BNR: Datoria publică e la pragul de sustenabilitate. Trebuie să ne asigurăm că achitarea datoriilor se va face fără sacrificii deosebite pentru generațiile viitoare

de DP     HotNews.ro
Vineri, 23 iulie 2021, 13:46 Economie | Finanţe & Bănci


Banca Nationala a Romaniei - BNR
Foto: Hotnews
Datoria publică a crescut cu 12 puncte procentuale în anul 2020 și cu încă 2,6 puncte procentuale în primele patru luni din 2021, ajungând la 49,9% din PIB, arată un raport al BNR publicat joi. Aceasta reprezintă cea mai abruptă tendință ascendentă din ultimii 9 ani și plasează datoria publică aproape de pragul de sustenabilitate (care e de 50-55% din PIB). Sustenabilitatea datoriei nu are în vedere doar menținerea ei sub un anumit nivel, ci și asigurarea că îndatorarea suplimentară își are corespondent în active sau schimbări structurale ale economiei care să permită pe viitor achitarea datoriilor, fără sacrificii deosebite pentru generațiile viitoare, mai precizează raportul citat. În condițiile în care cheltuielile cu asistența socială și cu personalul au ajuns la 94% din valoarea veniturilor fiscale și a contribuțiilor de asigurări, este îndoielnic că respectivele criterii de sustenabilitate și de bună guvernanță sunt îndeplinite.

Ce mai precizează raportul:
  • Necesarul de finanțare aferent anului 2020 s-a majorat cu 62% față de anul precedent, ajungând la 148 miliarde lei, un maxim istoric din punct de vedere absolut, respectiv 14% din PIB. Ca urmare atât a creșterii costului de finanțare, cât și a noilor emisiuni de obligațiuni, cheltuielile cu dobânzile au ajuns la 1,4% din PIB la finalul anului 2020, în creștere cu 0,23 puncte procentuale față de anul 2019.
  • Deși în scădere față de nivelurile atinse în luna aprilie 2020, randamentele obligațiunilor românești se situează la cel mai ridicat nivel atât regional, cât și din Uniunea Europeană, indicând percepția de risc ridicată a investitorilor.
  • Pentru a putea menține accesul facil și la costuri reduse la piețele financiare externe este necesar ca România să se angajeze în reforme fiscale care să îmbunătățească sustenabilitatea finanțelor publice și să asigure o mai bună predictibilitate a cadrului fiscal.
  • Accesarea fondurilor europene trebuie să aibă o prioritate crescută pentru a susține redresarea investițiilor, a moderniza structura economiei și a reduce impactul ajustării fiscale. România are acces la 52,2 miliarde euro aferente cadrului financiar multianual 2021-2027, plus alte 32,4 miliarde euro disponibile prin instrumentul Next Generation EU (NGEU), 70% din fondurile nerambursabile aferente Mecanismului de Redresare și Reziliență, principalul program al NGEU urmând a fi angajate din punct de vedere juridic până la finele anului 2022. Accesarea acestor fonduri este condiționată de elaborarea unui Plan Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în conformitate atât cu cerințele de reformă menționate în cadrul recomandărilor de țară ale Semestrului European, cât și cu cerințele privind Pactul Verde.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2118 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    ce mai asteptam?! (Vineri, 23 iulie 2021, 13:55)

    wweesstt [utilizator]

