O companie din Cluj a dezvoltat o aplicatie care incurajeaza soferii sa anunte prin intermediul telefoanelor mobile cu GPS unde sunt pozitionate radarele

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 4 august 2010, 13:32 Economie | Auto


Compania Arobs Transilvania din Cluj a dezvoltat o aplicatie gratuita numita Speed Traps ce incurajeaza soferii sa formeze un fel de comunitate online in care sa anunte diverse evenimente din trafic, cum ar fi accidentele sau sa-i anunte pe altii unde sunt plasate radarele. Aplicatia poata fi utilizata de posesorii unor telefoane iPhone, Android si Nokia care dispun de GPS incorporat si conexiune la internet activata. Aplicatia in versiunea romaneasca e disponibila pe App Store de la final de iulie.

Noutatea acestei aplicatii consta in faptul ca soferii pot comunica intre ei informatii legate de trafic. Astfel, ei pot raporta in timp real evenimente precum: accidente, blocaje in trafic, existenta de patrule de politie si amplasarea unor noi camere radar fixe sau mobile. De asemenea, vor avea posibilitatea sa voteze evenimentele semnalate de catre alti conducatori auto si sa confirme sau sa infirme alertele acestora. Toate avertizarile se vor putea trimite si prin retelele de socializarea Twitter si Facebook.

Pentru a emite avertizari audio si vizuale pe smartphone, aplicatia are nevoie doar de conexiune la internet si functia GPS sau A-GPS. Traficul estimat este de cativa KB pe zi, in functie de utilizarea hartii din aplicatie si de numarul de evenimente de trafic raportate. Pentru cei care nu au conexiune la internet pe smartphone, aplicatia va emite avertizari doar pentru camerele radar fixe din baza de date preinstalata.

Desi in Romania numarul acestor camere radar fixe este mic, in strainatate acestea sunt destul de numeroase iar amenzile foarte mari. Aplicatia a fost lansata in martie pe plan extern, iar in Marea Britanie a fost descarcata de 15.000 de persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4211 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    radare (Miercuri, 4 august 2010, 14:35)

    Spock [anonim]

    Nimic nou sub soare. Bineinteles aplicatia presupune un numar mare de utilizatori cu telefoane de generatie noua, denumite smartphone. Nu cred ca in viitorul apropiat vor exista suficient de multi utilizatori, desi in Romania totul e posibil.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca sistemul e viabil.... (Miercuri, 4 august 2010, 15:08)

      weed [anonim] i-a raspuns lui Spock

      isi vor cumpara telefoane asa cum isi cumparau detectoare de radar
      • +1 (1 vot)    
        Avem statii deja (Joi, 5 august 2010, 1:26)

        flavian [utilizator] i-a raspuns lui weed

        Cei care avem de ani buni detectoare radar si telefoane cu GPS, pe vremea cand nokia sau aifone nu stiau ce e aia, am cumparat intre timp statii CB.

        E cea mai simpla si rapida metoda in acest moment.
    • +2 (6 voturi)    
      Insuficienti? (Miercuri, 4 august 2010, 15:17)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Spock

      Mai gandeshte-te putin!

      Noi, Romanii, chiar daca avem un salariu de 250 de euro lunar, SIGUR vom avea un telefon de cel putin 300 de euro!!! (Bine, este o chestiune de tip latin, ca si francezii sau italienii sunt la fel)!

      Nefunctionalitatea sistemului ar putea fi generata, mai degraba, de "mioritismul" nostru - adica ce, daca eu am luat amenda sa ia si ceilalti (!!!), prezent mai ales in partile Olteniei si regatului ... Probabil si Moldova!

      Oricum, initiativa laudabila!
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu (Miercuri, 4 august 2010, 15:22)

      Raz [anonim] i-a raspuns lui Spock

      "pertinent" comentariul: <nu cred ca treaba asta o sa mearga, desi totul e posibil>. Deci, valoarea pe care ai adaugat-o acestui articol este...? Sau doar iti place sa te bagi in seama?
  • 0 (4 voturi)    
    buna treaba dar sunt pericole (Miercuri, 4 august 2010, 15:16)

    Thomas [anonim]

    Aplicatie e ok ca idee si va fi utila pentru cei care au telefoane ceva mai scumpe. O singura problema ar fi. Romanul oricum vorbeste la telefon cand conduce, acum mai are inca un motiv sa fie mai putin atent la condus, ci la ecran...
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Miercuri, 4 august 2010, 15:22)

    [daniel] [anonim]

    ma mir ca "rabdare" rateaza sa vada cat de snobi is romanii, care mor de foame dar isi cumpara smart phones..
    chiar daca asta mi se pare o reclama cheap la Arobs, apreciem initiativa
    problema e ca, pentru iPhone de exemplu, aplicatia necesita legatura la internet, ofeind doar posibilitatea de a pune niste pin-points pe harta.
    oricum, e un inceput ..
  • 0 (0 voturi)    
    ar fi ok (Miercuri, 4 august 2010, 15:51)

    george [anonim]

    Ar fi ok daca toate semnalizarile legate de radare sa poata fi importate in igo sau alte aplicatii pentru gps. Stiu ca era un proiect intitulat <poi romania> care se ocupa cu identificarea coordonatelor locatiilor importante din Romania
  • -2 (2 voturi)    
    Sistem inutil (Miercuri, 4 august 2010, 16:35)

    Nokian [anonim]

    Ideea e foarte ieftina iar sistemul e absolut inutil din start. Cu alte cuvinte, orice sistem care implica faptul ca utilizatorii manual trebuie sa introduca date esentiale este sortit esecului. De fapt e chiar periculos ca cineva sa se bazeze pe aplicatia asta, cu alte cuvinte sa creada ca daca nu este semnalat un radar atunci nu exista acel radar... Si in plus cum se semnaleaza radarul mobil, te opresti imediat in spatele politiei si butonezi telefonul inteligent? LOL.
    • 0 (0 voturi)    
      Date esentiale (Joi, 5 august 2010, 10:13)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Nokian

      Date esentiale introduc utilizatorii si pe Wikipedia si stim cu totii cam ce succes are. Un potential esec va veni din faptul ca nu vor fi suficienti utilizatori... si din cauza ca aplicatii de genul mai sunt destule.
  • +3 (3 voturi)    
    bla bla bla (Miercuri, 4 august 2010, 17:41)

    ytuyuyt [anonim]

    exista pe piata un echipament care merge de minune si e si accesibil..se numeste statie de emisie receptie cb (model ce-l au si tiristii)..eu am achizitionat un chit cu 500 ron si bate can 12 km in conditii atmosferice prielnice...face toti banii(sint si modele mai ieftine)
  • +2 (2 voturi)    
    Trapster (Miercuri, 4 august 2010, 17:57)

    Alui [anonim]

    merge pe orice OS de smartphone si in orice tara.
    Bravo romani, ati inventat roata (patrata)!
  • 0 (0 voturi)    
    reversul medaliei (Joi, 5 august 2010, 9:30)

    Pietone [anonim]

    Excelent, o sa trimit zilnic, ca sa pot trece strada in sigurantza!
  • 0 (0 voturi)    
    bun (Joi, 5 august 2010, 13:57)

    camy [anonim]

    abia acum? in Belgia, in fiecare ora, auzi la radio cum si-au schimbat pozitia radarele, iar conducatorii auto au un nr de tel gratuit pe care il pot apela pt a da informatii despre trafic. de ce nu?