VIDEO Olandezii au testat Duster si spun ca versiunea 4X2 e instabila la viraje luate brusc cu viteza. Francezii spun ca nu exista pericol de rasturnare​

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 6 august 2010, 10:33 Economie | Auto


Olandezii au vrut sa rastoarne Duster
Foto: Hotnews
​Asociatia auto olandeza ANWB si revista Autokampioen au testat SUV-ul Duster pentru a vedea cum reactioneaza la manevre bruste de evitare a unor obstacole cu viteza de 65 km/h, constatand ca masina in versiune 4X2 si fara ESP poate fi instabila. Totusi, rezultatele testelor au fost mai bune in prezenta oficialilor Renault, iar producatorul a adaugat ca nu exista pericol de rasturnare la menevre bruste de evitare a unor obstacole, masina fiind testata de diverse asociatii auto, inclusiv NHTSA din SUA.

Olandezii au facut teste atat cu un Duster 4X4, cat si cu una cu tractiune fata si fara ESP. In test masina trece printre jaloane cu viteza de 65 km/h, simuland evitarea rapida a unor obstacole. Daca in cazul masinii 4X4 totul a fost ok, la varianta 4X2 si fara ESP rotile de pe interiorul virajului s-au ridicat in mod evident, tradand instabilitate.

Totusi, asociatia auto noteaza ca atunci cand testul a fost refacut cu oficialii Renault de fata, rezultatele nu au fost ingrijoratoare. In plus, olandezii au luat si o reactie de la Renault care spune ca Duster a fost gandit sa aiba un comportament rutier bun chiar si fara ESP, dar adauga ca acest sistem va fi in standard la modele Duster incepand cu 2011. Producatorul mai spune ca nu exista risc de rasturnare nici la viraje bruste luate cu viteza, insistand asupra faptului ca Duster a fost testata de mai multe asociatii auto, inclusiv de americanii de la NHTSA, cunoscuti pentru severitatea lor.

Acum cinci ani renumita asociatie germana ADAC reusea sa rastoarne Logan-ul in "testul elanului", un test in care erau facute manevre bruste la diverse viteze in vederea evitarii unor obstacole aparute "din senin" in fata masinii. Stirea a facut atunci inconjurul Europei, insa apoi s-a dovedit ca exact inainte de testul picat, una din jantele din aliaj fusese inlocuita cu alta din otel, fara sa se fi precizat de ce. La teste facute ulterior, Logan a trecut cu bine, iar efectele negative ale stirii au trecut relativ repede.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8110 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    ha ha (Vineri, 6 august 2010, 10:47)

    Eu.Gen [anonim]

    Ca la orice SUV, pericolul de rasturnare este muuuult mai mare decat la masinile mici.
    Nu ca as tine cu dacia, insa problema este generala pentru acest tip de masina.
    • +11 (11 voturi)    
      Iar incepem (Vineri, 6 august 2010, 11:55)

      flavian [utilizator] i-a raspuns lui Eu.Gen

      Parca si la Logan au incercat o vrajeala asemanatoare nemtii.

      Cu niste roti schimbate, ulterior parca si-au cerut scuze etc.

      De aia nu s-a vandut Loganul in draci la ei, mai ales pe timp de criza.
      • +3 (3 voturi)    
        Nemtii au cerut scuze Daciei (Vineri, 6 august 2010, 17:36)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui flavian

        insa romanii s-au rasturnat si rupt puntile cu sutele pana in 2005 cand s-a modificat Loganul...
      • 0 (0 voturi)    
        germania (Sâmbătă, 7 august 2010, 13:15)

        eva [anonim] i-a raspuns lui flavian

        din contra, s-au vandut f bine in germania pe timp de criza, vezi ff multe ..sau nu asta vroiai sa zici?
        si oricum o cumpara pt ca e o masina ieftina, nu ca e performanta
    • 0 (0 voturi)    
      Completare (Vineri, 6 august 2010, 22:24)

      eugenb [anonim] i-a raspuns lui Eu.Gen

      http://www.youtube.com/watch?v=Xmo3O69pZgg&feature=player_embedded
  • +7 (7 voturi)    
    fara esp (Vineri, 6 august 2010, 10:53)

    rsbl [utilizator]

