Încă un site web blocat pentru fake news: Cohortaurbana.ro promova ideea că virusul Covid-19 ar fi fost creat în laborator pentru a fi folosit ca armă biologică

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:05 Economie | Telecom


Cohortaurbana.ro, blocat pentru Fake news
Foto: Hotnews
​Grupul de Comunicare Strategică a solicitat marți, 7 aprilie, blocarea accesului la site-ul web cohortaurbana.ro pe motiv că ar fi distribuit constant „informații false și alarmiste despre noul Coronavirus într-o notă conspiraționistă și invocând ca argument lupta dintre marile puteri ale lumii" (..) precum și informații care au ca scop promovarea ideii că virusul COVID-19 a fost „creat în laborator pentru a fi folosit ca armă biologică”.

Ministerul Afacerilor Interne, în considerarea analizei și propunerii înaintate de Grupul de Comunicare Strategică, constituit în coordonarea Departamentului pentru Situații de Urgență, a solicitat marți, 7 aprilie, ca Arbitrul telecom (ANCOM) să emită o decizie de blocare a accesului utilizatorilor la site-ul cohortaurbana.ro, potrivit unui document consultat de HotNews.ro.

Arbitrul telecom a emis în aceeași zi decizia de blocare a accesului la acest site.



Click pentru a deschide


"Având în vedere că, potrivit celor menționate în analiza realizată de către Grupul de Comunicare Strategică, prin intermediul site-ului https://cohortaurbana.ro/, se distribuie constant „informații false și alarmiste despre noul Coronavirus, într-o notă conspiraționistă și invocând ca argument lupta dintre marile puteri ale lumii, fără să citeze surse oficiale care au stat la baza documentării”, precum și informații care au ca scop promovarea ideii că virusul COVID-19 a fost „creat în laborator pentru a fi folosit ca armă biologică”, respectiv că acest virus „este o armă biologică îndreptată în principal împotriva Chinei și Iranului, dar care a revenit împotriva creatorilor săi„ astfel cum rezultă din articolele:
„Rusia este îngrijorată de proximitatea laboratoarelor biologice americane lângă granițele sale”, publicat la data de 30 martie a.c ,
„SARS, Bioterorism și mass-media”, publicat în 28 martie a.c.;
„Cine se află în spatele pandemiei de Covid-19 puii.(puii vin acasă pentru friptură)”, publicat la data de 28 martie 2020
Având în vedere că, din informațiile disponibile public, site-ul www.cohortaurbana.ro are asociat IP-ul 89.42.216.72 și este găzduit de către societatea Romarg S.R.L., cu sediul în str. Puskas Tivadar, nr. 62, localitatea Sfântu Gheorghe, județul Covasna, cod unic de înregistrare 6529540,

Președintele Autorității emite prezenta decizie:

Art. 1. – Societatea ROMARG S.R.L., cu sediul în localitatea Sfântu Gheorghe, str. Puskas Tivadar, nr. 62, județul Covasna, cod unic de înregistrare 6529540, este obligată să întrerupă imediat, cu informarea utilizatorilor, transmiterea într-o rețea de comunicații electronice ori stocarea conținutului disponibil prin intermediul site-ului www.cohortaurbana.ro.

Art. 2. – (1) Nerespectarea măsurii dispuse prin prezenta decizie constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 1.000 la 70.000 lei.
(2) Constatarea contravenției și aplicarea sancțiunii se fac de către persoanele împuternicite de ministrul afacerilor interne.

Art. 3. – Prezenta decizie poate fi atacată în contencios administrativ, în conformitate cu prevederile art. 12 alin. (5) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 22/2009, la Curtea de Apel Bucureşti, în termen de 30 zile de la comunicare, fără parcurgerea procedurii prealabile prevăzute la art. 7 din Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificările și completările ulterioare.


