VIDEO Borbely: Am propus reducerea taxei de prima inmatriculare cu 20-30%

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2011, 20:22 Economie | Auto


Ministrul Mediului si Padurilor, Laszlo Borbely, a propus o reducere cuprinsa intre 20-30% a taxei de prima inmatriculare, insa o decizie in acest sens va fi luata in sedinta Guvernului de saptamana viitoare. De asemenea, ar putea fi decisa si extinderea acestei taxe la masinile inmatriculate in Romania inainte de 1 ianuarie 2007, la prima vanzare a acestora. Borbely a precizat ca aceasta reducere se va aplica pentru toate masinile la prima inmatriculare. "Nu putem face diferentiere (...) si de aceea reducem la toate taxele de prima inmatriculare", a precizat Borbely.

"Aceasta este propunerea mea, o reducere a taxei de prima inmatriculare intre 20 si 30%, pentru ca e un supliment pentru masinile care sunt mai vechi si care trebuie sa plateasca si nu putem face distinctie intre cei care platesc acum si acele masini care intra acum dupa o prima vanzare", a mai spus ministrul.

Aceste modificari sunt facute deoarece in aprilie, o hotarare a Curtii de Justitie a Uniunii Europene indica faptul ca in multe cazuri taxa este prea mare si astfel descurajeaza importul in Romania a unor vehicule aduse din alte state ale UE.  

Curtea Constitutionala a respins miercuri cu majoritate de voturi, ca fiind neintemeiate, criticile de neconstitutionalitate ale unor prevederi din Ordonanta de Urgenta a Guvernului 50/2008 privind taxa de poluare. Judecatorii CC au luat in considerare faptul ca OUG 50/2008 a suferit modificari care sunt in acord cu cerintele Uniunii Europene.  

Anterior, CC respinsese ca inadmisibile sesizarile de neconstitutionalitate a OUG 50/2008, iar prin decizia de miercuri Curtea a progresat, considerand ca reclamatiile ulterioare inregistrate sunt neintemeiate. Decizia Curtii de miercuri urmeaza a fi motivata si publicata in Monitorul Oficial.



Citeste mai multe despre   


















3168 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    El Zorab (Miercuri, 25 mai 2011, 20:00)

    Markus [anonim]

    O , Borbely, cat de darnic esti !
  • +1 (1 vot)    
    sper ca Boc sa fie mai destept decat asta (Miercuri, 25 mai 2011, 20:01)

    mihai p [anonim]

    Imi cumpar masina si o tin in garaj, ma obliga vreo lege sa circul obligatoriu, de ce sa mai platesc 2000 - 3000 Eur taxa de poluare? Va rog sa-mi raspunda cineva.
    • +1 (1 vot)    
      Re: Mihai P (Miercuri, 25 mai 2011, 23:36)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui mihai p

      Acest bir se numeste "taxa de poluare" pentru ca n-au gasit alt nume cu care sa pacaleasca contribuabilul mai usor.

      Si anume:
      1) Nu este taxa, pentru ca nu presupune o contraprestatie DIRECTA din partea Statului. Deci este un IMPOZIT

      2) Nu este "de poluare", pentru ca nu este proportionala cu poluarea produsa, ci eventual cu POTENTIALUL de poluare al motoarelor (adica un fel de poluare maxima).

      In plus, nu se aplica tuturor poluatorilor (si sa ne restrangem doar la autoturisme, nici macar la atuovehicule!), ci doar la cele de IMPORT (neglijam aici taxa pentru autoturismele noi, fiind mica in comparatie cu cele SH, pentru care a fost de fapt conceputa. Autoturismele noi sunt supuse taxarii ca victime colaterale, din cauza UE ...)


      Deci cred ca un titlu corect al birului ar fi fost: IMPOZIT PE POLUAREA MAXIMA A AUTOMOBILELOR SH IMPORTATE.

