eMAG, verificata de Consiliul Concurentei pentru posibil abuz de pozitie dominanta pe piata. Compania: "Colaboram cu autoritatea de concurenta"

de RH     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2017, 14:13 Economie | Companii


eMag
Foto: Posta Romana
Consiliul Concurentei a declansat o investigatie privind un posibil abuz de pozitie dominanta al firmei Dante International SA, care opereaza magazinul online eMAG, transmite institutia intr-un comunicat de presa. Presupusul abuz ar fi fost inregistrat pe piata serviciilor de intermediere prin platformele online din Romania. UPDATE: "Colaboram cu autoritatea de concurenta si punem la dispozitie toate informatiile necesare pentru clarificarea specificului activitatii de comert online prin platforma marketplace", anunta un reprezentant eMAG.

Dante International este o companie specializata in comertul cu amanuntul de produse de larg consum. Pe de alta parte, societatea detine si administreaza o platforma de tip "marketplace", prin care se deruleaza intermedierea intre comerciantii cu amanuntul si clientii acestora, arata Consiliul Concurentei.

Investigatia lansata vizeaza un posibil comportament discriminatoriu al Dante in raport cu comercianti cu amanuntul de produse de larg consum, care reprezinta concurenti directi ai companiei, in calitate de comerciant de produse de larg consum, potrivit comunicatului citat.

In cadrul investigatiei s-au efectuat inspectii inopinate la sediul companiei Dante International SA. Inspectiile inopinate sunt autorizate de Curtea de Apel Bucuresti si sunt justificate de necesitatea obtinerii tuturor informatiilor si documentelor necesare clarificarii posibilelor practice anticoncurentiale analizate.

Un reprezentant al eMAG a transmis redactiei pozitia companiei: "Colaboram cu autoritatea de concurenta si punem la dispozitie toate informatiile necesare pentru clarificarea specificului activitatii de comert online prin platforma marketplace. Platforma marketplace reprezinta o optiune suplimentara pentru comerciantii care vor sa acceseze un nou canal de vanzare. Acestia pot fi comercianti online sau magazine traditionale care vand deja prin canale proprii sau alte platforme de tip marketplace. Pe platforma, comerciantii isi stabilesc singuri politicile comerciale. Investim constant in tehnologia platformei marketplace in beneficiul clientilor, care astfel au acces la o diversitate mare de produse".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4400 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    in sfarsit (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:39)

    gic [utilizator]

    nu credeam ca ii mai intreaba cineva vreodata ceva

    cine lucreaza in piata stie la ce ma refer
    • +6 (10 voturi)    
      Nici nu trebuie sa lucrezi in piata (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:51)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui gic

      Doar instalezi Pricy si vezi imediat cat de mizerabili sunt.
    • +2 (6 voturi)    
      platforma marketplace (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:06)

      gigicel [utilizator] i-a raspuns lui gic

      E vorba despre platforma marketplace, deci nu are de-a face cu emag propriu-zis.
      • 0 (8 voturi)    
        :) (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:55)

        Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

        Si platforma marketplace cine o gestioneaza? Ca nu cred ca sunt cei de la Amazon. :))))

        Tot Naspers si Iulian Stanciu sunt cei care decid ce si cum se intampla cu Dante/Emag/Marketplace.

        Oricum, Dante/Emag e abonat la amenzi ANPC de ceva ani si modelul de business e construit pe premiza, platim 10 amenzi la 300 de vanzari, avem profit, nu ne intereseaza de tot ce tine relativ la drepturile consumatorului.