    pensiile speciale si veniturile bugetarilor sunt tot ce conteaza pt politicieni!
    doar in strada putem schimba asta! unde este sociaetatea civila? astepata disolutia statului?!
    de ce nu iesim in strada pt eliminarea pensiilor speciale(si trebuie inceput cu cei multi, cu serviciiile), diminuarea anvelopei salariale a aparatului de stat, reforma aparatului de stat, reforma administrativ teritoriala(avem uta-uri cat germania care are 80mill), depolitizarea aparatului bugetar, scaderea taxelor pe munca, etc!
    ce mai asteptam?! sa ce?! sa intram in faliment?! ce asteapta societtea civila? dece nu ia atitudine?!
    • +1 (15 voturi)    
      Pai iesiti, ce mai asteptati, (Vineri, 23 iulie 2021, 15:54)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      pe vremea lui Dragnea iesati desi datoria publica era de 34%, se majorau pensii si salarii, acum totul s-a blocat, datoria este de 50% si voi, cei care i-ati sustinut postati contra lor si foar atat?
      Stati putin, ca dupa aprobarea PNRR datoria publica va depasi 60% din PIB, datorie nesustenabila, sa va vad atunci cum aplaudati!
      • -2 (4 voturi)    
        hehe (Vineri, 23 iulie 2021, 20:34)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Mirciulica, va prefaceti ca nu va stiti si va incurajati unul pe altul sa iesiti on strada :))))
        Ce patetici sunteti postacilor slugi la varanul securist.
    • 0 (2 voturi)    
      chiar (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 9:41)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      crezi ca pensiile speciale au indatorat tara ? De acord, sunt imorale, trebuie desfiintate dar totusi, ponderea lor in buget este minima. Tara trebuie administrata mai corect, filozofia impozitelor trebuie regandita ! "Cota unica" pe care Citu continua s-o sustina cu ardoare - in folosul cui oare ?- si-a atins limitele ! Impozit progresiv, impozit pe proprietati la valoarea lor reala, etc. Masuri logice, aplicate in lumea civilizata dar la noi guvernul se pare ca si-a propus sa sustina multinationalele si bogatasii, nu pe romanii normali, muncitori . Prost platiti altfel, motiv care-i determina sa emigreze !?
      Cine pleaca ultimul sa stinga lumina ?!
      Nu va fi Citu si-ai lui, nu abandoneaza cainii macelarie !
      Avertismentul BNR, al lui Isarescu, cel mai capabil, realist si patriot prim-ministru postdecembrist il ia cineva in serios ? Intr-o tara ramasa si fara ministru de finante !?
      Alo, Domnule Presedinte, ce facem ? Ati citit raportul BNR. Il mai tineti mult pe laudarosul asta inconstient la Guvern ?
  • +7 (13 voturi)    
    suflu nou (Vineri, 23 iulie 2021, 13:57)

    ucun [utilizator]

    Se simte suflul nou adus de Veorica in finantele tarii ! Nu ma ingrijorez de loc in legatura cu viitorul romaniei (!) pentru ca stiu ca e pe maini bune (si pentru ca vreau sa plec definitiv din tara)
  • -1 (13 voturi)    
    mda (Vineri, 23 iulie 2021, 13:57)

    SoulSearcher [utilizator]

    pai sa le multumim lui dragnea, veorica si nenea ala de la slatina ca ne-a indatorat pe urmatorii 30 ani
  • +6 (12 voturi)    
    deci dezastru (Vineri, 23 iulie 2021, 14:09)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    salariile bugetarilor au facut praf bugetul
  • +4 (12 voturi)    
    Dati-o afara pe Dancila, sa economisim bani (Vineri, 23 iulie 2021, 14:10)

    emil bobu [utilizator]

    Ah, dar nu se poate, fiindca Dancila i-a luat apararea lui Isarescu in epoca Dragnea, iar toate posturile la stat se dau ca rasplata pentru servicii pur politice, nu exista nicio limita, nu exista raspundere fata de cetatean, sau fata de banul public.

    Sunteti praf, bah! Praf!

    Abia astept sa vina anul viitor, sa plec definitiv din tara asta oribila, cu poporul asta oribil.
  • +5 (13 voturi)    
    Da lui Catzu i-a spus cineva? (Vineri, 23 iulie 2021, 14:19)

    holinessdani [utilizator]

    Ca am impresia ca el habar n-are, continua sa se imprumute intr-un ritm neegalat de nici o alta din lume!
    • +5 (11 voturi)    
      In sfarsit cineva pune punctul pe i, (Vineri, 23 iulie 2021, 15:57)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Citu ca fost ministru de finante si actual premier a facut datoria asta!
    • +3 (3 voturi)    
      PM Cîțu chiar asta are în PLANUL (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 8:26)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Guvernului Neomarxist:prăbușirea totală a României
      și transformarea resturilor rămase în mici colonii,
      cu traiul la comun.De azi încolo va imprumuta și mai mult.
  • -4 (12 voturi)    
    Concluzia.... (Vineri, 23 iulie 2021, 17:37)

    mike123 [utilizator]

    Taiati cheltuielile cu asistența socială și cu personalul!
    Sa continue JAFUL Romaniei si a romanilor, sub conducerea "inteleapta" a Guvernului PNL-USR + Johanis, care a indatorat si vindut tara strainilor
  • +5 (5 voturi)    
    Fara sacrificii (Vineri, 23 iulie 2021, 23:07)

    consumator2 [utilizator]

    Din partea lui Manole! El trebuie sa continue. Maiestria Lui, cel Ales, ne va ajuta si ne va izbavi! Toate incercarile de a-L indeparta nu fac decat sa-L intareasca! El este trecutul, prezentul, viitorul… VESNICIA!!!!
    Amin!