      Pt Mihai P: Fiind deci un impozit (dupa cum si Statul stie, da' se face ca nu stie), il platesti si daca o tii in garaj.
  • +1 (1 vot)    
    mai bine (Miercuri, 25 mai 2011, 20:17)

    ion [anonim]

    mai bine s-ar fi ocupat de protejarea protejarea padurilor (ceva ce deja exista-nu se stie inca cat timp-aurul verde al Romaniei), decat sa se ocupe sa scoata (=sa fure) bani din buzunarul romanilor.
  • -1 (1 vot)    
    :( (Miercuri, 25 mai 2011, 22:03)

    gigi [anonim]

    naspa, acum orice paznic si vanzator de gogosari o sa isi ia masina, nu e indeajuns cat ne sufocam si inghesuim din cauza lor.
    • +1 (1 vot)    
      gogosi (Joi, 26 mai 2011, 9:04)

      Adrian7 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Ce bine ar fi daca ar fi asa. Asta inseamna prosperitate. Si nu, nu ne inghesuim. Aveam cele mai putine masini pe cap de locuitor din UE.
      • -1 (1 vot)    
        gogosi cu dulceata (Joi, 26 mai 2011, 9:59)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Adrian7

        dar cate masini pe cap de locuitor ai vrea? 1 nu e indeajuns? aia din UE au 10 pe cap de locuitor? tir pentru mobila, masina de oras, de picnic, de plimbat catelul si altele? :))
        • +1 (1 vot)    
          Re: (Joi, 26 mai 2011, 10:50)

          Adrian7 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          In momentul de fata sunt 5 milioane de masini in Ro. Adica una la 4 oameni.
      • 0 (0 voturi)    
        gresit (Vineri, 27 mai 2011, 16:50)

        bbk [anonim] i-a raspuns lui Adrian7

        Prosperitatea nu se masoara prin numarul de masini care circula, si in nici un caz prin numarul de masini second cumparate din Germania.

        Eventual, daca masinile ar fi cumparate de noi, as putea sa zic ca ok, poate ca ar merge ca si parametru de determinare a prosperitatii.

        Insa daca tu crezi ca atunci cind sunt multi mai oameni care polueaza tara inseamna ca traim in prosperitate, atunci ai un mod de gindire gresit .

        Eu vad mai degraba un trnsport in comun bine pus la punct, folosind energia electrica (de exemplu trolee, tramvaie, trenuri), iar prin orase sa se aduca taxiuri cu acumulatori.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa masina noua (Miercuri, 25 mai 2011, 22:08)

    adrian [anonim]

    sa zicem ca se va aproba reducerea taxei cu un anumit procent. Ce se va intampla cu cei care au cumparat masini anul acesta(pana in iunie) si care au platit taxa? este si cazul meu: am cumparat o masina noua de la dealer si am platit taxa 1.100. Vor primi cei ca mine(masini noi cumparate anu acesta) ceva bani inapoi, ca zice ca nu vrea discriminare, sau luan prafu de pe toba sau de pe "masina" mai bine spus
  • +2 (2 voturi)    
    lol :( (Miercuri, 25 mai 2011, 22:22)

    simi [anonim]

    Tu ce meserie ai gigi astfel incat tu ai dreptul sa ai masina si cineva care este paznic sau comerciant de legume nu are? Ignoranta si prostia romaneasca sunt de necontestat
    • 0 (2 voturi)    
      hmm (Miercuri, 25 mai 2011, 23:20)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui simi

      Sunt de acord, prostia romaneasca e infinita.

      Daca nu ai inteles mesajul pot sa iti explic.

      Sunt mult prea multe masini pentru infrastructura comunista a oraselor din Romania, din cauza asta poluarea in orase este foarte mare si cu totii avem sau vom avea mai devreme sau mai tarziu probleme de sanatate din cauza prafului si a gazelor.

      (vezi un articol recent cu cele mai poluate cartiere din bucuresti)

      Sa nu uitam nici de problema parcarilor, lipsei trotuarelor sau a altor lucruri normale intr-un oras, lucruri care in Romania nu prea mai exista.

      Toti ne dorim masina, problema este ca nu prea putem sa avem toti in conditile date.

      De aceea cred ca e bine sa avem o metoda prin care sa descurajam achizitionarea de noi masini si incurajarea transportului in comun, deja pretul combustibilului va ajuta in directia asta.