    Cate masini ieftine se comporta stabil la acest test fara ESP?
  • +10 (10 voturi)    
    Neconcludent (Vineri, 6 august 2010, 10:57)

    ala rau [anonim]

    Test neconcludent. Trebuie stabilite conditiile standard pentru acest test. Din imagini nu se vede primul viraj al testului, viraj in care nu este determinat unghiul de virare al rotilor. Hmm cred ca nu se mai vinde Volvo... Si intradevar centrul de greutate la SUV-uri e sus, undeva la nivelul scaunului soferului, indiferent de marca. Oricum neconcludent. Spor la treaba!
  • +10 (10 voturi)    
    Mmmm (Vineri, 6 august 2010, 11:10)

    Adrian [anonim]

    Eu vad ca se comporta chiar FOARTE bine pentru o masina din clasa ei.

    In mod absolut evident,au incercat sa o rastoarne prin acele manevre. Nu au reusit,iar asta graieste cu totul altceva decat incearca ei sa transmita.:)

    Surprinzator poate pentru unii, nu sunt fan Logan sau Dacia Duster sub nicio o forma.Am un SUV ( ce-i drept o marca straina), si vorbesc in cunostinta de cauza.

    Dusterul, cu exceptia interiorului care este absolut oribil, e o masina fiabila si ieftina pentru capabilitatile sale.Inca nu am condus una,dar as fi interesat sa incerc un drive test,din pura curiozitate.
    • +2 (4 voturi)    
      - (Vineri, 6 august 2010, 12:00)

      D'oh [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Păi da, evident că au încercat să o răstoarne. Ăsta este scopul testului. Şi acelaşi test se face şi cu alte mărci.
  • +7 (7 voturi)    
    E chiar uimitor Dusteru (Vineri, 6 august 2010, 11:10)

    Dan Surpateanu [anonim]

    La ce manevre a facut soferul de test acolo, sunt chiar impresionat ca nu s-a rasturnat.
    Soferul a facut curba 90 de grade in 3-4 metri, ori la manevra asta aproape orice masina se rastoarna.
    Sunt impresionat de Duster, desi n-o sa-mi cumpar asa ceva niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    trebuia inclus espul (Vineri, 6 august 2010, 11:20)

    ploiesteanu [utilizator]

    la modelul standart, ca sa nu mai existe discutii.
  • +3 (3 voturi)    
    sunt impresionat de duster (Vineri, 6 august 2010, 11:41)

    andrei [anonim]

    sunt sofer de mazda si vazand filmuletul cu duster chiar mi se pare incredibil de bun la cap stabilitate.
    • -1 (1 vot)    
      se poate... (Vineri, 6 august 2010, 22:17)

      anyone [anonim] i-a raspuns lui andrei

      cu scuzele de rigoare, dar de cand mazda reprezinta un etalon in lumea auto? e doar o parere
  • -13 (15 voturi)    
    merge mai mult in trei roti (Vineri, 6 august 2010, 11:46)

    gogu [anonim]

    la fiecare curba una din roti pierde contactul cu terenul; tipic masinilor de doi lei; si atunci de ce sa dai trei lei pe ea? masina e praf(dust)!
    • +8 (8 voturi)    
      ..foarte argumentat. ce sa zic (Vineri, 6 august 2010, 12:03)

      prafosu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      uita-te la mesajele de mai sus ale unor posesori de alte marci.. si o sa observi care e de fapt adevarul.
      Bravo Dacia, chiar ma asteptam sa-l rastoarne la ce manevre complet tampite a facut "pilotul" ala
    • +9 (9 voturi)    
      gogule fugi (Vineri, 6 august 2010, 12:07)

      willow [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Si o masina sport precum Focus RS se ridica pe 3 roti in viraje luate strans si in viteza; iar Focus RS nu e de 2 lei, cei de la Top Gear avand doar cuvinte de lauda la adresa sa.

