Times New Roman, reacție după amenda CNCD: Rapiditate suspectă, urgența era doar la noi / Vom contesta în justiție

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2018, 13:06 Economie | Media & Publicitate


Libertatea de exprimare
Foto: Times New Roman
Times New Roman a reacționat printr-un comunicat la amenzile pe care le-a primit de la CNCD, siteul de umor subliniind că ”articolul incriminat este o metafora pentru servilismul din PSD” și anunțând că va contesta în justiție sancțiunea primită. TNR spune că este suspectă rapiditatea cu care a reacționat Consiliul, în condițiile în care în ziua în care s-au dat amenzile fiind judecat și un dosar pentru un caz din august 2017: ”urgența era numai la noi”.

Consiliul pentru Combaterea Discriminării a sancționat publicația Timesnewroman.ro, pentru articolul “Curva lui Dragnea, asaltată de PSD-iști, …’’. Într-un comunicat remis HotNews.ro, CNCD anunță că a amendat cu 5.000 de lei societatea care administrează publicația, tot cu 5.000 lei pe autorul articolului, cu 3.000 lei pe editorul șef și tot cu 3.000 lei pe administratorul Infant Media SRL.

Precizările Times New Roman:
 
”În primul rând, vom contesta in justiție această hotărâre, după ce vom primi motivarea deciziei CNCD. Oficial, CNCD nu ne-a comunicat încă nimic, am aflat din presă de decizia luată.
 
TNR nu discriminează pe nimeni, obiectivul nostru este să producem umor de calitate și suntem împotriva oricărei forme de discriminare. Textele noastre scrise de-a lungul timpul stau dovadă pentru asta.
 
Articolul incriminat este o metafora pentru servilismul din PSD. Este un pamflet care înfierează tare din PSD. El se referă la un congres PSD și la toți cei 4.000 de membri prezenți, nu doar la cele cinci persoane care s-au considerat discriminate.
 
Ni se pare cel puțin suspectă rapiditatea cu care s-a dat concluzia CNCD-ul, după fix 21 de zile de la plângere. Iar asta în condițiile în care noi am solicitat și am obținut amânarea audierii la CNCD cu 12 zile, altfel probabil decizia s-ar fi dat și mai repede. Impresia noastră este că decizia era luată dinainte.
 
Acest lucru este demonstrabil ușor în justiție, anume că dorința CNCD-ului de a lua o decizie rapid i-a făcut să nu țină seama de argumentele noastre.
 
În aceeași zi, CNCD a luat doua decizii, una referitoare la dosarul nostru, cu sesizare depusă în data de 4 aprilie 2018, și alta referitoare la un dosar referitor la fapte săvârșite în data de 21.08.2017. Urgența era numai la noi.
 
Este de reținut că au luat amendă și persoane care nu au legatură cu articolul. Mai mult, amenda a fost aplicată și societății care administreaza site-ul, dar si administratorului societății respective. În acest caz, decizia CNCD a fost luată cu două voturi împotrivă, din totalul de opt voturi.
 
Se spune că CNCD este garantul respectării și aplicării principiului nediscriminării. Dar, totodată se definește drept ”autoritate de stat autonomă, sub control parlamentar”. Este greu să credem în corectitudinea unui organism care se află sub control parlamentar, deci sub control politic. Mai ales că politicul este cât se poate de implicat în amendarea noastră. Dar avem încredere că justiția din România va trata serios această problemă și va anula decizia CNCD.
 
Libertatea de exprimare este bunul cel mai de preț, mai ales în condițiile asaltului politic asupra instituțiilor democratice din România. Și e de datoria noastră să luptăm pentru acest drept!”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6886 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    Jos cenzura (Joi, 26 aprilie 2018, 13:16)

    NoFive [utilizator]

    Jis cenzura umorului! TNR rulz. Sinteti cei mai tari!
    • +6 (8 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 26 aprilie 2018, 13:38)

      Un Nene [anonim] i-a raspuns lui NoFive

      • +7 (13 voturi)    
        hei (Joi, 26 aprilie 2018, 15:27)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        CNCD, ca si CNA, sunt institutii anti-constitutionale. Libertatea de expresie este garantata de Constitutia Romaniei.
        • +2 (2 voturi)    
          Voilà! (Joi, 26 aprilie 2018, 21:25)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Bine punctat!
        • +5 (5 voturi)    
          Sa nu exageram (Joi, 26 aprilie 2018, 22:00)

