Articol actualizat

Șefa Tarom, demisă în urmă cu două zile: „Răzvan Cuc mi-a cerut să țin mai multe avioane la sol în ziua moțiunii de cenzură” / Replica lui Cuc: „Întoarceți-vă acolo unde știți cel mai bine activitatea: la ticketing și protocol”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2019, 18:10 Economie | Companii


Razvan Cuc
Foto: Agerpres
Mădălina Mezei, directorul TAROM până în urmă cu două zile, susține că Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, i-a cerut să țină la sol mai multe aeronave Tarom în ziua moțiunii de cenzură. Mezei a confirmat pentru HotNews.ro că Cuc i-ar fi cerut să țină la sol aeronavele care făceau curse interne spre București, astfel încât unii deputați și senatori să nu mai ajungă la Parlament în ziua moțiunii de cenzură.

„Este adevărat. Mi-a cerut să țin avioanele la sol. Mi-a zis să nu vină lumea la moțiune, să inventez probleme tehnice”, a confirmat pentru HotNews.ro Mădălina Mezei.

„Dumnealui n-a înțeles că prin mandatul meu nu puteam să fac așa ceva. Oamenii noștri, piloții, sunt oameni liberi care nu stau să răspundă comenzilor unui CEO. I-am spus că nu voi face niciodată așa ceva”, a spus Mezei.

„Eu nu-s implicată politic. Am avut încrederea unor oameni care m-au verificat profesional, cariera mea de 22 de ani este cartea mea de vizită. Am fost chemată să fac un proiect, să salvez compania”, a declarat Mezei.

Consiliul de Administrație al TAROM a decis marți seara revocarea Mădălinei Mezei din funcția de CEO al TAROM, după ce aceasta a fost numită în funcție în luna iunie.

„Nici nu știu cum au făcut. Am fost șocată marți seara când m-a sunat președintele CA să mă anunțe că voi fi destituită din funcție”, a spus Mezei.

HotNews.ro a încercat să ia legătura cu ministrul Cuc, dar n-a reușit să-l contacteze până la momentul publicării articolului.

Informația a fost expusă în spațiul public inițial de către liderul PNL Ludovic Orban, iar ulterior fostul șef al Tarom a confirmat informația pentru ziuanews.ro

Premierul desemnat Ludovic Orban s-a referit, miercuri, la situația de la Tarom, invocând informații vehiculate în spațiul public.

„Uitați-vă ce face Cuc la Ministerul Transporturilor. Demiteri de directori din niște motive foarte străvezii. Sunt foarte mulți în Tarom cei care spun că demiterea directoarei este pentru că ea a refuzat să țină avioanele la sol la moțiunea de cenzură, ca să nu vină parlamentarii pentru că erau cursele de la Iași, Timișoara, Cluj, care aduceau peste 20 de parlamentari ai opoziției și care dacă n-ar fi aterizat la timp, nu puteau să vină să voteze moțiunea. Asta se vorbește la Tarom, să nu credeți că inventez”, a declarat Ludovic Orban.

UPDATE 18:35

Reacția lui Răzvan Cuc, pe Facebook: „Întoarceți-vă acolo unde știți cel mai bine activitatea: la ticketing și protocol”

„Se pare că fosta doamnă director general Tarom nu a înțeles că dacă nu face treabă, va sta cu mandatul pe masa Consiliului de Administrație

Nu înțeleg supărarea unor directori de Companii care atunci când nu își îndeplinesc obiectivele pe care și le-au asumat, la preluarea mandatului, vin acum și se dau victime. Doamna Mezei trebuia să-și asume întârzierile manageriale trasate de către CA. Trebuia să facă restructurarea Tarom, trebuia să fie livrat deja primul avion ATR, trebuia să nu încerce să facă anumite jocuri în favoarea unor grupuri din Companie.

