PSD propune ca vănătoarea cormoranilor mari să fie permisă / Inițiatorii legii spun că aceștia mănâncă 20.000 de tone de pește pe an

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 octombrie 2019, 13:19 Economie | Agricultura


Cormoran
Foto: pixabay.com
Mai mulți parlamentari din PSD au depus la Senat un proiect legislativ care prevede modificarea Legii vânătorii, astfel încât vânătoarea cormoranilor mari să fie permisă, anual, în perioada 1 septembrie-28 februarie, din cauza pagubelor provocate de către aceștia în sectorul piscicol, transmite Mediafax.

  • În luna iulie, Petre Daea a spus că România a cerut derogare de la autoritățile europene pentru reducerea populației de cormorani, care afectează industria piscicolă, și așteaptă răspunsul. Ministrul a declarat că în România există 100.000 de exemplare și că numărul păsărilor nu trebuie să treacă de câteva mii. Daea a susținut că la nivel european păsările fac o pagubă de 300.000 de tone de pește, existând peste 2 milioane de exemplare, și că majoritatea statelor au cerut una sau mai multe derogări pentru reducerea numărului acestora.

Modificarea Legii vânătorii propusă acum vizează eliminarea cormoranului mare din anexa privind interzicerea vânătorii și includerea acestora pe lista unde vânătoarea este permisă în anumite perioade.

„Modificarea Legii nr. 407/2006 a vânătorii și a protecției fondului cinegetic prin excluderea cormoranului mare din anexa nr. 2-faună sălbatică de interes vânătoresc la care vânarea este interzisă, precum și cuantumul despăgubirilor în cazul unor fapte ilicite și includerea cormoranului mare în anexa 1-faună sălbatică de interes vânătoresc la care vânarea este permisă, perioadele de vânare și cuantumul despăgubirilor în cazul unor fapte ilicite va permite vânarea cormoranului mare în România, crearea unui echilibru stabil între populațiile de cormorani mari aflate pe teritoriul său și sectorul pescăresc, astfel încât să se poată asigura protecția unei populații de cormoran mare, în deplin echilibru cu resursele acvatice vii și sustenabilitatea activităților productive din acvacultura românească”, prevede proiectul legislativ.

Inițiatorii, mai mulți parlamentari din PSD, dar și deputatul ALDE Florin Calotă și deputatul PMP Petru Movilă, susțin că pagubele provocate de cormorani în sectorul piscicol se ridică la aproximativ 20.000 de tone de pește/an.

„România importă 80.000 de tone de pește pentru asigurarea cererii din piață. Pagubele provocate de cormorani sectorului piscicol se ridică la aproximativ 20.000 de tone de pește/an, în timp ce producția din acvacultură înregistrată în ultimii ani este de aproximativ 12.000 tone de pește/an”, arată inițiatorii proiectului legislativ, în expunerea de motive.

Inițiatorii mai precizează că aceste păsări sunt inteligente și se obișnuiesc repede cu măsurile luate de autorități pentru a le speria.

„Deși în țara noastră au fost utilizate o serie de metode alternative pentru protejarea producției de piscicultură împotriva cormoranilor: plase, tunuri cu gaze sau radiofrecvențe, laser, sperietori de ciori, etc, aceste păsări deoasebit de inteligente se obișnuiesc cu ele, se adaptează și nu se mai sperie, astfel că aceste metode au devenit insuficiente”, se arată în expunerea de motive.

Totodată, aceștia au menționat și care sunt efectele negative ale cormoranilor asupra producției de pește din fermele de acvacultură:

„-Pierderea directă de material biologic prin acțiunile de prădare
-Pierderea sporului de greutate ca urmare a consumului de puiet de pește
-Pierderi indirecte de material biologic datorită rănilor produse peștelui de către cormorani, răni care constituie porți de intrare pentru diverse boli, care pot determina moartea sau o rată scăzută de creștere
-Instalarea stresului la pești, care are ca rezultat scăderea consumului de furaje și slaba metabolizare a acestora de către pești, ceea ce determină o creștere mică în greutate cu consecințe asupra realizării producției planificate.
-Pierderi cantitative de furaje
-Utilizarea forței de muncă și a echipamentelor la un grad scăzut de eficiență, cu efecte negative asupra costurilor de producție”.

Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii nr.407/2006 a vânătorii și a protecției fondului cinegetic și completarea Ordonanței de urgență nr.57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice a fost înregistrată la Senat, în procedură de urgență, însă Camera decizională este Camera Deputaților.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3713 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    Cormoranii (Duminică, 6 octombrie 2019, 13:47)