  • Cine deține site-ul cohortaurbana.ro


Click pentru a deschide


Potrivit datelor RoTLD, domeniul de internet cohortaurbana.ro aparține firmei Event Design Cristina Art SRL din Giurgiu, care este deținută de Cristina Asan (dezvoltator web conform datelor de pe rețelele de socializare).
Site-ul era găzduit de firma Romarg SRL, deținută de Radu Tofan, unul din principalii furnizori de servicii de găzduire și înregistrare domenii de internet din România.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5322 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:18)

    Mazeta [utilizator]

    Poate și userii care nu susțin propaganda oficială a Guvernului ar trebui blocați.
    • +3 (9 voturi)    
      si tu cu propaganda rusa cum ii? (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:46)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .
  • -6 (22 voturi)    
    eh, asta e un abuz ... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:19)

    VaseaV [utilizator]

    Desi cred ca in moment critice, guvernul trebuie sa opreasca dezinformarea, ceea ce a facut acum guvernul prin ANCOM este un abuz, pentru ca nici guvernul nu poate demonstra ca este un fake news. Ceea ce ma duce cu gandul ca si guvernul Romaniei se sincronizeaza cu modul de abordare al americanilor si europenilor legat de aceasta problema. Nici unul din astia de mai sus nu iau in calcul cat de putin si reactioneaza vehement la ideea ca treaba cu virusul ar fi o arma biologica ? Oare nu vor sa isi stirbeasca din autoritatea internationala fata de populatie, in in genere e un santaj ordinar din partea chinezilor asupra lumiii ?
    • +4 (6 voturi)    
      s-a demostrat ca e fake news (Miercuri, 8 aprilie 2020, 14:09)

      olimpus [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      analiza genetica a virusului a demonstrat ca nu e creat in laborator, e rezultatul unei mutatii naturale.
  • +11 (13 voturi)    
    pai ar trebui (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:21)

    stilatu [utilizator]

    inchise multe tembeliziuni si multe personalitati medicale si politice daca e sa ne gandim la „informații false și alarmiste despre noul Coronavirus"...
  • +3 (23 voturi)    
    Ministerul Iubirii si Politia gandirii (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:23)

    ww [utilizator]

    ... in actiune. Nu chiar toti am deprins cum trebuie dubluganditul, asa ca mai e foarte mult de lucru. Multumim Klaus Voda, presupunem ca prin astfel de actiunii virusul va fi invins mult mai repede.
    Chiar, cine urmeaza? Cei care considera amenzile prea mari, cei care isi permit sa critice abuzurile analfabetilor in uniforme, cei care dezvaluie matrapazlacurile cu materiale sanitare, cei care reclama lipsurile din spitale, farmacii si magazine, cei care pun la indoiala expertiza si capacitatea autoritatilor romane de a gestiona criza?
  • +1 (17 voturi)    
    sincer (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:30)

    hanu [utilizator]

    cred ca e abuz, tinand cont de faptul ca nu se poate proba nici ca e nici ca nu e adevarat.
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar asa? (Vineri, 10 aprilie 2020, 21:29)

      JimmyJ [anonim] i-a raspuns lui hanu

      Marea problema a conspirationistilor e ca au pretentia sa le demonstrezi ca teoria lor nu e adeverata. Nu ar fi mai eficient sa fiti totusi un pic mai sceptiti si sa va documentati inainte de a sustine o aberatie?
  • +5 (19 voturi)    
    Scurt si la obiect (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:32)

    malika ela [utilizator]

    Numai asa scapam de dezinformare acum in vremuri critice. Nu se poate ca orice aberatie sa fie lasata sa se 'umfle' in spatiul public iar cei mai naivi din fire sa dea crezate.
    Un singur lucru e important acum: coronavirus ucide nu numai batranii bolnavi, dar orice individ indiferent de varsta / stare de sanatate. Depinde de fiecare organism cat poate duce. Maxima precautie si minime iesiri.
    Atat conteaza!

