David Popovici continuă prestația excelentă la Campionatul Național de Înot de la Otopeni. Sportivul a cucerit vineri medalia de aur și în proba de 400 de metri liber.

David PopoviciFoto: Yuichi YAMAZAKI / AFP / Profimedia

David Popovici, medalie de aur în proba de 400 m liber la CN de Înot

După medaliile de aur obținute în probele de 50 m liber și 200 m liber, David Popovici s-a impus și în cursa de 400 de metri liber.

Cu un timp de 3:47.54, Popovici i-a depășit pe Vlad Stancu (3:54.38) și pe Nandor Nagy (3:55.56).

„Cred că dacă nu e cel mai bun timp, e fix acolo... A fost o cursă foarte frumoasă. Nu e cursa mea preferată, dar e o provocare şi am considerat că trebuie să încerc să înot 400” – a declarat David Popovici, conform News.ro.

Pentru acesta urmează sâmbătă ultima probă, cea de 100 metri liber, la Campionatul Național de Înot de la Otopeni.

David Popovici a participat anul acesta la două concursuri internaționale, EuroMeet în Luxemburg și Antwerp Diamond Race în Belgia, unde s-a impus atât la 100 m liber, cât și la 200 metri liber.

Înotătorul român este prezent în Top 30 mondial al sezonului la ambele probe, al zecelea la 100 metri liber cu 48, 01 secunde și al 23-lea la 200 m liber cu 1:46, 90, înregistrate la concursul din Luxemburg.

România are doi înotători calficați la Jocurile Olimpice de la Paris: David Popovici și Vlad Stancu.