Tim Cook, seful Apple, este cel mai bine platit director american din 2011, urmat de Larry Ellison (Oracle)

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2012, 8:50 Economie | Companii


Directorul general al Apple, Tim Cook, conduce in lista celor mai bine platiti presedinti de companii din America pe anul 2011, gratie unei optiuni de achizitie de actiuni care ii permite sa-l devanseze cu peste 300 de milioane de dolari pe ocupantul locului doi, scrie Wall Street Journal, citat de AFP.

Cook, care a preluat conducerea Apple in august, la doua luni dupa moartea fondatorului companiei, Steve Jobs, are o remuneratie de 377,98 milioane de dolari.

In total, Cook a castigat 900.000 de dolari in salarii si prime de performanta. Majoritatea veniturilor provine dintr-un milion de actiuni, supuse unor restrictii, care i-au fost acordate in momentul numirii sale in aceasta functie.

Fondatorul si directorul general al Oracle, Larry Ellison, ocupa locul doi, cu 76,01 milioane de dolari.

Aceste cifre, obtinute din rapoartele anuale ale actionarilor, au fost compilate de Hay Group pentru Wall Street Journal si se refera la 300 dintre cele mai mari societati cotate in Statele Unite, din punct de vedere al cifrei de afaceri.

Directorul televiziunii CBS, Leslie Moonves, ocupa locul trei, cu 69,32 milioane de dolari, urmat de directorul general al retailerului american JCPenney, Ronald Johnson (53,27 milioane de dolari), recrutat de Apple in noiembrie.

Presedintele director general al Motorola Mobility, Sanjay Jha, se afla pe locul cinci, cu 46,59 milioane de dolari.

In Top 10 se regasesc numele directorilor Citigroup, Viacom, Motorola Solutions, Walt Disney si Ford.

Wall Street Journal a notat ca remuneratia lui Cook este cea mai mare inregistrata din anul 2006. Dar cotidianul precizeaza ca Apple a explicat actionarilor ca obtinerea acestor actiuni este valabila pentru urmatorii 10 ani. Jumatate din actiunile acordate va trebui pastrata cel putin pana in 2016, iar restul cel putin pana in 2021.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1950 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Nu te lasa Larry! (Marţi, 22 mai 2012, 9:09)

    BEDE [anonim]

    Se poate ca sa fii ceva mai jos cu salariul?
    Ia mai redu-le salarii la amarashtenii de la suport si development pentru nerealizari, ca doar nimic nu e perfect si clienti nemultumitzi exista tot timpul, iar tu trage-ti un salar si mai baban si prime si mai si.
    Doar, deh, e musai sa ai McLaran F1 si un F16 la caz de nevoie shi sa te iei la hartza cu FAA pt nerespectarea regulilor de trafic aerian! Ori, cum asta costa si a crescut shi pretzul la benzina, e musai sa-ti mai mareshti salariul.
    Si, ma rog, poate-tzi mai faci un upgrade la nevasta. parca asta pe care o ai e versiunea 4. Sau, am ramas eu in urma shi am pierdut socoteala?
    • +3 (9 voturi)    
      mai BEBE (Marţi, 22 mai 2012, 9:46)

      gg [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Stii si tu cum e, traiesti intr-o lume libera. Daca esti asa de bun incat meriti mai mult decat primesti si esti frustrat din cauza asta de ce nu pleci in alta parte? Sau nu esti competitiv si doar vreis a ti se dea?
      • 0 (4 voturi)    
        mai gg (Marţi, 22 mai 2012, 10:47)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui gg

        Nu muncesc la corporatia lui Larry dar e o chestie general valabila. Dupa cum vorbesti, pare sa fii chiar un managerash care pupa in fund mai sus ca altfel n-avea cum sa creasca. Si nu-l intereseaza echipa lui. Atata timp cat tie ti se zice ca firma merge prost (e criza) si nu primesti nici mariri de salariu, bonusuri, etc.. de unde ia Larry super bonusurile alea? Pentru ce?
        • 0 (2 voturi)    
          e general valabila in capul tau (Marţi, 22 mai 2012, 17:18)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          E o chestie general valabila ? Nu mai spune. Doar pentru ca tu bati campii si dai din gura nu inseamna ca e general valabila. Pariez ca nici macar nu stii ce inseamna general valabil, dar ti-ai facut un tic verbal din asta.