      Deci ca sa concluzionez, vorbesti prostii mai mari decat tine si nu cred ca ar trebui sa mai postezi pe undeva.
      • -10 (12 voturi)    
        disperat, willow? (Vineri, 6 august 2010, 12:35)

        doboritorul de bizoni [anonim] i-a raspuns lui willow

        Banuiesc ca te-ai dus sa cauti un link la un filmulet in care vedem focusul ala de care zici in trei roti.
        Deci ca sa concluzionez, daca nu vii cu linkul inapoi, esti un papagal!
        • +2 (2 voturi)    
          daca taceai era mai bine (Vineri, 6 august 2010, 22:05)

          willow [anonim] i-a raspuns lui doboritorul de bizoni

          http://www.youtube.com/watch?v=3GCT2zHKi_0

          La momentul 2:16 se vede FOARTE CLAR cum RS-ul se protapeste in 3 roti. Acum fugi si tu cu gogu daca nu cumva esti tot el.
    • +3 (3 voturi)    
      IA uite la altii pe 2 (Vineri, 6 august 2010, 13:12)

      ion [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Ia uite nici nene, stabilitate maxima la Toyota Hillux, alta masina de doi bani, nu-i asa?

      http://www.youtube.com/watch?v=aZF8N9NItHI&feature=related

      Ia uite aici ce frumos sta pe roti un Porshe

      http://www.youtube.com/watch?v=AyNmWf_lE6w

      Da ia priveste exact cum anume se face testul elanului in ambele cazur de mai susi: masina merge absolut drept pe banda de rulare, si la momentul oportun schimba brusc, ocoleste si revine dupa ocolire. Dusterul a fost scos intentionat de pe directia de rulare spre dreapta mult, asa incat virajele au devenit apoi extrem de stranse, ca sa se poate face revenirea. Testul asta nu prea pare standard...
    • +3 (3 voturi)    
      Si Mercedes A Class? (Vineri, 6 august 2010, 13:20)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Mercedes A Class este tot masina de 2 lei?
      http://www.youtube.com/watch?v=Um-XlKerWvA&feature=related

      La acest test sa comportat mai bine Dusterul de Mercedes, un test serios se face si cu comparatii la cu alte masini la acelasi test.
      Si domnilor ziaristi sunteti platiti sa spuneti ca Duster este un pericol pe sosele?
    • +1 (1 vot)    
      GOGULE (Vineri, 6 august 2010, 17:06)

      abur [anonim] i-a raspuns lui gogu

      ai murit de ciuda la vederea linkurilor de mai jos?:)))
      Penalule...
    • 0 (0 voturi)    
      Gogule asta e comentariu tipic de sofer de 2 lei (Duminică, 8 august 2010, 8:38)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui gogu

      La curbe stranse luate in viteza 80% din masini pierd contactul cu solul cu una din roti. Dar tu probabil esti sofer de dumineca si nu sti asta. Restul de 20% sunt masinile cu suspensii sport dar poti sa le vezi chiar si pe acelea in 2 -3 roti la viteze putin mai mari decat op masina normala.
      E vb de fizica aici. Cu cat masina e mai inalta cu atat o poti raspurna mai usor centrul de greutate fiind mai departe de sol, deci daca vrei sa stea bien in curbe nu iti iei SUV si nici chevrollet kalos cum ai tu probabil
  • +5 (7 voturi)    
    Interesant (Vineri, 6 august 2010, 12:05)

    Marcel [anonim]

