Romania a castigat procesul cu Chevron. Compania va plati despagubiri de 73,45 de milioane de dolari

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 februarie 2018, 10:45 Economie | Companii


Sonda
Foto: Flickr
Compania petroliera Chevron va plati Agentiei Nationale pentru Resurse Minerale (ANRM) suma de 73.450.000 de dolari, in urma rezilierii a trei acorduri petroliere de concesiune, fara respectarea obligatiilor financiare prevazute de Legea petrolului, arata un comunicat al Guvernului Romaniei.

Decizia apartine Curtii Internationale de Arbitraj de pe langa Camera Internationala de Comert de la Paris (ICC Paris), cea mai importanta institutie de arbitraj comercial international, care a fost solicitata sa se pronunte in litigiul dintre Chevron si ANRM.

Potrivit deciziei, compania Chevron este obligat sa plateasca ANRM suma de 73.450.000 de dolari, la care se adauga dobanda legala stabilita la nivelul ratei de referinta a BNR + 8%, calculata incepand cu data de 23.10.2014 pana la data platii integrale, precum si cheltuielile arbitrale suportate de ANRM.

In procesul de solutionare a litigiului cu Chevron, ANRM a fost reprezentata de Casa de avocatura Zamfirescu Racoti & Partners, specializata in servicii de consultanta in domeniul afacerilor si de reprezentare in solutionarea litigiilor, precizeaza Guvernul.

ANRM si Chevron Romania Holdings au incheiat, pe 3 martie 2011, trei acorduri de concesiune pentru exploatare-dezvoltare-explorare in perimetrele EX 17 - Costinesti, EX - 18 Vama Veche si EX - 19 Adamclisi, aprobate prin hotarari de guvern, care prevedeau obligatii minime de explorare asumate de Chevron.

In noiembrie 2014, Chevron a informat ANRM ca renunta la acordurile de concesiune mentionate. ANRM a refuzat sa emita, insa, decizia de incetare a concesiunii, pentru nerespectarea, de catre compania petroliera, a art. 40 din Legea petrolului. Mai exact, Chevron nu a pus la dispozitia autoritatii competente "suma reprezentand contravaloarea lucrarilor prevazute in programul minimal de explorare stabilit prin acordul petrolier si al celor de dezvoltare si exploatare, scadente la data notificarii renuntarii si neexecutate din motive imputabile titularului acordului petrolier".

Compania americana s-a adresat Curtii de Arbitraj in iunie 2015, solicitand sa se constate ca si-a indeplinit obligatiile prevazute de acordurile petroliere cu ANRM pentru incetarea contractelor.

Pana la finalul anului 2015, ANRM a depus la Curtea de Arbitraj de la Paris atat raspunsul fata de cererea de arbitrare (Answer to the Request for Arbitration), cat si o cerere reconventionala prin care formula revendicari financiare rezultate din contractele de concesiune.

In perioada 19-23 iunie 2017 au avut loc la Paris audierile finale din dosarul arbitral Chevron vs. ANRM (21138/MHM), iar decizia Curtii de Arbitraj a fost pronuntata in favoarea ANRM.





Citeste mai multe despre   










6926 vizualizari

  • -12 (32 voturi)    
    In sfarsit si o veste buna, (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 10:53)

    xrogo [utilizator]

    mai si primim bani nu platim la toti!
    • +12 (28 voturi)    
      Cum adica "primim"? (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 11:35)

      a-politic [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      "Primim" cine? Voi pesedistii probabil (exclus postacii, aia sunt pleava), romanul de rand fara functie in partid nu o sa vada un leu din banii aia.

      Aa, si "platim la toti" arata cam cat a rezistat in scoala pesedistul tipic. Dar dincolo de asta singurii pe care-i platiti voi sunt colegii de hotie.

      Vezi cate neadevaruri poate indesa un pesedist in 8 cuvinte?
    • +4 (12 voturi)    
      fraierică (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 13:51)

      asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      prevăd că va urma o mare avalanșă de pupincurisme pentru ciocoii roșii(psd)!
      ce zici,te bagi?
    • -2 (6 voturi)    
      Corect e: Multumim PSD (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 20:10)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      pentru inca o veste buna!
    • 0 (6 voturi)    
      Primeste Facoceru Sterling, Hamsterul (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 21:03)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      And Co, e coada mare.
  • +21 (35 voturi)    
    Excelent! Pensii speciale pentru toti prostii! (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 11:01)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Sa ploua cu pomeni pe la toate slugile PSDiste!
  • -4 (18 voturi)    
    Ciudat (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 11:46)

    edi.h [utilizator]

