Apple ar putea investi peste 3 miliarde dolari la Kia, iar mașina Apple va fi construită la fabrica pe care asiaticii o au în statul american Georgia - presă

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2021, 10:30 Economie | Auto


Logo Apple
Foto: Xi Zhang | Dreamstime.com
Acțiunile Kia Motors au crescut cu 14% după ce presa din Coreea de Sud a anunțat că Apple va investi 3,6 miliarde dolari la compania asiatică pentru dezvoltarea mașinii electrice a Apple. Se pare că mașina va fi construită la singura uzină Kia din SUA și ținta de început va fi 100.000 de mașini/an, scrie Bloomberg care citează publicația DongA Ilbo.

Presa scrie că pe 17 februarie se va semna înțelegerea între cele două companii și că producția de serie ar trebui să înceapă în 2024, deși trebuie spus că relatări din urmă cu 2-3 săptămâni indicau o țintă mai fezabilă anii 2027 sau 2028.

Kia are din 2009 o uzină în West Point, Georgia și sunt produse modelele Telluride, Sorento și Optima. Capacitatea anuală este de 340.000 de mașini și investițiile au fost de 1,1 miliarde dolari.

O parte dintre directorii de la Hyundai - Kia se opun ideii de a construi o mașină care să fie vândută sub sigla Apple, iar discuțiile sunt departe de finalizare, spuneau la final de ianuarie surse citate de Reuters. Hyundai - Kia a mai discutat cu Apple și în 2018, dar nimic nu s-a concretizat.

Oficiali de la compania asiatică spuneau că brand-ul Hyundai ar putea avea de pierdut fiindcă Apple va vrea să decidă aproape total și Hyundai va ajunge să fie pe planul doi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1966 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Loool (Miercuri, 3 februarie 2021, 10:33)

    mitg [utilizator]

    Apple brand premium, Kia brand ...

    Macar de era Lexus sau BMW.
    • -8 (14 voturi)    
      Si eu am ras! (Miercuri, 3 februarie 2021, 10:56)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Kia nu mi-as lua in veci, materialele folosite de ei sunt extrem de ieftine si plasticurile miros ciudat. Cred ca plasticurile lor sunt toxice cu ftalati si PCBs. Sa nu aiba si ei procese ca aia de cu “Roundup” ca sunt terminati.
      Chiar daca masinile lor au garantie de 7 ani, nu mi-as lua Kia nici pe gratis. Nu vrea sa mor de cancer sau cine mai stie ce provoaca plasticurile lor ieftine.
      • +4 (6 voturi)    
        Date mai noi? (Miercuri, 3 februarie 2021, 12:59)

        _0N_ [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Articolul postat de tine este din 2015 si se refera la teste facute in piata americana. Ai vreun link catre teste facute recent si sa includa masini din piata europeana ca sa putem compara?

        Te-ai urcat recent (2019-) in modele KIA noi si le-ai comparat (finisaje, materiale interior) cu modele din aceeasi clasa ale altor marci?
        • -2 (6 voturi)    
          Da, am testat un Kia Niro. (Miercuri, 3 februarie 2021, 13:25)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui _0N_

          M-a apucat durerea de cap de la mirosul din interior. E singurul lucru care se poate reprosa masinii, dar e mai mult decat suficient. Brandurile de lux, folosesc materiale mai bune, de aia masinile ieftine noi practic put de-ti vine rau. De aia vomita copiii in ele.
          • 0 (0 voturi)    
            N-ai inteles (Joi, 4 februarie 2021, 0:47)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            Kia le va construi masinile la Apple, la fel cum chinejii le construiesc ifoanele si nu numai. Proiectarea, as usual se face la Copertino, fabricile Kia vor fi cu asamblarea in principal. Destui altii vor furniza partile componeste, etc.
            Apple cu se puatea baga decat daca ceda ceva la BMW sau Toyota de exemplu, care is niste gianti oarecum de talia lui Apple.
  • -4 (10 voturi)    
    Kia au cele mai toxice masini (Miercuri, 3 februarie 2021, 11:02)

    Alui [utilizator]

    https://auto.howstuffworks.com/under-the-hood/auto-manufacturing/do-car-interiors-turn-toxic-in-the-summer.htm
    Sunt cele mai ieftine masini in afara de Dacia.
  • 0 (4 voturi)    
    Masina Apple va fi construita de Kia (Miercuri, 3 februarie 2021, 15:34)

    Parzivall [utilizator]

    Asta se spune, nu ca Apple ar construi Kia!!!
  • 0 (0 voturi)    
    deci (Joi, 4 februarie 2021, 12:44)

    liviu_ [utilizator]

    in 10 ani o sa avem iKIA care o sa coste 500k euro, o sa trebuiasca sa o schimbi la 3 ani ca altfel ii scade viteza maxima si lumea o sa stea la cozi sa o cumpere...