Comisiile de specialitate din Senat, dominate de PSD, au eliminat garanția Statului din Ordonanța privind amânarea plății ratelor

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2020, 15:03 Economie | Finanţe & Bănci


Jumatate dintre romani vor un credit
Foto: sxc.hu
​​În bătălia pentru a-și promova propriile proiecte de legi populiste, PSD le boicotează pe cele ale PNL, ultima acțiune fiind scoaterea garanției Statului din proiectul de lege care aprobă Ordonanța privind amânarea plății ratelor la credite (O.G. 37/2020). Potrivit unui document obținut de HotNews.ro, articolul care garanta practic că cei care își suspendă ratele nu vor rămâne fără locuință, a fost abrogat în Comisiile economică și cea de buget-finanțe.

Dacă legea va trece și de Camera Deputaților în această formă vom avea de-a face cu o situație cel puțin curioasă: să avem o Ordonanță care deja își produce efectele și o lege care amputează Ordonanța într-unul din punctele sale esențiale. Care sunt scenariile de lucru și la ce se pot aștepta cei cu rate la bănci?


Oficialii Fondului Național de Garantare a Creditelor pentru IMM-uri, instituția prin care Statul ar fi urmat să garanteze că debitorii nu-și vor pierde casele luate pe credit s-au arătat devastați de decizia Comisiilor senatoriale. ”Cum să elimini singura certitudine a unui om că nu-și va pierde locuința dacă își suspendă rata timp de 9 luni? Până acum avem 27 de bănci care ne-au notificat faptul că vor intra în acest program. Asistăm la un paralelism legislativ. Această Ordonanță este singurul program care are avizul Băncii Naționale. Și, odată ce am dat drumul acestui program- repet, care are avizul BNR- oamenii pot cere amânarea plății ratelor”, spune pentru HotNews.ro un membru al boardului FNGCIMM.

Bancherii sunt și ei confuzi pentru că nu știu la ce să se aștepte. ”Dintr-o inițiativă pe care am discutat-o cu toți cei interesați și am căzut de acord, acum vedem cum lucrurile se schimbă radical. Inițial au spus că Statul va garanta, dar ceea ce vedem acum este intenția de a lăsa creditorii în off-side. Zilele acestea am primit și solicitarea FNGCIMM de a veni și semna contractele cu ei. E mai degrabă un "concurs de frumusete" electoral, in care PSD va veni si va propune pomeni pentru tot poporul. Iar clientul care vrea să-și suspende ratele, ce să facă acum: să depună cererea sau să aștepte o viitoare decizie a Curții Constituționale (dacă va fi sesizată)? Și dacă decizia CCR se lasă așteptată iar timpul în care poți depune cererea expiră?”, se întreabă retoric un bancher.

Deocamdată clienții pot merge pe mâna soluțiilor individuale pe care fiecare bancă le are în oferta pentru asemenea situații, până când lucrurile vor fi tranșate. Este însă de neînțeles de ce PSD forțează (ca și în alte situații, vezi OUG 114/2018, suspendarea plății ratelor la utilități sau alte inițiative marca Vâlcov) măsuri care nu doar că nu ajută clienții (așa cum se laudă în aproape fiecare ieșire publică) ci pun mai degrabă bețe în roate economiei care și așa începe să scârțâie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





9227 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    PSD (Miercuri, 8 aprilie 2020, 15:08)

    spirache [utilizator]

    Asta poate însemna doar că PSD va încerca să ia puterea printr-o moțiune de cenzură și nu vrea sa se încarce și zeci sau sute de mii de persoane fizice insolvabile in contractele lor făcute cu banca.
    • -2 (8 voturi)    
      Nici tu crezi ce tastezi (Miercuri, 8 aprilie 2020, 15:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Dar, dai înainte )))
    • -1 (11 voturi)    
      Pai doar nu crezi ca or sa piarda in toamna. (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:02)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Dar nu cred ca PNL is doreste cu adevarat garantarea, de ochii lumii au facut-o.
    • -2 (16 voturi)    
      garanția statului??? (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:03)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Păi ce voiați, comuniștilor? statul să intervină în sfânta relație dintre bancă și client?
      • 0 (6 voturi)    
        P$D a creat Mecanismul de Garantare (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Acum se dezice de El ? Ești Bizar !
  • -2 (16 voturi)    
    Deci asa! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 15:16)

    nevada [utilizator]

