Statistica: Fenomenul de îmbătrânire demografică s-a accentuat, românii de peste 65 ani fiind mai mulți cu 350.000 de persoane decât cei tineri

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2018, 9:22 Economie | Finanţe & Bănci


Imbatranirea Romaniei a devenit deja o realitate
Foto: sxc.hu
Procesul de îmbătrânire demografică s-a adâncit, comparativ cu 1 ianuarie 2017 remarcându-se o scădere uşoară a ponderii persoanelor tinere (0-14 ani) şi o creştere a ponderii populaţiei vârstnice (de 65 ani şi peste), arată datele transmise joi de Institutul Național de Statistică. Indicele de îmbătrânire demografică a crescut la 110,7 persoane vârstnice la 100 persoane tinere. Vârsta medie a populaţiei a fost de 41,3 ani, cu 0,2 ani mai mare decât la 1 ianuarie 2017.

Vârsta mediană a fost de 41,2 ani, în creştere cu 0,4 ani faţă de 1 ianuarie 2017.

 La 1 ianuarie 2018 populaţia după domiciliu a scăzut la 22 ,94 milioane persoane, cu 0,2% mai mică faţă de 1 ianuarie 2017.
  •  Populaţia urbană şi cea de sex feminin sunt majoritare (56,4%, respectiv 51,2%).
  •  Fenomenul de îmbătrânire demografică s-a accentuat, populaţia vârstnică de 65 ani şi peste depăşind cu 350 mii persoane populaţia tânără de 0-14 ani (3614 mii faţă de 3264 mii persoane).

La 1 ianuarie 2018, populaţia după domiciliu din mediul urban a fost de 12508 mii persoane, în scădere cu 0,1% faţă de 1 ianuarie 2017.

Populaţia feminină la 1 ianuarie 2018 a fost de 11358 mii persoane, în scădere cu 0,2% faţă de aceeaşi dată a anului precedent.

La 1 ianuarie 2018 cea mai mare pondere în totalul populaţiei o deţinea grupa de vârstă 45-49 ani (8,6%). La masculin, ponderea acestei grupe de vârstă a fost de 8,8%, iar la feminin de 8,3%.

Ponderea grupei de 0-4 ani a fost de 4,6%, mai mică decât cea a grupei de 5-9 ani (5,0%) şi a celei de   10-14 ani (5,1%).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2572 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 26 aprilie 2018, 9:40)

    polonyca [anonim]

  • +2 (14 voturi)    
    . (Joi, 26 aprilie 2018, 9:56)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Am ajuns sa mi se para ca orice articol referitor la natalitatea europeana este un preambul la aducerea profesorilor de pian si fizicienilor africani si din orientul mijlociu.
    Sau ceva cu superioritatea societatii saudite.
  • +7 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 26 aprilie 2018, 10:04)

    Lok [anonim]

  • +1 (7 voturi)    
    Noi ne îmbătam cu apa calda (Joi, 26 aprilie 2018, 10:04)

    falcoind [utilizator]

    ,Date INS "Populaţia după domiciliu pe grupe de vârstă şi sexe, la 1 ianuarie 2018p

    Grupa de vârstă Masculin Feminin
    0-4 520465 492039
    5-9 571369 540107
    10-14 585880 553979
    15-19 586668 557521
    20-24 601109 571433
    25-29 792107 757370
    30-34 879521 837144
    35-39 928840 885911
    40-44 952436 910564
    45-49 957336 941824
    50-54 689350 695681
    55-59 640424 686213
    60-64 669332 774730
    65-69 541520 678864
    70-74 336767 463875
    75-79 268069 429015
    80-84 185861 331039
    85 şi peste 128174 251025
    p Date provizorii

    Structura populaţiei după domiciliu pe grupe mari de vârstă, la 1 ianuarie

    Grupa de vârstă 2017 2018p
    0-14 ani 14.8 14.7
    15-64 ani 69.2 69.0
    65 ani şi peste 16.0 16.3 "

