Articol susţinut de VIASAT SYSTEMS

Premieră în domeniul asigurărilor auto: În sfârșit, poți scădea costul asigurării în funcție de modul în care conduci!

de     SmileMedia
Marţi, 18 iunie 2019, 12:34 Economie | Auto


ViaAsig
Foto: VIASAT SYSTEMS
Ne dorim mereu să plătim prețul corect pentru serviciile pe care le primim, chiar dacă adesea suntem constrânși să acceptăm tarife standardizate ce nu corespund situației reale. Cel mai bun exemplu în acest sens sunt asigurările pentru mașinile noastre, o categorie de servicii importante pentru care mulți dintre noi considerăm că plătim prea mult și ne-am dori să avem posibilitatea de a controla atât calitatea, cât și costurile acestora.

De ani buni deja, în întreaga lume multe companii de asigurări au implementat soluții telematice care permit controlul asupra costului asigurării. Cum ViasatGroup este liderul în piața telematică pentru asigurări la nivel european (peste 600 000 unități active), era firesc să vină cu această noutate și pe piața românească. Beneficiind de experiența grupului la nivel global, Viasat Systems a realizat un parteneriat cu inovativa companie locală Groupama Romania pentru a aduce în piața prima soluție telematică de asigurări, ViaAsig (Clauza Autocontrol).



Acum ai în sfârșit posibilitatea de a plăti în funcție de cum conduci!

Pentru a beneficia de avantajele noului tip de asigurare ViaAsig, este necesar ca utilizatorul să accepte instalarea unui echipament telematic pe mașină, acesta înregistrând și trimițând asiguratorului datele necesare pentru realizarea profilului șoferului. Toate datele colectate sunt redate sub forma unui scor și sunt accesibile și clientului final, acesta putând urmări informațiile strânse prin intermediul unei aplicații, disponibilă gratuit pentru telefoanele mobile.

Astfel, cu ajutorul acestei soluții, toată lumea este avantajată: clientul final va plăti corect pe baza monitorizării obiective a stilului său de condus și-și va putea ajusta acest stil pe baza datelor la care are acces în timp real, asiguratorul va avea certitudinea că are clienți cu conduită adecvată în trafic și va reduce riscurile unor evenimente neplăcute și costuri nejustificate.

Iată de ce Groupama încurajează folosirea acestui tip de asigurare, oferind reduceri clienților care aleg soluția ViaAsig și din ce în ce mai mulți clienți solicită acest tip de abordare în care condusul prudent este răsplătit cu costuri mai mici pentru încheierea poliței de asigurare.

Tocmai sărbătorim semnarea poliței telematice Groupama cu numarul 1000!

Cum rezultatul parteneriatului Viasat-Groupama este excelent, această colaborare a generat idei pentru produse noi din aceeasi gamă, la care se lucreaza acum pentru a acoperi o arie mai largă de consumatori, astfel încât cei doi parteneri să fie nu doar promotorii inovațiilor asigurărilor telematice în România, dar și liderii incontestabili în această piață cu mare potențial de dezvoltare.

Pentru mai multe detalii despre acest serviciu, poți vizita pagina produsului ViaAsig. Pentru servicii complementare de monitorizare auto, alte pachete sau informații despre compania dezvoltatoare, află mai mult vizitând Viasat Systems.

















14115 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    mda (Marţi, 18 iunie 2019, 12:43)

    liviu_ [utilizator]

    din pacate e reclama mascata...
    atata timp cat nu fac toti asta si nu e obligatoriu degeaba

    1 - eu am asigurare la alt asigurator si cam greu sa o schimb :D
    2 - cine m-a depasit azi la milimetru de a trebuit sa pun frana nu o sa accepte un asemenea sistem!
    • +3 (9 voturi)    
      La City ai....? (Marţi, 18 iunie 2019, 12:54)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De ce este greu s-o schimbi? Sunt „bătuți în cuie” ăia la care-ți faci asigurarea? Alții nu-ți primesc banii? Tu ai „decât” copeici” și alții vor euro?
  • +7 (7 voturi)    
    da si nu (Marţi, 18 iunie 2019, 13:01)

    bancher [utilizator]