    Deci la asta se refera propunerea gastii PSD+USR+ALDE+Ponta, in a boicota orice initiativa a guvernului PNL cahiar una buna, care statul garanta ca cei care au luat credit nu-și vor pierde casele luate pe credit. Halal!
    • -1 (3 voturi)    
      exact cum pnl boicoteaza psd (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:41)

      kniffe [utilizator] i-a raspuns lui nevada

      tot asa si psd boicoteaza pnl...
      acum...cine striga ca este boicot ? cealalta parte...
      logica: ca sa simplificam sa presupunem ca populatia tarii e impartita in doua: o parte pt partidul A si o parte pt partidul B.
      Cand cei sustinuti de A da o lege/ordonanta care nu convine celor din B, este normal ca si partidul sustinut de B sa dea o lege/ordonanta care va fi convenabila sustinatorilor ei chiar daca nu o sa le convina celor din A.
      De aceea sunt alegerile: partidul care va multumi mai multa lume va castiga.
      In democratie nu conteaza cate clase ai, IQ sau averea personala...conteaza nr oamenilor multumiti, Nu poti avea grija doar de unii (sa zicem minoritari) si sa te plangi ca pierzi alegerile...ca ceilalti (majoritari) sunt prosti si nu-si dau seama ce bine o sa le fie...
      O intrebare: de ce guvernul PNL nu se consulta si cu celelate partide cand da ordonante (dar nu consultari de forma ca Iohannis) pentru a-si asigura succesul si in Parlament ? Da stiu...asta inseamna sa faci concesii...dar asa e in politica
  • +1 (15 voturi)    
    Senatul Hotiei Nationale (Miercuri, 8 aprilie 2020, 15:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Javrele si-o cauta. Probabil ca le e dor de o rabufnire sociala.
  • +2 (6 voturi)    
    Am trimis cere la ING de 3 zile, inca astept (Miercuri, 8 aprilie 2020, 15:18)

    Boham [utilizator]

    unde se poate face plangerea daca BANCA nu iti raspunde in timp la cerere? parca zicea Citu de ceva site
    • +2 (2 voturi)    
      oho (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:30)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      eu din 27 martie am cerut la raiffeisen activarea optiunii "3 luni de vacanta" si... pauza; cica au multe de analizat; ciudat e ca altcineva a facut azi cererea si maine i s-a aprobat
    • -2 (8 voturi)    
      Au un termen pentru raspuns! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:35)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Au un termen de 15 zile pentru raspuns iar daca PSD se va juca in continuare si v-a creea confuzie o sa treca totul si nu o sa ne vedem cu ratele amanate.Dar asta este PSD .Incapabil sa ajute populatia cu adevarat.
      Ii intereseaza doar jocul politic si distrugerea adversarului politic indiferent de consecintele asupra populatiei.Iesiti si votati-i tot pe ei.
      • +2 (2 voturi)    
        pune mâna pe carte (Miercuri, 8 aprilie 2020, 18:40)

        genica [utilizator] i-a raspuns lui shuly

        Ar fi bine să te apuci de carte. Pentru că nu cred că este suficient să te reapuci de carte. Ca să existe prefixul (re) înainte de apuci ar trebui să fi fost ceva cunoștințe gramaticale deja existente. Ai avut două, MARI!!!, greșeli (v-a și creea). Îmi pare rău că nu îți susți punctul de vedere, de altfel valid și cu care sunt de acord, și cu o argumentație scrisă fără greșeală. Dar poate sunt cam aspru. Oricum, trebuie să știi că v-a se scrie în cazul exprimării tale ”va” și că verbul creea se scrie de fapt crea, fiind vorba de un verb (a crea) la modul indicativ, timpul viitor, persoana a III-a singular, adică ”el/ea va crea”.
  • +1 (13 voturi)    
    Voi credeati ca astia fac ceva pentru Voi (Miercuri, 8 aprilie 2020, 15:18)

    ggiiggii [utilizator]

    De parca nu v-ati obisnuit deja....parlamentul nu va face niciodata ceva pentru populatie.
    O face pentru propriul buzunar, pentru interese, lupte politica, pentru ca sunt prosti si incompetenti si asa vad ei realitatea lor denaturata.
    Nu va mai asteptati la ajutoare din partea parlamentului....sunt doar o adunatura de parveniti analfabeti.
  • -3 (7 voturi)    
    usr, udmr ele ce zic??? (Miercuri, 8 aprilie 2020, 15:32)

    ..13 [utilizator]

    Cum s-a votat in comisii???

    Citit raportul mai sunt acolo chestii - amanarea oricaror popriri, executari silite incepute deja pana la 31.12. 2020 si inca una tare zicea in OG ca poti in max 45 de zile de la data emiterii sa anunti banca ca amani plata ratelor acum este extinsa perioada pana la sfarsitul anului daca am inteles corect....

    Bai baiete - astia ar trebui dati in suturi afara din parlament.

    Nu ma mira reactia pesedstilor si a acelor comisii unde una il are ca sef pe insusi dansul mai marele ajustor si reglementator al sistemului bancar-financiar....