      Da, e vb de un drept, asa cum nu toti au dreptul de a locui la vila cu piscina si stau in apartamente comuniste ca nu isi permit, asa trebuie sa nu isi poata cumpara oricine masina second hand la 1000E adusa din Germania ca sa ne afecteze si mai mult sanatatea si dreptul la un oras normal fara slalomuri intre masini cand mergi pe trotuar si fara praf.
  • 0 (2 voturi)    
    nu ma astept la astept nimic bun (Joi, 26 mai 2011, 0:31)

    nicu [anonim]

    Suntem foarte buni la comentarii pe net dar sa iesim in strada sa protestam impotriva acestor decizii aberante? Si nu numai taxa auto ci tot ce au facut in ultimii doi ani, astia isi bat joc de noi toata ziua iar noi ce facem? Ce sa mai vorbim ca ne meritam soarta, suntem puturosi si ar fi bine sa facem ceva odata pina nu ajungem sa platim si aerul pe care il respiram care si asta este stricat
  • +1 (1 vot)    
    taxa mica anuala (Joi, 26 mai 2011, 7:30)

    marianos [utilizator]

    mai bine ar face cum e in Italia. Taxa auto ptr poluare mica si anuala.ptr toate masinile inmatriculate. cei se au platita sa li se dea banii inapoi
  • +1 (1 vot)    
    deranjant (Joi, 26 mai 2011, 7:38)

    Flavius [anonim]

    Atâtea schimbări s-au făcut la legea aceasta, încat a ajuns să nu mai fie o ştire importantă. Şi cine ar mai lua în seamă gângureala unui ministru care, după toate protestele făcute în ani de zile, a mărit taxa auto şi cu peste 170% la maşinle euro4!!?? mai noi de 3-4 ani! Iar acum, datorită UE, anunţă că "va propune" o reducere de 20-30%. Deja, pentru un astfel de utoturism (nu e vb de camioane, oamenilor!), o taxă de 4-5 sute de euro este suficientă. Şi nimeni nu s-ar mai preta la compromisuri, pe la bulgari.
    Întradevăr, nu mai merită luat în seamă Domnul Ministru.
  • +1 (1 vot)    
    taxa (Joi, 26 mai 2011, 7:38)

    panfil flecaru [anonim]

    ori e de prima inmatriculare, ori de poluare. inca nu e hotarata...
    dupa ce'au dublat'o, fac un gest, pentru popor, si'o reduc cu 30% ! de'a dreptul, generos !

    e cam ca aia cu cresterea salariilor ...car vor fi (crscute)aduse la nivelul de dinainte de....

    mostre de vorbire politrucianista.
  • +1 (1 vot)    
    Asta e doar zvon; stirea e alta: (Joi, 26 mai 2011, 7:43)

    Bossar [anonim]

    Dupa cum bine cunoastem deja "traditia" zvonistica, prima data se arunca "la rumegat" o varianta complet falsa. Apoi, dupa ce "mediul" s-a obisnuit cu ideea, vine varianta reala, care se si pune in aplicare:

    In mediile de resort se vehiculeaza ideea ca aceasta taxa sa fie periodica, chiar anuala, exact ca impozitul. Bineinteles ca ea va fi mult mai mica decat este in prezent. In acest fel, oamenii vor consimti sa scoata anual din buzunar o suma mica, si toata lumea va fi "fericita"...

    PS: "Taxa de prima inmatriculare" - aplicata la un vehicul care deja este inmatriculat :))
  • 0 (0 voturi)    
    Cei care au inmaticulat inainte de 2007.... (Vineri, 27 mai 2011, 11:18)

    cristi [anonim]

    vor trebui sa plateasca taxa de prima inmatriculare daca vor dori sa vanda autoturismul?
    In cazul meu, care mi-am adus o masina din Germania inainte de 2007 si pentru care am platit taxe vamale de aproape 1500 euro, va trebui sa platesc si aceasta taxa atunci cand voi dori sa vand autoturismul, eu fiind primul proprietar?
    Daca este asa, mi se pare o mare aberatie si discriminare. Dupa ce ai platit taxele vamale, acum, dupa 4 ani, esti anuntat ca mai trebuie sa platesti alte taxe. Mi se pare o mare nedreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    ar trebui putin transformata (Vineri, 27 mai 2011, 16:54)

    bbk [anonim]

    legea inmatricularii, astfel incat sa nu se permita inmatricularea in Romania a masinilor care au fost odata inmatriculate in alta tara.

    Astfel, cine vrea sa isi ia masina de dincolo sa isi poata lua, insa doar daca este masina noua, si nu a fost deja folosita acolo.

    Iar cei care iubesc secondurile nemtesti, vor putea sa isi ia, insa daca au fost cumparate de noi de cineva din Romania, si apoi s-a saturat de acea masina.