Ce a aprobat Guvernul: Normele de aplicare pentru amânarea plății ratelor/ Modificarea schemelor de garantare pentru IMM-uri/ Stimulentul pentru medici, discutat în primă lectură

de CP     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2020, 9:17 Economie | Companii


Sedinta de Guvern
Foto: Hotnews
Guvernul a aprobat în ședința de joi normele metodologice de aplicare a OUG privind amânarea până la nouă luni a plății ratelor bancare. În aceeași ședință, au fost modificate prin OUG schemele de garantare pentru IMM-uri, pentru a le pune în acord cu cerințele Comisiei Europene, fiind considerate ajutor de stat. Astfel, normele de aplicare pentru creditele IMM au fost citite în primă lectură și urmează să fie adoptate în ședința de luni. Vezi ce s-a mai aprobat.

Reamintim că în urmă cu două săptămâni, Guvernul a aprobat o ordonanță prin care a fost majorat plafonul de garantare a creditelor pentru IMM-uri, prin Fondul Naționale de garantare a cerditelor pentru IMM-uri, cu 5 miliarde de lei. Premierul Ludovic Orban spunea atunci că plafonul mai poate fi majorat cu încă 5 miliarde lei, iar dacă este necesar, creșterea se poate duce spre 15 miliarde lei. Sunt garantate credite pentru investiții și pentru asigurarea capitalului de lucru. Dobânda este subvenționată 100%, iar garanția funcționează pentru 90% din credite în cazul creditelor până în 1 milion de lei și 80% la creditele de peste 1 milion de lei.

A mai fost discutat și stimulentul pentru medici, acesta urmând să fie decontat din fonduri europene. A fost discutată în primă lectură o ordonanță de urgență în acest sens, urmând să fie adoptată în ședința de luni.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat joi că a cerut Guvernului să identifice fonduri europene pentru a putea plăti un bonus lunar de 500 de euro pentru doctorii și personalul medical care lucrează cu pacienți Covid-19.

De asemenea, a fost aprobată o Ordonanță de Urgență pentru acordarea de zile libere pentru părinți, inclusiv în vacanțe, în situația închiderii școlilor din motive de stare de urgență.

Asociațiile de părinți au cerut Guvernului să modifice hotărârea prin care îi lăsa să stea acasă pe perioada în care sunt închise, adică până la 3 aprilie, când ar începe vacanța de primăvară, și să-i lase să aibă grijă de copii pe toată perioada stării de urgență.

Părinții mai spun că așa cum sunt acum normele de aplicare a Legii 19/2020 privind concediul unuia dintre părinți în situatia închiderii temporare a școlilor se pot aplica până la 3 aprilie 2020, când începe vacanța copiilor. Părinții mai spun că angajatorii nu știu ce să facă în lipsa unor precizări clare ale legii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





12100 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Stimulentele medicilor (Vineri, 3 aprilie 2020, 9:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un fel de mită legală. Unde șpagă nu e, nimic nu e
    • +7 (11 voturi)    
      da' (Vineri, 3 aprilie 2020, 9:56)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pe medici i-a intreba cineva daca banii astia le trebuie acum? E clar ca le e mai usor sa tipareasca bani decat sa aduca echipamente. Spaga pe fata
      • +1 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 aprilie 2020, 10:03)

        [anonim] i-a raspuns lui nikita11

      • +1 (1 vot)    
        Mastile sunt aduse din alte tari si vin greu (Vineri, 3 aprilie 2020, 10:49)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

        „Situția la zi în următoarea săptămână: urmează să primim pe 3 aprilie 200 de mii de masti FPP2, pe 7 aprilie 100.000 de combinezoane. Pe 8 aprilie-110 paturi pentru spitalul modular. Avem cantități care sunt contractate de ONAC- 250 mii de măști FPP2, 200 de mii de măști FPP3 care urmează să intre în țară conform graficelor de intrare. De asemenea, pe 9 aprilie este estimat să vină transportul a 2 milioane de măști FPP2, transport care face parte din contractul cu China, e cel mai important contract și e parte din contractul pentru 12 milioane de măști”, a delcarat Orban.
  • +6 (12 voturi)    
    guvernul rosu (Vineri, 3 aprilie 2020, 9:47)

    wweesstt [utilizator]