    Ce mi se pare interesant, citez: "rezultatele testelor au fost mai bune in prezenta oficialilor Renault". Probabil atunci nu si-au mai permis sa incalce regulile pe care le presupune testul respectiv, doar de dragul de a-l rasturna.
    • -8 (8 voturi)    
      ar mai fi o varianta (Vineri, 6 august 2010, 12:29)

      marcelus [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      poate oficialii au dat spaga si testul a iesit mai bine.
  • +5 (5 voturi)    
    duster (Vineri, 6 august 2010, 12:14)

    adrian [anonim]

    asa cum se vede nu pica bine o masina fabricata in Romania. Chiar daca se comporta bine, e ca in bancul cu cangurul cu sapca. Ai sapca sau nu ai sapca. le e frica de Duster cit si de Logan; au incercat sa le rastoarne, sa le faca de tot rasul. ei, dar nu a fost chiar asa, chiar le-au facut reclama. daca schimba la Duster interiorul, adica bordul si scaunele, devine imbatabil in clasa lui. este o masina destul de placuta la prima vedere, si care se descurca in toate situatiile, mai ales versiunea 4x4 si cu ESP.
  • +2 (2 voturi)    
    alte teste (Vineri, 6 august 2010, 12:41)

    sage [anonim]

    Testul elanului

    Toyota Hilux
    http://www.youtube.com/watch?v=aZF8N9NItHI&feature=related
    Citroen Nemo
    http://www.youtube.com/watch?v=bCmB0UVdx8E
    Landwind CV9
    http://www.youtube.com/watch?v=ozTSj1W9kec

    Testul se face initial la viteze mai mici (50km/h) si continua prin cresterea vitezei pana cand masina pierde aderenta.
    Important este ca:
    1. Masina sa nu se rastoarne indiferent de viteza (se merge pana la maxim 80-90 km/h)
    2. Sa piarda aderenta cat mai tarziu

    La un test comparativ se noteaza la fiecare masina viteza la care pierde aderenta.

    Ideea este urmatoarea: O masina trebuie sa poata evita obstacole la viteze mari si in caz ca viteza este prea mare sa piarda aderenta si in niciun caz sa nu se rastoarne.

    Si o ultima remarca. Testul olandezilor se face intr-un spatiu restrans, iar pilotul foloseste frana ceea ce ADAC-ul nu face...
  • +3 (3 voturi)    
    Mie nu mi se pare atat de rau (Vineri, 6 august 2010, 12:49)

    ion [anonim]

    Frate, nu am Duster si nici nu cred ca o sa imi iau. Dar, cu ochiul liber, cum se putea comporta o masina de talia aia, fara ESP, la astfel de curbe? Si cand ajungi, in viata reala, sa faci asemenea manevre? Daca faci asa ceva, oricum esti intr-o situatie dramatica, cam cu orice SUV ai merge. Eu merg de 10 ani in Romania in lung si in lat. Si m-a ferit Cel de Sus de asa ceva si sper sa ma fereasca si de aici incolo.

    Pana la urma e absolut meritoriu ca a ramas pe roti la manevrele alea. De fapt, cred ca e cam deranjant pentru producatorii mari ca Dacia vine asa de mult in afara, iar multi analisti se uita cam cu scarba "cum se vinde masina asta ieftina atat de bine pe o piata matura, cum este cea vest-europeana". Ei, uite ca se vinde, ca e criza si acolo si oamenii aia de uita si ei la bani.
  • +2 (2 voturi)    
    Mercedes (Vineri, 6 august 2010, 12:53)

    BMW [anonim]

    Parca si Mercedes a avut modele care s-au rasturnat. A Classe in mod sigur.
    N. Lauda a declart, in apararea lor ca el poate rasturna orice masina in cateva zeci de secunde.
    Eu il cred.
  • +3 (5 voturi)    
    olandezii ... rasturnatori (Vineri, 6 august 2010, 13:45)

    ipsilon [utilizator]

