​VIDEO Protest al ciobanilor la Ministerul Agriculturii: Nu mai avem unde să ne vindem animalele! Ați promovat oaia pentru ce? Dacă tu distrugi pe cine muncește în România, cine mai rămâne fraților aici?

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:06 Economie | Companii


Protest al ciobanilor
Foto: Hotnews
Mai mulți ciobani au protestat azi în fața Ministerului Agriculturii acuzând fraude care ar avea loc în țară la acordarea subvențiilor și a accesului la pășuni, precum și nereguli din partea medicilor veterinari. "Pentru niște bani pe care îi primești, te forțează să primești niște animale care nu sunt certificate sanitar veterinar, să le introduci în efectivele tale și îți îmbolnăvești astfel animalele. (..) Nu mai avem unde să ne vindem animalele. Ce ați construit? Ați promovat oaia pentru ce? Pentru restaurante și cârciumi în București? Nu avem un abator. Tot ce se taie în România se taie la negru.", au avertizat ciobanii.

  • VIDEO Ciobanii către ministrul Daea: Ați promovat oaia pentru ce? Dacă tu distrugi pe cine muncește în România, cine mai rămâne fraților aici?


  • - Cea mai mare problemă și cea mai gravă este pentru îmbolnăvirea animalelor prin programul făcut pentru berbeci. Pentru niște bani pe care îi primești, te forțează să primești niște animale care nu sunt certificate sanitar veterinar, să le introduci în efectivele tale și îți îmbolnăvești animalele. A doua problemă - pășunile. Fermierii adevărați și ciobanii nu au acces la pășuni, acestea au fost deja date în proporție de 75-80% șmecherilor care sunt oameni cu diverse funcții în stat și au câteva animale.
  • - Nu mai avem unde să ne vindem animalele. Ce ați construit? Ați promovat oaia pentru ce? Pentru restaurante și cârciumi în București? Nu avem un abator. Tot ce se taie în România se taie la negru. Prin programul cu berbecii au reușit să ne dezbine. (..) Ciobanii sunt oameni drepți, curați sănătoși, care muncesc. Păi dacă tu distrugi pe cine muncește în România, cine mai rămâne fraților aici? Nu o să mai avem cui să dăm bună ziua la sate. Treziți-vă fraților acum! Trăiești degeaba, muncești și nu te alegi cu nimic. Să te chinui să te îmbolnăvești pentru ce? Tinerii, copilul, Facultăți terminate, mastere terminate, nu găsești post unde să te angajezi! L-am trimis în domeniu. Unde să plece? Șofer în Anglia? Ce să facă copilul meu dacă toate posturile sunt așa cum sunt? Totul este politic. Se duce la interviu, îl întreabă: "În ce partid ești înscris? Asta e România!"

Ciobanii au spus că ar urma să aibă discuții în această după-amiază cu ministrul Agriculturii, Petre Daea, iar vineri va fi o ședință la care vor participa și șefii de federații și asociații.




Citeste mai multe despre   










4018 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    cum adica? (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:13)

    un oarecare [utilizator]

    Daia care era campion la absortie de fonduri EU?
    Nu era el ministru premiant?
    Vreti sa ziceti ca a facut-o Daia de oaie?

    niste sorosisti ciobanii aistia...
    • +17 (19 voturi)    
      Mai e cineva care nu e suparat pe PSD? (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:14)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Au reusit sa enerveze pe toata lumea, aparent.
    • +7 (7 voturi)    
      hai ca era unu pe aici (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:38)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      care zicea ca l-a sunat daia si l-a ajutat. sa il sune el acum daca i-a salvat numarul
    • +1 (1 vot)    
      Daea nu înțelege de ce este ministru. (Miercuri, 10 octombrie 2018, 19:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Crede că dacă vorbește(dă din clanță cum se spune)promovează oaia.Nu-i ascultă pe cei care cresc oi pentru-că nu știe cum să procedeze.Nu,nu spun că-i prost,pentru-că este ticălos în prostia lui.
  • -17 (21 voturi)    
    Abatorul este o solutie rea (Miercuri, 10 octombrie 2018, 12:30)

