Șomajul tehnic va fi introdus și la companiile și regiile de stat/ Violeta Alexandru: Este o propunere asumată

de CP     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2020, 8:17 Economie | Companii


Violeta Alexandru
Foto: Agerpres
​Ministerul Muncii a pregătit un proiect de act normativ privind șomajul tehnic la stat, a anunțat ministrul Violeta Alexandru. Potrivit acesteia, "acum este momentul organizării unui sistem de lucru în instituții, autorități, companii publice, regii cu capital de stat care să le asigure funcționalitatea pe durata stării de urgență". Practic, nu doar instituțiile publice care sunt alimentate cu bani de la buget, ci și entitățile care au propriile venituri și cele care funcțioează ca societăți comerciale vor fi afectate de șomajul tehnic.

“Șomaj tehnic” în instituțiile publice, o decizie care asigură posibilitatea tuturor angajaților de a rămâne acasă în această perioadă, prin rotație, într-un număr egal de zile dintr-o lună, cu 75% din salariul de bază, a scris Violeta Alexandru pe contul său de Facebook.

"Este o propunere asumată. După consultări, inclusiv cu autorități locale și după evaluări. Da, după toate acestea și după ce am citit toate mesajele primite, este o propunere asumată. Pentru corectitudine", a mai afirmat ministrul. Aceasta a precizat că într-o bună parte a sistemului public s-a redus activitatea și se vede tendința de a se rămâne acasă.

Premierul Ludovic Orban a vorbit miercuri seara, la B1 TV, despre Ordonața de Urgență care-i vizează pe bugetari și spune că s-ar putea lua o măsură similară șomajului tehnic din privat, iar unii bugetari ar putea lucra 15 zile, iar apoi ”să stea acasă pe bani mai puțini”.

Premierul spune că nu vor fi vizați de această măsură bugetarii din Ministerul Apărării, Ministerul de Interne, Sănătate și asitență socială.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





18992 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Da (Joi, 9 aprilie 2020, 8:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    cu 75% din salariul de baza, nu cel mediu. Clientela noastra, stapana noastra (electorala). Se va aplica, probabil, dupa ce se termina criza.
  • +3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 aprilie 2020, 8:30)

    [anonim]

    • +2 (8 voturi)    
      Ca tot nu vor fi platite (Joi, 9 aprilie 2020, 9:03)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui

      Daca nu esti in stare sa faci ceva util si concret pentru popuatie, macar creste teroarea. Cunostem reteta !
  • -1 (1 vot)    
    e totul pripit cu consecinte pe viitor (Joi, 9 aprilie 2020, 10:14)

    Dinu Cris [anonim]

    E ce mai mare prostie pe care o poti face in perioada de criza,,, avem 500000 de someri tehnici,, 5,5 milioane de pensionari. Un total de 6 milioane de beneficiari + un sistem medical care e finantat 30-35% de sectorul bugetar (asa cum este el) si doar 4 sau 3.5 miliane salariati din care 1-1,2 milione salariati la stat .De unde credeti ca se vor da pensi si somaj???? Daca inainte avei un cost de 1.5 beneficiari la 1 salariat,,acum vom avea 1,8 sau 2.1+0,5 sau chiar 1 (sistem medical) ce lputin 3 beneficiari la un amarat de salariat...... beneficiari de somaj sau pensionari per salariat (1/3 este la stat,, deci 30%-35% din tot ce beneficiaza pensionarii si somerii) sau patron... Clar sistemul v-a claca daca reduci salariile la bugetari,,,asigurarile sociale din salariile acestora vor fi mai mici (la o reducere cu 10%,,vom avea 5% pentru pensii sau somaj,,la 20% vom avea 10-15% si tot asa,,cu vorbele inainte, pana la o reducere e 50% apata pentru pensionari cat si pentru somajul tehnic), in concluzie somajul tehnic si pensiile vor trebui sa scada procentual cu scaderiile salariale,, ce sa mai vrb. de puterea de consum etc ... E o indeie periculoasa cu implicatii seioase pe viitor... E normal in acelas timp sa avem performanta,,,dar nu acum,,e foarte periculos si mult prea fragil sistemul... Din tot cea ce vaz si aud,,investitii,,,Suntem poporul lui 90,9% si doar 10%investitii (vedem gropi,,gropite si autostrazi de un metru),, lui te asculta sau nu statul paralel etc.. Romani cu arta cuvintelor folosite cu indemanare pentru a ne vindeca sau prosti in general
  • +2 (4 voturi)    
    Intreb si io,ca prostu' (Joi, 9 aprilie 2020, 10:15)

    persuasiv [utilizator]

    da' aia,specialii si cu salariu de la stat,intra-n 75%,sau ''ei n'are cum'' ???
    • +1 (3 voturi)    
      Nu intra nimeni la 75% !!! (Joi, 9 aprilie 2020, 11:02)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Pentru 2 sapt, iau salariul intreg.
      Pentru alte doua saptamani iau 75% din salariul de incadrare, nu 75% din mediul brut ca la fraierii cotizanti.
      Practic bugetarii iau 87.5% din salariul lor de boss.
      Prostii iau maxim 2500 lei (max. 75% din mediu brut)
  • 0 (0 voturi)    
    pfff!! (Joi, 9 aprilie 2020, 12:56)

    alina_news [utilizator]

    Asta nu este reducere a salariului!...este nesimnificativa. Mai bine Reduceti aparatul bugetar, care ne strivesc pe noi, cei care muncim la societati private.
    O intrebare pt PNL : de unde vin banii pentru salariile grase din administratia publica??