        Distorsionarea concurentei, no problem, o face si pe asta. Nu sunt deloc mirat, ba chiar pot sa spun ca era cazul sa ii intrebe cineva despre ceea ce fac.
        • 0 (0 voturi)    
          Ghitza din Serbia nu (Vineri, 22 decembrie 2017, 23:34)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

          Mai poate ajuta...
    • 0 (0 voturi)    
      Despre emag (Joi, 28 decembrie 2017, 19:36)

      Petre121312378 [utilizator] i-a raspuns lui gic

      http://petreblog.ro/petre/23/emag-este-anchetat-de-consiliul-concurentei-pentru-un-posibil-abuz/00/36/14/online/2017/6513/12/

      Emag.ro este anchetat de un posibil abus al concurentei ! Citeste acest articol pentru mai multe detali! Ce se intampla la Emag ,azi au avut o vizita de la Consiliul Concurentei. Se pare ca cei de la Emagro au avut o surpriza la sediul lor! Cei de la Consiliul Concurentei le-a facut o vizita la sediu Dante International SA. Toate documentele gasite la emag se află în analiza autorităţii române de concurenţă. In cadrul procedurilor specifice. Se pare ca nu e prima data cand li se face o vizita la sediu!
  • +5 (9 voturi)    
    Un control ANAF s-ar impune la Dante Intl (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:55)

    A_n_c_a [utilizator]

    pt a primi si noi reteta succesului lor dupa 5 ani consecutivi cu pierderi uriase... noi, intreprinzatorii nu reusim sa supravietuim mai mult de 1-2 ani pe minus.
    • +1 (1 vot)    
      Care este problema? (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:11)

      IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

      Adica vin cu bani de acasa de 5 ani. Nu vad unde este problema...

      In caz ca nu stiai, sunt detinuti de un fond de investitii... adica bani gramada.

      Iar in caz ca nu stiai, modelul de business al unui fond este de a pompa bani intr-o afacere pana o aduce la un anumit nivel, dupa care se vinde.

      Asa ca paraste pe altcineva la ANAF.
      • +2 (2 voturi)    
        Ghitza din Serbia iti umple cardu pentru (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 0:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui IonFromRaion

        Ineptiile astea?
      • +1 (1 vot)    
        Nicio firma dn lumea civilizata (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 7:34)

        A_n_c_a [utilizator] i-a raspuns lui IonFromRaion

        nu poate merge pe pierderi mai mult de 6 ani (numai un prost ”baga” bani atatia ani intr-o firma sau daca i-a furat, atunci nu conteaza). Acum cativa ani, in Romania se propusese o lege in acest sens, dar n-a agherureusit sa treaca.

        In 1999, aparea filiala Asesoft in Bucuresti, pe Bd Magheru (intr-o garsoniera) si-l avea ca sef pe Iulian Stanciu (fost coleg cu Ghita). Apoi s-a transformat in Asesoft Intl, ulterior Distribution si mai stiu eu ce, Stanciu era un amarat pe plantatia lui Ghita, pana cand, brusc apare un fond, el apare bogat, apare la emag.
        Service-urile lui Ghita la Primaria Ploiesti erau cunoscute ca paguboaste, pt o statie de lucru service-ul lunar costa de 2 ori pretul unitatii, pe atunci un PC era f scump.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentati ca babele pe marginea santului (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 9:51)

        IonFromRaion [utilizator] i-a raspuns lui IonFromRaion

        Habar nu aveti de marginile practicate in domeniu, cum functioneaza un monstru ca emag sau cati angajati sunt in spatele unui "simplu site". Habar nu aveti cati bani s-au investit si in cat timp se recupereaza.

        Dati din gura despre ghita si asesoft, de parca are legatura cu articolul.

        Sau poate asta este comanda primita de voi...
        • 0 (0 voturi)    
          Legatura este evidenta: (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 10:44)

          A_n_c_a [utilizator] i-a raspuns lui IonFromRaion

          Asesoft a fost firma lui Ghita (sau firmele, a la cate a avut putem vorbi la plural).
          Stanciu a fost un sef de filiala, avand singura calitate de ”fost coleg cu Ghita” (de liceu).
          Contractele paguboase ale Asesoft-ului cu statul roman (pe banii nostri) au fost dezvaluite de presa si sunt cateva procese pe in acest sens.
          Emag-ul il are pe Stanciu ca actionar majoritar, cel putin acum 3 ani asa era, nu Ghita, pt ca acesta isi trecue toate business-urile pe numele fratelui si a apropiatilor.
          Salariul lui Stanciu in Asesoft era mizer, Ghita a fost un zgarcit in privinta asta, dar a acceptat ca toate neamurile lui Stanciu sa intre in firma lui.

