Peste 1,75 milioane de locuințe aveau anul trecut asigurare obligatorie împotriva cutremurelor, inundațiilor și alunecărilor de teren. Ce despăgubiri s-au plătit

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2021, 17:26 Economie | Asigurari


Inundatii la Aiud (Alba)
Foto: Alba 24
​1.753.520 de locuințe erau asigurate printr-o poliță PAD (asigurarea obligatorie a locuinței) la finalul anului 2020 gradul de cuprindere în asigurare ajungând la 19,28%, comparativ cu 19,18% în 2019, 75% dintre polițe fiind încheiate în mediul urban, a anunțat miercuri PAID- Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale, societatea care emite acest tip de asigurări. Anul trecut au fost plătite despăgubiri în valoare de circa 5,66 milioane de lei, fata de 5,35 milioane de lei in 2019.

Potrivit datelor PAID, inundațiile au provocat cele mai mari daune anul trecut, ducând la plata unor despăgubiri de 4,07 milioane de lei, urmate de alunecările de teren, cu despăgubiri de 1,46 milioane de lei și cutremurul pentru care au fost plătite despăgubiri de 128.096 lei.

Regiunile cel mai bine acoperite prin asigurare sunt, în continuare, Transilvania (21% din totalul polițelor), București (20%) și Muntenia (18%). La polul opus, cea mai mică acoperire o întâlnim în Bucovina (3% din totalul polițelor), Maramureș (3%), Crișana (4%) și Dobrogea (4%).

75% dintre polițele PAD active au fost încheiate în mediul urban și 25% în mediul rural. În funcție de tipul locuinței, 94,7% dintre polițele PAD au fost încheiate pentru cele de tip A și 5,3% pentru cele de tip B.

PAID emite asigurările obligatorii pentru locuinţe din iulie 2010. Obiectivul principal al PAID este cuprinderea în asigurare pentru cele trei riscuri de catastrofă naturală - cutremure, inundaţii şi alunecări de teren - a tuturor locuinţelor din România.

Poliţele de asigurare obligatorie a locuinţelor (PAD) costă 20 euro/an în cazul locuinţelor tip A (suma maximă asigurată 20.000 euro) şi 10 euro/an în cazul locuinţelor tip B (suma asigurată fiind de 10.000 euro).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1521 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Altă formă de jaf. (Miercuri, 3 martie 2021, 17:32)

    Tayen [utilizator]

    Un furt la buzunarul cetățenilor.
    • +1 (1 vot)    
      da, dar doar de la fraieri (Miercuri, 3 martie 2021, 18:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      1.75 mil de locuințe aveau anul trecut asigurare obligatorie împotriva [...], dintr-un total de 8.9 mil... tipic romanesc.
  • -3 (5 voturi)    
    Asta arata exact cum se respecta legea in Romania (Miercuri, 3 martie 2021, 18:16)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci dintr-u total de 8.9 kil de locuinte, 1.75 au avut asigurarea obligatorie de ... whatever. Cam asta e procentul de conformare a cetatenilor romani ... Si pun pariu ca 90% din asigurarile astea sunt facute de locuinte care nu au nici un risc de inundatie sau alunecare de teren.

    Ca sa devenim o tara cat de cat normala, procentul de conformare la legile existente, facute de cei pe care i-am ales sa ne conduca, ar trebui sa fie de minim 75%.
    • +2 (2 voturi)    
      Adică dacă ăștia vor vrea impozit 90% pe salariu (Joi, 4 martie 2021, 7:53)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      prostimea să se conformeze????????
      • -2 (2 voturi)    
        Pierzi esentialul (Joi, 4 martie 2021, 18:49)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Da. e o lege tampa. Mai bine numeau asigurarea aia impozit. Daca nu stau intr-o zona inundabila si am o casa sificient de solid construita, in mod cert singurul lucru la care as putea spera ca ma asigur e cutremurul, dar si acolo daca se darama casa mea sigur va fi prapad prin jur, deci oricum nu vad nimic.

        Dar nu despre asta vorbim. Vorbim despre o lege, votata in parlament de o gramada de ani, si care ar trebui sa fie respectata pana cand e abrogata. O lege in vigoare care e respectata de 20% din cei vizati.

        Si la exemplul tau solutia e sa iesi in strada si sa dai jos guvernul/parmanentul care a votat asha ceva, nu sa lasi legea acolo si sa o ignori. De ce mai avem legi si reguli daca nu le respecta nimeni? Doar ca atunci cand te pui in gura cu organul, sa vina in control si sa te beleasca?
    • +1 (1 vot)    
      Nu ma baiatule! (Joi, 4 martie 2021, 12:16)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Lumea nu are incredere in firmele de asigurari.Ce te faci cand in blocul tau au modificat toti, au spart peretii de rezistenta sau au mai facut o iesire din bloc.Toate bocurile cu separarea consumului de gaz au conducte care trec prin planseu,firmele de telecom au mai dat si ele alte gauri.Evident,in caz de Doamne fereste,firma de asigurari nu va plati nimic.
      • -1 (1 vot)    
        Ce treaba are una cu alta? (Joi, 4 martie 2021, 18:52)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        Asigurarea aia e tampa. E de fapt un impozit, nimic mai mult. Ce voiam eu sa arat aici e gradul de conformare la o lege si capacitatea autoritatilor de a o impune.

        Iar chestia asta e mai nociva decat legea insasi. Rezultatul e ca atat timp cat esti baiat bun, nu patesti nimic. Dar daca te pune naiba sa te iei in gura sau sa superi pe cineva sus pus, imediat vine controlul si te gaseste cu toate aberatiile neplatite si te pune cu botul pe labe. Aici e durerea mea...
  • +1 (1 vot)    
    Asigurarea obligatorie (Joi, 4 martie 2021, 12:31)

    Ibit [utilizator]

    Are la baza o lege facuta de societatile de asigurare .
    Buna afacere , sa ai profit de 300 % .