Vladimir Tismăneanu rămâne fără rubrica de la Radio Europa Liberă: „Ceea ce n-au reușit Ceaușescu si Iliescu, a reușit doamna Tănase”

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2020, 10:22 Economie | Media & Publicitate


Vladimir Tismaneanu
Foto: Arhiva personala
Vladimir Tismăneanu nu va mai publica editoriale pentru Radio Europa Liberă. Acesta a scris marți pe pagina sa de Facebook că a fost anunțat de Elena Vijulie, directoarea secției române, că, „din rațiuni financiare”, rubrica Agora de pe site-ul secției române se desființează.

„Acum o luna am primit o instiintare laconică din partea doamnei Elena Vijulie Tănase că, din rațiuni financiare, rubrica Agora de pe site-ul secției române se desfiinteaza. Regrete? O încercare de a comunica personal? Expresia prețuirii pentru 37 de ani de colaborare constanta? Nici vorba. Azi am primit înștiințarea oficiala semnata de doamna Elena Tanase (fără Vijulie), directoarea secției române”, a scris Tismăneanu, care afirmă că a început să colaboreze cu radio Europa Liberă din 1983 iar de atunci „remunerația a rămas aceeași”.

Acesta insinuează că desființarea acestei rubrici ar putea avea o legătură cu procesul pe care îl are cu Stelian Tănase, pentru că „a publicat in abjecta fițuică online "Cotidianul" lui Nistorescu numărul meu de cont bancar si adresa mea personală”.

„In concluzie: 1. Rămân colaborator permanent la Radio Europa Moldova. 2. Ceea ce n-au reușit Ceaușescu si Iliescu, a reușit doamna Tănase. O felicit! Conflict of interests? You bet...”, mai spune Vladimir Tismăneanu, al cărui mesaj integral poate fi citit aici.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22425 vizualizari

  • -12 (34 voturi)    
    Cine nu s-a saturat (Marţi, 1 decembrie 2020, 10:38)

    TrickyWicky [utilizator]

    De lupta permanenta a bolsevicilir
  • -10 (40 voturi)    
    pai.. (Marţi, 1 decembrie 2020, 10:43)

    hanu [utilizator]

    cine seamana vant culege...vijulie.
  • -12 (46 voturi)    
    In concluzie, (Marţi, 1 decembrie 2020, 10:46)

    adi_69 [utilizator]

    securistii intre ei. E drept ca din gasti diferite.
    • +8 (34 voturi)    
      hehe (Marţi, 1 decembrie 2020, 12:41)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Va plateste prost varabul de trebuie sa prestezi atat de mult, securiciule.
      • -6 (32 voturi)    
        hihi (Marţi, 1 decembrie 2020, 15:14)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Securistul comunist esti tu, in cazul asta. Ti-a dat fsb o bombonica de craciun sau prestezi gratis? :D

        Oricum, nomenklaturistul Tisminețki, fiu de comisar sovietic, crescut in Primaverii si fost coleg de clasa cu Nicu Ceausescu, propagandist de frunte al CC UTC, iti multumeste pentru sustinere.
        • -6 (26 voturi)    
          hehe (Marţi, 1 decembrie 2020, 16:19)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Ia, mai incearca o data dar fara accent rusesc si damf de votca ieftina, postacule!
          • +5 (19 voturi)    
            ihi (Marţi, 1 decembrie 2020, 17:30)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            Tisminețki

            Cauta pe net, cultule.
            Bine ca n-au scris astia ceva si de Pauker, ca sareai si acolo ca arsa, nu?
  • -3 (27 voturi)    
    from Maryland with love (Marţi, 1 decembrie 2020, 11:05)

    aresul [utilizator]

    Bune si ratiunile financiare la ceva! In fapt, toti acesti ani, tot din ratiuni financiare, elita culturala ne-a umplut posteriorul de ideologii si anti-ideologii.
    ,,Best of luck!" cu urmasii lu' Fane.
  • +15 (49 voturi)    
    Dl. Tismaneanu stie (Marţi, 1 decembrie 2020, 11:21)

    RoyPeters [utilizator]

    ca nu directoarea EL a dispus (cu de la sine putere) renuntarea la Agora, ci upper managementul american, care isi revizuieste politicile editoriale

    Deosebit de inteligent si solid informat, dar usor infatuat, Dl. Tismaneanu si-a consumat resursa de generare a interesului pentru public, prin monotonia excesiva a discursului anti-comunist, discret contracarata insa de amabilitatea surprinzatoare fata de nomenclatura PMR din anii '50-'60, din care parintii lui au facut parte.