Minciunile pe care le aruncă acum pe piață, crezând că cineva ar putea să-i securizeze poziția de director general, nu au nicio acoperire. Dacă cineva i-ar fi cerut așa ceva, ar fi trebuit să iasă public, atunci, și să spună lucrurilor pe nume. Or, doamna a așteptat până acum momentul oportun pentru ea, crezând că va deveni o victimă a cuiva și va reuși să rămână în funcție cu sprijinul știut numai de ea.

Trebuie să știe că în funcție nu o ține decât munca, nu jocurile de culise. Înțeleg că nu a avut nimic împotrivă cu revocarea și că așa cum a venit, așa pleacă.

Să-și caute acum o altă scuză, mi se pare lipsit de substanță. Probabil că a căzut victima grupurilor de pile și relații din Companie.

Nu mă războiesc cu doamna Mezei, dar cred că nu a înțeles ceva din funcția pe care a deținut-o. Funcția de director general al Tarom nu se compară cu cea de șef de reprezentanța de la Bruxelles, unde făcea rezervări de bilete sau protocol pentru prietenii care veneau în vizită.

Aici trebuie luate decizii manageriale în interesul Companiei, nu să stai și să aștepți după un “ok” care vine din partea apropiaților.

În consecință, doamna Mezei, întoarceți-vă acolo unde știți cel mai bine activitatea: la ticketing și protocol.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






48014 vizualizari

  • +81 (91 voturi)    
    BUN! (Joi, 17 octombrie 2019, 18:15)

    transpenibilus [utilizator]

    Deci exista dovada ca PSD e Grup INFRACTIONAL Organizat care actioneaza in interes propriu indiferent de prejudiciile aduse Tarii si Poporului. Plus pasagerilor care aveau bilete Tarom si ar fi suferit daca era indeplinita porunca PSD.

    Asa ca URGENT: PSD sa fie scos in afara legii si DESFIINTAT !!!!!
    • -28 (52 voturi)    
      Asta in caz (Joi, 17 octombrie 2019, 18:20)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Ca nu cumva sa fie fake news scos de sefa Tarom, ca imposibil nu este.
      • +39 (45 voturi)    
        nu e imposibil (Joi, 17 octombrie 2019, 18:35)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Dar e plauzibil. Chiar probabil. Au demonstrat ca sunt in stare de orice. Pe 10 August.
        • +19 (19 voturi)    
          mirare (Joi, 17 octombrie 2019, 22:26)

          infernal [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

          Nu înțeles de ce sunteți așa mirați / indignați ? Păi totul a funcționat / funcționează așa. Consilii locale/județene/ școli/ etc etc.
          Așa funcționează România și acum și culmea sunt și unii rude cu voi care comnetați.
      • +23 (25 voturi)    
        Ce fake news... (Joi, 17 octombrie 2019, 21:10)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Uita-te la Cucu.. mu se vede pe el ca minte ori de cateori vb.
        De ce i-au prelungit mandatul cu o saptamina in urma?!? Ca era buna... acum nu e mai buna.
        Cine e in ca.? ... niste insipizi de psd.. isti care din strungari au ajuns doftori.?!?
    • +41 (51 voturi)    
      PSD = FSN =PCR (Joi, 17 octombrie 2019, 18:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      grupare CRIMINALA care a luat puterea prin CRIMELE din 89 ca sa jefuiasca. TREBUIA SCOS IN AFARA LEGII, dar CRIMINALII (ILIESCU & CO) sunt LIBERI. RO e stat mafiot-polițienesc iar justitia e stâlpul lui.
    • -29 (39 voturi)    
      care e dovada? (Joi, 17 octombrie 2019, 18:56)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      ??
    • +23 (23 voturi)    
      Chestia asta e de puscarie (Joi, 17 octombrie 2019, 22:08)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Asta e o acuzatie grava. Daca se adevereste, Cuc intra la puscarie pentru abuz de putere.
  • +47 (47 voturi)    
    Eheee (Joi, 17 octombrie 2019, 18:17)

    t4v1 [utilizator]

    Uite ce frumos te lucreaza PSD-ul, nici nu te gandesti!