          Te-ai prins ?
          Ce comanda sa primesc ?! Sa scriu despre Emag ? Am scris despre mai multe, fara comanda. Nu am voie ?! Deranjez ?!
          Sincer, scriu de o saptamana pe hotnews si ărobabil nu pt mult timp de acum incolo.
          De ce sa supar oameni ca tine ? Cand numarul celor ”suparati” va fi mai mare, iti dau asigurarea de pe-acum, ca ma voi retrage.
          • +1 (1 vot)    
            Ionica de la Raion (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 11:34)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui A_n_c_a

            Este Salariat P$D, nu te ingrijora! Inaintea formei de organizare administrativ teritoriala in Romania functiona Raion in loc de Judet, or Ion, nume de poveste iliesciana se manifesta ca atare!
  • +6 (12 voturi)    
    emagul (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:57)

    VasilescuA [utilizator]

    Treaba-i simplă: nu-ți convin prețurile de la e-mag, e foarte simplu să cauți (și uneori să găsești) prețuri mai mici). Iar în ceea ce privește serviciile - comandă, răspuns, livrare, service, retur - vă rog să-mi ziceți o firmă de comerț on-line mai bună, chiar sunt curios și interesat. Ah, da, la heitărit suntem inegalabili...
    • 0 (0 voturi)    
      Esti nostim (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:05)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Iti spun eu o firma : Ideall
      A avut pret mai bun la o masona de uscat rufe.
      A avut un pret mai bun la o masina de spalat rufe.

      Daca mai doresti oti dau si alte exemple.

      Inclusiv Altex, rar e drept, are uneori preturi mai bune decat emag-ul.

      FotoHobby, preturi mai bune la aparate foto decat Emag.

      Aici nu e vorba de nu iti place nu cumperi.

      Subiectul, draga interlocutor virtual, este un abuz de pozitie dominanta, iar acest abuz se traduce si intr-un comportament neadecvat fata de persoanele juridice, nu doar fata de cele fizice.
      • 0 (0 voturi)    
        Poate nu am fost destul de clar: (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 13:20)

        VasilescuA [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

        Nu vorbesc de preț, ci de celelalte servicii. Acum vreo lună am luat, on-line, un TV de la o altă firmă (nu zic numele). Preț mai mic cu 100 de lei ca la Emag, termen de livrare o zi, fac comanda, primesc imediat un răspuns, "vă mulțumim, bla, bla, domnișoara cutare se va ocupa de comanda dvs.etc.etc.". Toate frumoase. Trec 4 zile, nu vine TV-ul. În răstimpul ăsta le dau mailuri și telefoane, domnișoara a dispărut a doua zi, nu mai răspunde (pentru că am plătit în avans cu cardul, îmi pun serios problema unei țepe). Până la urmă a venit. Întrebarea este dacă diferența de preț merită nervii consumați. Mă mai gândesc și la alte posibile probleme ulterioare, cum ar fi garanția...
    • 0 (0 voturi)    
      nu e vorba de preturi (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:41)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      e vorba de cu totul altceva, insa tu vezi doar pretul..ca atat stii

      cum spunea cineva mai sus, micile magazine online nu au nicio sansa

      "heitarit" spune totul despre educatia ta
    • 0 (0 voturi)    
      da (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:33)