    De ce or fi renuntat aia de la Chevron la exploatare?
    • +4 (10 voturi)    
      cum de ce? (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 13:13)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui edi.h

      pentru că șpaga pentru continuarea exploatării era mai mare decât suma pe care trebuie să o plătească acum.
    • -8 (8 voturi)    
      păi nu știi? (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 13:53)

      asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui edi.h

      din cauza lui băsescu sau boc!
  • -5 (13 voturi)    
    Romania pierde.. (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 12:52)

    Lim Vasy [utilizator]

    Probabil ca sunt concesiunile pentru gaze de sist unde taranii analfabeti i-au impiedicat pe petrolisti sa sape sondele alea in Moldova. Daca le sapau si scoteau gaze Romania avea mult mai mult de casyigat din redevente.
    • +6 (8 voturi)    
      Romania va avea de castigat (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 14:45)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Lim Vasy

      cand psd nu va mai fi la putere si cand gazprom nu se va mai baga ca musca in c...l calului pt. a manipula in favoarea sa.
    • +8 (8 voturi)    
      analfabeti functionali avem cu siguranta.. (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 15:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lim Vasy

      Din articol: "perimetrele EX 17 - Costinesti, EX - 18 Vama Veche si EX - 19 Adamclisi".
      Pune mana pe o harta.
    • +4 (4 voturi)    
      jalnic! (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 16:30)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Lim Vasy

      "ANRM si Chevron Romania Holdings au incheiat, pe 3 martie 2011, trei acorduri de concesiune pentru exploatare-dezvoltare-explorare in perimetrele EX 17 - Costinesti, EX - 18 Vama Veche si EX - 19 Adamclisi, aprobate prin hotarari de guvern, care prevedeau obligatii minime de explorare asumate de Chevro
      cine e analfabetul?
  • 0 (2 voturi)    
    oops sa nu primim in kind (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 15:14)

    george456 [utilizator]

    ulei de motor la benzinarii pt inca 100 ani
  • +1 (3 voturi)    
    uite ca se poate! (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 16:31)

    miculescu-rucar [utilizator]

    pe cand Bechtel?
    • +1 (1 vot)    
      simplu (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 17:45)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      never
    • 0 (0 voturi)    
      pai, (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 19:30)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      pe bechttel i'am platit noi sa plece.
      poate sa cear ei mai mult :-))
  • -4 (4 voturi)    
    Super deci romanii se roaga de americani sa le ia (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 18:29)

    Lucian Ilea [utilizator]

    petrolu
    nu tre sa vina aia sa ne ocupe si apoi sa ne bage pe gat apa cu petrol
    ca in America
    noi singuri ne futem
    • +1 (5 voturi)    
      iete-ai boalii (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 19:48)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      astia vrea sa faca si la noi ca la ei ! :-))

      apropo, daca'l aveam pe trompa la cotrocesti, nicu dracnea era zburat de mult, cu pesedea cu tot.
      tromap nu inghite comunistii..
      dac'ar catinda pt. cotrocesti, putina l'ar ajuta si cu bani :-))
    • +3 (3 voturi)    
      Era vorba de explorare (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 21:39)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Cu chiu cu vai, s-a reusit o sonda structurala/stratigrafica la Pungesti, cu prelevare de carote....si s-a constatat ca nu e nimic acolo. Nici vorba de exploatare si a venit si criza pe final de 2014.
      Dar DA, ai dreptate, te impusti singur in picior.
  • +1 (3 voturi)    
    a naibii... (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 19:10)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    s-au scos porcii din pesede. la ce foame de bani era, astia 75 milioane sunt ca o bula de aer.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu Chevron a avut de furca cu iobagii (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 21:06)

    Wanheda [utilizator]

    Condudi de pochi cu candele, cu furci si topoare?!!!
    Mai investeste dracu in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Vai, cumplit! (Duminică, 4 februarie 2018, 19:24)

    alunescu [utilizator]

    A castigat Romania un proces intentat de catre Chevron si evident, nu e bine! Trebuia sa castige Chevron, dupa judecata voastra. Ca sa le platim noi ceva despagubiri, saracutii de ei...Cum vreti sa ne ”facem bine” cu o astfel de mentalitate anti-romaneasca? Iar daca domnul Sova nu ar fi ”facut pierdut” contractul Bechtel, poate azi Romania ar fi primit inapoi niste bani platiti pentru niste lucrari inexistente. Tradatorilor!
  • 0 (2 voturi)    
    Ca s-o lamurim pentru cei ce nu stiu povestea (Duminică, 4 februarie 2018, 23:17)

