Wall Street a inchis in scadere puternica: Dow Jones pierde 3,68%, iar Nasdaq 5,22%

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 18 august 2011, 23:15 Economie | Burse


New York Stock Exchange a inchis in scadere sedinta de tranzactionare de joi, subminat de o intoarcere brusca a temerilor privind starea economiei globale si impactul crizei datoriilor din sectorul financiar european: Dow a scazut cu 3, 68%, iar Nasdaq 5.22%.

Potrivit cifrelor finale, indicele Dow Jones Industrial Average a scazut cu 419.63 puncte, ajungand la 10,990.58 puncte, iar Nasdaq a cedat 131.05 puncte, pana la 2,380.43 puncte.
Indicele Standard & Poor 500 a scazut cu 4,46% (53.24 puncte), pana la 1140.65 de puncte.

Wall Street Journal scrie ca banca centrala a SUA este preocupata de capacitatea filialelor din Statele Unite a bancilor europene de a mentine o lichiditate adecvata, in cazul in care bancile mama ar fi obligate sa repatrieze brutal o parte din capital.

Pe de alta parte, investitorii au perceput in mod negativ reducerea perspectivelor de crestere la nivel mondial a bancii Morgan Stanley. In aceeasi nota, Morgan Stanley sustine ca Statele Unite si zona euro "sunt periculos de aproape de recesiune".

Banca a redus estimarile cu privire la cresterea economiei mondiale in acest an, invocand raspunsul politic "insuficient" al Europei la criza datoriilor suverane, increderea scazuta din piata si perspectiva inaspririi politicii fiscale, potrivit Bloomberg. Banca estimeaza ca economia mondiala va creste cu 3,9%, dupa ce anterior estima un avans de 4,2%.

Utilizarea cuvantului "periculos" nu este un lucru benefic, iar acest lucru trezeste temerile privind crestere economica ", a declarat Marc Pado, Cantor Fitzgerald.
Randamentul pe Trezoreriei Pe 10 ani, a scazut la 2.083%, fata de 2.165%, rezultat final inregistrat miercuri noaptea, iar cel pe 30 de ani, la 3.442%, fata de 3.567%.

Principalele burse europene au inchis sedinta de joi cu pierderi semnificative, de pana la 6%, afectate de caderea actiunilor bancilor si de perspectiva unei incetiniri a economiei americane, dupa publicarea unor indicatori economici alarmanti peste Ocean.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















972 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ma scuzati (Vineri, 19 august 2011, 2:53)

    Bobo1 [utilizator]

    Eu nu ma stiu ca sunt sarac si nu joc la astfel de burse. Poate sa imi explica cineva care e treaba cu bursele astia in final? Nu au o asemanare mica cu caritasul? Adica cat pot sa creasca actiunile unei firme si pe ce fond? Ma refer in cazul unei firme mijlocii, nu la Apple. Iar cei din SUA care investesc in 401K, bani care ii vezi dupa varsta de 65 de ani si cica inmultiti gramada. Asa o fi?? Ce credeti, o sa cada bursa asta pana la urma incat sa nu mai existe? Oamenii pot sa isi piarda toti banii in final?
    • 0 (0 voturi)    
      e destul de simplu (Vineri, 19 august 2011, 3:58)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Bobo1

      Eşti în anul 2007 şi ai ceva bani puşi de-o parte. Ai auzit de firma X. X asta vinde nişte hârtii care au un preţ şi care se numesc acţiuni. Aşa cum banii îi tranzacţionezi la bancă, acţiunile le tranzacţionezi la ceea ce se numeşte bursă.

      Preţul şi numărul acţiunilor depinde, în principal, de cât de bine merge producţia şi cât de mare e profitul (încasări minus cheltuieli) firmei X.

      Să zicem că, în 2007, o acţiune X costa $10, iar tu ai cumpărat 1000. Pentru că firma s-a extins şi-a mers bine anii ăştia, acţiunea a ajuns să fie cotată 100$. Aşadar, dacă îmi vinzi mie acum cele 1000 de acţiuni, câştigi $90000.

      Norocul tău, ghinionul meu. Am plătit $100000 pe ele numai bine ca, după 10 zile, principalul client al firmei X dă faliment. X nu mai poate vinde, nu mai are încasări, preţul unei acţiuni ajunge $1, iar eu am pierdut - cel puţin pe moment, $99000.