      I [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      iar cand gasesti mai ieftin, defapt nu il au pe stoc si probabil nu au avut niciodata. Unii se mai si supara ca i-ai deranjat :)) Problema nu e la Emag, problema e ca nu exista concurenta.
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:25)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Exact. Nu doar pretul e totul. In ultima luna am luat de doua ori decizia de a plati un pret cu aprox 5% in plus catre emag, doar pt. a avea garantia la ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa a fost... (Vineri, 22 decembrie 2017, 21:50)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Sunt curios cand o sa imi ia produsul la care am deschis retur de 2 saptamini.
    • 0 (0 voturi)    
      mai lucrati (Vineri, 22 decembrie 2017, 22:15)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Emagul e plin de produse. Daca nu are ti le vinde pe ale altora. Gasesti pentru masini de spalat sa zicem cel putin 4 site-uri care te trimit tot la Emag. Site-ul emag mi-a permis sa cumpar 3 masini de spalat fara sa le pot sterge pe 2 din ele din cont. Cu 3 zile inainte sa-mi soseasca acasa una din ele, am reusit sa solicit retur pentru o comanda. In ziua fatala au venit 2 masini cu acelasi mijloc de transport iar pe cel cu returul l-am intors din drum cand am fost solicitat sa fiu la domiciliu.
  • 0 (0 voturi)    
    e-commerce? (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:59)

    ccteddy [utilizator]

    Ca o simpla coincidenta, cel mai mare marketplace tocmai anunta ca vrea sa intre in Romania. Sper ca nu le netezeste nimeni drumul/investitia.
    Ca o alta simpla coincidenta, toate relele se intampla brandurilor romanesti. Chiar e ceva rau sa fi roman/romanesc?
    Din ce se vede cu ochiul liber, toti participantii in MP-ul e-mag au si alte canale de vanzare iar preturile nu sunt prohibite. Probabil ca, in ciuda carcotelilor exista si ceva adevar.
    Scuza celor de la e-mag cum ca fiecare participant are politicile lui comerciale nu prea tine. Trebuie sa ai tu un regulament de participare care sa evite situatii la limita legii. MP e mai mult decat tehnologie.
    Ramane sa vedem daca mai apar si alte coincidente :-)
  • 0 (0 voturi)    
    dubioasa pana la capat situatia. (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:00)

    g01an [utilizator]

    este foarte ciudat aranjamentul pe care il are emag cu ceilalti comercianti pe propria lor platforma.

    daca in orice domeniu de activitate, toti ofertantii de produse sau servicii s-ar alia intr-un singur "cartel" sau ar fi preluati de o singura entitate, situatia ar tine in mod sigur de consiliul concurentei. intr-o piata libera, nu poti permite fuzionarea ultimilor competitori de pe piata sau fuziuni care sa creeze competitori disproportionat mai mari decat restul ramasi in joc. asta face pana si SUA in astfel de situatii, dar la noi sunt ape cat se poate de tulburi. o interventie poate la fel de bina sa duca la disparitia unei mari parti din "jucatorii" mici din domeniu, lipsa interventiei poate duce la situatia in care emag face preturile in domeniile in care activeaza, chiar daca nu detine inca monopol pe piata. o chestiune mult peste nivelul de competenta al autoritatilor romane. sa nu uitam totusi ca facem parte dintr-o comunitate destul de mare si am putea apela la ajutor, mai ales in situatii care trebuiesc tratate obiectiv si fara suspiciuni de partinire.

    voi urmari cu interes subiectul.
    • 0 (0 voturi)    
      Despre emag! (Joi, 28 decembrie 2017, 19:37)

      Petre121312378 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      http://petreblog.ro/petre/23/emag-este-anchetat-de-consiliul-concurentei-pentru-un-posibil-abuz/00/36/14/online/2017/6513/12/

      Emag.ro este anchetat de un posibil abus al concurentei ! Citeste acest articol pentru mai multe detali! Ce se intampla la Emag ,azi au avut o vizita de la Consiliul Concurentei. Se pare ca cei de la Emagro au avut o surpriza la sediul lor! Cei de la Consiliul Concurentei le-a facut o vizita la sediu Dante International SA. Toate documentele gasite la emag se află în analiza autorităţii române de concurenţă. In cadrul procedurilor specifice. Se pare ca nu e prima data cand li se face o vizita la sediu!