Criza financiara mai face o victima

Compania Daimler va opri productia timp de cinci saptamani, din cauza scaderii dramatice a cererii de automobile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 26 octombrie 2008, 11:00 Economie | Auto


Compania germana de automobile Daimler a decis oprirea productiei timp de cinci saptamani, in preajma Craciunului, din cauza scaderii dramatice a cererii, a informat publicatia Frankfurter Sonntagszeitung, potrivit AFP, citat de NewsIn.

Pauza va incepe la 11 decembrie si se va incheia la 12 ianuarie, timp in care nu va fi montata nicio masina, a declarat un purtator de cuvant al companiei.

Ca si Volkswagen si BMW, Daimler va reduce masiv numarul intermediarilor, potrivit sursei.

Primul producator de masini de lux care si-a prezentat bilantul trimestrial, Daimler a anuntat joi o scadere brutala a beneficiilor si rezultate mai putin bune decat se prevazuse, din cauza crizei financiare.

"Criza financiara se transforma in criza economica", provocand "o scadere dramatica pe pietele noastre-cheie in ultimele saptamani", a recunoscut patronul, Dieter Zetsche.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1409 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    So what ? (Duminică, 26 octombrie 2008, 11:50)

    Addy [utilizator]

    Sunt sigur ca producatorii de biciclete acum vor face vanzare mai buna, iar rezervele de petrol vor avea viata mai lunga.
  • 0 (0 voturi)    
    ia uite criza economica (Duminică, 26 octombrie 2008, 12:17)

    un roman [anonim]

    in lume e criza economica si se restrange consumul dar basescu da 50% ca de la noi e lapte si miere ,ca sa vezi minunatia la noi
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vedeti la anul dezastru (Duminică, 26 octombrie 2008, 12:36)

    Economu [anonim]

    La ce te poti astepta de la niste iresponsabili, aveti putintica rabdare sa vedeti Stolojan cum va anunta scrasnit ca trebuie crescute taxele din cauza majorarilor de acum la salarii. Bine pretextul va fi altul, stabilitate, criza internationala etc..
  • 0 (0 voturi)    
    intermediari (Duminică, 26 octombrie 2008, 12:38)

    dinam0 [anonim]

    In sfarsit se va reduce numarul intermediarilor. Sa speram ca in cat mai multe domenii vom scapa de lipitorile astea
    • 0 (0 voturi)    
      Intermediari (Duminică, 26 octombrie 2008, 22:06)

      Gogu extremistu [utilizator] i-a raspuns lui dinam0

      Pai nu e chiar asa. Intermediarii inseamna locuri de munca in Romania. Inseamna firme care-ti ofera asistenta si fara de care te-ai duce sa cumperi masini sau piese in targ la Vitan.Ca atat romanu cat mai ales strainii ajunsi pe piata noastra sunt nehaliti si au adaosuri nesimtite, asta e alta poveste.E valabil de la covrigarul de la colt si pana la marile banci de la noi.Oricum , cu criza asta ,e naspa pt orice proprietar de masina.Cine are "norocul" sa loveasca o masina , o sa aiba de asteptat dupa piese...Cei de la Mercedes sunt printre putinii producatori care mentin in fabricatie piese la modele chiar si de acum 20-30 ani...
  • +1 (1 vot)    
    nu-i nimic (Duminică, 26 octombrie 2008, 14:28)

    _darthmaul [utilizator]

    Daimler producea automobile de 10-15.000 euro/buc, chiar mai putin, si le vindea la preturi de 50-70.000 euro/buc, chiar mai mult!
    Au avut timp sa-si stranga rezerve consistente de bani! Intermediarii lor la fel!
    Nu-i plang eu pe astia, pe BMW si altii ca ei! Imi pare rau de oamenii care vor fi concediati! Directorimea avea oricum salarii cu care putea-i plati un schimb sau o sectie intrega.
    • -1 (1 vot)    
      10000 zici? (Duminică, 26 octombrie 2008, 16:44)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui _darthmaul

      Zici tu ca Mercedes face masini de 10000Eur? Ca atunci as lua si eu vreo 2 clasa E, ca e super oferta! Vezi ca nu ma lacomesc la clasa S, alea probabil sunt 15000, nu?.
      Pana una alta mai fa un reality check si vezi ca mai mari margini de profit sunt la Dacia, nu la Mercedes. Nu vorbim aici de cheltuieli de promovare si dealerships, doar de marginea producatorului.
      Sa zica si "patronul", Dr. Zetsche daca nu-i asa!
      • +1 (1 vot)    
        Nenea (Duminică, 26 octombrie 2008, 20:18)

        giacolo [anonim] i-a raspuns lui Catelu

        Se spune 'marje de profit' nu margine...
        Ca nu vorbim de marginea drumului...
  • +1 (1 vot)