    De altfel, dupa excesele publicistice din presa post-revolutionara din anii '90, sfera tematica a anti-comunismului incepe sa piarda din interes si sa se estompeze, proces accelerat si de sensul reconciliant al politicilor UE.
    • 0 (4 voturi)    
      V.Tismaneanu (Miercuri, 2 decembrie 2020, 21:00)

      truiad [utilizator] i-a raspuns lui RoyPeters

      V.Tismaneanu a mimat anti-comunismul pentru ca era productiv pentru pozitia lui in USA si, bineinteles, baneste. In tara nu s-a sfiit sa-l sustina pe I.Iliescu si, mai voalat, pe toti fostii securisto-comunist autodeclarati, peste noapte, democrati din vocatie.
      Disputa cu S.Tanase i-a aratat si caracterul josnic.
  • -6 (34 voturi)    
    ete fâs... (Marţi, 1 decembrie 2020, 11:25)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sa se duca la faianta.
    • -11 (17 voturi)    
      hehe (Marţi, 1 decembrie 2020, 16:21)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Daca "americanii" nu-si mai permit lingatori de clante, iti dai seama cam ce viitor ai postacule rusesc? Barilul negativ v-a pus capac, se dezintegreaza russia.
      • +2 (8 voturi)    
        daca eu nu mai platesc taxe.. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 5:26)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        .. din banii mei de postac, iti dai seama cam ce viitor ai tu asistatule social?
  • -3 (29 voturi)    
    Mult zgomot pentru nimic (Marţi, 1 decembrie 2020, 11:28)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Daca se intrevede pericol, contul bancar se poate schimba usor. Nu merita efortul unui proces de judecata.

    Legat de adresa: nu este o problema majora intrucat Profesorul Tismaneanu nu este milionar, deci nu are ce sa-i fure. La unul precum Tiriac, da! Si un singur robinet daca furi, acesta este de aur - te-ai scos!

    Legat de colaborarea de 37 de ani cu Europa Libera: trebuia sa se intample intr-o zi, caci nimic nu este vesnic.
    • +13 (21 voturi)    
      Hei (Marţi, 1 decembrie 2020, 14:18)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Edmond_Nicolaus

      Nu, dar in diversa USA poti sa te trezesti cu Antifau' care iti sparge geamurile, nu te lasa sa dormni si iti da foc la casa.
    • +8 (12 voturi)    
      problema este mai complexa (Miercuri, 2 decembrie 2020, 0:58)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Edmond_Nicolaus

      Nu este numai contul bancar - este ceva mai mult.

      cu putin inainte primise si amenintari prin posta - asa ca nu cred ca este nimic. ceea ce este ciudat este ca au trecut destul de multi ani de la incidentul cu contul si deavia acum justitia din Ro incepe sa faca ceva...

      Mirarea mea a fost maxina cand aceasta tanti a ajuns la Europa Libera - mi se pare ca palaria este cu mult prea mare si nu o merita.Uite ca incepe sa arate ceea ce poate...
  • -9 (39 voturi)    
    Ce rost mai are Radio Europa Libera? (Marţi, 1 decembrie 2020, 11:28)

    Miky60 [utilizator]

    Acum pe bune, ce rost mai are? Atata timp cat nu te iti la Antena 3, nu prea are rost. Citim hotnews si g4media, ne uitam la Digi24, ce rost mai are Radio Europa Libera acum in 2020? Nu mai este nici Trump presedinte, toata Europa este progresista, ce rost mai are?
    • +7 (23 voturi)    
      chiar ce rost mai are? (Marţi, 1 decembrie 2020, 12:03)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Daca nu era articolul asta nici nu stiam ca mai exista radio Europa Libera. Imens respect si pretuire pentru ce au facut in anii negrii ai comunismului,in decembrie 1989, dar nu isi mai are rostul azi. Madam Vijulie a fost pe la Digi 24 inainte , a lasat o impresie buna, printre putinii ziaristi care stiu carte...de ce s-o fi dus la un post de care nu mai stie nimeni?
      • -4 (16 voturi)    
        xexe (Marţi, 1 decembrie 2020, 16:22)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

        Da tu si michi hunterusul ce rost mai aveti postacilor #davaicias?
        • +1 (7 voturi)    
          iti zic io. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 5:29)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          sa aiba si asistatii social ca voi ce manca #davaipalton
  • -3 (29 voturi)    
    si ce daca... (Marţi, 1 decembrie 2020, 13:20)

    muscha mbanana [utilizator]

    paguba'n ciuperci , pe el il interesa renumeratia " aia putina sau multa , pentru ce balmajea el la radio E.L. ,nu merita nici de-o inghetata , securitatea nu uita si nu iarta ! isi gaseste el alta meserie (strungar de ex .) , nu cred ca stie ce-i aia o saiba , sau confunda surubul cu piulita !aia nu era meserie de om in toata firea , sa stea si sa-si barfeasca tarisoara unde sa nascut . Ajunge , acum e timpul mass madia online , asa ca, pa !!! Lasane-n durerea noastra si-n frigul din case !
  • +15 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 1 decembrie 2020, 13:31)