    Martinezu [utilizator]

    consuma practic din PIB ul tarii.
    22000 tone , la 15 lei/kg inseamna 330 milioane lei.
    Ceea ce nu e putin.
    Asta inseamna mai departe sute de pensii speciale. Care nu ar mai trebui impozitate.
    Numai cormoranii. Daca impuscam si celellate zburatoare consumatore de peste asiguram cei 2,5-3% deficit din PIB si nu mai e nevoie de rectificare bugetara.
    • +12 (18 voturi)    
      d-aia nu duduie economia, cormaranii-s vinovati (Duminică, 6 octombrie 2019, 14:21)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ce tembeli , .... impuscam cormoranii ca sa creasca PIB-ul

      urmeaza ramele, coropisnitele .... si alte animale..
    • +1 (9 voturi)    
      An Electoral (Duminică, 6 octombrie 2019, 15:05)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Este An Electoral si PSD isi face reclama gratuita pe Hotnews prin declaratiile fara esenta ale ministrilor, acum 3 zile era Sorina Pintea, ieri Cuc, azi Daea, maine cine este pe lista ?
    • +2 (4 voturi)    
      idiotul (Duminică, 6 octombrie 2019, 17:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      care a făcut propunerea (cp doar nu era să facă daea în persoană, pentru fie-sa. Are și el pupincuriștii lui) o fi știind că peștele e singura hrană a cormoranilor?
      Mâine-poimâine te pomenești că vine vreun ”deștept” de pesedac, de la mediu (să zicem) care va propune să împuște pe opozanții vasilicăi pe motiv că viciază aerul.
  • +10 (16 voturi)    
    cormorani (Duminică, 6 octombrie 2019, 13:51)

    ------ [utilizator]

    Ministru de la agricultura a lansat o gogorita cat el de mare,parca este tipul care vorbeste interminabil si nu spune nimica Sper ca nu ia cineva in serios ce spune
    • +7 (9 voturi)    
      La prima vedere, (Duminică, 6 octombrie 2019, 14:32)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui ------

      par gesturi de tandrete, izvorate din grija permanenta a unui guvern mereu ingrijorat de bunastarea si siguranta cetatenilor....Dar cum eu si alte milioane
      ca mine am simtit pe spinarea noastra, ca niste lovituri de cravasa, aproape zilnic, timp de 30 de ani, aceste promisiuni electorale, la fel de otravitoare pe cat de mincinoase, e normal sa fim reticenti la asfel de gesturi.
  • +17 (19 voturi)    
    :) (Duminică, 6 octombrie 2019, 14:15)

    I [utilizator]

    cormoranii din psd alde udmr mananca mai mult!
  • +11 (13 voturi)    
    Bravo... (Duminică, 6 octombrie 2019, 14:38)

    ElDiablo [utilizator]

    ...bai pesedistilor! Cu cetatenii ati rezolvat-o, acum ati trecut la pasari. Pe cand o lege prin care sa se permita vanatoarea de politicieni, sobolani si gandaci de bucatarie?
  • +7 (11 voturi)    
    Inainte de a pune mana pe pusca. (Duminică, 6 octombrie 2019, 14:53)

    gayon [utilizator]

    Il rog pe ministrul deoaia sa vizitezi, macar online, cateva ferme piscicole din occident, ca sa faca cat de cat un contact cu ceea ce inseamna o plasa protectoare. Chiar daca utilitatea acestora e foarte diversa, de la protejarea poporului roman de politicieni corupti gen sefu' liviu&comp., pana la protectia plantatiilor agricola contra grindinei si pradatorilor de orice natura.
    • 0 (6 voturi)    
      Peste (Duminică, 6 octombrie 2019, 21:01)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui gayon

      o balta ca a mea,de 3000 mp,pot sa pun o plasa... sau ,mai bine,o dau dracu'.
      Cum pui,ma,plasa peste Delta?
      Cum pune,ma, Daia plasa peste balta fiica-si de 600 de ha?
      Cat peste si cu ce pret trebuie sa vanda ,ma,Daia ca sa acopere cheltuielile?
      In tara asta trebuie sa stai inchis intre garduri ca sa te aperi de salbaticiuni,sa-ti tragi plasa peste cap daca vrei sa produci ceva peste ,sa...
      Fi-v-ar Daia si capu' vostru de ras!
      • +2 (2 voturi)    
        Inainte sa te dai de pereti, (Luni, 7 octombrie 2019, 11:42)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        puteai sa consulti niste pagini web despre cum se face piscicultura in mari, oceane si lacuri cu suprafete f. mari. Respira profund, calmeazate si daca nu poti sa consulti pagini web de specialitate, google imagini iti ofera o sumedenie de poze pe aceasta tema. Balta ta cu peste de 3000 mp, imi aduce aminte de cocalarul cu bemeweu de 30.000 de Euro, dar nu mai are bani sa-si cumpere si cauciucuri de iarna. La prima zapada masina iese din decor, se face praf, iar asigurarea nu-i acopera nimic, motivul e de inteles. Eu cred ca orice afacere, inclusiv in agricultura se incepe cu un bun studiu de specialitate. Dar la unii, ,,merge si asa".
  • +6 (8 voturi)    
    ete... (Duminică, 6 octombrie 2019, 15:32)

    codyrocco [utilizator]

    mai bine dam afara vreo cateva zeci de parlamentari, mai ales de-astia cu interese in piscicultura; mananca oricum multe sute de tone de kkt pe an [pe banii mei, nu ca ramele, de ex - care o fac pentru natura]
  • +6 (8 voturi)    
    Propunere (Duminică, 6 octombrie 2019, 15:54)

    Diem01 [utilizator]

    La cate resurse papa pesedistii, propun sa fie legala vanarea lor.
  • +5 (5 voturi)    
    curios cum.... (Duminică, 6 octombrie 2019, 20:49)

    asada [utilizator]

    ...ONG -urile papatoare de bani domnesti ce se ocupa de protectia animalelor ,pasarilor si in general al orataniilor ,nu au nimic de spus !!?? Cum or fi reusit atatia idioti si nenorociti sa se aciueze in rahatul asta de partid, este inexplicabil !!