatului, un sforar, povestea cu cartea de vizită și ce era scris pe spate, un pic de trafic de influență acolo, obligă cetățenii din România să asigure întreținerea uneia dintre fiicele unui fost rege, Palatul Elisabeta, ba le inventează și locuri de muncă la stat, a repetat un an de facultate, așteaptă o decizie a magistraților de la ÎCCJ, viața personală...policăsătorit.
    3.Dragnea, președintele Camerei Deputaților, condamnat penal cu suspendare, real el conduce țara, probabil iar vom fi aproape de faliment, ca în 2010, e condamnat penal cu suspendare, probabil urmărește ca noile legi ale justiției să creeze prevederi care să permită un recurs extraordinar care să anuleze condamnarea și să poată candida la președenție.
    Are un proces pe rol unde ar putea să fie condamnat la închisoare cu executare, și posibil încă 2 două, Belina și Teldrum. Un an de repetenție în facultate, viața personală, ați văzut unde și-a pus mîndra la Congresul Extraordinar, dacă aș crede ce am auzit în piață, căutam urzici, două foste relații lui Dragnea sunt azi în guvern, venite în momente diferite.
    4. Dăncilă V.V., prim ministru, mici dificultăți la citirea unui text, este cel puțin neajutorată, fără alte comentarii.
    5. Ultimii doi miniștri de la învățămînt au probleme cu limba română.
    6.Olguța, bleguța, de cîte ori a modificat Legea salarizării unice a bugetarilor după 1.01.2018?
  • +2 (2 voturi)    
    Cui (Vineri, 16 martie 2018, 15:42)

    batranulprof [utilizator]

    ...sa dea de gandit? acelora care alg cu matul gros pe cei ce se gandesc doar la biurta lor?!?!?
  • +5 (5 voturi)    
    D-le Isarescu, (Sâmbătă, 17 martie 2018, 8:56)

    John M. [utilizator]

    Va intreb in modul cel mai sincer: Credeti ca Vasilica din Videle are vreo idee cat de vaga despre ce vorbiti Dvs?!