          Oracle nu merge prost. Anumite divizii insa nu merg nici bine :).

          Ellison ia salariul ala din diverse motive. Primul e ca si el, la fel ca si tine, are un contract. Tu nu ai nicio responsabilitate, nu-ti asumi niciun risc si te pierzi in masa de angajati mediocri. Contributia ta e una infima, neglijabila si foarte usor de inlocuit. El conduce o companie cu venituri anuale mai mari decat bugetul de care dispune guvernul Romaniei. El a fondat compania respectiva si a dat de munca la cateva sute de mii de oameni. Tot el trebuie sa dea seama in fata actionarilor de situatia companie an de an. Cand nu mai merge compania, Larry poate fi schimbat din functie prin votul actionarilor. Etc.

          Cat despre salariu, in general, fiecare e platit in functie de cat valoreaza. Asta chiar e un adevar general valabil. Vrei salariu ca al lui Larry??? Ce-ar fi sa construiesti o firma ca a lui si apoi mai vorbim. Doar ca sigur nu te duce capul.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu de cat esti de bun era vorba! (Marţi, 22 mai 2012, 11:12)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui gg

        Voiam doar sa mai afle unii cate ceva despre cum se intampla sa inteleaga viata anumite persoane si ce valori apreciaza acele persoane.
        Atat.
        "Cat esti de bun" - asta e o chestiune extrem de discutabila. Depinde in principal de criteriile pe care le aplici si de scara de valori pe care o ai.
        E neaparat ca Larry Ellisson, care mai piloteaza uneori si F16 e "mai bun" decat Steve Ballmer? N-as putea spune...
        Dar, inafara de catzi bani are cineva, e important si ce anume apreciaza cel mai mult in viatza acea persoana.
    • +1 (5 voturi)    
      care-i problema ta? (Marţi, 22 mai 2012, 10:34)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Explica-ne si noua.
    • 0 (0 voturi)    
      Cucu (Duminică, 26 august 2012, 3:52)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      aberezi! Ajungi in aceasta pozitie dupa ani si ani de zile de munca intr-o companie. Plus ca in cazul lui Tim Cook nici nu se pune problema sa poti sa-i spui ceva. A fost cu Apple prin cele mai grele moment, cand falimentul pentru companie era la un leu aruncat aiurea distanta.
      Cat despre majoritatea, e problema lor ce salarii isi pun, daca companie pe care o conduc isi poate permite.

      Daca tu acum ti-ai face o companie si ar ajunge multimilionara, ti-ai trage case peste case si masini de masini, fara sa-ti pese de ala de doarme-ntr-o cutie.
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo lor (Marţi, 22 mai 2012, 10:15)

    Cataleya [utilizator]

    Daca stiu sa-si conduca firmele, e dreptul lor sa incaseze milioanele respective.
    • +2 (4 voturi)    
      etica corporatista (Marţi, 22 mai 2012, 12:20)

      popas [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Asa este, bravo lor, dar exista o anumita Etica Corporatista, care ar trebui sa iti franeze elanul de a-ti plati directorii cu niste salarii astronomice.
      Este in tendinta umana sa aplice un anumit dublu)-standard cand este vorba de rasplatirea rezultatelor:
      1. pe de o parte, suntem de acord sa spunem: "Bravo lor, stiu sa isi conduca firmele, sa ia cacti bani vor"
      2. pe de alta parte, nu ne place sa spunem: "Bravo Petrom, stie sa isi conduca operatiunile, sa obtina cat profit vrea"

      Este normal ca daca aduci un spor de valoare, tu ca stakeholder sa iti primesti partea; totusi, gandeste-te cate salarii de muncitor chinez castiga acest Cuc. Ce ar face dl Cuc fara muncitorii chinezi care dorm pe mesele din cantine de obositi ce sunt? Dl Cuc bea sampanie cu partenerii de afaceri si priveste prezentari powerpoint, iar pentru asta primeste sute de milioane; in schimb, cei care produc maretul iDevice primesc amenintari de la shefutzi si 50 dolari pe saptamana.

      Putem spune ca marimea salariului este justificata daca o privim ca si cost de inlocuire a persoanei respective: un muncitor chinez poate fi gasit oricand, dar un Cuc foarte greu; oare chiar asa sa fie?

