Declinul continuă - În decembrie dieselul a scăzut la sub un sfert din piața europeană a mașinilor noi

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:14 Economie | Auto


Diesel
Foto: Antikainen, Dreamstime.com
După ce mai mulți ani dieselul a avut peste jumătate din piața europeană a mașinilor noi, scăderile începute în 2016 au dus mașinile pe motorină la o cotă de 24,7% pe piața europeană, în timp ce electricele și hibridele au ajuns la 24,1% din piață în decembrie, arată datele JATO. Benzina are 49% din piața totală.

Lucrurile s-au schimbat mult pentru mașinile diesel care aveau 49% din piață în 2016 și au scăzut la 31% în 2019, în timp ce electricele și hibridele aveau sub 4% în 2016.

Anul 2020 a fost cel mai slab din 1993 încoace pentru piața europeană a mașinilor noi, dar slab a fost și pentru diesel, cota scăzând într-un singur an de la 31% în decembrie 2019 la 24,7% în ultima lună din 2020. În același interval, benzina a scăzut cu 12 puncte procentuale, iar hibridele și electricele au urcat puternic, de la 6,3%, la 24%.

Cele mai vândute modele auto în decembrie au fost Volkswagen Golf și ID 3, Tesla Model 3, Renault Clio, Peugeot 208, Toyota Yaris și Skoda Octavia, iar dintre modelele mai noi a mers bine Ford Puma, SUV-ul produs la Craiova. Alte mașini noi care s-au vândut bine au fost: Volkswagen ID 4, Mercedes-Benz GLB, Mazda MX-30, Polestar 2 și Audi e-Tron Sportback.

În afară de VW ID 3 și de Tesla Model 3, alte modele full-electrice care au mers bine sunt: Renault Zoe, Hyundai Kona, Nissan Leaf și Jaguar i-Pace. La categoria hibride plug-in conduc modelele Renault Captur, Mercedes Clasa A și Seat Leon.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2417 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    absurd (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:20)

    TrickyWicky [utilizator]

    MAsinile diesel sunt cele mai eficiente la consum si filtrele Euro 6 asigura poluare minima.
    De ce sunt interzise?
    • -5 (9 voturi)    
      pentru (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:08)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      ca polueaza mai mult decit celelalte
      • +5 (5 voturi)    
        Pai tocmai ca nu (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:00)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        Pune si tu mana pe cartea tehnica la motoare de aceeasi capacitate si putere si ai sa vezi ca nu polueaza mai mult.
        • -1 (1 vot)    
          CO2 (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:41)

          cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          Daca prin poluare intelegi doar "CO2", atunci ai dreptate.

          Insa un diesel Euro 6 improasca cam tot atatea microparticule cat o benzinara Euro 2. Deci, pur si simplu, dieselul e mai imputit daca e sa comparam generatii identice de motoare.
  • +4 (16 voturi)    
    Piata manevrata politic (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:54)

    CezarN [utilizator]

    Teste de noxe total nerealiste impuse masinilor cu motoare termice, in special la diesel, menite sa le creasca artificial pretul, si supraevaluarea fortata a masinlor electrice impuse de mintile inguste ale ecologistior de parada.
    Tarile cu mari zacaminte de Litiu si alte metale rare sa se pregateasca pentru "democratie" asa cum au fost "democratizete" cele cu importante zacaminte de petrol.
  • -4 (8 voturi)    
    mdea, astept cu interes stirea cu dubitele si (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:59)

    AliKimiku [utilizator]

    camioanele Diesel.
    Cand numarul vor va scadea inlocuit fiind de carute trase de unicorni, atunci renunt la micro-dieselul actual si imi iau o pico-electrica. Decat o trotineta , tot e mai buna
  • +2 (8 voturi)    
    adio cu fumigenele.. (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:01)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... acum ne indreptam catre cotetze electrice.
  • +7 (7 voturi)    
    motorizari diesel (Joi, 28 ianuarie 2021, 8:48)

    goposan [utilizator]