VIDEO Președintele INS: Între cele două recensăminte, România a pierdut circa un milion de locuitori

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:05 Economie | Finanţe & Bănci


Vasile Ghetau si Dumitru Sandu in discutia cu HotNews.ro
Foto: Hotnews
De la recensământul din 2011 și până la cel de anul viitor România a pierdut aproximativ un milion de locuitori, a spus președintele INS Tudorel Andrei, într-o dezbatere organizată la HotNews.ro. Tudorel Andrei a mai vorbit despre îmbătrânirea accentuată a populației din ultimii 30 de ani ( cu circa 7,7 ani în medie, dar mult mai accentuată în cazul femeilor) și despre faptul că în următorii ani vom coborî de pe locul al 6-lea în UE ca numărde locuitori pe poziția a 7-a.

Vezi aici discuția cu președintele INS Tudorel Andrei, demograful Vasile Ghețău și sociologul Dumitru Sandu:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7411 vizualizari

  • +10 (28 voturi)    
    Nu se poate, n-a spus Catzu (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:07)

    Fu Leng [utilizator]

    Ca romanii o duc mai bine si-s mai fericiti???
    • -2 (6 voturi)    
      Partea proasta este ca nu au.... (Duminică, 24 octombrie 2021, 8:12)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      ...plecat dintre cei 70% de idioti !!!
  • -13 (23 voturi)    
    Poftim? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:30)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Este posibil da aiba dreptate, din pacate.

    Dar cum stie asta?
    Are cumva darul proorocirii?

    Intr-o tara normala, rezultatele se anunta DUPA ce au fost adunate datele, si prelucrate!
    Sa zicem ca acum, cu noile procesorare, prelucrarea datelor se face instantaneu!
    Dar nu ar trebui in prealabil ca acela date sa fie COLECTATE de la populatie, ceea ce durezaza, si se va face la anul?!
  • +10 (10 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:40)

    falcoind [utilizator]

    1 milion? dacă se face un recensământ pe bune nu ca cel din 2011 in care s-a pus din "burta" , vor fi minim 3 milioane lipsa la apel.
  • +6 (6 voturi)    
    La INS nu-i sef ala pus de mitoman !? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:57)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Pana la Brexit autoritatile romane declarau ca in U.K. ar fi intre 300.000 de romani si 400.000.
    Dupa Brexit autoritatile din U.K.au declarat ca 1.089.000 de romani au depus actele pt. rezidenta.
    Extrapolati situatia si la celelalte tari europene cu comunitati romanesti, sunt mult mai multi de 5 milioane de romani plecati din tara.
  • 0 (10 voturi)    
    F bine (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 20:57)

    Zummm [utilizator]

    Sa plece TOTI
  • +2 (2 voturi)    
    Cum se explica... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:10)

    Sthelian [utilizator]

    ...atunci faptul ca intre 2011 si 2020 numarul alegatorilor din lista electorala permanenta a crescut?
    Daca ne raportam la populatia totala procentul este halucinant.
    Mai mult, daca coroboram datele oferite pentru alegeri cu totalul celor sub 18 ani (date luate oficial, cind se publica numarul celor ce au fost la examenul de capacitate si cu cel de la Bacalaureat) constatam o populatie mai mare decit totalul dat de INS.
    Bula e intrebat la scoala ce vrea sa se faca.
    Cap de locuitor, raspunde. Cum asa, ce e asta?
    Pai e una din cele mai bune meserii! Priviti in Scinteia, ce se spune. Pe cap de locuitor sunt atite Kg de ulei, zahar, oua, carne, paini, pantofi, otel, ciment. Dar la magazine nu gasesti nimic.
  • +6 (6 voturi)    
    Romania pierdut cel putin 5 milioane (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:30)

    Laic [utilizator]

    dar ce sa zica si "profesionistii" astia care fac statistici la comanda, umfla populatia Romaniei pentru mai multe fonduri europene?
    E plina Europa de romani, Romania este a doua tara din lume in ceea ce priveste rata de emigrare, dupa Siria, iar natalitatea in Romania este la cote minime istorice.
  • +6 (6 voturi)    
    Populația rezidentă (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:39)

    idna [utilizator]