    Acum sa luam nașterile pe ultimi ani 2005-2017
    tot date INS ,

    anul nascuti decedati Regres natural 2006 alte surse 218907 257601
    2005 221020 262101 41081
    2006 219483 258094 38611
    2007 213625 252097 38472
    2008 222749 253177 30428
    2009 222925 257083 34158
    2010 211922 259747 47825
    2011 196373 251370 54997
    2012 198770 255458 56688
    2013 192574 249260 56686
    2014 197569 253331 55762
    2015 203055 262228 59173
    2016 189783 256501 66718
    2017 191496 260775 69279

    ori cum aduni nașterile in ultimi 8 ani nu iți mai iese pe o grupa de vârsta peste 1 milion totuși la ei INS iți ies 1,1 milioane , statistica lui .... is diferențe din start de peste 10% , In romania actuala suntem sub 18 mil
  • -1 (15 voturi)    
    imbatranirea populatiei nu este neaparat (Joi, 26 aprilie 2018, 10:13)

    bancher [utilizator]

    un semn negativ: ne apropiem de Japonia si alte tari dezvoltate, unde speranta de viata trece simtitor de 80 ani.
    Populatia tanara nu este neaparat un semn pozitiv, tarile africane au asa ceva pentru ca acolo speranta de viata este de 50 ani.
    • +10 (12 voturi)    
      problema e alta (Joi, 26 aprilie 2018, 10:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Cauza nu e doar speranta de viata crescuta, ci si sporul natural negativ (se nasc mai putini decit mor) si mai ales numarul nasterilor care e in continua scadere. In ritmul asta, in 25-30 de ani vom ajunge cu 2-3 citeva milioane de salariati care sa intretina 7-8 milioane de pensionari. Si calitatea celor 2-3 milioane va fi fix cea pe care o vedem azi la evaluarea nationala, bacalaureat, etc. Si atunci batrinii vor ajunge efectiv sa moara de foame.
      • +8 (8 voturi)    
        nici sporul natural negativ nu este o problema (Joi, 26 aprilie 2018, 11:26)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        asa de mare. Marea problema este emigratia, faptul ca pleaca tinerii in strainatate, si ramanem cu batranii si asistatii sociali. Romania este a doua tara din punct de vedere al emigratiei, prima fiind Siria.
        Asta da, este o problema.
        • +4 (6 voturi)    
          Comment sters de user (Joi, 26 aprilie 2018, 11:42)

          polonyca [anonim] i-a raspuns lui bancher

          • +1 (1 vot)    
            asa se cred ei (Joi, 26 aprilie 2018, 14:45)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

            Deja e pe punctul de a deveni un fenomen emigratia in rindul celor care azi cistiga bine in privat in Romania. Sunt foarte multi cei care s-au saturat sa tot sponsorizeze tot felul de analfabeti agesivi si badarani din fruntea tarii in cirdasie cu o masa de puturosi care-i tot voteaza pentru 100 de lei in plus la ajutor sau la pensie.

            Si cind or ramane in tara ciuma rosie cu asistatii, pensionarii si bugetarii, perenitatea lor va expira rapid.
        • +2 (2 voturi)    
          Corect și in (Joi, 26 aprilie 2018, 11:57)

          falcoind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Siria e război. La noi pleacă oameni muncitori care is sătuli de aberațiile politice din ultimi 30 ani.
          Romania actuala are sub 18 milioane de locuitori , luna februarie 2018 a fost prima luna cu un regres natural mai mare de 10 000 locuitori într-o singura luna , sunt orașe și nu unul care au sub 10 000 locuitori. oare dacă ar dispărea unul pe luna din ele ne-am trezi la realitate.
          • +7 (7 voturi)    
            Adevărații asistați social sunt functionari public (Joi, 26 aprilie 2018, 12:31)

            Costin33 [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

            E redundant să spui "asistați social și funcționari publici".
            De fapt, asistații social sunt functionari publici. Îi găsim angajați în toate instituțiile publice ale statului și toate societățile cu capital de stat. Resursele publice pe care le consumă acești asistați social sunt uriașe.
        • 0 (0 voturi)    
          emigratia e alta problema (Joi, 26 aprilie 2018, 14:40)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Nu inteleg de ce sporul natural negativ nu e o problema. Daca paritatea actuala salariat - pensionar care acu e de 1/1 devine sa zicem 1/2, oare cit devine punctul de pensie?