    Cu concursul Consiliul de Administrație al TAROM desigur:

    > Consiliul de Administrație al TAROM a decis marți seara revocarea Mădălinei Mezei din funcția de CEO al TAROM
    • +16 (16 voturi)    
      Lucreaza PSD-ul (Vineri, 18 octombrie 2019, 0:17)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Prima data l-a remaniat pe CUC pentru ca era incompetent, acum l-au pus din nou in functie si s-a jurat ca Romania duduie de autostrazi si proiecte in derulare. Noaptea Mintii in an electoral.
  • +39 (45 voturi)    
    Dovada (Joi, 17 octombrie 2019, 18:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    JAVRELE pesediste nu au limita a ticalosiei. ACEST CUC TREBUIE IMEDIAT JUDECAT SI CONDAMNAT. UN TICALOS I NFRACTOR CARE NU MERITA SA MAI FIE LIBER o zi !

    CARMEN DAN - la puscarie impreuna cu toti sefii ticalosi ai Jandarmerie, slugoii ei politici si CRIMINALI ca si ea
  • -25 (55 voturi)    
    Moțiunea a fost joi (Joi, 17 octombrie 2019, 18:19)

    Mazeta [utilizator]

    Să înțeleg că parlamentarii opoziției nu erau la muncă în mijlocul săptămânii? că vin cu avionul la serviciu? doar când e ordin?
    • +20 (34 voturi)    
      parlamentarii nu se deplaseaza (Joi, 17 octombrie 2019, 18:44)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in interes de serviciu? ce dovada ai ca nu lucrau??
      Rsven Cuc trebuie sa dea socoteala daca a dat asa ordine..psd-ul trebuie scos in afara legii
    • +19 (33 voturi)    
      Daca ai mintea cat o nuca (Joi, 17 octombrie 2019, 19:00)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si nu intelegi nimic, mai bine taci din gura nu? Nu racnesti sa te auda toti cat de prost esti!!!
    • +12 (14 voturi)    
      Ba, chiar si tu poti sa apreciezi inteligenta (Joi, 17 octombrie 2019, 21:43)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      lui Cuc. Deci nu mai exisau alte metode de a ajunge la Bucuresti decat cu Tarom ? Si in fine, acum 4 luni cand tot el a pus-o, a vorbit foarte frumos despre ea desi nah, ca orice angajat din Tarom , mai avea vreo 3 rude p-acolo dar acest geniu al transportului s-a facut ca nu vede.
  • -35 (47 voturi)    
    pai (Joi, 17 octombrie 2019, 18:21)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca e adevarat si se lua dupa Cuc, fosta sefa de la Tarom facea un mare bine opozitiei. Nu ar mai fi ajuns acum intr-o situatie atat de penibila.
    • +14 (14 voturi)    
      Asa e dar asta arata si ce specimene (Joi, 17 octombrie 2019, 21:44)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      a adus tembelul ala de Dragnea in partid.
  • +24 (24 voturi)    
    Daca (Joi, 17 octombrie 2019, 18:29)

    McChicken [utilizator]

    Daca nici asta nu face puscarie acum, nu stiu ce sa mai zic...
  • +20 (20 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 17 octombrie 2019, 18:36)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    adevarata masura a batjocurii lasate de cei inlocuiti la decizie urmeaza s-o aflam cat de curand ...
  • +25 (25 voturi)    
    Un Cuc ministru non euro,poluant prin incompetenta (Joi, 17 octombrie 2019, 19:05)

    Plagarus [utilizator]

    Ce-l recomanda pe acest gargaragiu psdist ?
    • +22 (22 voturi)    
      Gusha, ceafa lata si privirea tampa (Joi, 17 octombrie 2019, 19:46)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Sunt cele trei ingredient pt a fi un psdist de soi!!!
  • +26 (28 voturi)    
    Salvati Romania (Joi, 17 octombrie 2019, 19:16)

    Akylas [utilizator]

