Fost sef ANAF: Impozitul pe venitul global probabil va fi aplicat de autoritati; vor sa rezolve inegalitatile

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2018, 5:57 Economie | Finanţe & Bănci


Dragos Doros
Foto: Captura Digi 24
Impozitul pe venitul global va fi aplicat probabil de autoritati, astfel urmand a se rezolva inegalitatile in ceea ce priveste impozitarea inegala, sustine Dragos Doros, vicepresedinte al Camerei Consultantilor Fiscali (CCF) si fost presedinte al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), citat de Agerpres. "Eu mi-am prezentat dorinta de a pleca de la ANAF in momentul in care domnul Viorel Stefan, ca proaspat ministru de Finante, venise in functie si imi povestea de ce urmeaza sa facem. Printre toate masurile de care am aflat cu totii, prima pe lista era impozitul pe gospodarii. Poate ca asa vede Guvernul sa rezolve aceste inegalitati (precum impozitarea inegala pe PFA si salarii - n. r.) de care stiu foarte bine, sa le rezolve prin impozitul pe gospodarii, impozitul global, venituri pe trepte sau cum vreti sa-i spuneti. Probabil ca il vor face", a spus Doros.


Acesta a precizat ca bazele de date ale ANAF sunt supraincarcate, in conditiile in care, de cinci ani, nu s-a mai cumparat nimic pe partea de infrastructura IT.

"Mi se pare fantasmagorica ideea de a face impozitul pe gospodarii care sa fie administrat de cei 35.000 de oameni consultanti fiscali. Daca, ipotetic, am avea cei 35.000 de oameni, acestia ar trebui sa ajunga in bazele de date ale ANAF, care sunt deja supraincarcate, din faptul ca de cinci ani nu s-a cumparat nimic pe partea de infrastructura IT la ANAF, nici hardware si nici software. Un impozit ca acesta este aproape imposibil de administrat", a sustinut oficialul CCF.

Potrivit acestuia, alte tari vor sa aplice stopajul la sursa si sa renunte la impozitul pe venitul global.

"Cand lucram la legislatie si mergeam mai des la Bruxelles si ne intalneam cu alti colegi din tari mai dezvoltate in materie de fiscalitate, precum Franta, Olanda, care au impozit pe venitul global, ne intrebau pe noi cum e sa administrezi un impozit pe sursa. Li se parea un lucru bun, ca e usor de facut, de socotit si isi doreau sa treaca la o astfel de impozitare. Cand auzeau ca la multe surse de venit impozitarea e prin stopaj la sursa, li se parea un sistem care tindea spre perfectiune, din punct de vedere administrativ. Franta acum se gandeste sa treaca la impozitarea la sursa. Noi ne gandim acum sa facem o contrarevolutie fiscala prin impozitarea pe venitul global", a explicat fostul sef al ANAF.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2945 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    De fapt, cele două nu sunt incompatibile (Miercuri, 21 martie 2018, 7:20)

    Spiky [utilizator]

    Stopajul la sursă și impozitul pe venitul global nu sunt incompatibile, atât timp cât procentul este identic pentru orice gen de venituri, indiferent de felul activității care le-a generat.
    Problema este alta: impozitul pe venitul global nu este dorit de șmecheri, și în special de cei din FSN-PSD, deoarece veniturile care sunt camuflate în dividende sunt avantajate fiscal (deși ar trebui totuși să fie scutite, deoarece activitatea comercială a emitentului de acțiuni a fost deja impozitată).
    Variația procentului de impozitare în funcție de felul activității comerciale impozitate permite șmecherilor avantaje fiscale. În plus, camuflează totalul veniturilor unui șmecher, care are probleme la declararea lor când ajunge șparlitor/parlamentar.
    • +1 (1 vot)    
      e putin diferit (Miercuri, 21 martie 2018, 8:03)

      decretelu [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      Impozitul pe venitul global e justificat numai daca exista cote progresive de impozitare. daca cineva are doua / mai multe surse de venit si prin retinere la sursa i se ia o cota mica de impozitare, dar totalul sumelor face posibila incadrarea la o impozitare intr-o proportie mai mare, atunci, da, se aplica impozitul pe venit global. daca insa cota e unica, stopaj la sursa exista, nu are nici o justificare (alta decat mentinerea anafului la cote mari de ocupare). dupa parerea mea, daca s-ar elimina orice exceptii de la regula (de genul plafonarii taxelor la un anumit nivel, vezi CASS, lucru gandit sa le usureze povara fiscala celor care dau tunuri) si s-ar opri la sursa tot, indiferent de forma de venit (pfa, activitati independente, dividende etc), totul ar deveni foarte simplu si usor de gestionat.
      poate ca nu sunt incompatibile, sunt doar inutile impreuna.
      • 0 (0 voturi)    
        Retinere la sursa (Miercuri, 21 martie 2018, 14:19)