      Nu am auzit niciodata ca cineva din compania Apple sa ofere ceva societatii, si nu este vorba de milogeala, ci de o atitudine etica.
      Bill Gates are o fundatie cu un bute de zeci de miliarde de dolari; insusi Bil Gates a donat sute de milioane de dolari pentru aceasta fundatie.
      Prietenul sau Warren Buffett va dona 85% din averea sa pentru fundatia lui Bill Gates.
      Nu am auzit niciodata despre careva din Apple sa face vreo donatie, desi este compania cu cea mai mare rezerva de cash...
      De ce oare?

      Sa fie sanatos mr Cuc cu toate sutele de milioane pe care le are...
      • -1 (3 voturi)    
        Etica si imagine (Marţi, 22 mai 2012, 13:03)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui popas

        Chestia e si ce imagine doreste sa-si creeze un anumit CEO/COO/CFO/CIO...
        Daca vrea sa se arate in mass-media ca e grozav, cum e Larry Ellisson sau Bill Gates sau daca vrea sa fie mai discret, cum e cazul cu Tim Cook.
        Bill Gates vrea sa-si creeze o anumita imagine prin fundatia caritabila.
        Larry Ellisson vrea sa se dea cat mai mare cu yacht-uri, masini de curse si avioane.
        Iar altzii, ca Tim Cook, vrea sa aiba o viatza personala cat mai discreta. Nu se afirma ca e gay afishandu-se la gay-parades, iar acest fapt nu afecteaza in nici un fel afacerile Apple.
        Oare cum e mai bine?
        • 0 (2 voturi)    
          nu mai spune (Marţi, 22 mai 2012, 17:07)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          "Chestia e si ce imagine doreste sa-si creeze un anumit CEO/COO/CFO/CIO"

          Spui asta deoarece pentru tine probabil totul se reduce la imagine si simti nevoia sa explici totul relativ la aceasta. Ploua afara si Bill Gates isi ia o pelerina albastra ... e din cauza imaginii pe care doreste sa si-o construiasca domne'.

          Nu toti pun imaginea pe primul plan. Un om ca Bill Gates, de exemplu, e manat mai degraba de dorinta de a-si vedea un vis implinit, de a construi ceva, de a implementa un plan pentru ca el il considera necesar, etc.

          Oamenii mediocri si fara prea multe idei normal ca nu vor vedea toate astea si nu vor putea face o analiza cat-de-cat obiectiva. Ei vor reduce totul la perspectiva lor, nu vor putea observa ce urmaresc altii de fapt si vor judeca totul relativ la ce-i intereseaza pe ei (constient sau sub-constient).

          Cu ocazia asta aflam foarte multe despre tine, de fapt. Un soricel care vrea sa descrie un leu il va descrie doar din perspectiva soricelului. Ghici ce faci si tu :)

          In rest, pari total pe langa iar subiectul te depaseste.
      • 0 (2 voturi)    
        hai sa lasam etica.... (Marţi, 22 mai 2012, 14:15)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui popas

        Nu de alta dar n-ajugem prea departe (ca sa nu spun ca n-ajungem nicaieri)
        Pana si cel mai amarat roman ar putea sa doneze lunar 50 de bani sau un leu din salariul sau pensia sa. Un singur leu. S-ar aduna lunar cateva milioane, suficient cat sa faci un azil sau o gradinita!
        Dar cati doneaza un leu?
        Aproape nimeni!
        Mai bine dau ca fraierii cate 10 lei la biserica!
        Dar un leu pt un oarecare copil flamand...nu prea da nimeni. Ma refer la categoria celor care intr-adevar au salarii si pensii de nimic.
        Milionarii si miliardarii doneaza mai mult decat milioane de amarati la un loc.
        Ca o fac pt imagine, ca o fac pt ca isi linistesc sufletul...e treaba lor.
        Dar la donatii, te asigur ca cei saraci sunt mult mai avari decat cei bogati!
        Suna normal, desigur, dar, asa cum am spus, chiar si cu o pensie de 300 de lei sau un salariu de 800 de lei, daca vrei intr-adevar, poti sa donezi 50 de bani sau 2 lei.
        Dar prea putini fac asta
        Pt ca sunt saraci.
        Da.
        Dar exista si oameni care n-au nici macar acel leu.
        Aia ce sunt?
        Paria?
        Daca intram pe panta asta, te asigur ca saracii se ajuta intre ei, mult mai putin decat ii ajuta "bogatii".