UPDATE Wall Street, cel mai mare declin din 8 februarie: Dow Jones scade cu 700 de puncte (2,49%), pe fondul temerilor legate de un război comercial cu China

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 martie 2018, 18:00 Economie | Burse


Wall Street
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
UPDATE 23:10 Bursa de la New York a suferit o corecție severă în sesiunea de joi de aproximativ 3% pe fondul îngrijorărilor legate de un război comercial cu China, după ce Donald Trump a evocat noi măsuri protecționiste împotriva Beijingului, scrie AFP .Dow Jones a scăzut 2,93% la 23,957.89 puncte, o scădere de peste 700 de puncte. Nasdaq a scăzut 2,43%, iar S & P 500 cu 2,52%.

Acesta este cel mai mare declin al Dow Jones din 8 februarie.

Nasdaq a scazut 2,43% pana la 7.166,68 puncte, iar S & P 500 a coborat cu 2,52% la 2.643,69 puncte.

Acesta este cel mai mare declin al Dow Jones din 8 februarie.

În jurul orei 16,00 GMT, indicele vedetă Dow Jones Industrial Average pierdea 2,03% până la 24,180,28 puncte.

Nasdaq, cu o componentă tehnologică puternică, scădea si el cu 1,94% la 7.202,85.

Indicele extins S&P 500 ceda 1,79% până la 2.663,47 puncte.

Nervozitatea pe Wall Street a urcat cu incă un grad dupa informațiile legate de demisia avocatului lui Donald Trump in dosarul privind ingerința rusească in alegerile prezidențiale.

Indicii bursieri erau afectați și de scăderea acțiunilor financiare, afectate de reducerea sensibilă a randamentelor pentru obligațiunile americane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2068 vizualizari

  • -14 (24 voturi)    
    Trump știe ce face (Joi, 22 martie 2018, 23:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu vă panicați!
    • +12 (18 voturi)    
      Stim ce face Trump. (Vineri, 23 martie 2018, 5:43)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      E un taur in magazinul de portelanuri. (A bull in a China shop) ha ha
      Habar n-are de nimic. Se crede la cazinou. Tineti ochii pe Wall Street si veti intelege. China o sa-i serveasca o lectie de capitalism ca la Harvard.
  • +11 (15 voturi)    
    Am deschis sampania (Vineri, 23 martie 2018, 3:54)

    Marinake [utilizator]

    Mersi pentru analiza. E încurajatoare. Peste arta guvernarii mai e si divertismentul asigurat. Acum , zi de zi mai isi dau unii colaboratori demisia, mai apar niște amante sa spuna povestea aventurii lor, mai cheltuie banii publici aiurea niște ministri.

    Personajele politice din România au ajuns prin comparatie să mi se para banale.
    • -7 (9 voturi)    
      Esti un pericol (Vineri, 23 martie 2018, 6:29)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Marinake

      Esti un pericol la adresa parteneriatului strategic :)
  • -11 (15 voturi)    
    Bursa din New York se bazeaza in mare (Vineri, 23 martie 2018, 3:58)

    Rahan5 [utilizator]

    masura pe afacerile cu importuri din China.
    Importul de laminate de otel din China (pe bursa din NY este de asemeni important, mai ales ca de mai multi ani China vinde cu pret mic ,,de dumping" otel in toata lumea, inclusiv SUA).
    Fierul este unul din putinele minerale care este berechet pe planeta. (Centrul Pamantului este o uriasa sfera de fier).
    Deci, este stupid ca diverse tari, sa mute prin exporturi fier de pe un continent pe altul (chiar si din motiv de poluare prin consumul de motorina).
    Nu stiu cum sa zic, dar prin taxa protectionista de 25 % pentru fier, Trump arata ca este un ,,mare luptator" impotriva poluarii planetei, contrar cum zic ,,carcotasii ".
    : -)))))
    • +11 (13 voturi)    
      Buna gluma! (Vineri, 23 martie 2018, 8:32)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Mai ales cu extractia fierului din nucleul planetei. Bursa NY NU se bazeaza pe importurile din China ci pe industria SUA care va fi afectata de scumpirea intrarilor de materiale. Cat despre ecologistul trumpel cred ca pana si el ar rade cu pofta la o asemenea ineptie!
      • -5 (7 voturi)    
        Eu n-am zis ca Bursa din NY (Vineri, 23 martie 2018, 14:05)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        se ,,BAZEAZA PE IMPORTURILE" din China, cum in mod ipocrit scrii tu.
        Eu am aduagat cuvintele : ,,in MARE MASURA", care nu inseamna neaparat procentual, ci poate sa insemne direct cantitativ. Adica in multe milarde de $ .
        Ce conteaza daca pe Bursa din NY, sunt doar sa zicem doar 2-5 % tranzactii cu marfuri din China ?, daca si aceste numai 2- 5 % inseamna multe zeci miliarde de $.
        Asata nu e totul. Multe Companii (in special constructii), care foloseau masiv importuri de otel si aluminiu din China, acum isi vad scazute Actiunile la Bursa datorita scaderii activitatii lor. Aceste Companii, find ,,auto-setate" sa functioneze cu importuri ieftine de otel din import. Deci este logic ca si Bursa din NY scade.

        Eu zic ca nu e nimic de ras cu ,,Ecologistul Trump" :
        Un furnal care produce fonta si otel, are o Legislatie si Conditii de Protectie a Mediului mult mai drastice in SUA, decat In India sau China, care produc in ultimii ani o gramada de fier. Conditiile de Protectia Mediului, la cosurile Complexelor Metalurgice sunt mult mai proaste acolo decat in SUA.
        Deci inca o data: prin producerea oteluluii in SUA se Protejeaza Mediul de 2 ori:
        1) Cel mai important: Oteul in SUA e produs la Standarde Inalte Siderurgice de Protectia Mediului fata de China si India.
        2) Fara transportul iter-continental al otelului, nu se arde atata motorina in mod aiurea. Fierul reprezinta 5 % din scoarta Pamantului. Adica este berechet pe toate continentele, si nu se justifica deplasarea lui intre Continente.
  • +4 (6 voturi)    
    ce razboi? (Vineri, 23 martie 2018, 9:16)

    Toni_Romania [utilizator]

    CE razboi comercial cu China cand toate marile multinationale vest au uzine acolo, unde produc cu pret productie de 3 ori mai mic, si fara sa respecte drepturile omului (protectie mediu, program munca etc etc)??
  • +13 (13 voturi)    
    Bine, bine, insa (Vineri, 23 martie 2018, 9:21)

    2016 [utilizator]

    cine o anunta pe Dancila ca prietenul ei isi face iar de cap? Sa puna mana sa-l cheme la cabinetul ei si sa-i ceara socoteala! Cum sa fluctueze (sper sa nu citeasca Dancila "flatueze"!) asa, fara acordul PSDragnea! Pai ce-i acolo (in USA), sat fara caini?
  • +9 (11 voturi)    
    Cand crestea Bursa (Vineri, 23 martie 2018, 10:40)

    zanax [utilizator]

    Trump zicea ca lui i se datoreaza. Dar acum ?