          E adevarat ca emigratia e o problema macar la fel de mare, si va fi si mai mare cind or incepe sa plece si aia de cistiga bine in privat in Romania. Deja se dezbate peste tot subiectul asta...

          Dar aici e vorba strict de faptul ca nu mai facem suficienti copii incit sa nu scadem ca populatie.
        • +1 (1 vot)    
          Da- este o problema (Joi, 26 aprilie 2018, 15:25)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Si este o problema de CSAT - serios, de data asta chiar nu mai glumesc.
    • +3 (9 voturi)    
      Hahaha (Joi, 26 aprilie 2018, 10:52)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Comparatia este o gluma, Romania - Japonia hahaha
  • +2 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 26 aprilie 2018, 11:24)

    gorky.park [anonim]

    • -2 (2 voturi)    
      nu e unica (Joi, 26 aprilie 2018, 12:18)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      dar e buna..
      chiar si o dobanda fixa pe 30 de ani in marja 3-5%, imprumuturi in lei.
      totusi, nu cred ca din cauza caselor pleaca tinerii.
      cauzele sunt mai multe si mai complexe. in primul rand castigul, apoi stilul de viata.
      ce spui cu casele, nu ar ajuta prea mult cu plecarile, dar ar ajuta in mod sigur cu nasterile.
      si pasarea, pune oul cand are cuibul gata...

      ref. statistica de mai sus, se poate vedea cum pana la 50 de ani, barbatii sunt mai multi decat femeile. apoi incepe sa se inverseze.
      in josul listei,, da norocul peste mosi, cu doua babe pe cap de mos. :-)
      deci, barbatii dau coltul mai repede....desi e pace pe plaiul mioritic.
      totusi, femeile se cer la pensie mai repede.
      s'o fi prins flecuitza vasilache ?! :-)
      • 0 (0 voturi)    
        bre nash pandelica... (Joi, 26 aprilie 2018, 15:22)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Chiar crezi ca mosul se uita la babe??? Zau tot barbatul vrea ceva tanar, articulat - vezi poza cu dansa care circula acum pe internet... Mandru tare unul dintre aia care mai are un pic si bate 80 de anisori...

        Cei tineri vor si de- aia si inca si mai mult - ca asa faceam si io pe vremea lor - si ar fi dispusi sa traga daca primesc ceva dar aici primesc doar tepe si atunci valea...

        sigur ca inca mai sunt in viata cucii/rumanii mai tuciurii - un ou ici , unul colea - creste natalitatea dar este marfa buna de calitate??? bre, greu...

        flecuitza vasilache nu se prinde - doar se oteteste si nu prinde valoare... deh...carma este di vina!
    • 0 (0 voturi)    
      nimic nu este gratuit (Joi, 26 aprilie 2018, 15:10)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      Pana si r..l cere oarece efort pentru producere.

      zau - mai sunt multi care ar pune botul la ceea ce ati scris Dvs.???

      Astept cu mult interes!|
      Moscova nu crede in lacrimi!
    • +1 (1 vot)    
      Ii stiu eu pe unii, (Joi, 26 aprilie 2018, 15:15)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      mancatz-as gura, care ar profita din plin de aceasta oferta.
      hai bahtalog!
  • +3 (7 voturi)    
    Mai multi votanti PSD (Joi, 26 aprilie 2018, 11:26)

    Velma Kelly [utilizator]

    End.
  • +3 (7 voturi)    
    ! (Joi, 26 aprilie 2018, 11:30)

    tudorr [utilizator]

    Problema e alta, cati dintre ei primesc pensii speciale?
  • +2 (2 voturi)    
    si unde mai pui ca nici.. (Joi, 26 aprilie 2018, 15:07)

    ..13 [utilizator]

    Cei tineri nu se simt prea bine - au imbatranit inainte de vreme cu gubernul asta de belea....