    Nu am nervi ca sa ma uit la latrine sa vad si acolo reactiile..
  • +4 (10 voturi)    
    Pentru cine (Miercuri, 8 aprilie 2020, 15:57)

    fdaniel [utilizator]

    Asta e pentru cei care aveau dubii adupra cine e la putere în această țară!
    Pesedeul e la putere iar PNL va încasa doar șuturile.
  • -3 (3 voturi)    
    PS. I Love you (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:15)

    cristi_an [utilizator]

    PSD
  • -1 (5 voturi)    
    de SARS-Cov2 (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:20)

    nahir [utilizator]

    om scăpa, dar oare vom scăpa vreodată de pelegra psd+pnl=usl???
  • +1 (5 voturi)    
    (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:51)

    Fides [utilizator]

    OUG 37/2020 este in vigoare. Normele de aplicare au doat publicate. Ce face Dan Popa? Induce in eroare, faptul ca PSD a amendat prin vot pe partea de credite ipotecare OUG 37/2020, asta nu inseamna ca cei care au credite de nevoie personale ori alt tip de credit ce intra sub incidenta OUG 37/3020 sunt afectati. Nici cei cu credit ipotecare, ei pot depune cererea de suspendare in continuare, cu respectarea OUG 37/20202, termenul maxim fiind de 45 de zile, respectiv perioada de suspendare de pana la data de 31.12.2020.
    Ba mai mult, prin acest demers PSD, scoate Statul din rahat, Statul nu trebuia sa garanteze asa ceva, deoarece prin acest fapt se creeaza premisele prin care bancile sa execute garantia rapid, fara sa sprijine debitorul cu credit ipotecar - de ex. daca acesta dupa 9 luni (poate a decis sa suspende atat ratele), se afla in situatia sa nu-si plateasca ratele. Ce credeti ca dupa somajul tehnic, nu puteti ajunge direct someri ori fara surse de venit? Banca nu o sa tina cont de astfel de aspecte, o sa execute garantia (data de Stat, tot noi), iar pe urma pe cei cu credite ipotecare o sa-i scoata in strada pt restul de bani. O sa o doara in cot pe banca de renegociere ori echilibrare contract.
    Dan Popa nu numeste bancherul care plange pe umerii clientului- vai de noi, citez : “ daca decizia CCR se lasa asteptat iar timpul in care poti depune cererea expira?”. Nu este asa, OUG 37/2020 si Normele de aplicare au fixate acolo cateva termene importante, printre care si cel in care in 15 zile de la depunerea cererii, banca este obligata sa va raspunda. Fara echivoc.
    Atentie tuturor - nu mergeti pe mana solutiilor individuale, OUG 37/2020 este in vigoare, produce efecte, iar bancile asta vor, sa va ofere solutii individualizate, adica sa fiti nevoiti sa optati pt o perioada cat mai scurta de timp, nu 9 luni, si nu m-ar mira sa va treziti ca dobanda se adauga la principal chiar si in cazul creditelor ipotecare, dar si altele mai nasoale.
    Rusine, aici se face PR bancar, nu este o stire, se promoveaza doar bancile. Vom trece si peste Covod19. O sa vedem cum trec si bancile.
  • +2 (8 voturi)    
    Excelenta decizie a PSD (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:52)

    LucS_M [utilizator]

    Pentru cei care n-au imprumuturi la banca, este oarecum scuzabil ca nu inteleg nimic si isi fac treaba de postaci. Pentru cei care au credite la banca si inteleg ce inseamna angajamentul bancii, ar trebui sa se bucure de faptul ca prin lege, PSD-ul reduce povara pe statul roman, mentinand-o exclusiv pe cei care castiga majoritar din imprumuturi, adica bancile. Restul sunt povesti. Probabil ca admin-ul va taia aceasta postare, ca nu-i aliniata cu postacii :D
    • 0 (6 voturi)    
      ma mir ca ti-au publicat-o (Miercuri, 8 aprilie 2020, 17:01)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui LucS_M

      sa zici de PSD de bine e tabu, asa cum n-ai voie sa te atingi nici cu o floare de primul ficus al tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Portalul Min Finantelor este operational (Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:51)

    Fides [utilizator]

    Aceasta este adresa unde pot fi semnalate abuzurile bancare la OUG 37/2020.: https://aici.gov.ro/home
    Atentie din nou: OUG 37/2020 este in vigoare se aplica in corpore, iar Normele de aplicare au fost publicate in MO. Folositi-va de ea pt. A trece peste aceasta criza, iar daca banca evita sa va raspunda in termen de 15 zile ori va da un raspund in contradictie cu prevederile OUG 37/2020 indicati acest lucru pe portalul Min Fin.