    [anonim]

  • +10 (18 voturi)    
    Mogulii au pus mâna și pe Europa Liberă? (Marţi, 1 decembrie 2020, 14:29)

    nick24 [utilizator]

    https://youtu.be/yqa7MbYNTdI

    E o veste f proastă!
    Ce a mai rămas independent din mass-media?
  • +1 (25 voturi)    
    O mare pierdere pentru demokratie (Marţi, 1 decembrie 2020, 14:30)

    K-Man [utilizator]

    Vladimir Tismaneanu acest Mircea Geoana un fake si o dezamagire....Intrebare De ce toti evreii emigrati in Romania nu si-au pastrat numele de familie? In schimb toti au ales nume super Romanesti? Din patriotism sau oportunism? Roman, Severin, Tismaneanu etc
    • +13 (21 voturi)    
      c'mon (Marţi, 1 decembrie 2020, 15:25)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui K-Man

      Nu pune egal intre evrei emigrati si cei care erau comisari sovietici si kgbisti veniti sa "educe" si sa conduca Romania.
      • +7 (21 voturi)    
        cu atat mai trist (Marţi, 1 decembrie 2020, 16:11)

        K-Man [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Vladimir Tismăneanu este fiul militanților comuniști Leonte Tismăneanu și Hermina Marcusohn[3],[4][5]. A urmat cursurile Liceului 24 (actualul Jean Monnet) din cartierul Primăverii, unde a fost coleg de clasa cu Nicu Ceaușescu și alți copii sau nepoți de nomenclaturiști (Răutu, Gheorghiu, Brucan, Onescu, Doicaru) [6]. restul pe Wikipedia
        • +3 (19 voturi)    
          Ei si ? (Marţi, 1 decembrie 2020, 18:49)

          danmarian [utilizator] i-a raspuns lui K-Man

          K-man ! Ei si ? Ce importanta are ce au facut parintii ? El si-a facut o viata in slujba luptei impotriva comunismului - in ori ce forma apare . Acum la noi este PSD, Pro.... Tonta si alte "rehatele" de partidulete care incearca sa readuca "lupta de clasa si furt-jaf" ! Nu shmechere K-ra - man - Inca n-a disparut stafia comunismului si javrele - profitorii lui ! Ca doari Romania erau vreo 4 milioane de comunisti ! Cati erau reali comunisti ? Profitorii regimului - si nic aia , caci majoritatea activistilor si securistilor erau - de fapt - mafioti pusi pe furt - jaf si pricopseala ! Comunisti dar pentru PROCOPSEALA ! Dar au fost si canalii - de care NU TREBUE SA UITAM ! Sau te numeri si tu printre ele ??
          • +6 (16 voturi)    
            fa o diferenta (Marţi, 1 decembrie 2020, 19:54)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

            Intre simpli membri de partid si aia care erau la conducere. Cati copii de simplu comunist, lucrator schimbul 3, faceau liceul la jean monet si erau colegi cu nicu ceausescu, in timp ce copilareau in primaverii?!?

            Asta a condamnat comunismul cum a facut-o si petrov. Petrica roman sau iliescu, fix in mijlocul "revolutiei". Sau cum boc si ciolos au facut armata din intamplare la securitate. Ce coincidente dragutze...

            Smoke and mirrors pentru fraierii care pun botu'. Si se pare ca-s o gramada...
            • +4 (10 voturi)    
              Oare ? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 0:37)

              danmarian [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Nevermind - Chiar credeti ca Ilici Iliescu sau Petrica Roman - alias neulander - au condamnat comunismul ? Hai sa fim seriosi ! Ca Tismaneanu a copilarit prin "zona zero" a comunismului - asa este - Dar am cunoscut si cativa "oameni normali" - care nu aveau nimic de comunisti in ei - care au copilarit prin apropiere si au invatat la acelasi liceu. - Nu e obligatoriu sa fi trait "prin apropiere - ca Ilici Iliescu a locuit si pe la Oltenita - si-a facut liceul prin Bucuresi la Cantemir parca .... De Petrica - numai de bine 11 - cand romanii n-aveau voie sa mearga nici pana la Rusciuc el si facut"studiile" prin Franta la Toulouse parca ... Inrest sa auzim numai de bine !
              • +4 (6 voturi)    
                fix (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:56)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

                1. ilici si petrica erau "legati" de "revolutie" si prezenta lor, si nu numai a lor, "intamplatoare", exact la butoane.