    Dă cu virgulă rău dacă statul tot o ține pe aia cu domiciliul în România (și implicit încă rezident, pentru că, nu-i așa, doar nu a anunțat niciunde că pleacă) pentru că individul are carte de identitate (încă).
    Sau altfel spus, s-ar putea ca recensământul acesta să ne ofere la final o surpriză neplăcută, anume că 19,186 milioane (estimarea INS pentru 01.12.2021) nu mai suntem de mult prin țară.
    • +3 (3 voturi)    
      19,2 rezidenti. (Duminică, 24 octombrie 2021, 0:15)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui idna

      Dupa domiciliu INS spune ca suntem 22,1 milioane.
      • 0 (0 voturi)    
        Unde (Duminică, 24 octombrie 2021, 16:20)

        idna [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Pot găsi valoarea, dacă te rog? Recunosc că nu am urmărit emisiunea (doar foarte puțin, pe sărite) iar la ei pe sait eu nu am găsit o astfel de informație. Mulțumesc.
    • +4 (4 voturi)    
      E mai complicat decat pare (Duminică, 24 octombrie 2021, 12:20)

      inmono [utilizator] i-a raspuns lui idna

      - o persoana poate locui si lucra legal intr-un alt stat UE fara sa fie inregistrata, legea stipuleaza obligatia, dar sanctiunile sunt inexistente sau mici. Aici adauga si muncitori sezonieri, personal detasat pe perioade limitate etc.
      - rezidentul temporar - continua sa aiba buletin de Ro, nu exista o autoritate pe care sa o informezi ca ai plecat, e treaba statului daca colecteaza datele si ma indoiesc ca o fac.
      - rezidentul permanent (dupa 5-7 ani de rezident temporara) - abia acum nu mai are buletin de Ro, e inlocuit cu ID card al statului unde locuieste.

      Mai sunt si alte aspecte: rezidenta fiscala (diferita de aia de domiciliu si obtinuta separat), tipul pasaportului - simplu, temporar, simplu cu domiciliul in strainatate ...

      Statul poate realiza maxim o estimare, dar niciodata un numar exact. Numarul romanilor in alte state UE e in general 1 (oficial) la 2,5-3 (neoficial). Majoritatea nu ajung la stadiul de rezident permanent, asa ca inca au buletin.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu cu mult (Duminică, 24 octombrie 2021, 16:18)

        idna [utilizator] i-a raspuns lui inmono

        Zic eu. Așa cum nemții au implementată măsura înregistrării atât a plecării cât și a venirii, nu doar a mutării, așa putem face și noi. Nu doar celebra viză de flotant, că omul se mai mută și peste graniță, nu doar în interiorul României. O astfel de măsură (mizând pe seriozitatea celor plecați) ar oferi ulterior o imagine mult mai clară (în timp real chiar) a situației, fără să fie necesar un recensământ la fiecare 10 ani.

        Da, am anunțat și eu ANAF-ul că am părăsit permanent România, rezidența fiscală a fost stabilită ca fiind în Germania. Dar e și normal, de vreme ce rezidența este tot în Germania (și aici se încadrează majoritatea celor plecați, sezonierii sunt relativ puțini iar ei oricum trebuie să apară în statistică în dreptul României). Problema este că nemții (din câte înțeleg) consideră rezidența de fapt domiciliu (Wohnsitz). Eu am deci domiciliul în Germania, ca orice alt localnic, din punctul lor de vedere (și nu, nu am nici permis de ședere și nici cetățenie, căci nu am nevoie, chiar dacă locuiesc de mai mult de 5 ani). În același timp și România tot așa consideră, că doar am carte de identitate românească. Și cum statele aparent nu comunică unele altora astfel de date, ne aflăm în situația de față.
  • +5 (5 voturi)    
    Naspa de tot ! (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:24)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Mai putini parlamentari , mai putini europarlamenentari !
    Trebuie facut ceva ! Sa numaram si moldovenii de peste Prut !
  • +3 (7 voturi)    
    exclus (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 23:03)

    srpc [utilizator]

    cum sa fie atat de putini, cand la alegeri socotim aproape 19 milioane de insi peste 18 ani? sau nu mai exista minori in tara asta? ciudat
  • 0 (0 voturi)    
    CNP-uri (Luni, 25 octombrie 2021, 16:21)

    andreia67 [utilizator]

    Ar fi foarte simplu așa: 1. Nr. de CNP-uri active din plaja 1-6 (cetățeni). Nr. de CNP-uri rezidenți străini. Nr. de persoane adulte cu pașaport cu domiciliul în străinătate.
    Nr. de persoane minore născute în străinătate dar cu cetățenie română. Ar fi foarte interesante datele prezentate așa.