Dacia e cea mai de incredere marca auto doar in Romania. Volkswagen e lider in cinci tari din Europa - studiu

de Adrian Mitrea     0-100.ro
Joi, 5 mai 2011, 11:54 Economie | Auto


Dacia Sandero
Foto: 0-100.ro
​Dacia este marca auto in care doar romanii au cea mai mare incredere, in timp ce Volkswagen a fost desemnata cea mai de incredere marca auto in cinci tari din Europa, iar Toyota in patru tari, reiese dintr-un studiu realizat de Reader's Digest, in 16 tari, pe mai mult de 33.000 de respondenti. Interesant este ca nicio marca premium nu a fost aleasa cea mai de incredere in nicio tara din cele 16 participante.

Volkswagen si Toyota sunt marcile care se bucura de cea mai mare incredere in cinci, respectiv patru tari. Toyota singura singura marca auto japoneza si Renault singurul brand auto din Franta alese ca cele mai de incredere marci de masini de catre respondentii din macar una dintre cele 16 tari participante la studiu.

Iata care este marca auto preferata in fiecare dintre cele 16 tari din Europa care au participat la studiu.

Austria - Volkswagen

Belgia - Volkswagen

Croatia - Opel

Cehia - Skoda

Finlanda - Toyota

Franta - Renault

Germania - Volkswagen

Ungaria - Opel

Olanda - Toyota

Polonia - Volkswagen

Portugalia - Toyota

Romania - Dacia

Rusia - Toyota

Slovenia - Renault

Suedia - Volvo

Elvetia - Volkswagen


"Inrederea in Dacia a crescut de la 16,5% (in 2010) la 19,8% (in 2011)", a anuntat producatorul auto local. Compania noteaza ca participantii la sondaj au nominalizat Dacia ca fiind marca in care au incredere, fara a selecta brandul din mai multe variante de raspuns.

Respondentii au evaluat marcile prin alegerea catorva atribute dintr-o lista de 20. Pentru Dacia respondentii au ales atribute precum "calitate", "valoare excelenta", "imagine puternica" si "intelegerea nevoilor clientilor”. In 2007, 2008 si 2009 Mercedes-Benz a fost cea mai de incredere marca auto pentru romani, insa Dacia a venit pe primul loc in 2010 si 2011.

Studiul Reader's Digest privind cele mai de incredere marci se face anual, din 2001 incoace, in 16 tari din Europa si 14 limbi, pe mai mult de 33.000 de respondenti din baza de date a Reader's Digest. Cercetarea s-a facut prin e-mail, in perioada august-octombrie 2010, si data recent publicitatii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4690 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    increderea mea in articol (Joi, 5 mai 2011, 12:47)

    paulwushu [anonim]

    mai devraba suna a concurs de popularitate, ca un fel de eurovision al muzicii, pe criterii geografice si de nationalism
  • +2 (2 voturi)    
    Marci premium (Joi, 5 mai 2011, 12:48)

    Cosmin [anonim]

    Daca studiul e facut aleator, pe strada, cu siguranta e facut cu oameni din clasa muncitoare, cel mult medie (dar nu medie-bogata). Oamenii bogati ii gasesti in zonele rezidentiale si in hotelurile de 5 stele. E normal ca marcile premium sa nu apara in top. Spre exemplu, cum sa votezi BMW ca marca cea mai de incredere, daca nu te-ai suit vreodata intr-unul? Sau daca te-ai suit de cateva ori, dar nu esti proprietar?
  • +2 (2 voturi)    
    marci premium (Joi, 5 mai 2011, 13:18)

    nae [anonim]

    mi se pare firesc sa lipseasca marcile premium, precum mecedes sau bmw.
    pentru ca cei intevievati tind sa se raporteze la masini pe care le cunosc direct, pe care le detin.
    sunt mult mai putini detinatori de mercedes decat de vw, chiar si in germania.
  • +1 (3 voturi)    
    ei na (Joi, 5 mai 2011, 13:39)

    Pierrot [anonim]

    Incredere?
    Eu am incredere in Porsche 911 (964) Cabriolet tiptronic , anul de fabricatie 1993 cu 170000 km la bord.
  • 0 (2 voturi)    
    marja noastra de eroare (Joi, 5 mai 2011, 13:55)

    KOSTIN [anonim]

    Da' cum Doamne iarta-ma! nu ma intreaba astia niciodata si pe mine? Frate, citesti si asculti tot felul de sondaje cu rezultate care mai de care mai masluite, da' nu gasesti niciodata pe nimeni care sa zica: "am raspuns si eu la sondaju' asta".
    Nu stiu de unde pot sa calculeze marja de eroare de "2.1%" cand au chestiunat (zic ei) "1218" persoane ?!!!
    Rezultatul oricum e real pentru Romania. Tot Dacia va fi prima cu toate ca e codasa la toate capitolele. Bafta!
    • +1 (3 voturi)    
      statistica (Joi, 5 mai 2011, 15:58)

      gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui KOSTIN

      Vezi ca in orice manual de statistica vei gasi cum se calculeaza marja de eroare in cazul oricaror tipuri de statistici.
      Eu, de exemplu, am fost intrebat in urma cu 3 ani, pe mail (acum vine intrebarea : " De unde mama d...-ului au astia mail-ul meu?"), care cred ca este cel mai fiabil model de masina. Eu am raspuns un pic la misto, Dacia 1100, explicandu-le ca tata a mers cu acest model aproximativ 1.2 milioane de km, deci mult mai mult decat cei 130000 pe care ii am eu cu masina din dotare, oricum nu au avut bunul simt sa-mi trimita si mie, pe mail (ca e gratis) rezultatul statisticii respective, l-am aflat tot dintr-un articol de pe net. Si, surprinzator, printre modelele citate ca au mai fost votate (desi in articol scria "celelalte modele votate care nu se afla in top 20 sunt :" si erau listate 31 de modele), nu s-a aflat Dacia 1100.
      Concluziile le poti trage singur.
    • +1 (1 vot)    
      deci.. (Joi, 5 mai 2011, 16:16)

      me [anonim] i-a raspuns lui KOSTIN

      statisticile facute calumea cam asa arata. nustiu daca asta intra sau nu in categoria asta.
      dar nu se interdieveaza 5 mil de oameni
      iei niste un numar din fiecare categorie de oameni si ma rog prostii d-astea.

      dacia nu e asa rea. e chiar foarte buna pentru clasa ei.
      daca o sa compari dacia cu bmw, normal ca o sa iasa muci... deci la raport calitate-pret cred ca face bmwu.. ca ala costa de 7-8 ori mai mult :D

      e tipic romanesc sa arunci cu noroi in marcile autohtone ca-s mai bune alea de import.
      corect dacia nova a fost o caricatura de masina, dar loganu e ok. nustiu ce vrei mai mult de la o masina care costa intre 6000 si 10000 de euro.
  • +4 (4 voturi)    
    Parerea mea (Joi, 5 mai 2011, 14:09)

    luxdesign28 [utilizator]

    Fiecare a votat masina care se fabrica in tara lui. Si de ce nu ar fi asa ? Pana la urma Dacia chiar daca nu ar fi o masina "de incredere" angajeaza oameni din Romania. Oricum nu cred nici ca dupa ce a fost preluata de Renault este o masina care sa nu merite. E oricum o diferenta uriasa intre Dacia 1310 si Dacia Logan sau Dacia Sandero.
  • -7 (9 voturi)    
    Am o singura intrebare .? (Joi, 5 mai 2011, 14:29)

    ogi [anonim]

    Cum Ungaria a reusit sa atraga uzinele Audi si Mercedes ( pe linga suzuki ) la ei in tara ???/
    Iar noi avem Dacia - mindra fata-si un producator Ford care cam ezita sa demareze productia adevarata.
    Dacia fabricata prin 83 era cu mult superioara celei de acum
    • +1 (1 vot)    
      mult mai inferioara :) (Joi, 5 mai 2011, 15:57)

      Locomotiva Nebuna [utilizator] i-a raspuns lui ogi

      vezi ca nu exista "cu mult superioara", "mai superioara"...etc.
      iar Dacia din 83 era la unghia mica a Loganului din prezent. o spun din experienta, pentru ca am conndus amandoua modelele.
      • +3 (3 voturi)    
        ha ha ha (Joi, 5 mai 2011, 16:20)

        gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui Locomotiva Nebuna

        Tu ai pretentia ca o persoana pentru care varful tehnologiei este Passat-ul din '83 (ca nu a ales el degeaba acest an) sa aiba cunostinte legate de gradele de comparatie?
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca... (Joi, 5 mai 2011, 16:18)

      me [anonim] i-a raspuns lui ogi

      1 - nemtii nu dau spaga (sau marog oricum nu cat cer romanii)
      2 - mizerabilii se gandesc ca trebuie sa aiba sosele inainte de a face masini si nu invers! nenorocitii! pai romania e testul ultim pentru masini. nu il auzeam pe unu care mersese cu jeepu prin 1/2 de glob si i s-a stricat in romania :D
      ma rog aici mai intra si facilitatile care le ofera statul,
  • +2 (2 voturi)    
    parere (Joi, 5 mai 2011, 16:29)

    gcorneille [utilizator]

    Cred ca ar fi mai relevanta parerea natiunilor care nu fabrica masini, era normal ca cehii, francezii, nemtii, romanii si suedezii sa aleaga o marca autohtona. Daca ii intrebau pe spanioli ar fi raspuns Seat, daca ii intrebau pe italieni ar fi spus Fiat, iar britanicii cu siguranta votau Land Rover.
    Oricum aceste statistici nu au nicio relevanta, singurele statistici care conteaza din acest punct de vedere sunt cele care cuantifica numarul de defectiuni/an/mia de vehicule, de aici poti stabili fiabilitatea masinilor. Eu, personal, am o problema cu firmele care, in 2011, ofera garantie doar 2 ani (si e si Mercedes printre ele). Din punctul meu de vedere, cumperi o masina noua, o tii 4-5 ani si maxim 150-170000 de km, o dai si iei alta. Iar daca o masina cedeaza in primii patru ani, inseamna ca fiabilitatea lasa de dorit. Evident, vorbim de masini intretinute corespunzator, revizii facute la timp, consumabile schimbate dupa carte, nu cand nu mai merg, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 5 mai 2011, 18:44)

    io [anonim]

    De ce nu ma mira:

    Cehia - Skoda
    Franta - Renault
    Romania - Dacia
    Suedia - Volvo
    Daca intrebau si in Spania probabil iesea Seat