                2. Printre normalii aia, cati copilasi de comisari rusi evrei sau cu alti parinti infipti cunosti? Daca tie exact definitia nomenclaturii, la cel mai inalt nivel, din vremurile alea, incadrezi la "oameni normali", ca tot vorbim de cameleonul volodea ...
            • 0 (0 voturi)    
              intamplator am avut o colega de serv (Joi, 3 decembrie 2020, 10:21)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Care a trait si a locuit in Primaverii. Intamplator mama ei a fost profesoarea mea de mate in clasa a Xiia. Numele de familie al colegei are rezonante rusesti si chiar provine dintr-o familie veche de muzicieni din Rusia.

              Soarta l-a impins pe tatal ei, ca urmare a originii, in Primaverii, i-a asigurat un loc de munca tatalui la Conservatorul din Bucuresti dar structura interna a tatalui era fff diferita de ceea ce s-ar putea numi sustinator al aparatului comunist...

              Fata, viitoarea mea colega de munca, a invatat in acele structuri - eu ff aproape de ael loc si stiu cine ce si cum erau pe acolo prin zona. Dar scoala era scoala, in acele vremuri si nu treceai si nu puteai sa copiezi Distrugerea invatamantului a inceut in 1978-1980 cand profesori buni au inteles ca nu se pot opune invatamantului gandit de ceausescu si au ales sa plece - este momentul in care incep sa apara arile loaze din ziua de astazi #puiemonta.

              Daca o anumita conjunctura a facilitat ca si colega mea sa locioasca ff aproape de casa in care a locuit fam Tismaneanu in Buc, dar in interior educatia putea sa fie extrem de diferita si ceea ce conta era ceea ce alegea fiecare.

              Deci nu judecati dupa aparente - uitati-va mai in adancime pentru ca mai sunt si alte elemente de luat in considerare.

              DL. Vladimir Tismaneanu poate nu place multora dar a lasat un urma sa, impreauna cu un grup exceptional de oameni, un volum prin care, daca il citesti, si recomand sa fie citit se intelege si te ingrozeste ceea ce a insemnat cu adevarat comunismul. Este meritul dl. Tismaneanu ca a coordonat o astfel de lucrare. este meritul colectivului exceptional care a fost implicat si este si meritul lui Basescu ca a acceptat si a sustinut o astfel de lucrare.

              Sunt lucruri care raman in istoria RO si nu pot sa fie sterse de acolo.

              Oamenii cu destine marunte aka Vijulie, Aka Tanase, lovesc in oameni care isi construiesc un altfel de destin.
          • +6 (12 voturi)    
            vai, vai ce lupta! (Marţi, 1 decembrie 2020, 20:27)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

            "El si-a facut o viata in slujba luptei impotriva comunismului", "Profitorii regimului - si nic aia , caci majoritatea activistilor si securistilor erau - de fapt - mafioti pusi pe furt - jaf si pricopseala"

            Pai ce faci, neicusorule? pai asta" tomnai" ( apud N.C.) ce fuse tzutzerul turnatorlui Petrov( nume de cod Basescu)?! Sau ala nu se pune, ca era turnator "de bine"?
          • +13 (17 voturi)    
            chiar asa! (Marţi, 1 decembrie 2020, 21:36)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

            cum dreaqu tot fiii lor sunt in fruntea bucatelor si ne invata pe restul romanilor democratia?
            cum ar fi: petre roman, sorin oprescu fiu de securist, mircea geoana fiu de securist, traian basescu, alias petrov fiu de ceist, vlad voiculescu fiu de metalurgist, ciolos nepot de "vulpea", tismaneanu asta fiu de kominternist, orban ludovic si leonard fii de securisti.
            asta,doar ce se stie din spatiul public.
            acum, daca o sa iau minusuri fara numar, voi lua din urmatoarele motive:
            -ceea ce sustin nu este adevarat
            -ii deranjez pe cei cu ascendenta similara
            -votul haterilor
    • 0 (0 voturi)    
      de ce (Joi, 3 decembrie 2020, 10:25)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui K-Man

      romani care au plecat in USA si-au schimbat numele de Mihai in Michael???

      chestiune de integrare sociala mai rapida desi nu te obliga nimeni sa iti schimbi numele, mai ales in USA...

      O aparenta - dar mergeti in esenta daca vreti...
      Poate nu vreti si atunci...
  • +3 (9 voturi)    
    Popopr ingrat (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:52)

    Vruum [utilizator]

    Domnule Tisminețki - moștenire lăsată nouă de tovarășul tatăl dumitale - bucură-te că ai scăpat doar cu atâta după ce ai slujit cu credință... acoperită Partidul care v-a făcut domni pe voi, nomenklaturiștii de ieri-alaltăieri! Până și pentru „progresiștii” americani ați devenit o ghiulea a trecutului comunist însângerat, legatăă de picior. Iar PSD-ul are deja alți băieți deștepț și tăiați împrejur, care se ocupă de proagandă și, evident, de binele nostru.