        Horia.Doroftei [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

        PFA sunt activitati independente? Cum poti retine la sursa? PFA este un furnizor cu factura, cum ar simplifica lucrurile daca ai retine la sursa orice furnizor PFA pe care il platesti? Ai complica si mai mult. Trebuie eliminate normele de venit, trebuie aplicat un sistem de declarare - plata si la PFA, nu cum e acum de astepti decizii de la ANAF. Sunt multe lucruri mici care se pot face.
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Miercuri, 21 martie 2018, 15:24)

          decretelu [utilizator] i-a raspuns lui Horia.Doroftei

          aveti dreptate, pfa are alt statut. greseala mea.
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt PSD-ul vrea impozitul global (Miercuri, 21 martie 2018, 9:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      deci comentariul e prin papusoi.
      • +1 (1 vot)    
        nu vrea PSD (Miercuri, 21 martie 2018, 12:00)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ci consultantii PSD impreuna cu sefii lor.. Poporul PSD nu inseamna ca e si de acord. Multi vor fi afectati.
  • +2 (2 voturi)    
    Habar nu ai Doros ! (Miercuri, 21 martie 2018, 9:33)

    deval [utilizator]

    Gospodaria lui Escobar va fi Telemormanul ca sa-si poata declara si el (si cei ca el) cat de cat venitul ! Cu toata populatia judetului in gospodarie venitul va deveni rezonabil si va primi se deduceri la impozit pentru cei cu dizabilitati.........
  • +1 (1 vot)    
    Alta prostie... (Miercuri, 21 martie 2018, 9:36)

    Ion Popa [utilizator]

    Eu cred ca o s-o faca fiarta.
    Cum au facut cu salariile, cum vor face si cu pensiile si cu ce idei le mai trece prin cap sa mai fure putin.
    Daca continuam cu aceeasi clasa politica,nu ne mai facem bine.
  • +2 (2 voturi)    
    Vosganian (Miercuri, 21 martie 2018, 9:44)

    Frank777 [utilizator]

    venise cu geniala idee ca sa se impoziteze oul din gospodaria de la tara. Asa se face economie de piata de tip liberal bai nene....liberalism curat ...pur si corupt de atata prostie. Vosganian si Tariceanu doi clowni politici.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 martie 2018, 10:36)

    Sarmis [utilizator]

    Din ciclul: "Prostia ar putea contribui la progresul societății numai dacă devine impozabilă. "

    IVG a mai fost implementat in Romania. Isi aminteste cineva de beneficiile acestuia si de faptul ca bugetul avea mai multi bani?

    In realitate se va intampla la fel:
    1. Firmele vor incepe sa plateasca din ce in ce mai mult la negru.
    2. Liber profesionistii vor incepe sa lucreze fara factura.
    3. Salariile actuale ( contractele sunt la brut nu la net) vor scadea pentru ca scopul nu este IVG ci impozitarea in trepte.
    4. Vor ramane bugetarii si din ce in ce mai putini salariati sa achite prostia guvernantilor
    5. E greu sa concurezi cu alte tari cand impozitarea muncii ajunge la 75%. Investitiile vor scadea.
    6. Nu are rost sa ramai sa platesti taxe unui stat hot. Cei mai buni vor prefera sa plateasca acele taxe in alte tari.
  • +1 (1 vot)    
    A mai exersat pe noi PSD un impozit pe venit (Miercuri, 21 martie 2018, 11:43)

    deval [utilizator]

    care nu a fost niciodata GLOBAL !
    A fost cum au dorit praduitorii de ieri si de azi ! Oameni din Min Finantelor au fost 3 ani in Spania sa.... "copieze modelul" !
    In final au pastrat doar titlul ! Era in anul 2001 !!!!!!!!!!!