    Nu pot decat sa felicit fiecare autoritate care isi indeplineste cu brio atributiile!
    • -4 (16 voturi)    
      Autoritatile competente: (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:51)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui malika ela

      suspendarea Convenţiei Europeane a Drepturilor Omului, sute de mii de romani concediati, sute de mii de diasporezi lasati in tara apoi balbe dupa balbe, cenzurarea informatiilor, morti anuntati dupa o saptamana, purtati masti, nu purtati masti ca nu sunt bune de nimic, pune-ti bă o cârpă ca si aia e buna, curatati cu spirt, nu curatati cu spirt ca nu e bun de numic, dati cu alcool (nu din ala prostilor, din alalalt), nu luati tratament homeopat ca veti muri si voi si stramosii si urmasii vostri, nu cumparati irational - chiar nu intelegeti ca in curand va fi nevoie de aceste alimente in Vest? Etc etc
      • +4 (12 voturi)    
        dar.... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 13:05)

        malika ela [utilizator] i-a raspuns lui ww

        ...ce mi-ai raspuns tu acum nu are legatura cu articolul in sine si dezinformarea aia crasa ca ar fi facut in laborator. La cui foloseste aceasta minciuna? De ce sa fie lasata sa se viralizeze desi nu e adevarata?
        Si ce treaba au romanii concediati? Orice tara are acum o groaza de oameni concediati, e si normal! Balbele alea de care mentionezi in legatura cu dezinfectantii si mastile au fost lansate pentru a nu da lumea buzna in farmacii sa vandalizeze si ce a mai ramas....astfel incat cadrele medicale sa aiba aceste materiale.
    • -3 (13 voturi)    
      Fake news (Miercuri, 8 aprilie 2020, 13:17)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui malika ela

      Fake news inseamna stiri false. Deci, exista vreo dovada ca nu e adevarat ce au scris in acel site?
      • +5 (5 voturi)    
        Bineinteles. (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:09)

        malika ela [utilizator] i-a raspuns lui copci

        Exista o groaza de dovezi, nu una. Multi cercetatori din diverse tari au demontat aceasta teorie pe baza secventialitatii genomului virusului care e dovedit a fi rezultat din natura si nu din laborator din care ar fi iesit mult mai ucigas. Cand oameni de stiinta diversi spun clar ca nu e creat in laborator si tu scrii ca ar fi, se numeste stire falsa.
  • +8 (12 voturi)    
    mda (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:54)

    SoulSearcher [utilizator]

    e plin si facebook-ul de distribuiri ale unor site-uri cu terminatia .XYZ de genul www.news-romania24h.xyz

    chiar mai devreme era un articol de genul:

    "oficial: Italia, Germania si Franta isi inchid definitiv hotarele pe 2 ani de zile!..."

    merge propaganda ruseasca de zici ca nu`i adevarat...

    :))))))))))))))
  • -3 (19 voturi)    
    Asta este cea mai tare (Miercuri, 8 aprilie 2020, 13:01)

    CezarN [utilizator]

    Cica prezinta pandemia....
    ---------------------------------
    ... într-o notă conspiraționistă și invocând ca argument lupta dintre marile puteri ale lumii, fără să citeze SURSE OFICIALE care au stat la baza documentării
    ---------------------------------

    Adica dintru-inceput adevarul este doar cel difuzat prin SURSE OFICIALE.
    Tare as vrea sa vad si eu o sursa oficiala in RO (guvern, presedintdie, servicii) care isi asuma VREODATA, pe timp de pace, o afirmatie de genul "virusul/atentatul a fost pus la cale de catre... [o mare putere a lumii].
    NICIODATA o tara mica precum a noastra nu-si va permite sa faca astfel de afirmatii. Pronuntarea unor asemenea adevaruri este apanajul EXCLUSIV al celor mari. De ex Rusia il acuza pe fiul lui Erdogan de trafic de petrol si spalare de bani dupa ce turcii au doborat avionul rusesc deasupra Siriei.
    Si atunci, cetatenii romani sunt tinuti in limitele gandirii si posibilitatilor de exprimare publica ale guvernului Romaniei? Ciudata abordare!
    Dar sa nu ne miram cata vreme la noi este secret si cine a castigat o licitatie sau la ce pret a facut-o. Cum sa spui ca un director de spital care a achizitionat pături la un pret unitar de 3 ori mai mari decat sunt in comert a luat spaga? Pai, unde ai vazut tu o comunicare OFICIALA pe aceasta tema? E fake news, coane, te inchidem!