    In toata experienta mea de sofer, doar 2 accidente au fost din cauza mea. In rest, la interval de 7-8 luni de zile, tot am gaist o zgarietura pe masina facuta in parcare de autori necunoscuti.
    Asta nu mai are legatura cu stilul de condus, ci cu nesimtirea altora.
    • +3 (5 voturi)    
      Dacă ești „bancher” și-ți lași Rols-ul (Marţi, 18 iunie 2019, 13:22)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      lângă toți „sărăntocii” cu BMW, Audi și Mercedes....
      • +4 (4 voturi)    
        nu neaparat (Marţi, 18 iunie 2019, 14:13)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui prec

        mi -au lovit masina si in parcare la Carrefour...masina fiind noua, inca am numere rosii pe ea. M-am luat cu mainile de cap cand am vazut ca dupa nici o luna deja am zgarieturi si infundaturi pe ea. Si o pusesem chiar pe mijlocul locului, fara sa stea nici pe stanga, nici pe dreapta.
        • +2 (4 voturi)    
          Hmmm (Marţi, 18 iunie 2019, 14:39)

          Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Amu m-am lămurit de ce mulți parcheaza pe câte două locuri. Pe langa ca is prosti si nu stiu, se asigura asa ca nimeni nu va ”incerca” sa intre ”langa”! :P

          PS: Hai inapoi cu proba de poligon pentru permis!
          • +4 (4 voturi)    
            astia-s nesimtiti (Marţi, 18 iunie 2019, 15:03)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

            Dar uite ca le merge....cand faci ca mine, si o pui perfect legal, nu stii niciodata cand iti iei o infundaturia pe portiera de la cel care deschide usa langa tine.
            • 0 (6 voturi)    
              de asta politia din alte tari e mult (Miercuri, 19 iunie 2019, 10:56)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              mai vigilenta decat agentii de la noi. Am fost in Luxemburg, acolo m-am intalnit cu o colega care lucreaza la o banca din Luxemburg. Cat am fost noi la pizza, masina a lasat-o intr-o parcare publica. Dar grabita cum e ea, a incalcat cu rotile din fata banda alba care separa locurile de parcare. Nu trecuse pe locul vecin dar ,,muscase'' cu roata stanga din banda separatoare. La intoarcere avea deja amenda politiei in geam: 200 euro ptr parcare neregulamentara.
    • 0 (0 voturi)    
      ce legatura are? (Joi, 20 iunie 2019, 10:00)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ai CASCO redus in functie de modul de conducere. vandalizarea nu influenteaza valoarea primei
  • +9 (9 voturi)    
    Nu merci (Marţi, 18 iunie 2019, 22:48)

    gugurila [utilizator]

    Cu toata parerea de rau, nu e treaba firmei de asigurari unde merg eu cu masina.

    Azi primesti o reducere pt ca esti prudent, maine o sa te taxeze mai mult daca parchezi in zone in care stiu ca se zgarie masinile... poimaine o sa-ti vanda traseele la advertiseri...

    Mai bine nu.
  • +5 (5 voturi)    
    ceva este in plus (Miercuri, 19 iunie 2019, 17:10)

    anion [utilizator]

    Daca nu ai istoric cu accidente si esti de 8 ani fidel unei companii de asigurari, ce mai intereseaza cum conduci? Doar daca pentru aparatul de depistarea manevrelor volanului mai trebuie sa dai pe el un ban in plus. Sau, dupa monitorizare, hop si accidentul, ce facem?. Ce ne scarpinam cu mana stanga la urechea dreapta?
    • 0 (0 voturi)    
      da, e numai pt supraveghere Big Brother (Joi, 20 iunie 2019, 10:02)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui anion

      ce pot sa vada e numai locatia si viteza,
      nu se vad depasiri periculoase, nerespectarea distantei, etc