Tot mai putini oameni isi vor mai permite masini noi, avertizeaza seful Ford Europa

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2016, 11:14 Economie | Auto


Jim Farley
Foto: Ford
Exista un mare risc in piata, spune Jim Farley, seful Ford Europa. Normele de poluare devin mai aspre, iar companiile trebuie sa investeasca mult pentru a se conforma, urmarea fiind ca masinile vor deveni tot mai scumpe. Dupa ce constructorii auto au fiost incurajati sa scada emisiile de CO2 si sa investeasca in diesel, acum masinile pe motorina sunt "luate la tinta" si marii constructorii auto sunt suparati. Pe de alta parte, industria a tergiversat pe cat posibil intrarea in vigoare a unor noi reguli pentru emisii.

Citeste articolul complet pe 0-100.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2510 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    sa faca electrice :) (Vineri, 3 iunie 2016, 11:20)

    healthycity [utilizator]

    Atii de ce pot? ...vezi domnul Musk....
    Nu mai iese profitul asa mare dc investesc si ei in inovatii :)
    La lucru...nu la intins mana :)
  • -1 (5 voturi)    
    masini (Vineri, 3 iunie 2016, 11:20)

    johngood [utilizator]

    da de masini electrice ce ziceti?
    • +3 (5 voturi)    
      candva (Vineri, 3 iunie 2016, 11:36)

      cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui johngood

      cand vei reusi sa faci incarcarea bateriilor pe autostrada in 5 min cum este acuma vor deveni fiabile masinile electrice...in conditiile in care in 5 min nu incarci nici un telefon masina electrica pe distante lungi e o utopie...
      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 iunie 2016, 15:32)

        [anonim] i-a raspuns lui cinev@

  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 iunie 2016, 11:36)

    [anonim]

    • 0 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 3 iunie 2016, 12:50)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca sa nu ne intoxici pe noi cu noxe de masina de 14 ani. De aia.
  • -1 (3 voturi)    
    Dati drumul la tehnologiile zero (Vineri, 3 iunie 2016, 11:57)

    marc.andre [utilizator]

    (tehnologiile ce folosesc energia libera - "free energy") si atunci orice om isi va putea permite o masina noua. Dar remarca sefului Ford are doar rolul de a pune intr-o lumina proasta noile exigente UE in materie de poluare. Atata tot.