    De ce ne pierdem noi vremea cu asemenea articole despre niste indivizi cu absolut nicio relevanta in domeniul auto, si nu numai ? Care incerca sa ne discrediteze pe toate planurile, de altfel, si multi din Europa de vest incearca sa faca asta de cand s-au trezit integrati cu noi. Da' nu, ei vroiau doar sa ne derivam, iar acum cam simt rasuflarea romaneasca in ceafa, si le e cam teama de noi.
    Da, ma vesticilor ma, suntem mai destepti si mai vechi in Europa decat voi toti la un loc! :)
  • +1 (3 voturi)    
    luate brusc, cu viteza (Vineri, 6 august 2010, 16:00)

    volanul zburator [anonim]

    sa fim seriosi.
    din doua viraje ai dat ocol la tzara lalelelor si'a sabotzilor de lemn.
  • +1 (1 vot)    
    Ala (Vineri, 6 august 2010, 22:08)

    HESS [utilizator]

    Parca voia sa o rastoarne si nu a putut.HAHAHAHA
    Ala tragea ca disperatu de covrig asa in dusmanie .
  • +3 (3 voturi)    
    Testul lui Barză (Sâmbătă, 7 august 2010, 10:39)

    Mircea Mărgărit [anonim]

    Domnilor care comentaţi, se pare că aţi căzut la testul Barză. Autorii testului spun că, în anumite condiţii, maşina POATE fi (subliniez din nou - POATE FI) instabilă, lucru pe care poţi să-l afirmi liniştit despre orice maşină. Orice maşină, în anumite condiţii poate fi instabilă, nu? Ei bine, Vlad Barză, lăudat fie numele lui de ziarist profesionist, nemulţumit de enunţul ăla care relativizează pericolul, o bagă el că maşina e instabilă la viraje luate brusc şi cu viteză. Aşadar Barză ăsta aruncă o piatră în baltă şi dvs. vă străduiţi să o scoateţi. Păi bă Barză, te întreb şi eu: care e maşina aia stabilă în viraje luate brusc şi cu viteză? Defineşte clar ce înseamnă viraj brusc (dă-ne raza de curbură a virajului şi unghiul dintre direcţia de intrare şi cea de ieşire din viraj, dă-ne viteza de intrare în viraj, pe ce suprafaţă se execută virajul, ce profil au pneurile şi aşa mai departe. Pe scurt, defineşte condiţiile alea de care vorbeşti. Şi ce înseamnă instabilă? Se clatină, se ridică pe două roţi, se răstoarnă? Şi dacă ăia care au făcut testul zic că POATE fi instabilă, de ce vii tu şi zici, nu domne, vă spun eu, pe cuvînt de Barză, că ESTE instabilă. Mă, dar ţine nu ţi-e ruşine?
  • +1 (1 vot)    
    NU EXISTA 4X2, 2X4 DA! (Sâmbătă, 7 august 2010, 16:12)

    daniel [anonim]

    Pentru desteptii care scriu dar nu stiu nici ce, nici de ce:
    4x4 se traduce a fi 4 roti motrice din 4.
    Ceea ce ati scris voi aici s-ar traduce in 4 roti motrice din 2...
    Nu cred ca e posibil, de altfel nici macar nu ar avea sens.
    De aceea, daca mai scrieti pe teme asemanatoare, imaginativa ca exista doar tractiune integrala (4X4) sau tractiune pe o singura punte (2X4), adica 2 roti motrice din 4.
    Este foarte adevarat, ca pentru orice SUV (daca nu cunoasteti semnificatia acronimului scrieti-mi) posibilitatea derapajului este mult crescuta fata de o berlina, dat fiind centrul de greutate inalt.

    Multe succesuri!
    • +1 (1 vot)    
      ca sa vezi (Duminică, 8 august 2010, 17:25)

      paul [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Las' ca e bine 4x2!
      For four-wheeled vehicles, this term is used to describe vehicles that are able to power at most two wheels, referred to as either front or rear-wheel drive. The term 4x2 is also used, to denote four total wheels with two being driven.