    Cancerul PSD-ist a ajuns, dupa cum aflam in ultimele zile, la multiple metastaze in aparatul de stat al Romaniei. Acest asa zis partid, mai de graba grup infractional, trebuie DIZOLVAT si membrii care au actionat impotriva intereselor Romaniei si ale romanilor, (combinatia favorita a analfabetei) trebuie, sau cum ar zice ea TREBIE bagati la parnaie, la tatucu care deja se odihneste acolo !!!
  • +25 (25 voturi)    
    grav de tot (Joi, 17 octombrie 2019, 19:24)

    Dodel540 [utilizator]

    Este fara indoiala un caz penal , de atentare la siguranta zborurilor. Parchetul general se aude ceva?
  • +25 (25 voturi)    
    Cum spuneam, psd a ajuns in ultimul hal (Joi, 17 octombrie 2019, 19:27)

    Dalinar [utilizator]

    Se comporta ca-n Africa, de aceea propun sa emigreze toti in Burkina Fasso, unde pana si moneda locala ar fi pe gustul lor.
  • +20 (20 voturi)    
    Caz penal dle Cuc! (Joi, 17 octombrie 2019, 19:39)

    Cactus Jack [utilizator]

    ,,,dc se adevereste cele spuse de sefa TAROM-ului, atunci pe pasarica "cuc" mititica il asteapta. Cele spuse de cuculet "doamna Mezei, întoarceți-vă acolo unde știți cel mai bine activitatea: la ticketing și protocol". Oare cine a pus-o pe dna Mezei ca sefa TAROM-ului? Atunci era buna, acuma cand graieste adevarul, deodata nu mai este?
  • +21 (23 voturi)    
    Asta nu-i abuz de autoritate si caz penal? (Joi, 17 octombrie 2019, 19:39)

    dessik [utilizator]

    Intreb si eu. Se sesizeaza vreun parchet?
  • +16 (16 voturi)    
    Minte (Joi, 17 octombrie 2019, 22:05)

    Lake123 [utilizator]

    Ministru Cuc minte nu directorea.
  • +13 (15 voturi)    
    baiat valabil (Joi, 17 octombrie 2019, 22:32)

    msd [utilizator]

    vorba unui interlop din Giurgiu: "sa stii ca Razvanel pare asa mai prostut, dar am stat de vorba cu el de cateva ori si ii merge mintea. Se prinde repede" Credeam ca glumeste :))
  • +18 (18 voturi)    
    Indemn (Joi, 17 octombrie 2019, 22:33)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "Intoarceți-va acolo unde știți cel mai bine activitatea"

    In cazul onor-ministrului indemnul propriu ar ramane fara obiect: nu prea ar avea unde sa se intoarca, el neavand un domeniu pe care sa il stie. Demis de cateva ori de catre propriul partid pentru incompetenta, s-a trezit peste noapte plin de idei si mare expert. Prostul pana nu-i fudul nu-i prost destul!
  • +7 (7 voturi)    
    Autosesizare (Vineri, 18 octombrie 2019, 6:34)

    tontu [utilizator]

    Organele abilitate ale statului trebuie sa se autoesizeze si sa verifice daca ce spune d-na director e adevarat.
  • +7 (7 voturi)    
    Bai, nu mai pot (Vineri, 18 octombrie 2019, 8:40)

    Task Damager [utilizator]

    M-am saturat sa vad fetzele acoestor cocalari la putere! Un idiot incompetent "ievalueaza" competenta altora!
  • +1 (1 vot)    
    Puscarie (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:48)

    Mircea11 [utilizator]

    In oricare varianta, Cuc locul tau este la puscarie !
    Tu ai uns-o sefa !
  • +1 (1 vot)    
    Tovarase Grasu, (Vineri, 18 octombrie 2019, 15:55)

    John M. [utilizator]

    Avand in vedere dosarul PSD de lupta contra opozitiei, ne asteptam sa va vedem jucand barbut cu sefu' vostru cel mare care de-abia va asteapta ca prea l-ati lasat singur...
    Ce ai vrut tu sa faci se incadreaza la capitolul lui Marin Preda "Neobosita inventivitate a tipului infect".