      Aşa că fie ţi le revând ţie cu $0.5 (că nimeni nu vrea să cumpere cu $1) să-mi scot din pagubă, fie le păstrez pentru momentul când firma X îşi va reveni şi preţul lor va ajunge convenabil pentru mine.
    • 0 (0 voturi)    
      şi încă ceva (Vineri, 19 august 2011, 4:26)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Bobo1

      Am uitat ceva relativ la pierdutul banilor: cum spuneam, firma X şi-a pierdut clientul principal. Tu, care ai 1000 de acţiuni, speriat că n-o să-ţi mai scoţi banii pe ele, vrei să le vinzi imediat.

      Dar, la fel ca şi tine, s-au mai speriat câteva mii de deţinători de acţiuni ale firmei X, care şi ei vor să le vândă. Cui le vinzi şi cu cât, când toată lumea ştie că firma X a dat de bucluc? Evident, vei vinde în pierdere faţă de valoarea actuală, dar poate în câştig faţă de valoarea cu care ai cumpărat în 2007.

      Cine cumpără? Cei care au bani şi au încredere în firma X, sau... "rechinii":

      don Corleone, unul dintre factorii de decizie ai clientului firmei X, a fost cel care, prin manevre oculte, a determinat falimentul acestuia. Acţiunile firmei X scăzând, el cumpără ieftin.

      Când consideră că are destule, face un mişmaş şi oferă firmei X un contract similar cu o firmă a lui. Preţul acţiunilor firmei X cresc vertiginos, iar el vinde şi s-a ales cu un purcoi de bani.

      Pentru prevenirea unor asemenea mişmaşuri există instituţii de control şi reglementare a burselor, precum SEC.
  • 0 (2 voturi)    
    Cauza reala a caderii de azi (Vineri, 19 august 2011, 5:26)

    Lucian Ilea [anonim]

    Venezuela avea pe hartie 106 tone de aur in bancile americane
    Si azi noapte lu saracu Chavez io venit ideea
    -Ma ce-ar fi sa ma duc io azi si sa le cer aurul pe care il am pe bonuri de trezorerie?
    da aia de la banca i-au raspuns frumos
    -Neica Chavez ,noi avem in banca atata aur cat am scos din mina de aur;cu hartia aia poti sa te stergi la fund
    Asa ca saracul Chavez,Basescul lor n-o mai scos azi 106 tone de aur ca nu erau si de unde nu e nici Dumnezeu nu cere
    si a dat sfoara in lume ce i s-o intamplat
    si ca urmare aurul creste pana la cer,maine va depasi 2000 de dolari pe uncie(ala fictiv nu ala real)
    si bursele pica ca banii n-au nici o valoare
    • 0 (0 voturi)    
      interesant (Vineri, 19 august 2011, 9:50)

      Jack al-II-lea [anonim] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      sursa? link?
      • -1 (1 vot)    
        Godlikeproductions.com (Vineri, 19 august 2011, 11:30)

        Lucian Ilea [anonim] i-a raspuns lui Jack al-II-lea

        e sursa
        banca americana e JP Morgan Chase Manhattan
        cantitatea de aur ceruta ieri de Chavez:99 de tone de aur
        cantitatea de aur in banca inclusiv la Londra:330000 de uncii sau 10.6 tone
        • 0 (0 voturi)    
          un fel de ATS (Vineri, 19 august 2011, 12:02)

          Jack al-II-lea [anonim] i-a raspuns lui Lucian Ilea

          thx.
          seamana cu abovetopsecret.com.
        • 0 (0 voturi)    
          bwahaha (Vineri, 19 august 2011, 12:58)

          Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

          Le-ai citit disclaimer-ul? Iti citez:

          This site is provided "as is" without warranty of any kind, either expressed or implied. You should not assume that this site is error-free or that it will be suitable for the particular purpose which you have in mind when using it. [...] Some events depicted in certain posting and threads on this website may be fictitious and any similarity to any person living or dead is merely coincidental. Some other articles may be based on actual events but which in certain cases incidents, characters and timelines have been changed for dramatic purposes. Certain characters may be composites, or entirely fictitious.

          Asta DA sursa credibila! :))))
    • 0 (0 voturi)    
      o , da tinere! (Vineri, 19 august 2011, 9:55)

      arabela [anonim] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      adevart graiesti tu .si mi se face piela gaina la gandul ca economia americii eun balon maaaare si gol pe dinauntrul. si cind v-a face poc! atunci sa te ti...