Frenezie pentru autoturismele second-hand - Românii au cumpărat în medie 55.000 de mașini second-hand pe lună în 2021 de pe piața locală

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 8 octombrie 2021, 8:10 Economie | Auto


Masini parcate
Foto: Madeleinesteinbach, Dreamstime.com
​Pe piața locală 2021 a fost un an ce stabilește noi recorduri la capitolul numărului de mașini second-hand tranzacționate. Datele DRPCIV arată că, în medie, în fiecare lună 55.000 de oameni care dețineau mașină second-hand au vândut-o pe plan intern. În acest ritm este foarte posibil ca 2021 să fie cel mai bun an de reînmatriculări, depășind recordul din 2019 când totalul a fost de 625.000 unități. Dincolo de asta, pe piață au intrat și 305.000 mașini SH aduse din străinătate între ianuarie și septembrie.

Reînmatriculări la 9 luni din 2020: 394.792
Reînmatriculări la 9 luni din 2021: 498.341

Cea mai bună lună a fost martie, cu aproape 64.000 de mașini reînmatriculate, nou record lunar pentru orice categorie auto în țară. Cele mai ”slabe” luni au fost mai și iunie, cu sub 52.000 de unități fiecare.

Ce mărci au ales românii în septemnbrie când și-au luat mașini second-hand din țară
Volkswagen 20,1%
BMW 10,1%
Dacia 9,3%
Opel 9%
Mercedes 8,7%
Audi 7,9%
Ford 7,4%

Interesant este că s-au reînmatriculat și mașini de la mărci mai rare: spre exemplu 12 mașini Aro, nouă Bentley, 3 Cadillac-uri, peste 400 de mașini Daewoo, 39 de Dodge-uri, 74 mașini Jaguar, 3 Lamborghini, un Pontiac și 35 de Saab-uri.

Ce modele au scos cel mai des românii la vânzare
Volkswagen Golf
Volkswagen Passat
BMW Seria 3
Audi A4
Skoda Octavia
Ford Focus
Opel Astra
Renault Megane
Audi A6
Mercedes Seria C
BMW Seria 5

Reînmatriculările în ultimii cinci ani (total pentru 12 luni)
2020: 547.625
2019: 625.794
2018: 586.514
2017: 496.723
2016: 249.700






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4105 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Masinile la mana a doua s-au scumpit (Vineri, 8 octombrie 2021, 8:41)

    bancher [utilizator]

    din cauza cri\ei semiconductorilor (cipuri). Avand in vedere ca la o masina noua se sta cam 6 luni la coada. ba chiar mai mult, multi romani prefera sa isi ia masini la mana a doua ptr ca sunt disponibile imediat. Asa a crescut cererea de masini la mana a doua, si automat s-au si scumpit.
    • +10 (10 voturi)    
      E o problema mondiala (Vineri, 8 octombrie 2021, 9:30)

      Forester [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Stocurile de masini sh sunt la un minim si pe plan mondial.
    • +4 (6 voturi)    
      Este chiar asa de greu?! (Vineri, 8 octombrie 2021, 10:11)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Dar era chiar asa de gru sa se faca, macar pentru ceteva luni, o oprire temporara a vaxinarilor?!

      Daca sase luni s-ar face un moratoriul, cipurile 5G pe car enu ni le mai injecteaza Oculta ar fi devenit disponibile pentru industria auto!
      • +2 (4 voturi)    
        Exact, bine punctat ! (Vineri, 8 octombrie 2021, 11:54)

        Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

        Dar stai, cred ca cipurile din vaccinurile pentru oameni ar trebui modificate ca sa fie compatibile pentru masini ! Altfel, ar face rau autoturismelor. Zic si eu ...
  • +1 (19 voturi)    
    Ar trebui limitat exportul asta (Vineri, 8 octombrie 2021, 9:43)

    Divergent [utilizator]

