Începe bătălia pentru Consiliul Concurenței: PSD vrea ca șefii să fie numiți de Parlament, nu de președintele țării

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 18:35 Economie | Companii


Serban Nicolae
Foto: Facebook
Mandatul actualui președinte al Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, expiră în această lună, motiv pentru care PSD vrea să facă în așa fel încât acesta să nu poată fi reales, iar o nouă numire să fie facută de Parlament, nu de președintele României ca până acum. Miercuri va ajunge în plenul Senatului, cameră decizională, un proiect de lege care conține o serie de amendamente ale lui Șerban Nicolae (PSD), cele mai multe vizând împiedicarea unei noi numiri din partea președintelui.

Un amendament al lui Șerban Nicolae prevede că "Plenul Consiliului Concurenței este organul colegial de conducere, format din 11 membri, după cum urmează: un președinte, 2 vicepreședinți și 8 consilieri de concurență, numiți prin hotărâre adoptată în ședință comună a Camerei Deputaților și Senatului, la propunerea grupurilor parlamentare din cele două camere".

În acest moment, potrivit legii concurenței, plenul Consiliului Concurenţei este un organ colegial şi este format din 7 membri, după cum urmează: un preşedinte, 2 vicepreşedinţi şi 4 consilieri de concurenţă. Numirea membrilor Plenului Consiliului Concurenţei se realizează de către Preşedintele României, la propunerea Guvernului.

Cum justifică Șerban Nicolae acest amendament? Pe scurt, spune că acum numirea este rezultatul unei voințe politice dezechilibrate și subiective. Dar dacă numirea este făcută de către un parlament (aflat la final de mandat) reprezintă voința poporului. "Independența și imparțialitatea Consiliului Concurenței se poate asigura doar pe baza voinței Parlamentului României, a cărui configurație reprezintă toate opțiunile politice rezultate din votul cetățenilor. Actuala formă, pe de o parte, are în procedură, cu rol determinant, un Colegiu Consultativ, iar pe de altă parte, prin avizul Guvernului și numirea de către Președintele României face ca membrii Consiliului Concurenței să fie rezultatul unei voințe politice dezechilibrate și subiective. De altfel, în anul 1996, componența Consiliului a fost stabilită prin acordul partidelor politice parlamentare, având 10 membri".

Un alt mandat spune că durata mandatului membrilor Consiliului Concurenței este de 5 ani, cu posibilitatea reînnoirii mandatului o singură dată, indiferent de durata mandatului exercitat anterior.

Aici trebuie precizat că în februarie Guvernul Orban a modificat printr-o ordonanță de urgență Legea concurenței în așa fel încât conducerea Consiliului Concurenței să poată fi realeasă la nesfârșit. Până atunci, legea prevedea că durata mandatului este de 5 ani, putând fi reînnoit o singură dată.

Un alt amendament al lui Șerban Nicolae încearcă să pună piedici actualului președinte al Consiliului. Arată că membrii Consiliului Concurenței pot fi desemnați, cu acordul Plenului acestuia, să desfășoare activități neremunerate în cadrul unor organisme sau instituții publice ale Uniunii Europene sau internaționale, în condițiile în care activitățile respective sunt circumscrise domeniului de activitate al Consiliului Concurenței și nu afectează excercitarea atribuțiilor de membru al Consiliului Concurenței.

Un articol din Ordonanța de Urgență din februarie permite ca membrii Consiliului Concurenței să desfășoare astfel de activități în cadrul unor organisme ale UE, însă nu există condiția neremunerării. Bogdan Chiriţoiu este membru în Consiliul de Administraţie al Agenţiei pentru Cooperarea Autorităţilor de Reglementare din Domeniul Energiei (ACER).

În termen de 30 de zile de la intrarea în vigoare a legii, Camera Deputaților și Senatul vor demara procedurile pentru numirea membrilor Consiliului Concurenței.

Mandatele de membru al Consiliului Concurenței aflate în exercițiu la data intrării în vigoare a legii încetează la data depunerii jurământului de către noii membri.

Actualul președinte al Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, a fost reconfirmat în funcție, pentru un mandat de 5 ani, pe data de 5 martie 2015, în urma unui decret semnat de președintele Klaus Iohannis.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3310 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    psd vrea slugi si consiliul concurentei (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:44)

    qwerasdf [utilizator]

    nu le ajunge CCR, CNA-ul si celelalte...
    insetati dupa putere si bani!
    • +5 (5 voturi)    
      Acapararea de catre PSD a functiilor de conducere (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      de la diferite institutii ale statrului roman, nominalizare care ii revine presedintelui, a fost inceputa de catre ponta cu Institutul Cultural Roman. Atunci a fost inlaturat Patapievici.
      http://www.contributors.ro/cultura/icr-intolerabil/
  • +6 (6 voturi)    
    Poze in ipostaze indecente (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:55)

    DrDorel [utilizator]

    Poate apare cineva cu niste poze pe telefon avandu-l pe domnul din imagine in ipostaze indecente...explorand planeta Uranus.
  • +8 (8 voturi)    
    daca acest mafiot (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:07)