    Prostu' satului [utilizator]

    Povestea n-are nimic de-a face nici cu PSD, nici cu pochii, nici cu taranii romani (care ar trebui exterminati toti, pana la ultimul, ca tare ii mai necajeste pe unii existenta lor).
    Chevron au avut patru acorduri, cele trei mentionate in articol si acela, mult-mediatizat, in Vaslui.
    Cea mai promitatoare regiune a fost Vasluiul. Cu ajutorul neprecupetit al guvernului Ponta, materializat in sute de jandarmi - platiti din banul public ca sa-si ciomageasca concetatenii si sa interzica saptamani la rand circulatia pe soselele din zona - Chevron a sapat o sonda de explorare si, exact cum scrie @Wanheda mai sus (in primul mesaj, nu in celalalt in care da curs propriilor frustrari, obsesii si unei bune cresteri precare), n-au gasit nimic promitator.
    E de crezut ca si daca-i intampinau iobagii (???) cu paine, sare si fecioare, tot nimic nu gaseau.
    N-au gasit, asa ca n-au vrut sa-si asume si alte eventuale pierderi si s-au retras.
    Problema e ca acordurile respective prevedeau niste investitii minimale. In Vaslui le-au facut, dar nu si-n celelalte trei perimetre.
    Cam astea-s faptele. Restul e zgura patriotarda (sau pro-rusa/pro-americana, dupa caz) care umple 90% din comentariile HN la astfel de articole.

    Opinia mea e ca, pana la urma, Chevron n-o sa plateasca aceasta suma. Poate o sa plateasca ceva, desi nu cred, dar nu intreaga suma. Mai cred ca atat de onorabilul domn Dragnea va mai face o tentativa de targuiala - probabil mai discret decat precedenta. Sper sa nu-i iasa.
    • +1 (1 vot)    
      Imi cer scuze pt termenul “iobagi” (Luni, 5 februarie 2018, 3:26)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      Trebuia sa folosesc zombii or brainwashed or idiots.
      Nu s-au mai apucat de celalte perimetre pt a taia costurile la nivel global, tocmai incepea criza petrolului. La nivel global nu mai sapa nimeni sonde de explorare, si se taiase destul si din cele de exploatare/development. In tarile civilizate, se negociaza, proiectele se reiau mai tarziu, etc. In tarile captive in Evul Mediu se merge pe jumuleala.
      Dar, dau niste cifre, 2014 global capex 755 mld $, 2016 si 2017, fiecare cu cate 360 mld. In vreo doi ani productia mondiala nu o sa se mai pupe cu cererea. Bineinteles, se va fora in draci dar for a while pretul la poampa va exploda. Ca plateste, ca nu plateste Chevron, pe loganisti putin ii intereseaza sau afecteaza. Ghici cine va mai veni sa foreze prin Romania? Maibe Lukoil? Hahahaha, oh the horror, same old good times, red times.
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc pentru informatiile suplimentare. (Luni, 5 februarie 2018, 22:18)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Doar pentru informatii. Sunt binevenite.
        Restul aprecierilor nu sunt decat o dovada in plus ca ramane cum am discutat.
        Altfel, nu mi-as face mari griji ca Chevron & Co o sa ocoleasca Romania din cauza "cazului Pungesti". Toate marile companii petroliere (nu doar cele americane) au o lunga si glorioasa istorie de cazuri in care au ignorat vitejeste orice restrictii si orice consideratii morale sau de alta natura in schimbul unui profit sanatos. Zic sa nu vorbim despre cele peste 10 miliarde de dolari investite de Chevron in Rusia, dar poate macar de celebrul deal al Exxon?!?
        Hmmm, mai bine nu.
        Pe scurt, cand si daca o sa fie (din nou) rost de facut bani in Romania in petrol si gaze, am convingerea ca toate firmele americane vor urma mai degraba instinctul pentru profit decat sfaturile unui neica nimeni de pe Net. De altfel, n-am auzit ca Exxon sa-si ia jucariile si sa plece din Marea Neagra din cauza tratamentului pe care l-au aplicat Chevron animalele din Pungesti (hai sa convenim sa-i numim asa, ca sa nu ne mai complicam cu prea multe expresii complicate).