          delco [utilizator] i-a raspuns lui john70

          CNCD si CNA au rolul lor, problema e ca sunt populate de niste slugi.
    • -17 (25 voturi)    
      Libertatea de a jigni (Joi, 26 aprilie 2018, 13:47)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      Curvele de la TNR se plang ca nu pot sa faca curve la discretie pe cine vor
    • +5 (9 voturi)    
      Au gresit cuvantul ! (Joi, 26 aprilie 2018, 15:24)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      Stiu un cantec cu titlul (aproximativ) "Nu suntem curve, suntem prostituate " !
    • +1 (1 vot)    
      Conform Codului Penal (Vineri, 27 aprilie 2018, 15:36)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      TNR a comis infracțiunea de sinceritate în presă, care se pedepsește grav, nu ca corupția, care se prescrie la 6 luni, că nu te mai denunță nimeni...
  • -32 (52 voturi)    
    pacat ca nu exista amenzi (Joi, 26 aprilie 2018, 13:17)

    asistat [utilizator]

    pentru lipsa de umor ca era la ankisoare TNB asta, s-au cum io zike!
    • +9 (13 voturi)    
      sau pentru lipsa de IQ (Joi, 26 aprilie 2018, 13:57)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      In afara de asta nu mai fi atat de subtil, ca rromanashii nu se prind ca de fapt tu faci misto de asistati si ca de fapt esti anti PSD, ca orice om cu un minim de bun simt si un minim de minte din tara asta.
    • +10 (18 voturi)    
      @pacat... (Joi, 26 aprilie 2018, 14:01)

      CodrutzaN [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      pacat este ca redactia sitului nu interzice trolii consumatori de extract de pufoaika
      Timpul....!
    • +5 (13 voturi)    
      a (Joi, 26 aprilie 2018, 14:11)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      la cat esti de prost, ma mir ca ai adresa de mail.
  • +24 (32 voturi)    
    PSD ul incepe sa arate ce poate (Joi, 26 aprilie 2018, 13:18)

    Martinezu [utilizator]

    Este inca un pas destul de hotarat in sensul afirmarii PSD ca partid unic al unei noi si crunte dictaturi.
    NU radeti de Dragnea! Chiar nu este de ras. Daca cineva isi inchipuie ca nu este in stare de o dictatura precum cea stalinista cred ca se insala amarnic.
    Nu am indoieli ca va sfarsi precum ceilalti dar pana atunci Romania va fi afara din UE.
  • -15 (21 voturi)    
    Ce treaba are mizeria asta cu umorul de calitate (Joi, 26 aprilie 2018, 13:24)

    tg3290 [utilizator]

    Traim intr-o tara in care mizeriile astea, expresii jignitoare, sunt argumentat in numele umorului de calitate. Asa de jos am ajuns? Daca vine unul si te injura pe strada, il trimiti la sait-ul asta sa il angajeze ca produce umor de calitate, daca iti trage si o flegma il pui publisher.
    E un tupeu inimaginabil sa mai si dai replica la un asemenea rahat.
    • +4 (6 voturi)    
      Ia zi tu si alti "jigniti" (Joi, 26 aprilie 2018, 18:24)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui tg3290

      Cum ii zice unei "june de un sfert de veac" ce traieste/coabiteaza/flirteaza cu un ex-june divortat si " vajnic aparator" al valorilor crestine ?
      In limba si dupa canoanele BORului cu care se raliaza...Ca maine vor pupa poala popii preafericit...

      Umor? Poate - daca gusti pamfletul.
      Adevar ? Mai mult. Mai sigur.
  • -11 (17 voturi)    
    umor (Joi, 26 aprilie 2018, 13:25)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Asta-i umor civilizat bazat pe valori :(
    "Curva" nu e funny in nici un context ...deci pana la urma se contesta faptul ca s-a luat decizia repede?
    Asta da umor...trist.
    • +7 (9 voturi)    
      Nu e umor e o realitate (Joi, 26 aprilie 2018, 16:06)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Cum califici pe cineva care sta cu o persoana in varsta (cu decenii mai batrana ca parintii ei) pentru functii, foloase materiale si alte avantaje? Maica Tereza? Se poate, cred, dovedi, la tribunal, ca e chiar realitate nu doar un pamflet. Dar la nivelul de "asistati" - vezi postarea de mai sus, nu exista speranta unui rationament logic cu atat mai putin existenta unor urme de simt al umorului.
      • -1 (3 voturi)    
        de acord (Vineri, 27 aprilie 2018, 12:47)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        orice femeie care se marita (sau are o relatie) din interes poate fi calificata drept prostituata; hiba este ca, in acest caz, avem deja cateva sute de mii de candidate la titlu :)) pe de alta parte, in media n-au ce cauta cuvinte gen "curva", asta e clar
  • -15 (17 voturi)    
    la asta se refera libertatea de exprimare? (Joi, 26 aprilie 2018, 13:25)

    Gheorghe_Dan [utilizator]

    din cauza unor astfel de indivizi vom pierde adevarata libertate de exprimare.

