COVID-19 a fost invocat de Finanțe pentru creșterea datoriei publice de anul trecut la peste 45% din PIB. În 2021 estimează că va ajunge la 52%

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 27 iulie 2021, 18:54 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor
Foto: Ministerul Finantelor Publice
Pentru că datoria publică a depășit 45% din PIB, Ministerul Finanțelor a făcut un raport pe care l-a trimis Guvernului, dacă ne uităm pe un document ce se va afla pe masa ședinței Executivului de miercuri. Practic, instituția era obligată să facă asta conform Legii reponsabilității fiscal- bugetare. Așa cum era de așteptat, motivul invocat a fost COVID.


“În anul 2020, datorită provocărilor semnificative impuse de contextul pandemiei COVID-19 și a urgenței implementării unor măsuri care au necesitat eforturi bugetare pentru combaterea efectelor sociale și economice cauzate de declanșarea crizei COVID-19, pe fondul unei scăderi economice de -3,9%, necesitățile de finanțare la nivel guvernamental (determinate de nivelul deficitului bugetului general consolidat și de volumul refinanțării datoriei publice) s-au majorat față de estimările de la începutul anului, în principal datorită creșterii deficitului bugetar, de la 3,6% din PIB, ținta inițială, aprobată prin Legea bugetului de stat nr. 5/2020, la 9,64% din PIB, conform execuției la 31 decembrie 2020”, se arată într-un raport privind datoria publică pe 2020.

• Astfel, în anul 2020, necesarul de finanțare la nivel guvernamental s-a majorat la un nivel de 149,0 miliarde lei (14,1% din PIB) față de 86,9 miliarde lei (7,7% din PIB) planificat la începutul anului, cu impact direct asupra volumului datoriei suplimentare care a fost atrasă pentru finanțarea deficitului bugetar, refinanțarea datoriei publice guvernamentale și consolidarea rezervei în valută la dispoziția Trezoreriei Statului, dar și asupra costurilor de finanțare.

Ce se va întâmpla când datoria va depăși 50%: înghețarea cheltuielilor


Pentru anul 2021, plafonul propus pentru datoria guvernamentală, conform metodologiei UE, este de 52% din PIB, spune documentul citat.

Dacă datoria publică este cuprinsă între 50% - 55% din PIB, conform Legii responsabilității fiscal-bugetare, autoritățile propun un program pentru reducerea ponderii datoriei publice în PIB, care cuprinde și măsuri privind înghețarea cheltuielilor totale respectiv a salariilor din sectorul public.

Pe termen mediu (2021–2024), spune documentul, în condiții de consolidare fiscală reducerea deficitului bugetar va determina reducerea necesitaților de finanțare la nivel guvernamental și menținerea datoriei guvernamentale brute, conform metodologiei UE, la un nivel sustenabil ce nu va depăși 54% din PIB, în timp ce datoria guvernamentală netă (reprezentând datoria guvernamentală brută minus activele financiare lichide) nu va depăși 48% din PIB.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2350 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    inghetat? (Marţi, 27 iulie 2021, 19:02)

    Anonimul [utilizator]

    Ce-ar fi sa mai recuperati bani de la hotii si coruptii condamnati, de la parlamentari, de la cei cu pensii speciale. pune-ti fiscul la treaba, puneti economia pe roate.

    Lasati inghetatul, aia e calea simpla, a nepriceputilor.
  • +19 (23 voturi)    
    Motivele reale (Marţi, 27 iulie 2021, 19:09)

    Cozmin II [utilizator]

    Motivele reale au fost :
    - s-a furat pe rupte la achizitia, fara licitatie, la preturi foarte mari, de materiale si echipamente, unele inutile, altele neconforme (bineinteles ca SRI si SIE nu stiu nimic)
    - nu au fost desfiiintate pensiile speciale si nesimtite
    - nu au fost reduse drastic salariile nesimtite
    - nu au fost desfiintate indemnizatiile falsilor revolutionari
    - nu au fost desfiintate indemnizatiile falsilor academicieni, de la falsele academii
    - nu a fost desfiintata sau redusa finantarea de la buget a partidelor
    - nu a fost desfiintata finantarea ilegala a asa-zisei case regale
    - nu a fost desfiintat Institutul Tapului Levantin
    - nu a fost desfiintat Institutul Revolutiei
    • +1 (19 voturi)    
      Te bantuie niste fantome... (Marţi, 27 iulie 2021, 21:06)

      Sympa [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin II

      Te bantuie niste fantome...dar nimic mai mult:

      In afara primelor doua puncte, cu oarecare relevanta in cheltuirea banului public, suma fantomelor matale de la urmatoarele 7 puncte e sub 0,1% din cat se cheltuie SUPLIMENTAR de catre Citu&Co in sectorul public...dar hey, trebuie sa moara capra vecinului ca sa ai o minima satisfactie. Va muri, dar banii astia, TU ii vei plati.

      Pana una-alta, Citu cheltuie cu 14 miliarde euro in plus ca sa faca mai putin decat facea Dancila in sectorul guvernamental.

      Cu alte cuvinte, de cand a venit la putere Ciuma Galbena, fiecare roman a fost indatorat DEGEABA cu cateva mii de dolari mai mult decat l-ar fi indatorat "ciuma rosie"...buna afacere ati facut!
  • +6 (14 voturi)    
    datoria "reformatorilor" (Marţi, 27 iulie 2021, 20:12)

    atc [utilizator]

    Mai, finantistii lu' Ro., nici sa mintiti nu mai stiti? Cum adica:
    :"Pentru anul 2021, plafonul propus pentru datoria guvernamentală, conform metodologiei UE, este de 52% din PIB,...Pe termen mediu (2021–2024), ....reducerea deficitului bugetar va determina reducerea necesitaților de finanțare la nivel guvernamental și menținerea datoriei guvernamentale brute,... la un nivel sustenabil ce nu va depăși 54% din PIB,...". Adica, pe masura ce veti reduce...bla, bla..., "va SCADEA datoria" de la 52% la max. 54%?! Voi sunteti cu toti boii acasa? Sau, DA!
  • +2 (4 voturi)    
    pensiile, in special cele speciale, (Marţi, 27 iulie 2021, 21:51)

    ..13 [utilizator]

    impreuna cu salariile nemeritat de mari si de multitudinea de salariati bugetari neproductivi si evident o colectare slaba a veniturilor statului ne duc unde ne duc.

    Toate cheltuielile nesabuite inclusiv cu salariile enorme pentru personalul medical care insa refuza sa se vaccineze isi arata roadele.
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Marţi, 27 iulie 2021, 22:50)

    tudorr [utilizator]

    Sporurile de covid platite catre bugetarii care o frecau in cap pe acasa, angajatii prefecturilor, de la femeia de serviciu la soferii șăfilor tot din imprimuturi s-au platit? Pai cum sa vrea bugetarul sa se vaccineze si sa se termine pandemia cand le intra banutul in cont, chiar extra si fara munca?
  • -1 (1 vot)    
    Pai stai, (Miercuri, 28 iulie 2021, 0:26)

    TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator]

    si V-ul lui Citu unde mai este ?
  • +1 (1 vot)    
    Se dezbat lucruri care nu sunt înțelese. (Miercuri, 28 iulie 2021, 8:52)

    asavreau [utilizator]

    Sunt convins că mulți dintre comentatori și autorul articolului ,nu au trăit timpurile anilor 80, când Ceaușescu a vrut să nu mai fim datori. Ce viață îngrozitoare a fost atunci nu știu cei enumerați de mine, dar asta propun.