    Acest guvern nord-koreean sa deschida ochii!
    Bugetarilor si pensionarilor cu pensii speciale le convin aceste masuri: bugetarii au mai putin delucru sau deloc, pensionarii cu pensii speciale si iesiti la pensie la jumatatea vietii sunt protejati cu pretul sacrificarii celor din privat!
    pnl-ul isi joaca destinul daca lasa aceasta criza doar pe umerii angajatilor din privat(ca un veritabil bartid nord-koreean) vor pierde electoratul traditional si nu vor castiga mare branza din electoratul psd-ului! Daca pnl lasa aceata criza financiara doar pe umerii angajatilor din privat poate sa-si scchimbe numele partidului din PNL in PCR (secera si ciocanul)! Calculul vostru electoral cinic va fi dat peste cap la alegeri! Sunt deja un milion de angajati in mediul privat care la sfarsitul lunii merg la copiii lor acasa cu bani mai putin unii isi vor pierde slujbele, iar la stat in aceasta perioada este mai putin delucru sau deloc, activitatile sunt reduse, dar toti isi iau salariile intregi , pensiile speciale sau de serviciu, tichetele de vacanta prelungite, cum e posibil in tara cu cei mai multi bugetari pe capita din europa, tara cu cel mai mare deficit la sistemul de pensii din europa, tara cu cea mai mare diferenta intre salariile de la stat(mult mai mari decat in privat) si cel privat din europa; tara cu cel mai mare deficit comercial din europa; tara pensiilor speciale sau de serviciu(tot speciale) din europa; etc; etc; cum e posibil?! Noi cei din privat nu va vom ierta la vot! Iata unde se ajuge deja: https://www.opiniatimisoarei.ro/gest-disperat-al-unui-barbat-s-a-aruncat-in-apele-timisului-dupa-ce-si-a-pierdut-locul-de-munca-foto/01/04/2020
    • -1 (5 voturi)    
      PNL (Vineri, 3 aprilie 2020, 10:01)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      PNL <5%
      Cât or fi de fraieri cei din privat, nu cred sa mai voteze aceasta adunatura care s-a dovedit ca are un singur scop - ciolanul. Au refacut USL, vor sa elibereze (sa stea acasa!) o noua transa de infractori, s-au preocpat doar de alegeri si au lasat România nepregatita in fata epidemiei, acum sunt confuzi, ineficienti, mincinosi. O asemenea adunaturi de mafii galben-portocaliu-rosie nu mai are ce cauta in Parlament. SI, deasupra, fikusul de la Cotroceni venit cu misiune de la Grivco.
    • -1 (3 voturi)    
      imi pare rau! (Vineri, 3 aprilie 2020, 10:22)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Imi pare rau ca sunt nevoit sa iti dau dreptate!

      Ai perfecta dreptate cand spui:

      "pnl-ul isi joaca destinul daca lasa aceasta criza doar pe umerii angajatilor din privat(ca un veritabil bartid nord-koreean) "

      Dar nu sunt de acord cu:

      "vor pierde electoratul traditional"

      sunt puternic dezamagit, da!
      Si ce o sa fac?
      O sa votez cu pedesereul?!?
      NICIODATA!
      Asa ca liberalii nu pierd prea mult ...
      • 0 (2 voturi)    
        te incurajezi degeaba (Vineri, 3 aprilie 2020, 11:19)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        PNL-ul se va intoarce sub 10 % dupa circul asta, USR si PLUS asteapta procentele alea ca painea calda.
  • +5 (5 voturi)    
    de ce nu publicati stirea (Vineri, 3 aprilie 2020, 10:43)

    mmmircea [utilizator]

    conform careia proiectul lui Gorghiu de a elibera puscariasii cu pedepse pana in 7 ani si a-i trimite acasa supt asa zisa supraveghere electronica a trecut cu aplauze prin senat.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci care sunt normele de aplicare? (Vineri, 3 aprilie 2020, 12:21)

    GabiPas [utilizator]

    CP ( autorul arctiolului ) sau Hotnews? pana la urma care sunt normele? aveti si un link catre documentul aprobat?
  • 0 (0 voturi)    
    Fente (Vineri, 3 aprilie 2020, 12:26)

    vodatepes [utilizator]

    Vad tot felul de comentari de la idioti. Numai fumigene.Nimeni nu vede adevarul. E mai usor sa arunci vina spre anumite categori sociale de a pune vrajba in societate numai ca sa iti ascunzi vina. A inceput scandalul cu salarile bugetarilor. De unde a inceput? Pai intr-o conferinta de presa a lui Catu. Nimeni nu spune CRIZA a inceput in Romania datorita impotentei guernului de a gestiona sosirea romanilor din diaspora. De a lua masuri coerente de a nu duce boala in tara. Asta a fost masura o simpla declaratie data la vama? Vinovat este guvernul de numarul de bolnavi de lipsurile din spitale. Iar pentru a ascunde acest lucru lansam petarde. Sunt niste idioti care comenteaza pe aici pusi cred chiar de guvern de a arunca fum. Vinovati acum de serviciu sunt bugetari si salarile lor. Dar daca guvernul isi facea treaba ca lumea angajati din privat stateau in somaj tehnic acum? Dar e mai usor sa punem in perioada de criza categorile sociale sa se urasca uni pe alti iar noi sa ne acoperim impotenta. Ce masuri au luat? Spalati-va pe miini si stati in casa. Statisticiile spun ca pana la 90 % din populatie se va contamina. masurile sunt luate pentru a trage de timp ca la fotbal. Ei sa vedem ca vine Pastele si mai vin 200000 de romani de afara. Cum o vor gestiona situatia. Si sa va mai dau domnilor inca o tema de reflectie. Ganditi-va ca in spitale paturile sunt ocupate de cetateni veniti infectati de afara care nu au contribuit la sistemul de sanatate romanesc. Sa fereasca Dumnezeu sa va imbolnaviti dvs cei din tara care ati contribuit la sistemul de sanatate si sa nu mai fie locuri la ATI sau in spital pentru dvs. E cum e probelma? Nasol nu e asa? Deci guvernul a gestionat super problema?