    Kosmos [utilizator]

    Electrocutarea animaleleor inainte de taiere face carnea toxica.. in rest de acord cu nemulktumirile ciobanilor
    • +4 (4 voturi)    
      De unde veniti? (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:23)

      Alovi [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      As fi zis ca prostiile astea nu se pot inventa nici macar pentru o gluma buna, iar dvs mai si vorbiti serios! Electrovegani sau cum se numeste "curentul" dvs?
      • -3 (7 voturi)    
        asa v-as intreba si pe dvs (Miercuri, 10 octombrie 2018, 15:43)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Alovi

        De acolo din catunul din care scrieti nu s--a auzit despre protectia animalelor in Vestul apropiat?
        sau atitudina strutului este o practica des intalnita la romani?
        • +2 (2 voturi)    
          Da tu de ce crezi că cresc oamenii oi? (Miercuri, 10 octombrie 2018, 19:07)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Le cresc ca să le taie,să producă carne,brânză,lână și să câștige bani.Oaia nu-i un animal de companie.Încă.poate tu o să faci asta!Chestia cu carnea toxică este tocmai invers-se vede că ești de la pesede!
    • +3 (3 voturi)    
      Tu papi halal? (Miercuri, 10 octombrie 2018, 16:25)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Ca doar asa s-ar explica…..
      • -4 (4 voturi)    
        Ignoranta (Miercuri, 10 octombrie 2018, 16:50)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        naste monstri..
        • +1 (1 vot)    
          Asta este bine stiut (Joi, 11 octombrie 2018, 1:11)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Altceva???
  • +17 (19 voturi)    
    daEA este atat de proasta guvernarea psdeilor (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:00)

    Plagarus [utilizator]

    Doar cu cimilituri si populisme,nu se face performantza.
  • +17 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:01)

    SoulSearcher [utilizator]

    neinteresant, noi oricum mancam numai carne din import... prin supermarket-uri nu vezi decat tara de origine: germania, cehia, franta, slovacia, ungaria

    hai cu falimentul tarii, ca oricum suntem pe drumul asta de vreo 30 ani incoa
    • +9 (9 voturi)    
      mediul economic (Miercuri, 10 octombrie 2018, 13:24)

      DanBlinded [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      asta arata cat de propice e sa-ti face un business in Romania.
  • +5 (7 voturi)    
    hehe (Miercuri, 10 octombrie 2018, 14:38)

    liviu_ [utilizator]

    incep oare sa se prinda si votantii pesedisti cum e cu psd?!
  • -9 (11 voturi)    
    M-am gândit la un moment dat să-mi fac crescătorie (Miercuri, 10 octombrie 2018, 14:39)

    hic sunt leones [utilizator]

    de câini comunitari însă, când am văzut că nu subvenționează statul această activitate, nu am acces ieftin la alimentele ce pot fi dedicate câinilor comunitari și medicii veterinari îmi cer bani.
    Plus că nu aveam cui să-i vând.

    Așa că, în loc să-mi pierd vremea în fața guvernului, crescând câini comunitari, am decis să-mi fac o canisă cu anumite rase de câini.
    Tot nu am acces la subvenții de la stat, tot plătesc pentru alimente și pentru veterinari însă am piață de desfacere.

    Eu cumpăr exclusiv brânză italiană și elvețiană; plătesc mult pe kilogram (este cam 100 de lei, de vreo 4 ori mai mult decât un kg de brânză românească), pentru că este mai bună la gust, pentru sănătate cât și din punct de vedere financiar.
    Așa că, dragi ciobani, n-aveți decât să învățați să faceți produse care au căutare pe piață în loc să cerșiți milă de la stat.
  • +4 (4 voturi)    
    Catre popor si postacii psd (Miercuri, 10 octombrie 2018, 16:27)

    Dalinar [utilizator]

    PSD nu face nimic, doar clampaneala aiurea, vorbe. Face ceva totusi, fura. Is prea incompetenti ca sa fie capabili sa faca ceva.
    Postacii pro psd, uitati-va in oglinda, nu o sa vedeti nimic, pt ca mancurtii nu is oameni. Rusine voua.