VIDEO ​Ludovic Orban: Dacă va fi necesar, sunt hotărât inclusiv să interzicem exporturile de cereale

de CP     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2020, 19:15 Economie | Agricultura


Transport de cereale
Foto: autoline-eu.ro
Premierul Ludovic Orban consideră că este dezmăț ce se întâmplă în zona exporturilor de cereale. Orban i-a cerut ministrului agriculturii, Adrian Oros, să ia măsuri deoarece "nu ne putem permite să acceptăm, ca din lăcomie, unii proprietari de cantităţi de cereale să trimită la export să ne lase fără grâu". Ministrul a spus la rândul său că are pregătit textul pentru rechiziţii şi pentru suspendarea exportului de cereale.

"Aici ar trebui să luăm măsuri foarte clare, mai ales că datele preliminare pe care le-am primit pe luna martie arată că e un adevărat dezmăţ în materie de export de cereale (...) Să îmi şi formulaţi o solicitare privind adoptarea unei măsuri. Dacă va fi necesar, eu sunt hotărât inclusiv să interzicem exporturile şi dacă va fi necesar să facem rechiziţii. Noi trebuie să asigurăm cantităţile necesare până la viitoarea recoltă pentru a asigura necesarul de grâu pentru consumul intern", a spus Orban.

Ministrul i-a spus că în luna martie s-a exportat 700.000 de tone. "Procedura de eliberare a avizului fito-sanitar era una pe genunchi, în 24 de ore. Am refăcut toată procedura prin Ordin de Ministru şi am făcut, bineînţeles, şi apel la traderi şi la marii fermieri să înceteze cu această activitate", spus Orban.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7620 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    pai ce graul e al tau, pamantul e al tau? (Joi, 9 aprilie 2020, 19:26)

    Je__ [utilizator]

    romanii sunt doar sclaveti, indiferent ca iobagesc in germania sau aici, ca pamanturile nu ne mai apartin


    asa ca normal, ei produc grau, ei il duc sa-l manance unde vor, iar tu pe cei 2 creitei castigati cat ai slugarit prin vest sa mananci paine din aluat congelat de la Lidl
  • +11 (13 voturi)    
    Ce-a ajuns Romania ! (Joi, 9 aprilie 2020, 19:37)

    Torquemada13 [utilizator]

    Exporta graul, exporta forta de munca, nu mai produce mai nimic..............o piata de desfacere aflata in bataia uraganelor. Si o golanime care o duce tare bine !
    • +5 (5 voturi)    
      30 de ani (Joi, 9 aprilie 2020, 20:36)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      30 de ani de la revolutia din 1989, dintre care 24 de ani de conducere FSN, FDSN, PDSR, USL și PSD.
  • +12 (14 voturi)    
    Dar de lemn, (Joi, 9 aprilie 2020, 19:47)

    mopsu [utilizator]

    de paduri nu vede nici un chior din acest guvern marioneta ?Opriti taierile si exportul lemnului, mafiotilor....
    • +5 (5 voturi)    
      Hotii de lemn (Joi, 9 aprilie 2020, 20:37)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Probabil nu ai urmarit reportajul Recorder despre hotii de lemn din Bucovina unde PNListul Flutur ii acopera pe hoti
      https://www.youtube.com/watch?v=sb4FCyRiuro
  • +3 (13 voturi)    
    bine Ludovic (Joi, 9 aprilie 2020, 19:58)

    heimdallr [utilizator]

    Dar oare daca si chinezii nu mai exporta nimic medical cum o fi? Bine sau rau? Ca azi era o stire ca mai trebuie sa vina 10+ avioane cu echipamente medicale.

    Ce nu pricep mai marii lumii prin nici o tara e ca daca toti inchidem usile la fiecare tara nu ne va fi mai bine decat pe termen scurt si cam atat. In ziua de azi toti depindem de toti si pentru a ne fi bine trebuie sa fim mai degraba uniti decat dezbinati.
  • +4 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 aprilie 2020, 20:07)

    [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    ehe, covidu asta scoate la iveala multe (Joi, 9 aprilie 2020, 20:18)

    subcultura [utilizator]

    pe langa spagatoriile si incompetentii din sistemul medical, ajungem si la CARTELUL ce monopolizeaza tradingul de cereale din Romania.
    Trading e mult spus, cei cativa care controleaza intreaga productie de cereale a Romaniei. Nu fermierii cu cateva zeci sau sute de hectare in arenda vand, ei vand dupa recolta pe bani putini, la pretul stabilit de cei ce controleaza.
    Tot lantul de intermediari ii jecmaneste pe fermieri. Se da spaga pana si la poarta silozului sa le primeasca productia.
    Si problema asta exista tot de cand exista si problema din sistemul medical.
    Si o cunosc toti politicienii care s-au perindat in ultimii 30 de ani.
  • +8 (8 voturi)    
    2020 va fi in agricol slab! (Joi, 9 aprilie 2020, 20:27)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Seceta e maxima.
    Culturile semanate in toamnă sunt compromise.
    Acum câmpul a nesemanat.
    Orice rechizitie e buna!
  • +6 (6 voturi)    
    Dar interziceti odata exporturile (Joi, 9 aprilie 2020, 21:17)

    kokos [utilizator]

    de cereale ! Sunt peste 5 milioane de hectare de grau si orz distruse de seceta.Anul asta canci recolta de grau , o sa explodeze in vara pretul la faina si la paine!
  • +1 (1 vot)    
    unde este analiza? (Joi, 9 aprilie 2020, 21:38)

    mihai.n [utilizator]

    A facut cineva din acest guvern alcatuit pe genunchi o analiza sa vada care este necesarul de cereale al Romaniei pana vine recolta noua? sa vada cat surplus exportabil mai este in piata?
    America exporta 100 de milioande de tone de cereale pe an, si e o parte importanta din PIB.

    In lipsa unei analize, sigura consecinta a acestei masuri este sa-i lase fara venituri pe fermieri in plina campanie de semanat de primavara, unde principala sursa de venit este exportul de cereale pentru ca in afara de faina si paine nu prea se mai produce altceva prin tara asta.

    Unde este rezerva de stat?

    Daca pana acum agricultura era cat de cat neafectata de criza, trebuie data o ordonanta sa punem pe butuci si agricultura.
  • +6 (6 voturi)    
    Marea foamete (Joi, 9 aprilie 2020, 21:45)

    ww [utilizator]

    Tineti minte, vom privi spre pamantul tarii si vom muri de foame, la fel cum altii privesc spre petrol si spre diamante.
    Da, sa se faca rechizitii. De la ticalosii cu 5-10 ha sa fie nationalizat pamantul si dat olandezilor, austriecilor si arabilor. Exista altfel riscul ca micii proprietari care nu si-au vandut inca pamantul sa-si creasca iarasi porci si gaini prin batatura si sa scape astfel de foame, lucru inacceptabil.
    In România viitorului nu trebuie sa mai existe indivizi independenti, toti dar absolut toti trebuie sa fim neo-iobagi pe plantatiile corporatiilor.
  • +2 (2 voturi)    
    "Noi trebuie (Joi, 9 aprilie 2020, 22:20)

    unins [utilizator]

    să asigurăm cantităţile necesare până la viitoarea recoltă...." Viitoarea recolta s-ar putea sa fie la anul sau peste multi ani! Imediar trebuie sistat exportul si facut rechizitii, altfel COVID-ul va fi o gluma pe langa ce va urma. Dar s-auzim de Bine!
  • +2 (2 voturi)    
    ei, daca a facut apel la traderi!! (Joi, 9 aprilie 2020, 22:58)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    s-a rezolvat!