    OK! O intrebare am si eu: daca virusul a aparut natural in Wuhan, nu este normal ca in apropierea sursei sale (Wuhan si China) sa produca pagube mai mari decat la 5000 KM distanta? Cum se face ca avem un numar mai mare de bolnavi si de morti in Italia, Franta sau SUA decat in China atunci?
    De ce Madridul sau New York-ul situate la mii de Km de Wuhan au fost mult mai afectate decat Beijingul sau Changsha (300 Km de Wuhan, 8 mil locuitori). Poate ne raspunde Grupul de [ne]Comunicare Strategica.
    • -4 (14 voturi)    
      Daca virusul a aparut in Wuhan (Miercuri, 8 aprilie 2020, 13:31)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Cum naiba de China a ridicat aproape total carantina? Cum oare de masurile "recomandate" de chinezi au dat numai la ei rezultate, dar in rest se moare ca de ciuma? La ei indivizii infectati nu mai sunt un pericol pentru ceilalti? Trotuarele si magazinele nu mai pot fi infectate? Atat de mare le este necesarul de masti si echipamente ca au si de exportat.
      Nu as vrea sa rostesc gandul multora (ceva de genul "oare nu cumva chinezii au avut/au si tratamentul?") ca poate ajung la carantina (asta pare un fel de suspendare a dreptului de emisie pe persoana fizica).
      Multe "teorii ale conpiratiei" au fost pe deplin confirmate de istorici si de documente date publicitatii dupa zeci de ani: implicarea, de-a lungul istoriei moderne, a unor grupuri oculte sau servicii secrete in "revolutii", asasinate, in declansarea celor doua razboaie mondiale, impartirea sferelor de influenta ca la targ, crize economice aparute ca din senin, regizarea unor sangeroase lovituri de stat (curiosii pot face chiar o comparatie intre ce a facut Pinochet in Chile si Iliescu in România), tinerea unor regiuni (ciudat, cele mai bogate in resurse naturale) intr-o perpetua subdezvoltare si saracie pentru cei multi etc.
    • +3 (11 voturi)    
      raspuns" de la Grupul de necomunicare (Miercuri, 8 aprilie 2020, 13:32)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Stii Gogule, sarcina Grupului nu e sa analizeze mortii din China si din Spania ci sa informeze asupra situatiei din Romania.
      De ce sunt mai multi morti in Spania? Fiindca chinezii numara dupa sistemul lui Mao. Cand vom afla cati au murit in timpul Marelui Salt Inainte! sau a Revolutiei Culturale! atunci vom sti si numarul real de morti in China din cauza virusului chinezesc!
      • 0 (6 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 8 aprilie 2020, 14:00)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Sarcina voastra este sa va ocupati coronavirus in Romania.
        Stirea/Afirmatia, daca vrei, ca virusul a fost creat artificial si raspandit de catre cineva, afirmatie facuta de un sait obscur, cu ce afecteaza lupta cu virusul din Romania?
        Hai sa-ti spun eu una care ar fi trebuit sa preocupe GCS: afirmatia facuta de Antena 3 ca "de Luni se vor rationaliza alimentele". Asta da FAKE NEWS, cu majuscule. A inchis onor grupul de necomunicare Antena 3? Sau nici nu aveti curajul? De unde mai primiti comunicari "strategice" atunci?
        • +5 (5 voturi)    
          personal, as inchide A3 sau RTV de maine (Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:39)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Dar juridic, nu am nici un fel de atributie sau putere in acest sens.
          Poate vorbesti cu aia de la CNA, sclavetii PSD-ului. Sau poate vorbim si schimbam la vot componenta Parlamentului.
  • -3 (5 voturi)    
    OH. (Miercuri, 8 aprilie 2020, 16:49)

    letsoc [utilizator]

    Cu cat mai mult se straduiesc unii sa ne convinga ca nu sunt adeptii teoriei conspiratiei , cu atat mai mult imi intareste idea ca ei sunt parte dintr-o conspiratie . Cand cercul s-a inchis , nu-ti mai dai seama de unde l-ai inceput .