    E drept ca raman nesanctionate lucruri cu mult mai grave in media, dar asta nu e o scuza pt baietii astia.
    • +15 (17 voturi)    
      ??? (Joi, 26 aprilie 2018, 15:04)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

      "adevatata libertate de exprimare" zici ?
      da' cine hotaraste care e adevarata si care e falsa libertate de exprimare ?
      TNR a fost amendat pentru un articol mai slab, mult sub nivelul lor. adica curva lui dragnea este clar o curva, ca altfel s-ar juca cu copii de vasra ei nu cu tatae dragnea ... deci articolul prezenta o realitate, nu era amuzant ci trist.
      • -5 (5 voturi)    
        adevarata libertate de exprimare (Joi, 26 aprilie 2018, 16:47)

        Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui uzu

        nu inseamna nici jigniri, nici injuraturi, nici denigrari, si astfel de lucruri sunt destul de clar reglementate de lege. Faptul ca nu s-au aplicat pana acum e alta pb.

        Daca erau destepti si cu umor, cum se considera, baietii de la acest site produceau un titlu din care sa se deduca ceea ce au spus pe sleau, si nu-i mai amenda nimeni.
  • +13 (15 voturi)    
    Ma simt discriminat de CNCD (Joi, 26 aprilie 2018, 13:26)

    Tommy Bahama [utilizator]

    Daca tot au amendat atatia oameni, pe mine de ce nu ma amendeaza? Ca mie mi-a placut articolul si l-am recomandat si altora sa-l citeasca. Pot sa pun linkul la "Curva lui Dragnea, asaltată de PSD-iști"?
  • -11 (13 voturi)    
    hmm (Joi, 26 aprilie 2018, 13:37)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    Puteau sa fie si ei putin mai delicati, adica ideea din spatele articolului e buna, punerea in practica... nu grozava.
    Daca in loc de "curva lui Dragnea" era iubita lui dragnea si il mai modificaul pe alocuri era f ok. Asa... e discutabil, dar, tot mi se pare exagerat.
    • +4 (4 voturi)    
      semantica (Joi, 26 aprilie 2018, 18:27)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Ion-i_pozitivi

      redefinim termenii ?
      Si eu cred ca e exagerat. Tonul si pedeapsa.
      Chair ca as chema in aparare BORul ...sa vezi ce iese apoi...
      ALO, Mircea Toma -- te prinzi?
    • +6 (6 voturi)    
      Păi aia e iubită? (Joi, 26 aprilie 2018, 23:51)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui Ion-i_pozitivi

      Crezi că Dragnea o iubește p-aia? Poate numa-n gură.
  • +15 (17 voturi)    
    TNR are dreptate (Joi, 26 aprilie 2018, 13:44)

    liviu_ [utilizator]

    CNCD este un sclav politic...

    vaselica face lumea autista... aversisment
    TNR face o tipa cu moravuri indoielnice... curva... AMENDA!!! (d c e dicriminare stau sa ma intreb?!)
    CTP face premierul analfabet, mainuta.... AMENDA:!!!

    mircea badea , gadea, etc jigneste 50% din populatia tarii si pe aia plecati din romania.... nici macar nu se sesizeaza....

    tot ce face CNCD e sa "aplice" legea la care are dracnea erectie si orgasme (si probabil asa ajunge sa o mai satisfaca pe iubita lui minora): legea impotriva jignirii si interzicerea de a critica tara.
  • +10 (14 voturi)    
    Baieti, in fond, tot raul e spre binele vostru ! (Joi, 26 aprilie 2018, 13:50)

    Susufler0 [utilizator]

    Celebritatea pe care o capataserati de mult timp a primit in sfarsit un inceput de recunoastere oficiala din partea celor aflati momentan la putere : ati fost amendati (peste rand, cum bine ati observat !) si s-a facut impotriva voastra o actiune civila in justitie prin care vi se cer daune !

    PS. Recunoasterea deplina va veni insa abia odata cu prima plangere penala formulata de vreun politician pesedist, ori, de ce nu,(asta ar fi situatia ideala), de vreo institutie publica condusa de PSD !

    PPS. Felicitari si... la mai mare ! ;)
  • -12 (18 voturi)    
    în semn de solidaritate (Joi, 26 aprilie 2018, 14:01)

    Mazeta [utilizator]

    Rog Hotnews să publice şi pamfletele utilizatorilor care înjură pe forum. Freedom of speech, ce mama draq!
  • +10 (14 voturi)    
    Eu contribui ... (Joi, 26 aprilie 2018, 14:20)

    olariub2005 [utilizator]

    Eu contribui cu bani pt amenda daca e cazul
    • -10 (14 voturi)    
      foarte bine (Joi, 26 aprilie 2018, 15:48)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui olariub2005

      Du-te și donează și tapalagelor, că mor de foame.
      P.S. este un pamflet. desigur.
      • +6 (6 voturi)    
        Si, bineinteles, prost ! (Joi, 26 aprilie 2018, 16:04)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        PS. ( Nereusit, desigur) !
      • +6 (6 voturi)    
        2 comentarii succesive ...?! (Joi, 26 aprilie 2018, 18:28)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        vremuri grele pt troli?
        Ceva sporuri de la Phutin?