    De ex, masinile diesel cu motoare peste 2000 cmc si care nu au euro 6 sa fie suprataxate! La fel si cele care au de la euro 4 in jos, indiferent de cilindree. Altfel, vom ajunge cosul de gunoi al lumii civilizate, in caz ca nu suntem deja.
    • +6 (16 voturi)    
      Hmm (Vineri, 8 octombrie 2021, 10:23)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      Si cine te opreste sa ti cumperi masina noua?
      Ce ti pasa tie ce masina are altu'?
      Fii tu un exemplu si cumpara ti masina noua la fiecare doi ani! Combate tu poluarea si poate se iau si altii dupa tine, da' nu mai da tu sfaturi la altii!
    • +2 (10 voturi)    
      Vai, ce (Vineri, 8 octombrie 2021, 11:09)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      minunăție de comentariu,poate mergeți în occident , unde circula zeci de milioane de mașini așazise SH la noi în țară , cea mai săracă din UE.Aaa , vreți să circulați numai bugetaurii, săracii cu căruța , nu-i așa ?
    • +5 (7 voturi)    
      News for you (Vineri, 8 octombrie 2021, 12:46)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      sunt deja suprataxate pentru ca o masina cu 2099cmc are impozitul de 4 ori mai mare fata de una cu 1999 si nu polueaza de 4 ori mai mult daca isi respecta norma.
    • +6 (8 voturi)    
      Diesel ul cel Mare si Rau (Vineri, 8 octombrie 2021, 15:00)

      996 [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      Ei.. daca "espertzii" s ar obosi sa studieze un pic treaba cu poluarea.. ce surpriza, Diesel ul e mai putin poluant si mai eficient decat motoarele Otto (pe benzina adica, pt Doreii care au chiulit la fizica). Dar ce sa i faci, traim intr o lume in care fizica e batuta de politica.. asa ca da i inainte cu Dizalul cel Mare si Rau care otraveste planeta..Si da, si eu vreau o planeta curata, dar imi folosesc creierul fata de turma de oi care pun botul la toate ineptiile debitate sa aduca voturi usoare. Spor la platit facturile de energie crescute artificial , with love, UE.
  • -1 (9 voturi)    
    realist, (Vineri, 8 octombrie 2021, 10:21)

    hanu [utilizator]

    nimeni nu are nevoie de mai mult de 1600 cc
    • +2 (6 voturi)    
      Corect (Vineri, 8 octombrie 2021, 12:01)

      Divergent [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Eu am un BMW benzinar cu motor sub 1.6L, iar masina se comporta bine si pe cea mai dificila panta, deci se poate!
    • +2 (6 voturi)    
      Corect (Vineri, 8 octombrie 2021, 12:16)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      chiar si masinile de Formula1 au motoare de 1.6 l :))
    • +3 (5 voturi)    
      tocmai ca ai (Vineri, 8 octombrie 2021, 12:48)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      mai ales la noi unde drumurile sunt cu o banda pe sens si ai de efectuat depasiri. In plus la viteze de autostrada diferenta de consum e minima. E ca si cum ai spune ca nimeni nu are nevoie decat de un iphone4.
  • +7 (9 voturi)    
    Sa scapi de gunoi (Vineri, 8 octombrie 2021, 12:05)

    Mihail. [utilizator]

    Si sa faci si profit, nu-i putin lucru...
  • +2 (10 voturi)    
    Romania=Tara Rablelor... (Vineri, 8 octombrie 2021, 12:43)

    Olyx [utilizator]

    cum dealtfel "rable" sunt si toti ministrii care s-au succedat in fruntea Ministerului Mediului de zeci de ani incoace si nu au facut nimic pentru remedierea problemei. Din prostie, incompetenta, lipsa de vointa politica si NEASUMARE !...Vestului ii convine situatia, scapa de rable, scapa de gunoaie, le trimite "la prosti"...
  • -1 (1 vot)    
    Regret, dar (Duminică, 10 octombrie 2021, 22:16)

    RoyPeters [utilizator]

    suntem o natiune de gunoieri, iar in ochii natiunilor civilizate si constiente, suntem gunoaie.

    Doare? Nuuuu, deloc, pe-aici tovalul este gros cat Intercontinentalul
  • +1 (1 vot)    
    Stati sa ajunga benzina, motorina la 8 lei, (Luni, 11 octombrie 2021, 14:34)

    MTTRN [utilizator]

    peste 2 saptamani, apoi sa vedeti cadere, ca in UK!

    Articolul e doar momeala, sa se vanda stocurile mai repede, industria pt masini noi sau SH stie deja ca vine criza.