    DiDiRo [utilizator]

    mai apare in parlamentul Romaniei si dupa urmatoarele alegeri psd trebuie scos inafara legii.
  • +7 (7 voturi)    
    Sper ca adresele voastre (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:15)

    John M. [utilizator]

    sunt cunoscute pentru urmatoarea Revolutie, viermilor!
  • +6 (6 voturi)    
    Drive 2011 (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:16)

    Zaibar Panduru [utilizator]

    Bun film ! Drive 2020 are ca personaj principal un alt fel de șofer, unul porcesc sub acoperirea unui costum mov sau liliachiu sau ce drac' o fii .. Un fel de porc care se vrea "cool". Scuze, nu pot sa scriu la subiect, scriu și eu doar așa la mișto când vad iar mecla acestui personaj dubios pe care l-am mai văzut dând sau aprobând legi la mișto.
  • +6 (6 voturi)    
    functiile de conducere (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:18)

    panduru [utilizator]

    trebuie sa reflecte competenta, nu vointa politica.
    Pana cand romanii nu vor intelege asta si vor da din ce in ce mai multa putere politicienlior, nu vom avea nici o speranta de mai bine.
  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:20)

    [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    asta nu ar trebui sa fie (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:24)

    cristi_an [utilizator]

    mai mult decat un sofer.
    Restul discutiei nu are sens
    • +2 (2 voturi)    
      Asta-i dintre aia care au vrut sa aduca aurul de (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:26)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      la Londra . . .
  • +10 (10 voturi)    
    Daca ati uitat cumva zilele astea (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:27)

    Wheelwright [utilizator]

    adevarata pandemie a Romaniei reactivata, ciuma rosie.
  • +8 (8 voturi)    
    Covid 20 = psd (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:37)

    Plagarus [utilizator]

    Sper sa-i trimita electoratul in turbinca istoriei de trista amintire.
  • -1 (1 vot)    
    garda lui Dragnea ultimele zvircoliri (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:10)

    Dizidentul [utilizator]

    unul din ultimi din garda de trista amintire.Unul din ultimi MOHICANI vine cu noi idei, cu orice pret sa iasa in evidenta
    • +1 (1 vot)    
      nu, nu e ultima zvarcolire (Miercuri, 8 aprilie 2020, 8:49)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      este pragmatismul, hotararea neabatuta cu care Mafia isi continua planurile.
      Romania nu este nici macar la nivelul unei feude, care era totusi condusa / exploatata cu cap de catre stapanul ei.
      Este o stranie alcatuire ramasa la mana unei organizatii criminale - Mafia PSD-ALDE-UDMR, pentru a fi praduita, jefuita si in final distrusa, dezmembrata complet. Pentru ca asta face MAFIA.
      PSD-ALDE-UDMR+ ProRomania+PMP sunt asemenea acelei bacterii care devoreaza carnea, careia nu-i pasa ca gazda va disparea fizic, ea mananca tot.
  • +2 (2 voturi)    
    In lada de gunoi, ca in Ucraina.... (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:31)

    D.Gabriel [utilizator]

    ....va fi bagat acest personaj cu prima ocazie, cand scapam definitiv de PSD!
  • 0 (0 voturi)    
    s-a facut baiat mare pmiticu (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:59)

    Miky113 [utilizator]

    Mare noroc are , ca cv19 nu ataca obiectele tinute la naftalina sau in formol.
  • +1 (1 vot)    
    evident, normal, firesc (Miercuri, 8 aprilie 2020, 8:42)

    revo [utilizator]

    tzunami-ul PSD-ALDE-UDMR merge inainte. Nimic nu conteaza, decat distrugerea din temelii a tot ce exista.
    Dupa asta? Vira Est!
  • +1 (1 vot)    
    Nu va mai ajung functiile si privilegiile... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 14:03)

    Olyx [utilizator]

    sunt constienti ca nu veti mai "prinde" o noua runda in Parlament, si atunci, ce coronavirus, infectati, ce mortii (lor!) de romani care te-au ales si pe care acum ii mai reprezinti cam a cincea parte din ei (!), noua "ne arde" acum, CA SI PANA ACUM, doar de functii si privilegii...Urati sunteti de popor, dar nici ca va pasa!...Mai mare TUPEU, ca la minoritatea asta, nu s-a pomenit !!! A, parlamentarilor (minoritatea!...) bineinteles....!!!
  • +1 (1 vot)    
    E acelasi individ care... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 14:15)

    Olyx [utilizator]

    - in 2015 propune o lege pentru ca acuzații de fapte de corupție să fie cercetați în libertate;
    - in 2017 susținut inițiativa Guvernului de a grația și amnistia unele fapte de corupție propunand o noua lege in acest sens ;
    - in 2018 afirmă că persoanele corupte nu ar trebui arestate, acuzând că acesta ar reprezenta un "abuz" și o formă de "răzbunare" .
    Astea sunt MARILE realizari ale personajului, parlamentar roman, de fata !...